برند های تولید کننده بلبرینگ صنعتی

برند های تولید کننده بلبرینگ صنعتی

خرید بلبرینگ ها قطعات حساسی هستند و می بایست حتی با پرداخت هزینه سنگین بهترین و مرغوبترین آنها مورد استفاده قرار گیرد. بالاخص بلبرینگ هایی که تحت بارگذاری های سنگین در ماشین آلات قرار میگیرند از اهمیت ویژه ای در حفظ قطعات دیگر برخوردار هستند. بطور کلی با توجه به حساسیت کاربری حساسیت در تولید بلبرینگ نیز بسیار بالا می باشد و تنها چند برند معتبر در دنیا به تولید بلبرینگ های صنعتی الترالود (تحمل بار بالا) مبادرت دارند که طبیعتا با توجه به استاندارد های دقیق و مراحل حساس تولیدی که دارند بلبرینگ صنعتی تولید این برندها دارای قیمت بالایی می باشد. قیمت بالای بلبرینگ های صنعتی با در نظر گرفتن ضررهای هنگفتی که در صورت شکستن این قطعه به ماشین آلات تحمیل میشود کاملا توجیه پذیر می باشد. با توجه به گستردگی کاربری و تعدد بالای انواع بلبرینگ صنعتی برخی از برندهای تولید کننده دارای شهرت بالاتری در تولید نوع خاصی بلبرینگ دارند. لازم به ذکر است که بسیاری از بلبرینگ های صنعتی با برندهای مطرح نیز در چین تولید میشوند که با توجه به قیمت پایین تمام شده تولید امری طبیعی می باشد و به هیچ وجه به منزله پایینتر بودن کیفیت این بلبرینگ ها نمی باشد بدین معنا که کلیه بلبرینگ های تولید آن برند در چین و تحت لیسانس تولید میشود. شرکت اس کا اف SKF انگلستان از پیشگامان تولید بلبرینگ های صنعتی در دنیا می باشد که با فعالیتی بیش از یک قرن در تولید بلبرینگ و بهره گیری از استاندارد های بسیار دقیق و پیشگام در تبیین استانداردهای تولید بلبرینگ در دنیا می باشد. این شرکت معظم با بیش از ۴۷۰۰۰ کارمند و ۱۶ مرکز فنی در اقصی نقاط دنیا و بیش از ۱۴۰ وبسایت در ۳۲ کشور مختلف دنیا مفتخر است که با بروز رسانی مداوم کیفیت محصولات با تعامل مستقیم با دانشگاه های فنی و مهندسی معتبر انگلستان محصولاتی با کیفیت برتر جهانی به مشتریان خود عرضه کند.

فاکتورهای انتخاب خرید بلبرینگ صنعتی مناسب دستگاه

بلبرینگ ها جزو اجزای اصلی هر سیستم، ماشین و یا موتور مکانیکی هستند و بنابراین نوع، ابعاد و استاندارد های بلبرینگ صنعتی بکار رفته در آنها در بروشور و کاتالوگ ماشین و دستگاه صنعتی بصورت کامل قید شده است و انتخاب بلبرینگ مطابق با دستور العمل تولید کننده صورت می پذیرد. بنابراین با توجه به نقش بسیار حساس بلبرینگ ها در ساز و کار دستگاه پیشنهاد میشود این انتخاب دقیقا مطابق با کاتالوگ صورت پذیرد. در صورت ممکن حتی پیشنهاد میشود جهت جایگرین نمودن بلبرینگ حتی برند تولید کننده نیز همانند برند اصلی نصب شده بر روی دستگاه صورت پذیرد. اما برای تشریح بیشتر نحوه انتخاب و مشخصات مکانیکی بلبرینگ صنعتی و از آنجا که قیمت بلبرینگ صنعتی تحت تاثیر این فاکتورها می باشد به توضیح فاکتور های انتخاب بلبرینگ می پردازیم.
مهمترین فاکتور در انتخاب بلبرینگ ها نوع بار وارده است که می تواند محوری، شعاعی و یا تلفیقی باشد. در مورد بارهای تلفیقی همواره بهترین انتخاب بلبرینگ مخروطی شکل می باشد حال انکه در مورد اعمال بارهای شعاعی که شامل اکثریت بارهای تعلیقی بلبرینگ صنعتی می باشد انتخاب های بسیار متنوعی وجود دارد. برای بارهای محوری نیز بهترین انتخاب بلبرینگ های کف گرد می باشند که همانطور که اشاره شد تعلیق بسیار مناسب و توزیع یکنواختی از بار را دارند. انتخاب بلبرینگ با برند های مختلف بر حسب میزان بودجه و زمان بارگذاری صورت می پذیرد.

مفهوم کد های درج شده بر روی

قیمت بلبرینگ صنعتی

تولید کنندگان بلبرینگ های صنعتی از کد هایی بر روی بدنه بلبرینگ استفاده می کنند که هدف از این کد ها گیج کردن مصرف کنندگان نیست بلکه این کدها نشانه هایی از مشخصات کامل مکانیکی شامل نوع، ابعاد و کاربری بلبرینگ دارند. جالب است بدانید با داشتن این کد ها بطور دقیق برای جایگزینی بلبرینگ ماشین خود بدون در نظر گرفتن تولید کننده و برند میتوانید اقدام نمایید. به بیان دیگر یک کد درج شده بر روی بلبرینگ ها از یک استاندارد مشخصی تبعیت می کند و تمام بلبرینگ ها با یک کد دارای ابعاد کاملا برابر و کارایی یکسان می باشند. کد درج شده بر روی بلبرینگ ها از سه بخش پیش کد (معمولا حروف لاتین) ، کد (عددی) و پس کد (تلفیق عدد و حروف لاتین) تشکیل شده است. نمونه یکی از کد ها عبارتست از:

S 6902 2RS

 • پیش کد بلبرینگ ها که در اینجا حرف S است می تواند یکی از موارد زیر باشد:
 • K: کیج یا نگهدارنده یا قفسه بلبرینگ همراه با ساچمه
 • L: بلبرینگ با قابلیت حذف رینگ
 • R: رینگ همراه با ست ساچمه ها
 • S:بدنه نگهدارنده از جنس استنلس استیل
 • W: بلبرینگ شیار عمیق از جنس استنلس استیل

 

کد عددی درج شده در وسط بر روی بلبرینگ صنعتی که بصورت چند عدد پی در پی می باشد که معمولا ۴ رقمی می باشد. مفهوم این ارقام عبارتند از:

(۶)۹۰۲ عدد اول که در کد بالا عدد ۶ است نوع بلبرینگ را مشخص می کند که برای دوچرخه اغلب ۶ بوده و نشان از بلبرینگ شیار عمیق دارد. عدد ۷ بیانگر بلبرینگ تک ردیفه تماس زاویه ای می باشد.
۶(۹(۰۲ عدد دوم در این کد که در کد بالا عدد ۹ می باشد بیانگر سری بلبرینگ است که بیانگر عمق و عرض شیار در بدنه بلبرینگ می باشد و با ۶ عدد مختلف مطابق زیر بیان می گردد:

 • ۹ – سکشن یا برش بسیار نازک
 • ۰ – فوق سبک
 • ۱ – فوق سبک کف گرد
 • ۲ – سبک
 • ۳ – متوسط
 • ۴ – سنگین

دو رقم آخر این کد ۴ رقمی معرف قطر داخلی بلبرینگ می باشد (برابر قطر داخلی نیست بلکه کد معرف می باشد). برخی از این کد ها عبارتند از:

 • ۰۰ – ۱۰mm
 • ۰۱ – ۱۲mm
 • ۰۲ – ۱۵mm
 • ۰۳ – ۱۷mm
 • کد های بالاتر از ۰۳ برابر ۵ برابر عددی این کد به میلیمتر برای قطر داخلی بلبرینگ می باشند.

 

خرید بلبرینگ صنعتی

پس کد بلبرینگ ها همانطور که گفته شد تلفیقی از حروف و اعداد هستند. برخی از این پس کد ها عبارتند از:

 • ۲RS : بلبرینگ با سیل لاستیکی در دو طرف. RS قابلیت آب بندی بهتری نسبت به ۲Z داشته اما اصطکاک بیشتری ایجاد می کند
 • RS: بلبرینگ با سیل (آب بند) در یک طرف
 • ۲Z / ZZ: بلبرینگ با آب بند فلزی در دو طرف
 • Z: بلبرینگ با سیل در یک طرف
 • E: طراحی بلبرینگ با مقاوم سازی افزایشی
 • P2: حداکثر دقت در تولید بلبرینگ (ابعاد بسیار دقیق)
 • K: بلبرینگ با حلقه داخلی کونیک (اوریب)

 

مفهوم تنسایل بلبرینگ و تاثیر آن بر مقاومت بلبرینگ صنعتی

تنسایل یک مفهوم فیزیکی با دیمانسیون نیوتن بر متر مربع یا در ابعاد بزرگتر کیلو نیوتن بر متر مربع یا مگاپاسکال است. تنسایل بلبرینگ ها بسته به متریالی که دارند و نوع عملیات حرارتی که در مرحله آخر تولید پشت سر گذاشته است تفاوت دارد. تنسایل یک کمیت فیزیکی که نشانگر حداکثر تنش وارد بر اجسام است تعریف میشود. تنسایل بلبرینگ های استنلس استیل پایینتر از تنسایل بلبرینگ های فولادی است و این به سبب وجود درصدی کربن در ساختار فولاد است که میزان سختی آن را به شدت بالا برده است. تنسایل بالای بلبریتنگ ها نه تنها از شکست آنها جلوگیری می کند بلکه تغییر فرم آنها را نیز تحت تاثیر نیرو های فشاری و تنش های برشی افزایش می دهد. بلبرینگ های استاندارد فولادی تنشی در محدوده ۲۰۰۰ الی ۲۴۰۰ مگا پاسکال دارند که در ریتینگ و درجه بندی فولاد عدد بزرگی محسوب میشود. معمولا با بالا رفتن تنسایل بلبرینگ فاصله و حد بین تنش تسلیم که در آن فلز از ناحیه الاستیک وارد ناحیه پلاستیک میشود تا تنش شکست که در آن بلبرینگ دچار شکستگی می شود کمتر می شود.

مفهوم نشست بلبرینگ و تاثیر آن بر عملکرد بلبرینگ

بلبرینگ ها در طی مدت کاری طولانی و تحت نیروها و تنش های تخریبی وارده از طرف ماشین دچار سایش می شوند. میزان سایش که در اصطلاح انگلیسی به Abrasion شناخته می شود نسبت مستقیمی با سرعت دورانی شافت و میزان بار وارده بر بلبرینگ داشته و با قطر ساچمه های بلبرینگ نسبت عکس دارد. بدین معنا که هر قدر سرعت زاویه شافت که در فیزیک با آلفا یا اومگا شناخته می شود بالا تر رود میزان سایش نیز بالاتر می رود، به همین ترتیب با افزایش میزان بار ناشی از وزن شافت و نیروها و تنش های اعمالی میزان سایش نیز افزایش پیدا می کند. اما مفهوم نشست بلبرینگ ها با سایش سطحی آنها یکسان است بدین معنا که با افزایش سایش سطحی بلبرینگ که می تواند با نسبت بالاتری بر روی ساچمه بلبرینگ و با نسبت کمتری بر روی کونس اتفاق افتد حد فاصل کونس ها در یک طرف بلبرینگ افزایش (نیم دایره پایینی) و در طرف دیگر (نیم دایره بالایی) کاهش پیدا می کند. این امر سبب می شود عملا ساچمه های پایینی بلبرینگ از چرخه خارج شده و نقشی در تعلیق بار ایفا نکرده و فشار بیشتری بر ساچمه های بالایی بلبرینگ وارد شود و علاوه بر این سبب افت ارتفاع در اتصال شافت شده که مشکلات بزرگی مانند انحنای شافت و گشتاور ها و لنگر ها را به دنبال داشته باشد. افت و نشست بلبرینگ برای بلبرینگ های کف گرد دیر تر و با تاثیرات کمتر و برای بلبرینگ های شعاعی سریعتر و با تاثیرات مخرب تری صورت می پذیرد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *