بوش بلبرینگ

بوش بلبرینگ

خرید بلبرینگ یکی دیگر از قطعات پرکاربرد در صنعت می باشد و زمانی که میزان بار بر روی موتور کم باشد و یا محل کار دارای کمی رطوبت باشد بهتر است از بوش بلبرینگ به جای خود بلبرینگ استفاده شود، زیرا میزان خوردگی و زنگ زدگی آن کمتر بوده و برای بارهای سبک تر قابلیت کاربرد بیشتری دارد.

جنس اکثر بوش های مورد استفاده در صنعت از مس و درصدی از گرافیت می باشد. ظاهر و شکل بوش به صورت یک استوانه تو خالی می باشد که محل نصب آن بر روی سیلندر و در درون حفره های موجود در سیلندر می باشد. تو خالی بودن استوانه به این منظور می باشد که پیستون بتواند به راحتی در آن جابجا شود. یکی بوش مناسب و با کیفیت باید در برابر اضافه حرارت مقاومت بالایی داشته باشد زیرا ما تمامی بوشها را در درون حفره  ها قرار می دهیم و افزایش و کاهش درجه حرارت نباید باعث انبساط سطحی آن شود. پس کیفیت و بکارگیری مواد با درجه خلوص بالا در این قطعه صنعتی بسیار مهم می باشد و نباید به راحتی موجب انبساط آن شود.

توضیحاتی در مورد بوش بلبرینگ:

بوش بلبرینگ ها را می توان جایگزین های بسیار مناسبی برای بلبرینگ ها محاسبه نمود چرا که استفاده از بلبرینگ ها در شرایط خاصی در صنعت عملکرد مناسبی ارائه نمی دهند. از این رو در شرایطی که محل کار خیس بوده و یا موتور ها بار کمی را متحمل می شوند، بهترین راه ، استفاده از بوش بلبرینگ ها است. جنس مقاوم آنها باعث شده تا در برابر رطوبت و فشار دچار تخریب و زنگ زدگی نشوند. از این رو در شرایطی که قطعات مجبور به کار در محیط مرطوب به صورت مداوم را دارند استفاده از این بوش ها امری هوشمندانه است. بوش ها را باید به صورت درستی در محل مورد نظر نصب نمود تا عملکردی مناسب ارائه دهند.

انواع نصب بوش خرید بلبرینگ بر روی سیلندرها:

برخی از بوشها بر روی بدنه سیلندر نصب شده اند و قابل جدا شدن نیستند و برخی دیگر نیز قابل جدا شدن هستند. بوش هایی که به صورت یکپارچه با بدنه سیلندر اتصال داشته و قابل جدا شدن نیستند جنس فلز و آلیاژ استفاده شده بدنه و بوش بلبرینگ یکی است. پس از بکارگیری این قطعه بر روی سیلندر کم کم بوش ساییده شده و ضخامت آن کمی کاهش می یابد و همین عامل باعث افزایش قطر سیلندر و خرید پیستون با قطر بزرگتر را می طلبد. میزان ضخامت بوش در این حالت 1 الی 3 میلی متر است.

اما حالت دوم زمانی که دو قطعه به یکدیگر اتصال ندارند، دیگر قطر پیستون بزرگتر نخواهد شد و ساییده شدن بوش در درون سیلندر قابل تعویض می باشد. اگر سیستم خنک کنندگی موتورهای موجود در سیلندر به وسیله آب باشد و بوش بلبرینگ مورد استفاده در سیلندر نیز با جریان آب تماس داشته باشد، به این حالت بوش تر می گوییم. در حالت معمول و طبق استاندارد بوشهای تر، دارای ضخامتی مابین 4 تا 8 میلی متر می باشند و برای جلوگیری از نشتی آب عبوری Situs Slot Gacor از بوشها، قسمت زیرین بوش را به وسیله یک حلقه لاستیکی می بندند. جنس اکثر بوشهای تر مورد استفاده در صنایع از چدن و آلیاژهای دیگر می باشد. بوش خشک یکی دیگر از انواع بوش های غیر قابل اتصال به بدنه سیلندر می باشد که به وسیله هوا  و روش های دیگر به غیر از آب خنک می شود و امکان نشت آب هم در آن وجود ندارد و جنس بوش بلبرینگ مورد استفاده در آن از فولاد می باشد.

نکات بسیار مهم در انتخاب بوش خرید بلبرینگ:

خرید قطعه مناسب برای هر دستگاه بسیار مهم می باشد. برای اینکه بتوانید بوش بلبرینگ مناسب خود را انتخاب کنید باید به موارد زیر توجه کنید:

  • روتور موجود در داخل بوش ها باید بتوانند به خوبی چرخش کنند و هیچ تنشی بین بوش و رتور بوجود نیاید، زیرا مانع از حرکت آن می شود و پس از مدت کوتاهی موجب شکستگی و خرد شدن محورهای روتور در درون بوشها خواهد شد. به همین منظور حتما سعی کنید جنس استفاده شده در ساخت بوش از درجه سختی کمتری نسبت به جنس روتور باشد. یا به عبارت دیگر بهتر است مواد تشکیل دهنده برای ساخت بوشها حالت اسفنجی داشته باشند، یعنی وقتی که آن را روغن کاری کردیم و آن را فشردیم روغن از سمت دیگر سرازیر شود.
  • عامل بعدی دارا بودن سطح تماس زیاد بین روتور و بوش می باشد. در این حالت بهتر است راهکاری برای افزایش روغن کاری در نظر گرفته شود زیرا از ساییدگی بوش و همچنین افزایش فاصله هوایی جلوگیری می کند. به همین منظور بوش ها را در درون یک باکس قرار می دهند تا به طور دائم روغن از طریق باکس به آن تزریق شود.
  • در صورتی که بوشها به خوبی روغن کاری نشوند، برخورد بوش با محور رتور بیشتر شده و به مرور زمان باعث ساییدگی بوش و افزایش فاصله هوایی غیر متقارن بین استاتور و رتور می شود که در این حالت میدان مغناطیسی غیر خطی به وجود آمده و در هنگام راه اندازی موتور دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد. پس روغن کاری به صورت یک برنامه ریزی دقیق و مشخص شده می تواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند و طول عمر دستگاه را بالا ببرد.
    شرکت فیدارگستر علاوه بر بلبرینگ در زمینه روغن صنعتی هم فعالیت می کند .
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *