خرید رولبرینگ چیست

خرید رولبرینگ چیست

رولبرینگ چیست ؟

رولبرینگ ها ( Roller Bearings ) قطعاتی هستند که امکان حرکت نسبی بین دو قطعه را از طریق غلطش فراهم می کنند. در رولبرینگ ها سطح تماس ساچمه با سطوح ، به صورت یک خط می باشد و به همین دلیل آن ها قادر خواهند بود فشار شعاعی بسیار زیادی را تحمل کنند ، ولی قادر به تحمل فشار محوری نمی باشند. تفاوت اصلی رولبرینگ و بلبرینگ در مقاومت آنها در برابر انواع بارهای وارده است. به طور کلی بار وارده بر انواع رولبرینگ ها و بلبرینگ ها به دو صورت شعاعی ( radial ) و محوری ( thrust ) می باشد و بسته به موقعیت و شرایطی که بلبرینگ مورد استفاده قرار می گیرد ، یکی از این دو بار و یا هردو بار بر آن وارد می شوند.

اکنون می دانیم رولبرینگ چیست. در مواقعی که فشار از نوع شعاعی باشد ، می توان از رولبرینگ ها استفاده کرد زیرا رولبرینگ ها در برابر این نوع بارها بسیار مقاوم هستند و در صورتی که هر دو بار شعاعی و محوری وارد شود ، از بلبرینگ ها می توان استفاده کرد. در ادامه انواع رولبرینگ ها را برایتان شرح می دهیم :

مدل های مختلف رولبرینگ
مدل های مختلف رولبرینگ

انواع  خرید رولبرینگ

اکنون می دانیم رولبرینگ چیست و باید با انواع آن آشنا شویم. مدل استوانه ای رولبرینگ تا دمای 150 درجه سانتی گراد بدون تغییر بوده و شامل دو نوع است :

  • یک ردیفه استوانه ای
  • پر غلتک استوانه ای

هزاران نوع مختلف رولبرینگ برای برآوردن نیازهای کاربردی خاص موجود است. به طور کلی از نمونه رولبرینگ استوانه ای در سرعت های بالا و یا بار شعاعی سنگین استفاده می کنیم. مدل استوانه ای یک ردیفه دارای حلقه های بیرونی و درونی است که این حلقه ها از یک طرف آن یا هر دو طرفش لبه ای ندارد و همین مزیت باعث شده تا رولبرینگ قابل تفکیک باشد.

رولبرینگ پرغلتک برعکس سایر رولبرینگ ها به دلیل نداشتن قفسه قسمت های خالی با غلتک پر شده و شاید علت این نام گذاری همین باشد. با اینکه پهنا ( عرض ) آن زیاد است ، اما ضخامت ( قطر ) کمی دارد و این ویژگی موجب شده تا به مقدار قابل ملاحظه توانایی حمل بار را داشته باشد و در مقدار فضای موجود برای جا زدن رولبرینگ صرفه جویی و بهینه سازی شود.

مدل پرغلتک دارای انواع یک ردیفه ، دو ردیفه و چند ردیفه است و مسلما سرعت دورانی آن به اندازه سایر رولبرینگ های معمولی نیست. همچنین به دلیل نداشتن پنجره ساچمه ای غلتک ها مستقیما با هم در تماس هستند و همین موضوع باعث افزایش اصطکاک و وجود مشکلاتی در در لایه هیدرودینامیکی روانکار در فاصله ما بین غلتک ها و در نتیجه باعث افزایش میزان ساییدگی خواهد شد. معمولا برای جلوگیری از این خسارت ها بر روی غلتک ها عملیات حرارتی انجام می دهند.

  1. رولبرینگ استوانه ای. این بیرینگ ها دارای غلتک هایی هستند که از قطرشان بلندتر هستند و می توانند بارهای بیشتری را نسبت به بلبرینگ تحمل کنند. رولبرینگ‌ های استوانه‌ ای می‌ توانند بارهای شعاعی سنگین را حمل کنند و می‌ توانند در کاربردهای با سرعت بالا مورد استفاده قرار گیرند.
  2. رولبرینگ کروی. این ها می توانند بارهای سنگینی را حتی در هنگام مواجهه با ناهماهنگی و انحراف شفت حمل کنند. آنها را می توان به گونه ای طراحی کرد که دارای سوراخ های استوانه ای یا مخروطی برای نصب با یا بدون گلویی وفق دهنده باشد. رولبرینگ های کروی که با فاصله‌ های داخلی مختلف و گزینه‌ های نگهدارنده موجود می‌ باشند ، می‌ توانند بار محوری را در هر جهت و همچنین بارهای ضربه سنگین را تحمل کنند. این بلبرینگ ها در ابعاد حفره ای از 20 میلی متر تا 900 میلی متر موجود هستند.
  3. رولبرینگ سوزنی. این نوع بلبرینگ نسبت به رولبرینگ های معمولی نازک تر است و می توان آن را با یا بدون حلقه داخلی طراحی کرد. رولبرینگ های سوزنی برای مقابله با محدودیت های فضای شعاعی در کاربردهای با بار سنگین و با سرعت بالا ایده آل هستند. سبک‌ های رولبرینگ سوزنی با رینگ داخلی از جنس ورق کشیده شده ظرفیت‌های بار بالا و مخازن گریس بزرگ را امکان‌ پذیر می‌ سازند ، در حالی که هنوز طراحی مقطع باریکی را ارائه می‌ دهند. این بیرینگ ها با آب بند اینچی یا متریک عرضه می شوند.
  4. رولبرینگ مخروطی. این بیرینگ ها می توانند بارهای شعاعی و رانش را تحمل کنند. آنها فقط می توانند بارهای محوری یک طرفه را تحمل کنند ، بنابراین یک بیرینگ دوم معکوس جانبی برای متقابل لازم است. رولبرینگ های مخروطی در اندازه های اینچ و متریک موجود هستند. رولبرینگ ها در طیف گسترده ای از کاربردها ، از تجهیزات و ماشین آلات سنگین گرفته تا تولید برق ، تولید و هوافضا استفاده می شوند.
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *