رولبرینگ های استوانه‌ای

رولبرینگ های استوانه‌ای

از محبوب ترین و پراستفاده ترین نوع رولبرینگ ها می توان به رولبرینگ های استوانه‌ای اشاره کرد. این نوع رولبرینگ اجزای گردان یا به نوعی غلتک هایی به شکل استوانه دارند. این المان ها در یک سطح دسترسی خطی با کنس ها قرار دارند. ولیکن می توان گفت که زمانی که زیر بار هستند به شکل مستطیل تبدیل می شوند. این رولبرینگ ها می توانند مقادیر نیم شعاعی را تحمل کنند. در مقایسه با رولبرینگ های قبلی که فقط می توانستند مقادیر شعالی را تحمل کنند می توانند گزینه بسیار مناسبی محسوب شوند که کاربرد های فراوانی هم دارند.
رولبرینگ های استوانه‌ای خود به دو دسته رولبرینگ های شناور و غیر شناور دسته بندی می شوند. رولبرینگ های شناور در دو طرح N و NU ساخته می شوند و مشاهده شده است که رولبرینگ های استوانه‌ای غیر شناور را در طرح NJ تولید می کنند. در طرح NU روی رینگ خارجی دو لبه وجود دارد و در رینگ داخلی هیچ لبه‌ای دیده نمی شود. در طرح دیگری از این رولبرینگ ها مانند طرح قبلی رینگ داخلی دارای دو لبه بوده و رینگ خارجی بدون لبه است. برخلاف این دو طرح می توان گفت که در طرح NJ کلا رولبرینگ یک لبه دارد.
تفاوت این دو نوع رولبرینگ در این است که گونه های شناور می توانند بار محور را در دو جهت تحمل کنند ولی رولبرینگ های غیر شناور تنها در یک جهت قابلیت تحمل بار محور را دارند.

رولبرینگ استوانه ای

برای تحمل بار بیشتر و برای اینکه به نوعی رولبرینگ های استوانه‌ای را کاربردی تر کنند اصلاحاتی را بر روی این نوع رولبرینگ انجام داده‌اند. این اصلاحات در برینگ هایی که پسوند E دارند به خوبی مشخص می شود. در نمونه های یکسان از رولبرینگ هایی که اصلاح شده‌اند تغییراتی در قطر و برخی ویژگی های این نوع رولبرینگ بوجود آورده‌اند که سبب می شود تحمل بار بالاتری نسبت به گونه های اصلاح نشده داشته باشند.
رولبرینگ های استوانه ای در انواع مختلف با ظاهری به شکل استوانه تولید می شوند ولیکن به دلایل مختلفی امروزه این نوع رولبرینگ ها را به شکل سطحی لگاریتمی می سازند. از جمله این دلایل می توان به کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر رولبرینگ ها اشاره کرد. سطح داخلی لبه های رینگ را به سمت بیرون به صورت شیب دار می سازند چرا که سبب می شود روانکاری و ضخامت لایه روغن در هنگام سوخت افزایش پیدا کند. این نوع رولبرینگ در زمینه های مختلف صنعتی کاربرد زیادی دارند و از آنها به نسبت خیلی زیادی استفاده می شود. از جمله زمینه هایی که از این نوع رولبرینگ استفاده می شود می توان به تجهیزات انتقال نیرو، ویبراتور ها، کارگیر های ماشین ابزار، شفت های دستگاه برش و …… اشاره کرد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *