شناخت کامل اجزای رولبرینگ

شناخت کامل اجزای رولبرینگ

شناخت کامل اجزای  خرید رولبرینگ

به صورت کلی می توان گفت رولبرینگ ها از 4 عدد قطعه داخلی تشکیل شده‌اند:

• حلقه داخلی (Inner Race) که به آن کُنس داخلی هم گفته می شود.
• حلقه خارجی (outer Race) که به آن کُنس خارجی هم گفته می شود.
• قطعات غلتان (Rolling Element)
• نگهدارنده یا قفس (Cage)

با ترکیب این قطعات خرید رولبرینگ ساخته شده و در کاربرد های مورد نظر استفاده می شود. وجود تمام اجزا در ساخت و ترکیب رولبرینگ ضروری است. اگرچه شیوه ساخت و کاربرد رولبرینگ تقریبا شبیه به بلبرینگ خواهد بود ولی می توان تفاوت هایی را در کاربرد و موقعیت هایی که از آن استفاده می شود مشاهده کرد.

قفس در ساخت رولبرینگ به نوعی تمام قطعات را کنار یکدیگر نگه می دارد و مانع از بهم ریختن یا خارج شدن قطعات می شود. قفس را معمولا میان کنس های داخلی و خارجی قرار می دهند به این صورت باعث می شود که اجزای غلتان توسط کنس ها نگه داشته شوند. در بسیاری از کاربرد ها و شیوه های ساخت کُنس داخلی به اجزای متحرک که منظور همان محور دوار است پربس می شود و همراه با آن چرخ می زند. ولیکن کنس خارجی به قسمت بیرونی دستگاه چسبیده و ثابت می ماند.

زمانی که محور می چرخد کنس داخلی حرکت می کند اجزای غلتان تحت تاثیر این حرکت می چرخند. بار اصلی درنتیجه این حرکت ها از اجزای داخلی به اجزای غلتان منتقل می شود و در نهایت به قسمت خارجی که همان کنس خارجی است انتقال می یابد. بیرینگ ها به همین صورت می توانند باری که به آنها وارد می شود را تحمل کنند و به مقدار مناسبی آنها را کاهش دهند. از دلایل استفاده از رول برینگ ها می توان به کاهش بار شعاعی اشاره کرد. در نتیجه این حرکت باعث می شود که بار شعاعی کاهش پیدا کرده و در نهایت حرکت هایی که انجام می شود نرم تر و یکنواخت تر انجام می شود.

در نظر بگیرید که سطح تماس المان های غلتان و کنس های داخلی و خارجی به صورت خطی خواهد بود. به همین دلیل گفته می شود که تنها تحمل بارهای شعاعی را دارند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *