کاربرد بلبرینگ در نیروگاه برق

کاربرد بلبرینگ در نیروگاه برق

کاربرد بلبرینگ در نیروگاه برق که یک مجموعه بسیار عظیم متشکل از انواع ژنراتورهای مختلف به همراه پست های فشار قوی و دیگر تجهیزات برقی بوده که وظیفه ی تولید انرژی را برعهده دارد. تمامی ژنراتورهای مورد استفاده در نیروگاه برق دارای بلبرینگ می باشند. نقش اصلی و اساسی یک نیروگاه، تبدیل کردن انرژی از یک حالت خاص به انرژی الکتریکی می باشد. تبدیل کردن تمامی انرژی های حاصله به انرژی برق بر عهده مولدها می باشند که در واقع ساختار آن دقیقا شبیه به یک موتور الکتریکی بوده و تنها تفاوت آن برعکس بستن آن در مدار می باشد. یعنی دو سر ورودی به یک میل وصل شده و با حرکت میل سرعت گرفته و تولید ولتاژ می کند و در خروجی برق با جریان و ولتاژ مشخص ایجاد می شود. تولید انرژی مکانیکی لازم برای به حرکت در آوردن میل گردان بسیار متنوع می باشد و برای ایجاد آن می توان نیروگاه های برقی متعددی را تاسیس کرد. از مهمترین نیروگاه های مورد استفاده برای تولید برق می توان به: نوع گازی، بخاری، سیکل ترکیبی، برق آبی و … اشاره کرد. بر فرض مثال نوع برق آبی آن با حرکت موج ها و بالطبع حرکت میل باعث تولید ولتاژ و جریان در ژنراتور خواهد شد. در هر صورت نقش اصلی را در تولید انرژی الکتریسیته در نیروگاه برق، ژنراتورها یا مولدها بر عهده دارند و برای چرخیدن میل و تولید انرژِی نیاز به بلبرینگ می باشد که بتوان حرکت را نرم و با اصطکاک کم ایجاد کند.

نقش ژنراتور و خرید بلبرینگ در نیروگاه برق

تولید برق به صورت پیوسته و مادام العمر یکی از بزرگترین چالش های صنعت برق به حساب می آید. استفاده از تجهیزات و قطعات حساس به همراه تست و سرویس دوره ای منظم برای نیروگاه برق و تجهیزات برقی بسیار مهم بوده و در صورت خرابی یک بخش کوچک در ژنراتورها و دیگر تجهیزات، کل سیستم برق به خاموشی منجر خواهد شد و منطقه وسیعی از کشور بی برق خواهد شد. به همین علت باید از قطعات و دستگاه های با کیفیت استفاده شود تا هیچگاه نیروگاه دچار قطعی برق نشود. مهمترین بخش نیروگاه های جهان هم ژنراتورها و انواع توربین های بادی و … هستند و تمامی این دستگاه ها به صورت چرخان بوده و هر یک بلبرینگ مخصوص به خود را دارا می باشد و باید با کیفیت ترین آنها انتخاب شود. از بین شرکت های تولید کننده بلبرینگ در دنیا شرکت SKF یکی از معتبرترین آنها می باشد.

انواع خرید بلبرینگ های مورد نیاز در نیروگاه برق

زمانی که میل گردان برای تولید انرژی با سرعت متغیر روبرو شود، این تغییر در سرعت موجب تولید جریان گردشی در بلبرینگ ها خواهد شد. برای دفع آن می توان از بلبرینگ INSOCOAT شرکت اس کا اف استفاده کرد. در واقع تمامی ژنراتورها از این تنش مکانیکی برخوردار هستند و استفاده از این نوع بلبرینگها موجب حفاظت کامل ژنراتور و تولید برق بهینه خواهد شد. برای از بین بردن این جریان و جلوگیری از خرابی آن بر روی لایه های خارجی و داخلی بلبرینگ از اکسید آلومینیوم استفاده شده است.

در صورت وجود توربین بادی به منظور تولید برق در نیروگاه هم باید از بلبرینگ مخصوص به آن استفاده کنید و معمولا از نوع شیار عمیق برای این منظور استفاده می شود که نوع ترکیبی شیار عمیق SKF یکی از با کیفیت ترین قطعات برای انجام این کار می باشد.

مزایای استفاده از خرید بلبرینگ با کیفیت در نیروگاه

استفاده از یاتاقان های با کیفیت در صنعت برق مزیت های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در این بین شرکت SKF با تولید بهترین و با کیفیت ترین برینگ های مورد نیاز صنایع رتبه اول را به خود اختصاص داده است. از مزایای استفاده از برینگ با کیفیت در نیروگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید بیش از پیش نیروگاه
  • کاهش تعمیرات
  • افزایش ایمنی
  • کاهش هزینه نهایی
  • طول عمر بالاتر
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *