آیا می دایند کارکرد بلبرینگ یاتاقان چگونه است؟

آیا می دایند کارکرد بلبرینگ یاتاقان چگونه است؟

در رابطه با یاتاق ها باید بگوییم که بدون اغراق یکی از مهم ترین قطعات صنعتی اند که تکیه گاهی برای محورها و دیگر قطعات متحرک از جمله شافت و … اند.

یاتاق که در صنعت با نام برینگ نیز شناخته میشود قطعه ای صنعتی است  که عموما به شکل گوی، استوانه و بوش مانند است و در صنعت برای متصل کردن اجزای متحرک  با اجزای ثابت و یا اجزای متحرک با دیگر اجزا متحرک مانند چرخ دنده ها استفاده میشود اما تنها کاربرد یاتاق اتصال اجزا به یکدیگر نیست بلکه در انتقال و حفظ مکانیزم و تعلیق بار نیز نقش موثر دارد.

اما نکته حایز اهمیت در رابطه با این قطعات صنعتی همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم موارد زیاد مصرف آنها است  که همین سبب شده این قطعات در صنعت به وفور تولید شوند و تمام برند های مطرح جهانی در لیست تولیدات خود تولید یاتاق ها و بلبرینگ ها را نیز بگنجانند.

به طور ساده تر یاتاق صنعتی یکی از مهم ترین ابزار های صنعتی و دستگاه های خودروسازی است و چه بسا از جمله مهم ترین این قطعات است.

کار اصلی یاتاق کم کردن اصطکاک بین سطح خود و دستگاهی که در آن استفاده میشود است و همچنین تولید حرکات چرخشی یا دورانی  بر روی سطح دستگاهی که روی آن نصب شده است. اما نکته ی قابل توجه در رابطه با یاتاق ها موارد مصرف آنها است، اینکه گمان ببرید یاتاق ها فقط در صنعت خودروسازی و صنایع از این قبیل استفاده میشود اشتباه است چرا که تولید آنها حتی در زندگی روزمره ما نفوذ کرده است و در همه جای زندگی ردی از آنها پیدا میشود.

به عنوان مثال در ماشین لباس شویی، فن، میکسر و دیگر دستگاه های پرکاربرد زندگی یاتاق ها استفاده میشوند.

بررسی انواع یاتاقان ها:

یاتاق ها بسته به مصرف و کاربردی که دارند در انواع مختلف تولید میشوند و شامل انواع یاتاق های بوش رولبرینگ ها، بلبرینگ ها،  و در تقسیم بندی کلی تر شامل یاتاق های لغزشی و غلتشی هستند. همین امر سبب شده انتخاب یاتاق ها در دستگاه های مختلف نیارمند آگاهی کامل و علم جامع از ماشین آلات صنعتی باشد. برای شناخت یاتاق ها و کاربرد آنها کافی است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید و با دیدن شماره فنی آن تشخیص دهید چه نوع یاتاقی است و کاربرد آن چیست چرا که یاتاق ها  دارای کدهایی هستند که به راحتی میتوان از طریق این کد ها آنها را از یک دیگر تمایز داد

همانطور که گفتیم یاتاق ها دارای انواع مختلفی هستند که در تقسیم بندی کلی به یاتاق لغزشی و غلتشی تقسیم می شوند، این تقسیم بندی در واقع بر حسب نوع حرکت این قطعات صنعتی است. در رابطه با یاتاق لغزشی لازم است بدانید که این یاتاق ها تکیه گاهی مناسب، برای قطعات مدور صنعتی در تمام جهان هستند و به عنوان یک حفاظ محوری عمل میکنند. یاتاق های غلتشی که از ساچمه و رینگ تولید شده اند هم برای محور قطعات مدور و هم ثابت تکیه ها خوبی هستند که انواع بلبرینگ ها در این دسته جای می‌گیرند.

بلبرینگ و انواع آن:

همانطور که تاکنون متوجه شده اید و ما در این مطلب نیز به خوبی به آن اشاره کردیم یاتاق بلبرینگ در واقع یکی از انواع مختلف یاتاق ها محسوب میشود که در ساختار آنها از نوع خاصی بلبرینگ برای اتصال استفاده میشود از همین رو قبل از آنکه به طور کامل تر یاتاق بلبرینگ را بشناسید لازم است که در رابطه با بلبرینگ ها نیز اطلاعات کافی داشته باشید، چراکه یاتاق بلبرینگ قطعه ای است تلفیقی از یاتاق و نوعی بلبرینگ که خصوصیات هر دو قطعه ی صنعتی را یدک می‌کشد از همین رو لازم است که در رابطه با بلبرینگ ها نیز به شناخت کامل برسید تا بتوانید به راحتی این قطعه ی صنعتی و کاربرد آن را بشناسید.

بلبرینگ  قطعه ای  است کاربردی در صنایع مختلف که در بین صنعتگران با نام توپ حامل نیز شناخته میشود، و درواقع نوعی یاتاق یا چرخ دنده است که در ابزارآلات چرخشی کارایی فراوان دارد. وظیفه ای که بلبرینگ بر عهده دارد جلوگیری از اصطکاک و سایش سطحی است که در حال چرخش است موارد استفاده از این قطعه ی صنعتی بسیار گسترده است و نه تنها در صنعت خودروسازی بلکه در بسیاری از صنایع از جمله صنایع کشاورزی، غذایی، شیمیایی، هوافضا و … نیز کاربرد دارند که علت این کاربرد همگانی تنوعی است که این قطعه ی صنعتی در اندازه و شکل دارد، چرا که در انواع اندازها و در هر شکلی که مد نظر است تولید میشود از همین رو این قطعه ی صنعتی توانسته در صنعت به خوبی جایگاه خود را بیابد

بلبرینگ ها نسبت به یاتاق ها تنوع کمتری دارند و بر حسب کاری که انجام میدهند در انواع مختلف تقسیم میشوند که در ادامه به برخی از پرکاربردترین آنها اشاره خواهیم کرد.

بلبرینگ شیار عمیق:

معروف ترین بلبرینگ صنعتی بلبرینگ شیار عمیق است، این بلبرینگ به علت ساختمان ساده و تنظیم راحتی که دارد توانسته در اغلب صنایع جایگاهی ویژه پیدا کند و در انواع بلبرینگ، ساچمه دو ردیفه و تک ردیفه  به بازار عرضه شود بلبرینگ شیار عمیق به خوبی می تواند صدای سایش دستگاه و سطح را کم کند و کاملا بی صدا کار کند علاوه بر این قیمت مقرون به صرفه و ارزانی که دارد سبب شده است این قطعه ی صنعتی به خوبی میان  صنعتگران شناخته شود، که همین امر سبب شده تولید کنندگان این قطعه را در انواع اندازه و شکل طراحی کنند تا به فروش هر چه بیشتر آن کمک شایانی شود.

بلبرینگ کف گرد:

از جمله بلبرینگ هایی که زیاد در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند بلبرینگ های کف گرد اند، این بلبرینگ ها وظیفه ی تحمل بار محوری را بر عهده دارند  و عموما از فولاد پرس شده و یا برنج ماشین کاری شده برای ساخت آنها استفاده میشود. اما تحمل بار آنها ملاک انتخاب این قطعه در صنایع مختلف به عنوان بلبرینگی کاربردی نیست علاوه بر آن میزان سرعت بالایی که دارد به همراه دقت فراوان و درجه سختی بالا سبب شده است که اولین گزینه ی انتخاب بسیاری از صنایع بلبرینگ کف گرد شود.

بلبرینگ تماس زاویه ای:

برای تحمل بار نیروی محوری در یک جهت از بلبرینگ تماس زاویه ای استفاده می شود که در انواع بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه و دو ردیفه تولید میشود قفسه ای که در ساخت بلبرینگ تماس زاویه ای استفاده میشود، عموما از فولاد، برنج و یا فیبر است.

بلبرینگ خطی:

همانطور که گفتیم وظیفه ی اصلی بلبرینگ ها تنظیم حرکت شعاعی محوری است که علاوه بر این نوع چرخش، امکان دارد که چرخش خطی نیز در برخی قطعات وجود داشته باشد از همین رو بلبرینگ خطی برای تحمل بار و کم‌کردن اصطکاک سبب هدایت نیروهای خطی میشود. ساختمان بلبرینگ خطی نسبت به دیگر بلبرینگ ها متفاوت  است و به جای ساچمه و رینگ از بلوک های خطی در موازات یکدیگر استفاده شده است که در انواع غلتشی خطی و لغزشی خطی موجود است.

بلبرینگ خود تنظیم:

این بلبرینگ همان طور که از نامش پیداست به صورت خودکار تنظیم می‌شود و علت کاربردی بودن آن نیز همین تنظیم راحت و استفاده ی آسان از آن است اما این تنها ویژگی منحصر به فرد بلبرینگ های خود تنظیم نیست، ویژگی فوق العاده ی دیگری که این بلبرینگ ها دارند طول عمر فراوان آنهاست اگر از یک گریس مناسب به صورت مرتب برای روانکاری این قطعه ی صنعتی استفاده شود ماندگاری بالایی دارد و تا سالیان سال میتوان از آن بدون کم شدن کارایی استفاده کرد.

کارکرد بلبرینگ یاتاقان چگونه است و نتیجه گیری از آن:

بلبرینگ ها دنیای پیچیده و بزرگی دارند انواع و اقسام آنها نیز بسیار زیاد و گسترده است مواردی که در بالا به آنها اشاره شد در واقع پرفروش ترین و کاربردی ترین بلبرینگ های صنعتی بودند که با دیگر قطعات صنعتی قابلیت ادغام دارند و در انتها مثلا میتوان از ترکیب آنها با یاتاق های صنعتی قطعات گوناگونی از جمله یاتاق بلبرینگ ها را ساخت در واقع این قطعات صنعتی بر حسب وظیفه ای که بر عهده دارند در شکل و اندازه ی متفاوتی تولید میشوند و همین گستردگی آنها سبب شده که برای شناخت هر چه راحت تر آنها کدهایی به آنها اختصاص داده شود.

برای کاربرد و استفاده از بلبرینگ ها در تجهیزات صنعتی لازم است که با اصول کدخوانی آنها آشنا باشید تا بتوانید به راحتی نوع و اندازه قطعه را تشخیص دهید در غیر این صورت اگر کدهای تنظیم را به خوبی نشانسید، نمیتوانید از آنها استفاده کنید و به یک فرد متخصص  برای کمک در شناخت آنها  نیاز پیدا خواهید کرد، اگر چنین فردی در دسترس نبود بهتر است اقدام به خرید بلبرینگ های خودتنظیم که دارای قابلیت تنظیم خودکار هستند کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

یاتاق بلبرینگ و نحوه ی کارکرد آن:

حالا که به خوبی با این دو قطعه صنعتی آشنا شدید به طور قطع به درک دقیقی از یاتاق بلبرینگ رسیده اید و به صورت کلی با  کاربرد و ساخت آن آشنا شده اید.

همانطور که گفتیم یاتاق بلبرینگ تلفیقی از نوعی یاتاق و بلبرینگ است که ساختار آن بر حسب وظیفه ای است که قرار است انجام دهد برای متصل کردن یاتاق بلبرینگ ها اغلب از مهره و پیچ های فولادی استفاده میشود علاوه بر آن از خار  و در بعضی از نمونه های آنها از پیچ آلن مغزی نیز برای متصل کردن استفاده میکنند.

ساختار یاتاق بلبرینگ ها به گونه ای است که دارای یک یک هوزینگ  در قسمت بیرونی هستند که در درون خود یک بلبرینگ درونی را جای داده اند که  برای اتصال این بلبرینگ اغلب از پیچ و مهره های چدنی و گاها برای آنکه قابلیت چکش خواری نیز پیدا کند و در برابر ضربه و ارتعاش مقاومت بالایی از خود نشان دهد از فولاد چکش خوار نیز در تولید آن بهره میبرند.

اما استفاده از هوزینگ  در یاتاق ها بسته به نوع آن است مثلا در یاتاق بلبرینگ های مدور گاها  از هوزینگ های استنلس استیل  و یا فولادی استفاده می شود.

برای پیدا کردن زاویه مناسب برای اتصال یاتاق بلبرینگ ها عوامل متعددی تاثیر گذار اند، اما اغلب برای  پیدا کردن زاویه درست اتصال یاتاق بلبرینگ ها توجه به شافت و مرکز محوری که قرار است بر روی آن نصب شود اصل قرار میگیرد، مثلا بسته به محور دواری  که روی آن نصب هستند بعضی از آنها  در موازات با شافت قرار میگیرند و گاهی بر اساس مرکز محور اتصال آنها در راستای عمود با شافت قرار میگیرد.

خرید بلبرینگ یاتاقان:

قیمت خرید بلبرینگ یاتاقان بسته به نوع و اندازه آن است. موادی که در ساخت این قطعه ی صنعتی به کار رفته اند به شدت در قیمت گذاری آن موثر اند اما به طور کلی این قطعه ی پر کاربرد صنعتی دارای قیمتی مقرون به صرفه و اقتصادی است که خرید را برای تمامی صنعتگران سهولت بخشیده است.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *