بلبرینگ | Ball Bearing

بلبرینگ | Ball Bearing

بلبرینگ یک قطعه مکانیکی است که عمل چرخش قطعاتی که باهم در تماس فیزیکی هستند را، به کمک کاهش اصطکاک، آسانتر می‌کند. هنگامی که دو قطعه در تماس با یکدیگر در حال چرخش هستند، در صورتی که از بال بیرینگ استفاده نشود، بهم ساییده می‌شوند و اصطکاک زیاد می شود. به همین دلیل، از بلبرینگ برای کاهش اصطکاک و راحت‌تر کردن فرآیند چرخش، از طریق تبدیل عمل سایش به غلتش ،استفاده می‌شود.

معنای واژه لاتین

بلبرینگ در واقع یک اصطلاح رایج فارسی اما غلط از واژه‌ی بال-بیرینگ یا Ball Bearing است. Ball به معنای توپ و Bearing به معنای تحمل کننده بار یا فشار است. گویا توپ های فلزی به کار رفته در بلبرینگ، وظیفه تحمل فشار وارد شده از طرف بار را بر عهده دارند. منظور از بار در این تعریف، عاملی است که در طول چرخش، به توپ های فلزی بال بیرینگ فشار وارد می کند. این عامل می‌تواند چیز های مختلفی باشد، از وزن دوچرخه، وزن اتومبیل و وسایل نقلیه گرفته تا وزن یک تیر آن هنگام بلند شدن آن توسط جرثقیل. برای مثال، هنگام حرکت یک اتوموبیل، بلبرینگ های بکار رفته در چرخ، وزن اتومبیل را هنگام چرخش تحمل می کنند. در این حالت، وزن اتومبیل حکم بار را دارد.

خرید رولبرینگ چگونه کار می‌کند؟

قبل از دانستن شیوه عملکرد رولبرینگ، باید بدانید یک رولبرینگ، در ساده‌ترین حالت، از یک حلقه داخلی، یک حلقه خارجی واستوانه‌های فلزی که بین حلقه داخلی و حلقه خارجی قرار می‌گیرند؛ تشکیل شده است. این حلقه‌ها طوری طراحی شده اند که  توسط استوانه‌های فلزی، بهم متصل هستند و در حالت عادی از هم جدا نمی‌شوند. رولبرینگ در کلی ترین حالت، دو وظیفه اصلی دارد :

1- کاهش اصطکاک و نرمی حرکت

برای مثال، هنگامی که شما سوار یک اسکیت می شوید، هنگام دوران چرخ اسکیت، ابتدا نیروی وزن شما به حلقه داخلی رولرینگ به کار رفته در چرخ اسکیت وارد میشود. سپس این نیرو، توسط استوانه‌های فلزی، به حلقه خارجی رولبرینگ منتقل می‌شود و حلقه خارجی، این نیرو را به چرخ‌ها وارد می‌کند. از آنجایی که اتصال حلقه داخلی رولبرینگ با حلقه خارجی توسط استوانه‌های رولبرینگ ایجاد می‌شود، این اتصال دارای سطح تماس کمتری بوده و در نتیجه، اصطکاک کمتری نیز ایجاد می‌شود.

فرض کنید که حلقه داخلی رولبرینگ و حلقه خارجی، بدون حضور استوانه‌های فلزی مستقیما با هم تماس داشتند، آنگاه چنان اصطکاک زیادی بین این دو حلقه ایجاد می‌شد که عملا چرخش و حرکت اسکیت را غیر ممکن می کرد و به قطعات نیز آسیب می رساند.

2- تحمل فشار شعاعی وارده از طرف بار

در همین مثال اخیر، حلقه های بکار رفته در رولبرینگ و استوانه‌های فلزی داخل آن‌ها، باید طوری مقاوم باشند که تحمل فشار ناشی از نیروی وزن ما را داشته باشند. لازم به ذکر است، از آنجایی که تماس استوانه‌های رولبرینگ با حلقه‌ها بصورت یک خط است، این نوع از بیرینگ‌ها نسبت به بلبرینگ‌ها، توانایی تحمل فشار شعاعی بیشتری را دارند.

رولبرینگ‌ها، دسته خاصی از بیرینگ‌های غلتشی هستند که به طور خاص، برای حالاتی که فشار شعاعی زیاد است به کار می‌روند. دسته‌ی دیگری از بیرینگ‌های غلتشی، بلبرینگ‌ها هستند که شما در می توانید در این مقاله مطالب بیشتری را درباره آن‌ها مطالعه کنید.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *