کاربرد و مشخصات روغن توربین

کاربرد و مشخصات روغن توربین

کاربرد و مشخصات روغن توربین

توربین‌ها در صنعت به عنوان موتورهای اصلی برای ژنراتورها در سطح گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا قصد داریم کاربرد و مشخصات روغن توربین، ویژگی های آن و دلایل خرابی این روغن صنعتی را برای شما بیان کنیم.

استفاده از روانکار مناسب نقش مهمی در عملکرد توربین و افزایش بازدهی آن دارد. با توجه به تجهیزات گران قیمت توربین‌ها استفاده از روغن بی‌کیفیت و نامناسب ضررهای جبران ناپذیری به دستگاه وارد می‌کند.

هزینه‌های بالای تعمیرات، پاکسازی سیستم از روانکار نامرغوب و توقف ناگهانی تولید برق از جمله نتایج به‌کارگیری روغن نامرغوب در توربین است.

برای خرید روغن صنعتی با کیفیت توربین‌ ما مجموعه کینی اویل در تهران را به شما معرفی می‌کنیم. کینی اویل با داشتن بیش از سه دهه تجربه در عرصه فروش انواع روانکارهای صنعتی جامد و مایع توانسته است به عنوان یک مرکز خوشنام و معتبر در میان مشتریان زیادی شناخته شود.

روغن توربین چیست؟

توربین‌ها در صنعت برق، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های گازی و نفتی، مجتمع‌های تولید آهن، فولاد، پتروشیمی و سدها به‌طور مداوم و یکسره کار می‌کنند.

انواع توربین شامل: توربین گازی، توربین بادی، توربین بخار و توربین آبی است. درجه حرارت بالا در هنگام کار، آلودگی‌های موجود در آب، مدت فاصله زمانی طولانی میان سرویس دستگاه همگی می‌توانند به‌میزان زیادی عملکرد توربین را تحت تأثیر قرار دهند.

در این بین استفاده از روانکار مخصوص توربین نقش مهمی در عملکرد مناسب دستگاه دارد. سازندگان توربین‌ها براساس نوع این دستگاه‌ها (آب، بخار، گاز) برای هرکدام شرایط خاصی را در نظر می‌گیرند که باید فقط از همان روغن استفاده کرد.

مثلاًروغنی که در توربین آب استفاده می‌شود، باید دارای ویژگی جداپذیری از آب باشد که بسیار مهم است. در حالی که این ویژگی برای روانکار مخصوص توربین بخار در اولویت نیست.

اگر روغن صنعتی مناسب برای توربین استفاده نشود، علاوه بر هزینه‌های زیاد تعمیر دستگاه باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی که ناشی از تغییر روغن در توربین است به‌وجود خواهد آمد. در چند سال اخیر نظارت بر شرایط کارکرد این نوع روغن افزایش یافته است.

یک روغن توربین خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

کاربرد و مشخصات روغن توربین

کاربرد و مشخصات روغن توربین

 

معمولاً روغن‌های توربین تحت شرایط دما و فشار زیاد کار  قرار می‌گیرند. برای اینکه این روانکار بتواند عملکرد مداوم توربین را تحت تأثیر خود قرار دهد باید چند خاصیت و ویژگی مهم داشته باشد:

داشتن ویسکوزیته مناسب

با توجه به نوع توربین اینکه توربین بزرگ باشد یا کوچک، ازنوع توربین‌های دریایی با گیربکس دنده ای باشد، نوع ویسکوزیته روغن متفاوت خواهد بود.

قابلیت جداسازی آب از روغن

از جمله مشکلات توربین که موجب تخریب آن می‌شود، تشکیل امولسیون آب در روغن است. به‌دلایل مختلفی همچون نشتی یا چگالش باید روانکار سریع قدرت جداسازی آب را از خود داشته باشد.

 جلوگیری از خوردگی

روانکار باید مانع از واکنش شیمیایی که به‌دلیل اکسیداسیون در روغن به‌وجود می‌آید شود که برای بعضی از فلزات خاص خورنده است.

جلوگیری از زنگ زدگی

زنگ زدگی واکنشی است که به‌دلیل وجود آب و هوا روی فلز یا فولاد ایجاد می‌شود. روانکار باید مانع از ایجاد چنین واکنش‌هایی در توربین شود. روغن باید قابلیت جداسازی هوا از روغن داشته و مانع از تشکیل امولسیون‌های روغن و هوا شود.

پایداری در ذخیره سازی طولانی مدت

روغن توربین باید عمر طولانی داشته باشد و در طولانی مدت خواص و ویژگی‌های خود را حفظ کند.

برای اینکه روغن توربین ویژگی و خواص گفته شده را داشته باشد، باید از روغن پایه مناسب و مواد افزودنی ویژه در آن استفاده شود. روغن پایه بخش عمده‌ای از ویژگی‌های این نوع روانکار بر عهده دارد که مواد افزودنی تقویت کننده آن خواهد بود. در ترکیب روغن توربین از ۳ درصد مواد افزودنی استفاده می‌شود.

چه عواملی باعث تخریب روغن توربین می‌شود؟

اکسیداسیون

همه روانکارهای صنعتی در  هنگام کار و قرار گرفتن در معرض اکسیژن به مرور دچار اکسیداسیون می‌شوند. اکسیداسیون فقط در مخزن اتفاق نمی‌افتد زیر هوا در روغن حل می‌شود. با افزایش درجه حرارت در حین کار و افزایش سرعت جریان روغن، اکسیژن و روغن بیشتر باهم مخلوط می‌شوند.

 تخریب حرارتی

دمای توربین در حین کار می‌تواند باعث تغییر شیمیایی روغن پایه و مولکول‌های افزودنی داخل آن شود. در نتیجه موادی که به راحتی در روغن حل نمی‌شود در سیستم روغن رسوب کرده و باعث خرابی تجهیزات می‌شود.

آلودگی

انواع روغن توربین مخصوصاً روغن توربین‌های بخار در معرض آلودگی‌های مختلف مانند گرد، غبار و دیگر مواد شیمیای قرار دارند. جالب است بدانید که این آلودگی‌ها به‌طور مستقیم باعث تخریب روغن نمی‌شود، اما به دیگر مواد تخریب کنند کمک می‌کند. استفاده از فلزاتی همچون سرب، مس و آهن  سبب تسریع در واکنش اکسیداسیون می‌شود. در این میان آب مخصوصاٌ آب تصفیه شده از نظر شیمیایی می‌تواند اثر نامطلوبی روی توانایی پاشش روغن و جدایی کف از آب داشته باشد.

کم شدن مواد افزودنی

مواد افزودنی ضد اکسیداسیون در روغن در هنگام انجام عملکرد روغن مصرف می‌شوند. اگر روانکار در معرض آلودگی زیاد آب قرار بگیرند می‌تواند باعث ازبین رفتن دستگاه‌های پاک کننده آب شوند.

اهمیت استفاده از تست آنالیز روغن توربین

 

کاربرد و مشخصات روغن توربین

کاربرد و مشخصات روغن توربین

 

آزمایش‌های تست روغن توربین کمک می‌کند، میزان تخریب خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روغن توربین از آلودگی، ذرات فلزات و آب  تشخیص داده تا آن را کنترل کنند.

در آزمایش‌هایی که برای نظارت بر عملکرد روان کننده‌ها انجام می‌شود، همه موارد با یک روش مفید برای پیش بینی جلوگیری از خرابی روغن کاری ناخواسته توربین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بهترین راه جایگزین کردن روغن توربین جدید با روغن کهنه قدیمی است که شیوه‌هایی مؤثر برای محافظت از ماشین آلات و  دستگاه‌های گران قیمت توربین‌ها محسوب می‌شود.

از اسپری روغن توربین برای چه مواردی استفاده می شود؟

دندانپزشکان از ابزارآلاتی همچون هند پس، ایرموتور، انگل و توربین استفاده می‌کنند. لازم است برای افزایش کارایی و طول عمر دستگاه‌های اینسترومنت از اسپری روغن توربین استفاده کنند.

استفاده از این نوع روانکار به‌شکل اسپری روغن توربین تنها راه بالابردن عمر دستگاه و کاهش هزینه‌های تعمیر است. در این ابزارهای نمی‌توان به‌طور مستقیم از روغن استفاده کنیم پس به ناچار بهترین راه همان اسپری روغن است که در صنعت دندانپزشکی بسیار کاربرد دارد. توجه داشته باشید استفاده از اسپری کم کیفیت یا تقلبی باعث کوتاه شدن عمر اینسترومنت‌ها می‌شود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *