بلبرینگ چرخ چیست؟ 9 نشانه و علائم خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ چیست؟ 9 نشانه و علائم خرابی بلبرینگ چرخ

علائم خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ چیست؟ 9 نشانه و علائم خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ چیست؟ 9 نشانه و علائم خرابی بلبرینگ چرخ

یکی از نشانه های شایع خرابی بلبرینگ چرخ، و یکی از قابل اطمینان‌ترین نشانه ها، شنیدن صدای آسیاب مانند از تایرها است. این صدا که همانند کشیده شدن 2 فلز بر روی یکدیگر است، معمولا از یکی از چرخ‌ها شنیده می‌شود، به خصوص زمانیکه در حال دور زدن هستید و یا زمانیکه دنده را تعویض می‌کنید. در واقع این صدا همانند این است که چیزی به چرخ خودروی شما گیر کرده و با بالا رفتن سرعت خودرو ریتم صدا نیز شدیدتر خواهد شد که این مورد اولین علائم خرابی بلبرینگ چرخ خواهد بود.

لرزش فرمان خودرو

نشانه دیگری که حتی می‌تواند وخامت اوضاع را نشان دهد، لرزش فرمان در حین رانندگی است. این لرزش به نحوی است که در سرعت‌های پایین هم قابل‌ تشخیص است؛ این لرزش زمانیکه پدال گاز را فشار می‌دهید و یا به خودرو شتاب می‌دهید، بیشتر خواهد شد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند، این مشکل به دلیل تایرهای نامتوازن است. با اینکه نشانه هر دو این مشکلات می‌تواند مشابه باشد، ولی لرزش ناشی از تایر نامتوازن تنها در سرعت‌های ‌بالا رخ می‌دهد پس لرزش فرمان دومین علائم خرابی بلبرینگ چرخ خواهد بود.

انحراف خودرو به یک سمت

از دیگر مواردی که در صورت خرابی بلبرینگ چرخ ممکن است با آن رو به رو شوید کشیده شدن خودرو به یک سمت است.وقتی یکی از بلبرینگ‌های چرخ خراب یا فرسوده باشد، نمی‌تواند مسیر غلتش همواری را ایجاد کند و در نتیجه سطح زیر می‌تواند منجر به لرزش تایر خودرو شود که به نوبه خود می‌تواند موجب کشیده شدن خودرو به سمتی که بلبرینگ خراب قرار گرفته، شود که این مورد سومین علائم خرابی بلبرینگ چرخ می‌باشد.

لق بودن بیش از حد چرخ ها

لقی و بازی بیش ‌از حد چرخ‌ها نیز از دیگر نشانه‌های خرابی این قطعه است. برای تست این مساله می‌توانید خودرو را روی جک قرار داده و یکی از چرخ ها را بگیرید و به سمت عقب و جلو حرکت دهید. در هنگام انجام این کار به بازی و لقی چرخ توجه کنید. اگر وقتی چرخ را تکان می‌دهید، متوجه شدید که لق می‌خورد و به عقب و جلو حرکت می‌کند، احتمالاً بلبرینگ آن چرخ خراب است و چهارمین علائم خرابی بلبرینگ چرخ می‌باشد.

خرابی و فرسودگی نامتقارن لاستیک ها

وقتی بلبرینگ چرخ خراب باشد، باعث می‌شود تایر مربوط به آن چرخ فرسودگی غیرعادی نسبت به سایر تایرها داشته باشد.
در شرایط عادی وقتی تایرها به خاطر رانندگی دچار فرسودگی می‌شوند، همگی به مقدار یکسان خراب خواهند شد. بنابراین اگر تایرها ساییدگی و فرسودگی متفاوتی دارند، ممکن است به خاطر یک بلبرینگ چرخ خراب باشد که پنجمین علائم خرابی بلبرینگ چرخ می‌باشد.

روشن شدن چراغ ABS

علائم خرابی بلبرینگ چرخ و ششمین مورد آن می‌توان به روشن شدن چراغ ABS در صفحه کیلومتر اشاره کرد. در صورت خرابی در سیستم جلوبندی و ترمز ماشین، این حالت توسط سیستم ترمز تأیید می شود.

 

چرخ ها داغ شدن

چرخ ها یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ چرخ است. در این حالت بلبرینگ به خوبی عمل نمی کند و فلزات روی هم ساییده می شوند و چرخ ها به علت اصطکاک زیاد داغ می شوند که این مودر هشتمین علائم خرابی بلبرینگ چرخ است.

قفل شدن چرخ ها

قفل شدن چرخ ها و از حرکت ایستادن آنها نیز از علائم خرابی بلبرینگ چرخ می باشد. در صورتی که هنگام رانندگی با سرعت بالا این حالت رخ دهد باعث ایجاد حادثه می شود. توصیه می شود پس از هر 50 هزار کیلومتر چرخ ها را بررسی کرده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

صداهای خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ خراب یک مشکل جدی برای خودرو
به طور خلاصه باید گفت که خرابی بلبرینگ چرخ خودرو می‌تواند باعث شود که رانندگی نرمی نداشته باشید و از سوی دیگر عمر لاستیک‌های شما را کاهش می‌دهد و آن‌ها را دچار سائیدگی‌های نامتوازن می‌کند. اما علاوه بر این‌ها خرابی این قطعه می‌توان مشکلاتی برای ایمنی خودرو پیش بیاورد که می‌تواند جان سرنشینان را به خطر بیاندازد. به همین دلیل نیاز است که بلبرینگ‌ها را حتما چک کنید. هرگز این قطعات را دست کم یا نادیده نگیرید. حتما با نشانه‌های خرابی این قطعه آشنا باشید و هر زمان با یکی از این نشانه‌ها برخورد کردید، حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا از خسارت‌های مالی و جانی که این قطعه می‌تواند در پی داشته باشد، جلوگیری کنید.

 

حتماً علائم خرابی بلبرینگ چرخ ذکر شده در این مقاله را مورد توجه قرار دهید تا از افزایش هزینه‌ها و خدای نکرده تصادف به همین دلیل جلوگیری نمایید.

به زودی ویدئویی در خصوص علائم خرابی بلبرینگ چرخ خودرو برای شما همراهان گرامی آماده و در این بخش قرار خواهیم داد.

هایتک صنعت ارائه دهنده یاتاقان ها سبک، یاتاقان صنعتی،  رولبرینگ و لاینربیرینگ و گریس و روغن در خدمت شماست.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *