لاینر بیرینگ یا بلبرینگ خطی چیست؟

لاینر بیرینگ یا بلبرینگ خطی چیست؟

لاینر بیرینگ یا بلبرینگ خطی چیست؟

لاینر بیرینگ یا همان بلبرینگ خطی از سری تولیدات جدید و تکامل یافته بلبرینگ هستند که بر اساس نیاز های جدید صنایع مختلف طراحی شده اند.

آشنایی با لاینر بیرینگ (بلبرینگ خطی)

لاینر بیرینگ ها امروزه به یکی از مهمترین قطعات در صنایع مختلف عام و خاص تبدیل شده اند.در واقع این نوع بیرینگ ها همان طور که از نام آنها مشخص است (بلبرینگ خطی) به منظور انتقال نیرو به صورت خطی طراحی و تولید شده اند.انتقال نیرو و بار در این نوع بیرینگ ها توسط ساچمه یا همان ساچمه بلبرینگ صورت می گیرد.در ادامه قصد داریم به معرفی انواع لاینر بیرینگ ها و ویژگی هر یک از آنها بپردازیم.

انواع لاینر بیرینگ سری 1 ایزو

لاینر بیرینگ های سری 1 ایزو یا همان بلبرینگ های خطی LBBR از رایج ترین و پر کاربرد ترین انواع بلبرینگ های خطی هستند.این مدل از بیرینگ های خطی در انواع مختلفی به صورت ساده و محفظه دار طراحی و تولید می شوند که در ادامه قصد داریم به معرفی جامع سری 1 لاینر ها بر اساس استاندارد ISO بپردازیم.

لاینر بیرینگ LBBR

لاینر بال بیرینگ های سری LBBR از پر کاربرد ترین انواع بلبرینگ های خطی به حساب می آیند.لاینر بیرینگ های سری LBBR از بدنه پلاستیکی و حلقه داخلی (مسیر حرکت ساچمه) از جنس فلز سخت کاری شده تشکیل شده اند.استفاده از پلاستیک در ساختار بدنه و مسیر فلزی حرکت ساچمه ها باعث کاهش اصطکاک و افزایش عملکرد این نوع لاینر ها می شود.

این نوع لاینر ها بر اساس استاندارد ISO10285 و بسته به کاربرد های مختلفی که دارند در انواع واشر دار و بدون واشر با آلیاژ های ذکر شده و همچنین استنلس استیل (لاینر بیرینگ استیل) طراحی و تولید می شوند.(لاینر بیرینگ های آببند دار با کد 2LS و لاینر بیرینگ های استیل با کد HV6 مشخص می شوند)

در جدول زیر به معرفی چند نمونه از لاینر بیرینگ های سری LBBR (شماره فنی و ابعاد) پرداخته ایم.

لاینر بیرینگ LPBR
لاینر های سری LPBR در همان ابعاد و اندازه های لاینر های مدل LBBR طراحی و تولید می شوند با این تفاوت که جنس این نوع بیرینگ ها از کوپلیمر های پلی اکسی متیلن می باشد.وجود این مواد بکار رفته در تولید این نوع لاینر ها باعث می شود تا این مدل از لاینر بیرینگ ها به کمترین میزان توجه و تعمیر و نگهداری نیاز داسته باشند و از طرفی علاوه بر تحمل بار های استاتیک بالا در برابر بار های ضربه ای و ناگهانی مقاوم باشند.(لاینر بیرینگ های LPBR معمولا برای استفاده در سرعت های بالا و فضا هایی که بار های ناگهانی و بارهای لرزشی وجود دارد مناسب هستند)

لاینر بیرینگ LTBR
این مدل از لاینر ها از یک محفظه اکسترود شده آلومینیومی به همراه دو عدد لاینر بال بیرینگ LBBR پشت یکدیگر تشکیل شده اند.این نوع لاینر ها هم امکان روانکاری مجدد را ندارند.

لاینر بیرینگ LUHR/LUJR
این سری از لاینر ها همان بلبرینگ های خطی مدل LBBR و LPBR با یک بدنه اکسترود شده آلومینیومی هستند.قطر داخلی لاینر های مدل LUHR از 12 میلیمتر تا 50 میلیمتر متغییر است.معمولا از این نوع بلبرینگ های خطی در محیط های آلوده استفاده می شود.نکته مهم درباره لاینر های مدل LUHR و LUJR عدم امکان روانکاری این نوع بیرینگ ها می باشد.

لاینر بیرینگ LTDR
لاینر بیرینگ های LTDR از یک بدنه آلومینیومی به همراه دو عدد لاینر LBBR آببند دار در کنار یکدیگر تولید شده اند.ساختار و فضای موجود در طراحی این نوع بلبرینگ های خطی امکان نصب را ساده تر کرده است.

لاینر بیرینگ LQBR
لاینر مدل LQBR از 4 بیرینگ سری LBBR در یک محفظه آلومینیومی تشکیل شده اند.نحوه قرار گیری بیرینگ ها در داخل این محفظه به صورت دو ردیف بلبرینگ خطی LBBR پشت به پشت در کنار هم می باشد.

لاینر بیرینگ

معرفی انواع لاینر بیرینگ سری 3 ایزو

بلبرینگ های خطی سری 3 ایزو معمولا با بلبرینگ های لاینر LBC شناخته می شوند.این نوع بلبرینگ لاینر ها به دلیل قابلیت روانکاری (با استفاده از گریس) و ظرفیت حمل بار های بالا و همچنین تنوع در ابعادی که دارند (از قطر داخلی 5 میلیمتر تا 80 میلیمتر) مورد توجه بسیاری از مصرف کننده گان قرار گرفته اند.این سری از لاینر ها هم مانند سری اول در دو مدل آببند دار و بدون آببند با آلیاژ های معمول و استنلس استیل تولید می شوند.

لاینر بیرینگ LBCR

بلبرینگ لاینر های مدل LBCR از بدنه یا همان قفسه به همراه یک مسیر حرکت برای ساچمه بلبرینگ به منظور حمل بار های سنگین تشکیل شده است.از این نوع از بلبرینگ های خطی می توان در محفظه های بسته هم استفاده کرد.

لاینر بیرینگ LBCD
این مدل از بلبرینگ های خطی گونه دیگر از لاینر های سری LBCR هستند با این تفاوت که قابلیت خود تنظیم شونده گی در شرایطی که شفت تراز نیست را دارند.در واقع این نوع لاینر ها به منظور استفاده در فضا هایی هستند که ناهمراستایی شفت ممکن است به لاینر آسیب بزند.

لاینر بیرینگ LBCT و LBHT
بلبرینگ های خطی سری LBCT و LBHT با توجه به ساختاری که دارند مناسب استفاده در کاربرد های هستند که چندین پایه شفت وجود دارد و یا به منظور جلوگیری از خم شدن شفت نیاز به تکیه گاه باشد.این نوع بیرینگ ها با توجه به ساختار نیمه بازی که دارند ممکن است تصور شود قاردر به تحمل بار را ندارد اما بنا بر اعلام کاتالوگ این نوع بیرینگ ها این نیمه باز بودن لاینر در حمل بار آن تاثیر قابل توجهی ندارد.(در واقع طراحی این گونه از لاینر های سری LBCT و LBHT به نوعی است که تعداد ردیف مسیر برای حرکت ساچمه ها با نمونه های بسته یکسان است.)

این مدل از بلبرینگ های خطی از قطر داخلی 20 میلیمتر تا 50 میلیمتر در دسترس هستند.این مدل لاینر ها در ساختار ظاهری خود دارای یک شکاف (سوراخ) روی سطح خارجی بدنه بلبرینگ هستند.بر اساس طراحی این بلبرینگ خطی باید دقت شود تا حتما این لاینر ها را به صورت ثابت قرار دهید تا از حرکت محوری و چرخشی شفت جلوگیری کند.

لاینر بیرینگ LBCF
لاینر بلبرینگ های مدل LBCF هم مانند بلبرینگ خطی سری LBCT قابلیت خود تنظیم شوندگی دارند و مانند آنها باید به صورت ثابت نصب شوند تا از نا همراستایی شفت جلوگیری کنند.محدوده تولید این بیرینگ ها از قطر داخلی 12 میلیتر تا 50 میلیمتر متغییر است.

لاینر بیرینگ ها ویژگی های دارند؟

اکنون که با لاینر بیرینگ ها (بلبرینگ های خطی) آشنا شده اید و همچنین انواع پر مصرف آن را شناخته اید می خواهیم به معرفی چند ویژگی مهم در این نوع بیرینگ ها بپردازیم.

ساختار ساده
قابلیت حمل بار های بالا
عدم نیاز به تعمیر و نگهداری (در برخی نمونه ها)
دقت بالا در عملکرد
مناسب برای استفاده در کاربرد ها با سرعت بالا (دور بالا بودن)
آسان بودن نصب بلبرینگ
طول عمر بالا

لاینر بیرینگ ها در چه صنایعی کاربرد دارند؟
ماشین آلات اتوماسیون
خطوط تولید رباتیک
ماشین آلات فیلینگ
دستگاه های CNC
سیستم ها راه آهن

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *