معرفی بلبرینگ

معرفی بلبرینگ

معرفی بلبرینگ

بلبرینگ یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تجهیزات و قطعاتی است که معمولا در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف گسترده است.

کاربرد بلبرینگ در انواع صنایع

صنایعی که بیشتر از این قطعه مورد استفاده قرار می‌گیرد اعم از:

صنایع غذایی
صنعت ساعت
صنایع دارویی و شیمیایی
صنایع کشاورزی
صنایع هوا و فضا
صنایع دوچرخه
صنایع خودروسازی

۱. بلبرینگ در صنایع غذایی

بلبرینگ‌هایی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند اغلب دارای پوشش‌هایی از جنس فلز هستند و در برخی از موارد نیز دیده شده است که پوشش‌هایی از جنس پلاستیک آب بند تشکیل شده‌اند. البته با توجه به شرایط دمایی نسبتاً زیادی که این بلبرینگ‌ها از آب بند وایتون با گریس‌های مناسب با این دما مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
همانطور که می‌دانید از بلبرینگ در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از این صنایع، صنعت غذا است که شاید باور نکردنی باشد، اما از آنجایی که دو نوع بلبرینگ در این صنعت وجود دارد. یک نمونه آن بلبرینگ‌های ضد زنگ ۴۴۰ و بلبرینگ‌های پلی استال است که نام دیگر این قطعه، بلبرینگ‌های پلاستیکی است که به صورت گسترده‌ای در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دست از بلبرینگ‌ها نیز معمولا با مواد خورنده و مایعاتی مانند بخاری شوینده، درجه دمای بالا، آب و سایر عوامل دیگر روبرو است.

 

از سایر کاربردهای این قطعه که در فضاهایی که بسیار خورنده است بلبرینگ‌هایی وجود دارند که تماماً از جنس سرامیک یا از زیرکونیا یا سیلیکون نیترید می‌باشند. در ضمن این دست از بلبرینگ‌ها نیز در دماهایی که حرارت بسیار بالا است بسیار پرکاربرد می‌باشند.

بلبرینگ

۲. کاربرد بلبرینگ در صنعت دوچرخه

بیشترین کاربرد بلبرینگ در صنعت دوچرخه بیشتر مختص دوچرخه‌های کوهستانی یا دوچرخه‌های جاده‌ای است. زیرا به دلیل این که این دوچرخه‌ها را افرادی که به صورت تخصصی در این رشته فعالیت می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع از دوچرخه‌ها از بلبرینگ‌های شعاعی با سطح مقطع باریک که بیشتر به نام بلبرینگ‌های کارتریج نامیده می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرند.
البته به این نوع از بلبرینگ‌ها نیز بلبرینگ شک دست پایینی و بلبرینگ‌های چرخ دوچرخه نیز گفته می‌شود. معمولا این دست از بلبرینگ‌ها در دو حالت آب بند فلزی و پلاستیکی ساخته و تولید می‌شوند و برای محیط‌هایی خورنده از بلبرینگ ضد زنگ به طور کاملاً آب بند و ضد آب استفاده‌های زیادی می شود.

در این صنعت از بلبرینگ کروم سخت کاری شده و استیل گرید ۴۴۰ نیز به کار می‌رود. چرا که این قطعه از نیاز‌های اصلی این صنعت است که این دلیل که باعث طولانی مدت عمر دوچرخه نیز می‌شود و همچنین موجب حرکت روان با کمترین اصطکاک نیاز می‌شود.

۳. بلبرینگ ساعت

یکی از صنایعی که در آن این قطعه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد صنعت ساعت است که از بلبرینگ‌های مینیاتوری برای شفت‌هایی به کوچی ۰.۶ میلی متر به کار می‌رود.
در این مرحله برای این که کمترین اصطکاک، ایجاد شود از بلبرینگ‌های مینیاتوری استفاده می‌شود. البته باید با استفاده از روغن‌های مصنوعی با حداقل چگالی، روغن کاری شود و یا بلبرینگ‌ها کاملاً خشک و عاری از روغن کاری باشند. زمانی که بلبرینگ‌های کاملاً خشک هستند خوب است که از نوع ضد خوردگی استفاده کنید.

۴. کاربرد بلبرینگ در صنایع دارویی و شیمیایی

آیا می‌دانستید که بلبرینگ‌ها در صنایع دارویی و شیمیایی نیز کاربرد دارند؟

باید بگویم که بله درست است بلبرینگ‌ها نیز در صنایع دارویی و شیمیایی نیز کاربرد‌های بسیار دارند در این صنعت از بلبرینگ‌های بسیار با کیفیت و مقاوم به خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد مثل استیل ضد زنگ گرید ۴۴۰، بلبرینگ‌های پلاستیکی و بلبرینگ‌های سرامیکی می‌باشد که شما می‌توانید از آن در برابر فضا‌های شیمیایی خورنده و یا محصولات دارویی مقاوم استفاده کنید.
در ضمن نیز می‌توانید برای مکان‌هایی که احتمال خورندگی بسیار زیاد وجود دارد، مورد استفاده قرار دهید. همچنین با توجه به شرایط نامساعد جوی از بلبرینگ‌های استیل گرید ۳۰۱۶ هم به کار می‌روند.
در صورتی که بخواهید این نوع قطعه را در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار دهیم می‌توانید از بلبرینگ‌های که از جنس پلی استال یا همان پلاستیک هستند که در برابر انواع الکل‌ها و کلرید‌ها بسیار مقاومت بالایی دارند و همچنین بلبرینگ‌های پلی پروپیلن که در محیط‌های اسیدی و بازی می‌توانید از آن استفاده کنید.

۵. موارد استفاده از بلبرینگ در صنایع خودرو

در بیشتر موارد از بلبرینگ‌های کوچکی که در موتور‌های الکترونیک که در کلیه خودروها مثل برف پاک کن‌ها، آینه‌ها، موتور الکتریکی صندلی، دینام و شیشه‌های برقی کاربرد دارد.

در برخی از صنایعی که نیاز است از بلبرینگ ماشین سنگین و سایر بلبرینگ‌ها برای قطعات که حرکت آن‌ها آهسته یا کنترل شده است از قبیل بلبرینگ‌های فرمان می‌توان با روان کننده‌های مخصوصی استفاده کرد تا از میزان لرزش‌های آن تا حد زیادی کاسته شود و عملکرد نرم‌تری انجام شود.

۶. کاربرد بلبرینگ در صنعت فضایی

یکی از صنایع بسیار پرکاربرد که از بلبرینگ در آن استفاده می‌شود صنایع فضایی است که می‌توان گفت از دقیق‌ترین و ظریف‌ترین صنایع در جهان می‌باشد. در این صنعت که نیاز به دقت زیادی است در آن از وسایل و تجهیزاتی که بسیار مهم و حساسیت بسیار زیادی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه که از بلبرینگ‌های با کیفیت و استاندارد استفاده نشود باعث به وجود آمدن خسارات جبران ناپذیری می‌شود که هزینه‌های زیادی را در پی خواهد داشت.

با توجه به میزان کیفیت و دقت بسیار زیادی بلبرینگ‌ها در صنعت فضا که بسیار مهم و اثرگذاری است و در صورتی که کوچک‌ترین اشتباهی در تولید و ساخت این قطعات به وجود بیاید می‌توانید خسارات سنگین و زیان آوری را در پی داشته باشد.

۷. کاربرد بلبرینگ در صنعت کشاورزی

از کاربرد‌های دیگر بلبرینگ در صنعت کشاورزی این است که شما می‌توانید از این قطعات در ماشین آلات کشاورزی مانند کمباین، موتور‌های پمپ آب، ماشین‌های کاشت و برداشت و سایر وسایل و ابزار‌های دیگر کشاورزی به کار بگیرید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *