بلبرینگ در صنعت خودروسازی

بلبرینگ در صنعت خودروسازی

کاربرد بلبرینگ در صنعت

کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف مانند: صنایع بسته بندی مواد غذایی ، صنایع چاپ و ماشین آلات، صنعت حمل و نقل و صنایع وابسته به آن، صنایع تولید انواع موتورها به خصوص موتورهای الکتریکی، صنعت بزرگ و حساس نظامی و ….

در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد بلبرینگ ballbearing در صنعت آشنا کنیم از جمله صنایعی که بلبرینگ در آن کاربرد دارند عبارتند از

صنعت خودرو سازی
صنعت غذایی
صنعت کشاورزی
صنعت گاز و پتروشیمی
صنعت ساعت سازی
صنعت دوچرخه سازی
صنایع شیمایی و دارویی
برای کاربرد در صنایع مختلف باید موارد زیادی از جمله کیفیت مورد بررسی قرار میگیرد. تنوع این قطعات آنقدر زیادی است که در بعضی از شرایط قابل شناسایی نوع کاربردشان سخت است.

در ادامه میخواهیم در مورد کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف صحبت کنیم و استفاده های آن را برای استفاده کنندگان توضیح دهیم.

بلبرینگ در صنعت خودروسازی

صنعت خودروسازی یکی از بزرگترین و حساس ترین صنایع در دنیا می باشد. بلبرینگ در صنعت خودروسازی میتوان به استفاده این محصول در وسایل زیر نام برد:

موتور
چرخ های خودرو
در کل قطعات چرخنده
وجود اصطکام میتواند باعث بروز مشکلاتی شود. این مشکلات درصنعت بزرگ خودروسازی نیز وجود دارد که با وجود انواع مختلف بیرینگ ها، جنبه مخرب اصطکاک رنگ کمتری به خود گرفته است. به همین دلیل تولید کنندگان بسیاری در سراسر دنیا مجذوب تولید این گونه بیرینگ های صنعتی هستند.

در بخش تولید صنعت خودروسازی ، بلبرینگ ها کاربردهای بسیاری دارند. در تمامی دستگاه ها و موتورهای استفاده شده در تولید خودرو از این وسایل استفاده میشود.

در بخش قطعات خودروسازی نیز از بیرینگ ها استفاده های خاصی میشود. از بیرینگ ها در قطعات مختلف خودرویی استفاده میشود تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند.

بیرینگ های کوچک موتور الکتریکی در بسیاری از قسمت های خودرو مانند دینام، برف پاک کن ها، موتور الکتریکی صندلی، آینه و شیشه های برقی استفاده میشود. کاربرد بیرینگ ها برای قطعات حرکتی آهسته یا کنترلی مانند بیرینگ های فرمان میتواند با روان کننده های میراگر مخصوص تهیه شود و اینگونه لرزش ها کمتر میشود و عملیات نرم تر انجام میشود. بیرینگ که بر روی سیستم فرمان بسیاری از خودروها نصب میشود از نوع بیرینگ های سایزهای کوچک در شکل کف گرد میباشد.

اغلب بیرینگ ها و رولبرینگ هایی که برای خودروها ساخته شده است ، معمولا به صورت شعاعی بر روی قسمت های مختلف آن مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد بلبرینگ در صنعت فولاد

یکی از صنایع بزرگ و تاثیرگذار در دنیا صنعت فولاد میباشد. در این صنعت عظیم وسایل و ابزارآلات و موتورهایی را خواهید دید. که دائما در حال کار و چرخش هستند.

این موتورها و ابزارآلات به جهت کارکرد مناسب و عملکرد صحیح از انواع مختلفی از بیرینگ ها استفاده میکنند.

صنعت کشاورزی

یکی از صنایع مهم در دنیا صنعت کشاورزی است. در این صنعت مانند صنایع دیگر وسایل و ماشین آلات بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد که به نوبه خود در آنها از بیرینگ به شکل های مختلفی استفاده میشود.

مانند: کمباین ها، ماشین های کاشت و برداشت، موتورهای پمپ آب و …

هزاران وسیله و ابزار در کشاورزی با استفاده از بیرینگ های مختلف دارای کارایی بالا میباشند.

کاربرد بیرینگ در صنعت فضایی

در صنعت فضایی یکی از مهمترین، دقیق ترین و حساسترین صنایع در دنیا میباشد و بلبرینگ ها در این صنایع بسیار کاربرد دارند.

در این صنعت بزرگ و حساس وسایل و امکاناتی بسیار مهم و با حساسیت بالا مورد استفاده قرار میگیرد. و در صورتی که از بلبرینگ ها بصورت مناسبی در این صنعت استفاده نشود ، صدمات و هزینه های جبران ناپذیری به این صنعت تحمیل خواهد شد.

کیفیت و دقت بیرینگ ها در این صنعت بزرگ بسیار مهم میباشد. در صورت بروز کوچکترین اشتباه در تولید این قطعات صدمات بسیاری به پروژه های فضایی ایجاد میشود.

کاربرد بیرینگ در صنعت مواد غذایی

در ده سال اخیر، از جمله بیرینگ SKF و بلبرینگ NSK مخصوص صنایع غذایی برای ارائه عملکرد بهتر، پیشرفت بسیاری کرده است.

بلبرینگ های ضد زنگ 440 (grade stainless steel 440) و بیرینگ های پلی استال (بلبرینگ های پلاستیکی)، به شکل گسترده و فراوانی در صنایع غذایی به کار گرفته میشوند. این بیرینگ ها غالبا با مواد خورنده و مایعات و همچنین بخارهای شوینده، آب، آلودگی و یا دمای بالا مواجه هستند.

بیرینگ های صنایع غذایی، از پوشش های فلزی و یا لاستیک آب بند تشکیل شده اند. برای شرایط دمایی بالا از آب بند وایتون با گریس های متناسب با این دما استفاده میشود.

برخی از چالش های مطرح از کاربرد بیرینگ ها در صنایع غذایی و آشامیدنی

دماهای شدید بالا و پایین
عملکرد بالا با سرعت زیاد
رطوبت بیش از حد به دلیل تمیز کردن مداوم
آب
قرار گرفتن در معرض ماد شیمایی اسید و قلیایی

بلبرینگ
چه نوع بلبرینگی مناسب محیط های خورنده است؟

بیرینگ های تمام سرامیکی از جنس زیرکونیا و یا سیلیکون نیترید در محیط های بسیار خورنده کاربرد مناسبی دارند. کاربرد بیرینگ سرامیکی در دمای بسیار بالا نیز وجود دارد.

کاربرد بلبرینگ در صنعت دوچرخه سازی

بیرینگ های دقیق در دوچرخه های کوهستانی و دوچرخه های جاده ای مورد استفاده قرار میگیرد. بیرینگ های شعاعی با سطح مقطع باریک به عنوان بیرینگ سگ دست پایینی و بیرینگ چرخ دوچرخه مورد استفاده قرار میگیرد. این بلبرینگ ها در دو حالت آب بند فلزی و لاستیکی در بازار موجود هستند و برای استفاده در محیط های خورنده از بیرینگ ضد زنگ به صورت کاملا آب بند و ضد آب (waterproof) مورد استفاده قرار میگیرند. در این صنعت از بیرینگ های کروم سخت کاری شده و استیل گرید 440 استفاده میشود. چرا که هم نیاز به عمر بیشتری است و هم حرکت روان با حداقل اصطکاک مورد نیاز است.

کاربرد بلبرینگ در صنعت ساعت سازی

در ساعت ها از بیرینگ های مینیاتوری برای شفت هایی به کوچکی 0.6 میلیمتر استفاده میشود. در ساعت ها با روغن های مصنوعی با چگالی بسیار پایین، روغن کاری میشوند تا اصطکاک را به حداقل برسانند. و میتوانند بدون روغن باشند که در حالت خشک بهتر است از نوع ضد خوردگی استفاده شود.

کاربرد بلبرینگ در صنایع دارویی و شیماییبیرینگ ها در صنایع دارویی نیز بسیار پر کاربرد هستند و بلبرینگ های بسیاری با کیفیت و مقاوم به خوردگی مورد استفاده قرار میگیرد مثل استیل ضد زنگ گرید 440، بیرینگ های پلاستیکی و بیرینگ های سرامیکی. زیرا این بلبرینگ ها در برابر فضاهای شیمیایی خورنده و محصولات دارویی مقاوم است.

همچنین با توجه به شرایط نامساعد جوی از بیرینگ های استیل گرید 3016 نیز استفاده میشود.

در صورتی که بخواهیم بلبرینگ ها را در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار دهیم میتوان از بیرینگ هایی از جنس پلی استال یا همان پلاستیک استفاده کرد چرا که در برابر انواع الکل ها و کلریدها مقاومت بالایی دارند و بیرینگ های پلی پروپیلن در محیط های اسیدی و بازی میتوان از آن استفاده کرد.

کاربرد بلبرینگ در صنایع پتروشیمی ، نفت و گاز

این صنایع خاص همچون نفت، گاز و پتروشیمی از مهمترین و حساس ترین صنایع هر کشور به حساب می آیند. قطعات مورد استفاده در این صنعت معمولا با کیفیت ترین و دقیق ترین قطعات هستند. یکی از مهمترین و پرکاربردترین قطعاتی که مورد استفاده قرار میگیرند بلبرینگ ها هستند.

در صنایع پتروشیمی ، نفت و گاز کدام بلبرینگ ها کاربرد دارند؟

بلبرینگ های تماس زاویه ای، بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ خودتنظیم و بلبرینگ کف گرد و انواع رولبرینگ ها : رولبرینگ بشکه ای، رولبرینگ مخروطی، رولبرینگ استوانه ای و رولبرینگ سوزنی ، کاربرد دارند. اما بعضی از انواع بلبرینگ ها نسبت به انواع دیگر پرکاربردتر هستند:

بلبرینگ شیار عمیق (کاربرد عام)
رولبرینگ استوانه ای
رولبرینگ بشکه ای
رولبرینگ مخروطی (کاربرد خاص)
از جمله برترین مارکهای مورد استفاده در این صنعت میتوان شرکت TIMKEN آمریکا، FAG آلمان، SKF سوئد ، اشاره کرد.

مارک تیمکن TIMKEN در رولبرینگ های مخروطی

مارک FAG در رولبرینگ های بشکه ای

مارک SKF در بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در صنایع پتروشیمی چه ویژگی دارند؟

با توجه به محیط کاری خاصی که در این صنایع وجود دارد معمولا به کیفیت و دقت در ساختار بلبرینگ ها باید توجه ویژه ای داشت. از طرفی با توجه به سخت بودن شرایط تعمیر و تعویض معمولا از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

طول عمر بالا
کیفیت بالا
مناسب برای دماهای بالا (نسوز بودن در موارد خاص)
مناسب استفاده در کاربردهای با سرعت بالا (دو بالا بودن در کاربردهای خاص)
دقت بالا در طراحی و تولید
قابلیت تحمل بارهای سنگین

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *