کاربرد انواع بلبرینگ در صنایع مختلف

کاربرد انواع بلبرینگ در صنایع مختلف

کاربرد بلبرینگ ها

بلبرینگ ها انواع مختلفی داشته و هر کدام از آنها در مکان های مختلف و جهت تحمل بار مختص خود مورد استفاده قرار می گیرند . در این بخش سعی کرده ایم که کاربرد انواع بلبرینگ را در بخش های مختلف برایتان شرح دهیم. بلبرینگ ها یکی از پر کاربرد ترین لوازم در ساخت و احداث و راه اندازی در صنایع می باشند. بلبرینگ ها در حیطه های مختلف تخصصی و جهت ماشین آلات و کارخانجات و … مورد استفاده قرار می گیرند.

بلبرینگ

کاربرد انواع بلبرینگ در صنایع مختلف :

سیستم حمل و نقل هوایی
عملگرهای بالقوه هوا فضا
انمومتر
کارخانجات تولیدی
دستگاه های خودپرداز و کارت خوان
دوچرخه
بلندر تجاری
ابزار دستی دندانپزشکی
موتورهای الکتریکی
انواع موتورها
پله برقی و آسانسور
رول ماهیگیری
سیستم پشتیبانی پرواز
متر جریان
گالوانومتر
موتور گاز
گشتاور موتور
هیدرولیک سیلندر
بلور صنعتی
رمز گذارهای صنعتی
متر صنعتی
برخی از صندلی های مدیریتی و اداری
میکسرهای صنعتی و شیکرها
سیستم های تشخیص نفوذ
غلطک دسته بندی مواد
عملگر پزشکی
تجهیزات تشخیصی پزشکی
تجهیزات تصویربرداری پزشکی
جراحی لیزر پزشکی
ابزارهای جراحی پزشکی
جرثقیل
کد کننده های نوری
چاپگر کارت پلاستیکی
قدرت ابزار دستی
چاپ نورد
درب های غلتکی
بالابر قیچی و بالابر
سنسورها و پتانسیومترها
پانل های خورشیدی
سیستم های نظارت
دوربین های تصویربرداری حرارتی
تمامی خودروهای موجود
ویلچرها

بلبرینگ ها اجزای ساده اما قدرتمندی هستند که اصطکاک را در کاربردهای چرخشی از ماشین آلات صنعتی گرفته تا تجهیزات اداری به حداقل می رساند. بلبرینگ های کروی فقط حداقل تماس را با مسیرهای غلتش خود دارند و به آنها اجازه می دهد بارهای شعاعی یا محوری را با حرکت سریع و سیال منتقل کنند. انواع شکل های نشیمنگاه و گزینه‌ های روغن‌ کاری تطبیق پذیری را بهبود می‌ بخشند و در عین حال عملکرد را در طول عمر کاری طولانی ارتقا می‌ دهند.

انواع مختلفی از بیرینگ ها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی استفاده می شوند و برای حمل انواع خاصی از بارها طراحی شده اند ، به عنوان مثال ، بارهای شعاعی ، بارهای رانش یا ترکیبی از این دو. در ادامه شما را با کاربرد انواع بیرینگ و شرح هر یک بیشتر آشنا می کنیم.

آشنایی با انواع بیرینگ و کاربرد انواع بیرینگ

بلبرینگ ها

بلبرینگ

بلبرینگ ها بسیار رایج هستند ، زیرا می توانند بارهای شعاعی و رانشی و وزن کمی را تحمل کنند. آنها بیشتر به موارد زیر طبقه بندی می شوند :

بلبرینگ شیار عمیق = پرکاربردترین نوع رولبرینگ در جهان به دلیل تنوع و عملکرد کلی آنها! آنها دارای شیارهای عمیق در مسیر غلتش هستند که در آنها حلقه های داخلی و خارجی دارای قوس های مدور با شعاع کمی بزرگتر از ساچمه ها هستند. آنها همچنین دارای حلقه های جدا نشدنی هستند.
بلبرینگ تماس زاویه ای = بلبرینگ های تماس زاویه ای می توانند بارهای محوری و شعاعی زیادی را تحمل کرده و به سرعت های بالا برسند. آنها به دلایل تولید نامتقارن هستند و فقط می توانند بارهای محوری یک جهته را تحمل کنند. این دسته از بلبرینگ ها در گروهی از دو یا چند واحد بارگیری شده مخالف با فاصله دهنده های سفت و محکم یا کشسان نصب می شوند.
بلبرنگ خود تنظیم = در این دسته از بلبرینگ ها حلقه داخلی دارای دو مسیر غلتش است و حلقه بیرونی دارای یک مسیر غلتش کروی است که مرکز انحنای آن همزمان با محور بلبرینگ است. این اجازه می دهد تا محور حلقه داخلی ، ساچمه ها و قفسه در اطراف مرکز بلبرینگ منحرف شوند تا به طور خودکار ناهماهنگی ناشی از ماشینکاری محفظه و شفت یا خطای نصب را اصلاح کند.

کاربرد انواع بلبرینگ

اقلام خانگی : دوچرخه ، اسکیت بورد ، چرخ خیاطی ، ماشین های لباسشویی ، ماشین خشک کن ، غذاساز ، سشوار ، دستگاه پخش DVD ، میله ماهیگیری

تجهیزات اداری : دستگاه های فتوکپی ، دستگاه های فکس ، هارد دیسک ، فن ، تهویه مطبوع

صنایع : آسانسور ، خطوط مونتاژ ، پله برقی ، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی ، تجهیزات ماشین آلات با سرعت بالا ، ماشین آلات تولید کاغذ ، اره های زنجیری ، ابزارهای برقی ، پمپ ها / کمپرسورها ، کارخانه های اسباب بازی سازی ، قطار ، توربین بادی

خودرو : موتورها ، فرمان ، محور محرک و موتور ، موتورهای الکتریکی ، جعبه دنده ، گیربکس

رولبرینگ مخروطی = این دسته از رولبرینگ ها اجازه می دهد تا ترکیبی از بارهای شعاعی و رانشی را به طور موثر کنترل کنند. هرچه زاویه حلقه بیرونی تندتر باشد ، توانایی بلبرینگ برای تحمل بارهای محوری بیشتر است. برای ایجاد حرکت نوردی واقعی غلطک ها در مسیرهای غلتش ، امتداد مسیرهای غلتش سطوح مخروطی غلطک ها در یک نقطه مشترک ، راس ، در محور چرخش به هم می رسند. کاربرد انواع بلبرینگ مخروطی در صنایع کشاورزی ، تجهیزات ساخت و ساز و معدن ، مبارزه با روبات ورزشی ، سیستم های محور ، گیربکس ، موتورها و موتورهای کاهنده ، محور پروانه ، جعبه محور راه آهن ، دیفرانسیل ، توربین های بادی و غیره می باشد.

رولبرینگ کروی = این رولبرینگ یک اجزای غلتنده بیرینگی است که امکان چرخش با اصطکاک کم را فراهم می کند و امکان عدم هم ترازی زاویه ای را فراهم می کند. به طور معمول ، این دسته از بیرینگ ها از یک محور دوار در حفره حلقه داخلی پشتیبانی می کنند که ممکن است نسبت به حلقه بیرونی نامناسب باشد. عدم هم ترازی به دلیل شکل داخلی کروی حلقه خارجی و غلطک های کروی امکان پذیر است. علی رغم آنچه که نام آنها می تواند نشان دهد ، غلتک های کروی واقعا شکل کروی ندارند. اجزای غلتنده آن ها شکل استوانه ای دارند اما دارای پروفیل بوده که آنها را شبیه استوانه هایی می کند که کمی بیش از حد متورم شده اند. کاربرد این نوع بیرینگ ها در گیربکس ، توربین بادی ، ماشین آلات ریخته گری مداوم ، جابجایی مواد ، پمپ ها ، فن ها و دمنده های مکانیکی ، تجهیزات معدنی و ساختمانی ، تجهیزات پردازش خمیر و کاغذ ، پیشرانه دریایی و حفاری دریایی ، وسایل نقلیه خارج از جاده می باشد.

رولبرینگ استوانه ای = رولبرینگ استوانه ای برای حمل بارهای سنگین طراحی شده اند – اجزای غلتنده اصلی یک سیلندر است ، به این معنی که بار در یک منطقه بزرگتر توزیع شده است ، و بلبرینگ را قادر می سازد تا وزن بیشتری را تحمل کند. با این حال ، این ساختار به این معنی است که بلبرینگ می تواند بارهای شعاعی را تحمل کند ، اما برای بارهای رانشی مناسب نیست. برای برنامه هایی که فضا مشکل دارد ، می توان از بلبرینگ سوزنی استفاده کرد. بلبرینگ سوزنی با سیلندرهای قطر کوچک کار می کند ، بنابراین در کاربردهای کوچکتر راحت تر جا می شوند. رایج ترین کاربرد انواع بیرینگ استوانه ای در معدن ، تولید نفت ، تولید برق ، انتقال نیرو ، پردازش سیمان ، خرد کردن سنگ و بازیافت فلزات ، دستگاه های بریکت سازی ، تجهیزات مخلوط کردن لاستیک ، آسیاب های نورد ، خشک کن های دوار یا ماشین آلات کاغذ و کاغذ ، تجهیزات ساخت و ساز ، سنگ شکن ، موتورهای الکتریکی ، دمنده و فن ، چرخ دنده و درایو ، ماشین آلات پلاستیک ، ماشین آلات و موتورهای کششی و پمپ ها می باشد.

رولبرینگ سوزنی = این مدل رولبرینگ نوع خاصی از رولبرینگ است که از غلتک های استوانه ای بلند و نازک شبیه سوزن استفاده می کند. رولبرینگ های معمولی فقط کمی بیشتر از قطر آنها هستند ، اما بیرینگ های سوزنی معمولا دارای غلطک هایی هستند که حداقل چهار برابر بیشتر از قطر آنها هستند. بلبرینگ سوزنی به شدت در اجزای خودرو مانند محورهای بازوی چرخان ، پمپ ها ، گیربکس ها ، سیستم های انتقال قدرت خودرو ، موتورهای دو و چهار زمانه ، مجموعه دنده های سیاره ای و کمپرسورهای هوا استفاده می شود.

بیرینگ های تخت= این دسته از بلبرینگ ها ساده ترین نوع بلبرینگ هستند و فقط از سطح بیرینگ و بدون اجزای غلتنده تشکیل شده اند. آنها دارای ظرفیت حمل بار بالا هستند ، به طور کلی کم هزینه ترین هستند و بسته به مواد ، عمر بسیار طولانی تری نسبت به انواع دیگر دارند. کاربرد انواع بلبرینگ تخت شامل توربین ماشین ها ، مانند توربین های بخار نیروگاه ، کمپرسورهایی که در برنامه های مهم خط لوله مورد استفاده قرار می گیرند ، محورهای پروانه کشتی و غیره است.

بلبرینگ های مینیاتوری

بلبرینگ های مینیاتوری با اجزای غلتنده بسیار کوچک آن‌ ها با قطر سوراخ‌ های بزرگ‌تر از 10 میلی‌ متر (0.3937 اینچ) تعریف می‌ شوند. یاتاقان های این اندازه امکان چرخش با سرعت بالا را با حداقل میزان صدا یا لرزش فراهم می کنند. به لطف عملکرد گشتاور اصطکاکی عالی خود ، این بیرینگ ها برای طیف وسیعی از کاربردهای موتور با سرعت بالا مناسب هستند، از جمله ( اما نه محدود به موارد زیر ) :

موتورهای فن
موتورهای اسپیندل ( دوک نخ ریسی )
موتورهای پله ای
رمزگذارهای چرخشی
هندپیس های دندانپزشکی
مته ها
تجهیزات پزشکی

بلبرینگ های مینیاتوری

بلبرینگ های مینیاتوری با اجزای غلتنده بسیار کوچک آن‌ ها با قطر سوراخ‌ های بزرگ‌تر از 10 میلی‌ متر (0.3937 اینچ) تعریف می‌ شوند. یاتاقان های این اندازه امکان چرخش با سرعت بالا را با حداقل میزان صدا یا لرزش فراهم می کنند. به لطف عملکرد گشتاور اصطکاکی عالی خود ، این بیرینگ ها برای طیف وسیعی از کاربردهای موتور با سرعت بالا مناسب هستند، از جمله ( اما نه محدود به موارد زیر ) :

موتورهای فن
موتورهای اسپیندل ( دوک نخ ریسی )
موتورهای پله ای
رمزگذارهای چرخشی
هندپیس های دندانپزشکی
مته ها
تجهیزات پزشکی

بلبرینگ های فلنج دار

بلبرینگ های فلنجی بر اساس شکل آنها به جای اندازه غلتک آنها دسته بندی می شوند. کاربرد این بلبرینگ در صنعت به گونه ای است که برای شرایط چالش برانگیز موقعیت‌ یابی طراحی شده‌اند ، دارای یک لبه کوچک در امتداد حلقه بیرونی خود هستند که به نصب و قرار دادن و قفل کردن قطعه در جای خود کمک می‌ کند. این ویژگی به ویژه در محیط‌ های با لرزش بالا که ممکن است قطعات مستعد لغزش باشند بسیار مهم است. برخی از کاربردهای رایج برای بلبرینگ های فلنجی عبارتند از :

موتورهای اسکنر
موتورهای پله ای
رمزگذارهای چرخشی
کارتخوان ها
و برنامه های کاربردی دیگر

بلبرینگ های فلنج دار بسیار نازک

این دسته از بلبرینگ ها ویژگی‌ های وزن سبک و صرفه‌ جویی در فضای بلبرینگ های فوق‌ العاده نازک را با موقعیت ایمن یک بلبرینگ فلنجی ترکیب می‌ کنند. افزودن فلنج به محفظه بسیار نازک موقعیت یابی را تسهیل کرده و از لغزش هنگام قرار گرفتن در معرض بار رانش جلوگیری می کند. این ویژگی به بلبرینگ های فلنجی بسیار نازک اجازه می دهد تا در تنظیمات با ارتعاش بالا به طور ایمن استفاده شوند ، که در غیر این صورت ممکن است باعث فشار بیش از حد به محفظه بسیار نازک شود. نمونه هایی از کاربرد این نوع بلبرینگ ها عبارتند از :

موتورهای اسکنر
موتورهای پله ای
رمزگذارهای چرخشی
ابزار اندازه گیری
کاهش دهنده های سرعت
گیربکس ها
و برنامه های کاربردی دیگر

بلبرینگ های نوع فوق العاده نازک

بلبرینگ های بسیار نازک برای حداکثر صرفه جویی در کاربردهایی با محدودیت فضا طراحی شده اند. بلبرینگ‌ های بسیار نازک که در طرح‌ های باز و محافظ موجود هستند ، کمترین اختلاف ممکن را بین قطر بیرونی و داخلی دارند و اجزا را باریک و سبک نگه می‌دارند. استفاده از غلتک های کوچک یا مینیاتوری اصطکاک را کم نگه می دارد ، اگرچه کوچک سازی محفظه ظرفیت بار را در مقایسه با بلبرینگ های استاندارد کاهش می دهد. برخی از رایج ترین کاربردهای این بلبرینگ در صنعت به شرح زیر می باشد :

غلتک های حرارتی
موتورهای پله ای
رمزگذارهای چرخشی
اتصالات ربات
تجهیزات پزشکی
قرقره های ماهیگیری
ابزارهای نوری
و برنامه های کاربردی دیگر

 

کاربرد بلبرینگ های فولادی ضد زنگ با اندازه بزرگ

یک سری از بلبرینگ ها از فولاد کروم گاز زدایی شده با کربن بالا ساخته شده‌ اند که ترکیبی از گشتاور کم ، صدای کم و راندمان بالا را ارائه می‌ دهد. با این حال ، بیرینگ های فولادی ضد زنگ را برای سازگاری با کاربردهایی که یاتاقان‌ ها را در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی خورنده قرار می‌ دهند از جمله کاربردهای سنگین که نیاز به غلتک‌ هایی با قطر زیاد دارند ، ارائه می شوند. کاربرد این مدل بلبرینگ ها به شرح زیر می باشد :

تجهیزات پردازش مواد غذایی
ماشین آلات پزشکی
ماشین های چاپ
ماشین آلات نساجی
پمپ ها

بلبرینگ تماس زاویه ای با دقت بالا

بلبرینگ های تماس زاویه ای از این نظر منحصر به فرد هستند که حلقه های داخلی و خارجی آنها نسبت به یکدیگر جابجا شده اند و یک زاویه تماس در جهت محور بار ایجاد می کنند. این پیکربندی منحصر به فرد به بلبرینگ های تماس زاویه ای اجازه می دهد تا بارهای رانش سنگین را همراه با بارهای شعاعی تحمل کنند. هر چه زاویه تماس بزرگتر باشد ، سختی محوری و قابلیت تحمل بار محوری بیشتر است. بلبرینگ های تماس زاویه ای با دقت بالا برای کاربردهایی مانند ( اما نه محدود به موارد زیر ) موارد زیر ایده آل هستند :

دوک های آسیاب
دوک های فرکانس بالا

کاربرد بلبرینگ کف گرد در صنعت

بر خلاف اکثر بلبرینگ‌ ها ، بیرینگ های کف گرد به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که هم بارهای رانش و هم بارهای محوری را تحمل کنند ، اما نه بارهای شعاعی! آنها می توانند با سرعت بالا بچرخند و بارهای محوری زیادی را در حین کار تحمل کنند. بلبرینگ های کف گرد در دو مدل با مسیر غلتش و بدون مسیر غلتش در دسترس هستند و معمولا در تجهیزات ماشینکاری صنعتی یافت می شوند. متداول ترین کاربرد این نوع بیرینگ ها در موارد زیر می باشد :

محور اصلی ابزارهای ماشینکاری
جک ها
میزهای گردان برای ماشین های تراش عمودی

انتخاب و خرید بلبرینگ مناسب برای کاربرد شما نیاز به بررسی دقیق سرعت چرخش ، شرایط بار و دما دارد تا از خرابی زودرس بلبرینگ جلوگیری شود. بلبرینگ ها اجزای حیاتی در بسیاری از کاربردهای تجاری ، صنعتی و علمی هستند که چرخش را با اصطکاک بسیار کم و دوام بالا تطبیق می دهند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *