مهم ترین کاربرد بلبرینگ صنعتی و گریس نسوز در کارخانه جات چیست؟

مهم ترین کاربرد بلبرینگ صنعتی و گریس نسوز در کارخانه جات چیست؟

مهم ترین کاربرد بلبرینگ صنعتی و گریس نسوز در کارخانه جات چیست؟

وجود اصطحکاک همواره باعث به وجود آمدن فواید نبوده و اغلب باعث ایجاد مشکلاتی از جمله : خوردگی، ساییدگی، خراشدگی و غیره می شود که برای جلوگیری از این دست مشکل ها بلبرینگ صنعتی که بارهای محوری ، شعاعی و یاهردوبار محوری شعاعی را باهم تحمل می کنند، تولید شدند.
هنگامی که روانساز مایع امکان روانکاری مکرر اجزا و قطعاتی مانند قطعات متحرک جلوبندی اتومبیل را نداشته باشد،یا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد ،از گریس نسوز استفاده می شود گریس ها قابلیت و ویژگی پاک کنندگی و خنک کنندگی مانند روغن ها را ندارند لازم به ذکر است بدون استفاده از گریس ،خیلی از نیروهای مولد حرکت نخواهند کرد .

بلبرینگ در چه صنایعی کاربردی دارد؟

پتروشیمی، نفت و گاز
فولادسازی
خودروسازی
کشاورزی
دوچرخه سازی
غذایی
ساعت سازی
شیمیایی و دارویی
برای بررسی کاربرد در صنایع گوناگون باید موارد زیادی از جمله کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد شایان به ذکر است که تنوع این قطعات بسیار زیاد است به طوری که در بعضی شرایط شناسایی نوع کاربرد آنها بسیار سخت می شود که در ادامه کاربرد بلبریگ صنعتی را در صنایع مختلف به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم .

توضیحی درباره ی تاثیر و کاربرد گریسکاری در بلبرینگ :

طول عمر بلبرینگ با استفاده از گریسکاری و روانکاری درست و صحیح افزایش می یابد در اصل گریس کاری سبب چرب شدن قطعات می شود که همین امر علاوه بر افزایش سرعت قطعه ، سلامت قطعه را نیز حفظ می کند .
گریس های نسوز به عنوان یک محافظ در مقابل حرارت برای بلبرینگ ها می باشند .

صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

یکی از مهم ترین کاربرد بلبرینگ در صنایع خاص همچون نفت، گاز و پتروشیمی است ، قطعات مورد استفاده در این صنایع به طور معمول جزو باکیفیت ترین و دقیق ترین قطعات هستند که بلبرینگ نیز جزو مهم ترین قطعات به کار رفته در این صنعت می باشد . این بلبرینگ ها انواع مختلفی دارد که در ادامه آن هایی که در این صنایع نفتی به کار می روند ،را بررسی می کنیم .
بلبرینگ تماس زاویه ای
بلبرینگ شیار عمیق(کاربرد عام)
بلبرینگ خودتنظیم
بلبرینگ کف گرد
رولبرینگ بشکه ای
رولبرینگ مخروطی (کاربرد خاص)
رولبرینگ استوانه ای
رولبرینگ سوزنی

برترین برندهای مورد استفاده در این صنعت :

مارک تیمکنTIMKEN در رولبرینگ های مخروطی

مارکFAG در رولبرینگ های بشکه ای

مارک SKFدر بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ

ویژگی های بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در صنایع پتروشیمی چیست؟

با توجه به اینکه محیط کاری در این صنایع بسیار خاص و پر اهیمیت است معمولا به کیفیت و دقت به ساختار بلبرینگ ها توجه بسیاری می شود همچنین علاوه بر آن باید به این موضوع نیز توجه داشت که شرایط تعمیر و تعویض آنها بسیار سخت است پس به همین دلیل باید به ویژگی های زیر را در نظر داشت:

طول عمر بالا
کیفیت بالا
مناسب برای دماهای بالا (نسوز بودن در موارد خاص)
مناسب استفاده در کاربردهای با سرعت بالا (دو بالا بودن در کاربردهای خاص)
دقت بالا در طراحی و تولید
تحمل بارهای سنگین

یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های بلبرینگ در صنعت فولاد سازی می باشد که صنعتی بزرگ و تاثیر گذار در جهان می باشد در این صنعت گسترده، وسایل و تجهیزات و موتورهایی مشاهده می شوند که دائما در حال فعالیت و گردش در دماهای متفاوت هستند
تجهیزات و موتورهای مورد استفاده در صنعت فولادسازی از انواع گوناگون بیرینگ ها به دلیل عملکرد و کارکرد مناسب و صحیح مورد استفاده قرار می گیرد .

صنایع فولاد

استفاده از گریس در دستگاه های صنعت فولاد سازی که در شرایط خاص همچون دمای بالا ، شرایط سخت عملیات ، سرعت پایین و شوک های مداوم و بلبرینگ هایی که گردش محوری آنها به طور مدام معکوس می شود ، عملکرد دستگاه و تجهیزات را بهبود می دهد .

صنعت سیمان سازی

صنعت سیمان یکی از صنایع سنگین کشور است شایان به ذکر است که صنایع خاص و سنگین جزو مهم ترین و ارزشمندترین صنایع هر کشور هستند که به همین دلیل ابزار و تجهیزاتی که در این صنعت استفاده می شود بسیار قطعات حساسی هستند و بسته به نوع و طراحی و همچنین محل مصرف خود دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که به برخی از آنها اشاره کردیم :
حمل بار سنگین
نیاز روانکاری کم
طول عمر بالاتر(در برخی موارد تا بیشتر از 70 درصد )
قابلیت چرخش با سرعت های بالا

صنعت خودروسازی

صنعت خودروسازی که یکی از بزرگترین و حساس ترین صنایع در دنیا می باشداز بلبرینگ صنعتی درتجهیزاتی مانند موتور ، چرخ های خودرو و در کل قطعات چرخنده استفاده می کند.

مشکلات به وجود آمده از وجود اصطحکاک درصنعت بزرگ خودروسازی با استفاده از انواع مختلف بیرینگ ها کمتر دردسر ساز می شود و به همین علت بسیاری از تولید کنندگان در جهان به دنبال تولید این گونه بیرینگ های صنعتی هستند که عملکرد تجهیزات خود را افزایش دهند .
استفاده از گریسها برای روانکاری بلبرینگ ها اصطکاک کمتری را در زمان شروع دستگاه ایجاد می کنندشایان به ذکر است که استفاده از گریس سبب افزایش دوام و ماندگاری طول عمر قطعه نیز می شود.

دربسیاری از قسمت های خودرو مانند دینام ، برف پاکن ها ،موتور الکتریکی صندلی، آینه و شیشه های برقی بیرینگ های کوچک موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد .

بیرینگ ها برای قطعات حرکتی آهسته یا کنترلی همچون بیرینگ های فرمان، امکان این را دارند که با روان کننده های میراگر مخصوص تهیه بشوند و اینگونه سبب کاهش لرزش ها می شوند که انجام عملیات نرم تر می شود .

بیشتر بیرینگ ها و رولبرینگ ها معمولا به صورت شعاعی بر روی قسمت های مختلف خودرو جای می گیرند .
بر روی سیستم فرمان بسیاری از خودروها ها بیرینگ های کوچک و در شکل گردنصب می شوند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *