بلبرینگ تماس زاویه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

بلبرینگ تماس زاویه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

بلبرینگ تماس زاویه ای چیست؟

بلبرینگ تماس زاویه‌ ای یا Angular Contact Ball Bearing یک بلبرینگ دارای رینگ داخلی و خارجی زاویه دار است، این رینگ‌های داخلی و خارجی نسب به زاویه یکدیگر و در جهت محور بلبرینگ جابه جا می‌شوند، این به این معناست که این نوع از بلبرینگ‌ها برای تحمل بارهای ترکیبی یعنی محوری و شعاعی و همزمان به خوبی طراحی شده‌اند و آمادگی این را دارند که در مصارف مرتبط به خوبی عمل کنند.

بلبرینگ تماس زاویه ای با عدد 7 شروع میشود و به آن 7 هزاری یا سری 7 هزار هم نیز می‌گویند. هرچقدر فشار محوری وارد شده بر زاویه تماس ( نصب ) بیشتر باشد، ظرفیت تحمل بار های محوری در این بلبرینگ نیز بیشتر میگردد

زاویه تماس به معنی زاویه مابین خطی که نقاط تماس ساچمه ها با قسمت های درونی رینگ داخلی و خارجی در سطوح شعاعی دارد، که در طول آن این بار ترکیبی از مسیری به مسیر دیگر منتقل میشود و این این عمل زاویه ای عمود بر محور بلبرینگ ایجاد میکند. این عمل باعث افزایش تحمل فشار های ترکیبی یا همان محوری و شعاعی در بلبرینگ نیز میشود.

انواع بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای به طور کلی شامل سه نوع میشود:

بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه یا Single row angular contact ball bearings
بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه یا Double row angular contact ball bearings
بلبرینگ تماس زاویه ای چهار نقطه تماسی یا Four-point contact ball bearings

بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه تنها میتوانند بار های محوری را در یک جهت تحمل کنند، راست یا چپ. این نوع بلبرینگ ها معمولا در مقابل دیگری نصب میشوند که آن بلبرینگ هم بر خلاف محور این بلبرینگ نیز میچرخد. یعنی دو بلبرینگ تماس زاویه ای که بر خلاف محور یکدیگر در چرخش اند. رینگ ها یا حلقه های این بلبرینگ ها دارای شانه بالا و پایین بوده و از هم جدا نمیشوند.

موارد مصرف بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

پمپ های صنعتی
کمپرسور ها
حمل و نقل مواد
موتور های الکترونیکی

مزایا و ویژگی های کلیدی بلبرینگ تماس زاویه ای

ظرفیت و تحمل فشار بسیار بالا
شانه پایینی این بلبرینگ امکان بالا بردن ساچمه ها را در این بلبرینگ فراهم ساخته که ظرفیت تحمل بار بیشتری به آن میدهد.
ویژگی های خوبی در حین فعالیت دارد و کارکرد جالبی دارد.
امکان شتاب و افزایش سرعت و کاهش یا ایستادن خیلی سریعی دارد. (میتواند با سرعت زیادی راه بیوفتد و کاملا یکباره درجا متوقف شود)
به آسانی نصب میشود.
نیاز به هیچ تنظیم خاصی قبل و بعد از راه اندازی ندارد.

 

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه شامل دو عدد بلبرینگ یک ردیفه است که از پشت به هم چسبیده اند.

ویژگی ها و مزایا بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

فضای محوری کمتر

این ویژگی میتواند در مواردی استفاده شود که که دو بلبرینگ از پشت به هم چسبیده تماس زاویه ای میتواند فضای محوری زیادی را اشغال کند.
می تواند بار های شعاعی را به همان خوبی بار های محوری در یک جهت تحمل کند.
از پس نوسانات ناگهانی به خوبی بر می آید و میتواند آن ها را تحمل کند.
ساختاری سفت و محکمی را داراست.

بلبرینگ تماس زاویه ای چهار نقطه تماسی

بلبرینگ های تماس زاویه ای چهار نقطه تماسی بلبرینگ های تماس زاویه ای شعاعی یک ردیفه ای هستند با شکاف های داخل رینگی که طراحی شدن تا از فشار های محوری از هر دو جهت پشتیبانی کنند. همچنین تا یک میزان بار محوری معین، امکان تحمل تا یک میزان بار شعاعی نیز وجود دارد (به لحاظ نسبت بار). این بلبرینگ ها جدا شدنی هستند، این بدین معنیست که رینگ بیرونی، ساچمه ها و قفسه بلبرینگ میتوانند به صورت جداگانه بر دو رینگ دیگر نصب شوند.

ویژگی ها و مزایای بلبرینگ چهار نقطه تماسی

بار های محوری را از هر دو جهت تحمل میکند.
اشغال کمتر فضای محوری.
این بلبرینگ ها فضای محوری کمتری نسبت به سایر بلبرینگ های تماس زاویه ای اشغال میکنند.
ظرفیت حمل بار بسیار بالایی دارند.
این بلبرینگ ها دارای ساچمه های زیادی هستند که این باعث افزایش چشم گیر تحمل فشار و بار را به آن میدهد.

قطعات جدا شدنی

رینگ داخلی جدا شدنی آن به نصب و جدا سازی هرچه راحت تر آن کمک شایانی میکند.
روانکاری بهبود یافته با توجه به شانه پایینی رینگ داخلی
رینگ داخلی با شوک های ناگهانی تغییر شکل چندانی نمی دهد و آن را هندل میکند.

اجزا و ساختار بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای همانند همه بلبرینگ ها از فولاد سخت کاری شده یا همان استیل ساخته میشوند، اما اجزا این بلبرینگ نیز به شرح زیر است:

این بلبرینگ دارای یک رینگ داخلی، قفسه، رینگ بیرونی، ساچمه است و گاها دارای یک پوشش پلاستیکی یا فلزی می باشند. همانطور که در بالا ذکر شد بلبرینگ های تماس زاویه ای دارای ساختاری دو جهته با قابلیت تحمل بار های شعاعی و محوری به صورت ترکیبی طراحی شده اند، این بلبرینگ ها در صنایع سنگین نیز بکار میروند و با سرعتی نسبتا مناسب چرخش را برای انواع کمپرسور ها و پمپ ها و غیره ممکن میسازند.

این بلبرینگ ها در دو نوع بلبرینگ تماس زاویه ای برنجی و ساده در دسترس اند، چنانچه این بلبرینگ را دیدید که رنگ حلقه داخلی یا قفسه آن طلایی است بدانید که نوع برنجی آن است

چنگ یا قفسه بلبرینگ تماس زاویه ای

این نوع از بلبرینگ ها قفسه هایی ساخته شده از فولاد ، برنج یا فیبر دارند ، نوع برنجی را با نماد m نشان میدهند و علت استفاده از آن افزایش تحمل دما و بار است، قفسه برنج کاری شده از مقاومت در برابر حرارت بیشتری برخوردار است و ظرفیت تحمل بار بیشتری دارد.

همچنین نوع فیبر این بلبرینگ که با نماد TN نمایش داده میشود مناسب برای مواردیست که در آن کاهش نویز، صدا و لرزش اهمیت ویژه ای دارد. این قفسه ها با لرزش ها و شوک های شدید از کار می افتند و برای موارد مصرف ثابت و کم تحرک اند.

نحوه عملکرد بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای نسبت به بلبرینگ شیار عمیق کمی سخت تر نصب میگردد اما به کمک قطعات جدا شدنی خود همانند حلقه داخلی آن که جدا شدنی و تقسیم پذیر است امکان برداشتن ساچمه ها، رینگ یا همان حلقه بیرونی و قفسه را میدهد. این بلبرینگ نصبی نسبتا آسان دارد اما نه در مقایسه با نوع شیار عمیق خود.

بلبرینگ تماس زاویه ای همانطور که میتواند بار ها و فشار های ترکیبی محوری و شعاعی را تحمل کند نیز میتواند در هر دو جهت بچرخد و این باعث میشود تا با استفاده از دو بلبرینگ تماس زاویه ای به صورت پشت به پشت چسبیده عمل چرخ را در هر دو جهت به صورت همزمان انجام داد.

 

بلبرینگ

مشخصات فنی بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای یک ردیفه اصولا با شماره ” 7 ” شروع می‌شوند و به آن بلبرینگ 7 هزاری یا بلبرینگ سری 7 هزار نیز میگویند. این بلبرینگ ها دو نوع ساده یا برنجی دارند که تفاوت آن را از رنگ طلایی قفسه آن میشود تشخیص داد.

بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه نیز اصولا با عدد ” 3 ” شروع میشوند.

بلبرینگ های تماس زاویه ای انواع مختلفی دارند، برخی از علائم و حروف پیشوند و پسوند آن عبارتند از:

AC – این علامت معمولا پس از کد فنی بلبرینگ تماس زاویه ای می آید و به معنی زاویه تماس 25 درجه است که اشاره به یک بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه دارد.
A – این حرف نشان دهنده زاویه تماس 30 درجه در بلبرینگ تماس زاویه ای 1 ردیفه می باشد، و همچنین نشان دهنده فشار یا بار اولیه سبک بر بلبرینگ است.
C – نشان میدهد که زاویه تماس بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه 15 درجه است.
CA,CB,CC – چنانچه میخواهید دو یا چند بلبرینگ تماس زاویه ای را در کنار هم داشته باشد و به هم بچسبانید باید بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه شما این هر یک از این علائم اختصاری را داشته باشد، این علامت ها نشان میدهند که بلبرینگ قابلیت چسبیده شدن یا جفت شدن را به صورت پشت به پشت، رو به رو را دارد و همچنین نشان دهنده لقی محوری است.
M – به معنی قفسه برنجی بلبرینگ می باشد و رنگ آن طلایی است.
2RS – دو واشر پلاستیکی در دو طرف بلبرینگ.
2Z – دو واشر فلزی در دو طرف بلبرینگ.
TN – دارای واشر یا گوشش دهنده فیبری.
2RZ – دو عدد کاسه نمد یا واشر از نوع RZ در دو طرف بلبرینگ.

کاتالوگ آنلاین بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای موارد استفاده مهندسی و دقیقی دارند که قبل از خرید آن باید اطلاعات درستی از ابعاد و اندازه ها، سرعت چرخش و نحوه استفاده آن دانست، بر همین اساس کاتالوگ و مشخصات فنی بلبرینگ های تماس زاویه ای از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

شما میتوانید کاتالوگ آنلاین بلبرینگ تماس زاویه ای را در فروشگاه اینترنتی هایتک صنعت مشاهده نمایید، در هایتک صنعت کلیه بلبرینگ ها دارای مشخصات فنی، موارد مصرف و بررسی های دقیق می باشند که این امر به کلیه مصرف کنندگان بلبرینگ کمک شایانی نموده است.

خصوصیات بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای بیشتر مصارف تخصصی دارد تا عمومی، این بلبرینگ ها استقامت زیاد، کار کرد دائمی و طول عمر مناسبی دارند، در صنایع مختلف کاربرد دارند و با روش های فوق پیشرفته ای ساخته میشوند.

برند های مطرح بلبرینگ سازی دنیا بلبرینگ تماس زاویه ای را با کیفیت های بسیار خوب می سازند، چنانچه قصد خرید این نوع از بلبرینگ را دارید و به دنبال قیمت مناسب آن هستید می توانید به صفحه مخصوص بلبرینگ تماس زاویه ای هایتک صنعت مراجعه نمایید.

فروشگاه اینترنتی هایتک صنعت فروش بدون واسطه بلبرینگ را برایتان آسان میکند، هایتک صنعت فروشگاهی صنعتی با قیمت های بدون واسطه و حداقلی می باشد و کیفیت همواره در درجه اول اولویت های هایتک صنعت است، به همین علت فروشگاه هایتک صنعت همواره بر محصولات خود تضمین بهترین قیمت و کیفیت بازار را به شما می دهد.

موارد مصرف بلبرینگ تماس زاویه ای

همانطور که پیشتر اشاره کردیم این بلبرینگ ها موارد مصرفی تقریبا صنعتی دارند و اکثر موارد مصرف بلبرینگ تماس زاویه ای به شرح زیر است:

پمپ های صنعتی
گیربکس های صنعتی
تجهیزات انرژی های تجدید پذیر ( از قبیل پمپ های آب و غیره )
کمپرسور ها
ژنراتور و موتور های الکتریکی صنعتی
تریلر ها، ماشین های سنگین و اتوبوس ها
صنایع فلزات و مهندسی مواد

مزایای استفاده از بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای در صنایع مزایای زیادی دارند ، از جمله مزیت این بلبرینگ ها میتوان به تحمل دما و دوام آنان اشاره نمود. برخی مزیت های بلبرینگ تماس زاویه ای به شرح زیر است:

طول عمر بلبرینگ

سرعت در گردش بالا و مناسب
مقاومت بالا و دوام در حین کارکرد بالا
قابلیت چسبیدن چند بلبرینگ به صورت پشت به پشت و رو به رو
تحمل بار ترکیبی شعاعی و محوری
تحمل دما و حرارت بالا

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *