بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگها یکی از انواع بیرینگ ها می‌باشند که در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. بلبرینگ خود تنظیم جزو خانواده‌ی بلبرینگ ها است که از ساچمه به عنوان عنصر غلتان استفاده می‌کند. بلبرینگ های خود تنظیم دارای دو ردیف ساچمه به همراه رینگ خارجی با پروفیل مقعر مانند، توانایی خود تنظیمی و عدم حساسیت به ناهمراستایی محور شافت و نشیمنگاه بیرینگ از ویژگی های شاخص آن است. استفاده از بلبرینگ خود تنظیم باعث می‌شود که درصد خطا هنگام نصب و ناهمراستایی محور بلبرینگ با محور شافت یا هوزینگ برطرف گردد. در این مقاله ابتدا به سوال “بلبرینگ خود تنظیم چیست؟” می‌پردازیم و سپس انواع کاتالوپ بلبرینگ خود تنظیم را بررسی می‌کنیم و خرید بلبرینگ خود تنظیم و قیمت انواع برند آن را نیز تحلیل می‌کنیم.

بلبرینگ خود تنظیم چیست؟

از بلبرینگ ها در مدل های مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام از آنها کاربرد مشخصی دارند. همان طور که از نام بلبرینگ های خود تنظیم مشخص است این قطعات دارای خاصیت خود تنظیمی بوده و از آنها برای کارهایی که نیاز به سرعت کم تا متوسط است استفاده می‌شود. بلبرینگ های خودتنظیم (self-aligning ball bearing) دارای حلقه داخلی و خارجی هستند. حلقه داخلی بلبرینگ خود تنظیم دو مسیر غلتش دارد و حلقه خارجی آن دارای یک مسیر غلتش کروی مقعر می‌باشد.

در بلبرینگ های خودتنظیم این قابلیت را دارند که بارهای شعاعی را حمل کنند اما برای جابجایی بارهای محوری کاربردی ندارند. بلبرینگ خود تنظیم به صورت آب بند شده وجود دارند و حساسیتی نسبت به ناهماهنگی زاویه ای نداشته و با انحراف شفت ایجاد می‌شوند

بلبرینگ خودتنظیم چیست و چه کاربردی دارد؟

وجود ناهمراستایی بین محور شافت و محور هوزینگ که با انحراف زاویه ای شناخته می‌شود، بدلایل گوناگون در ساخت تجهیزات یا حین کارکرد رخ می‌دهد. اگر فاصله طولی بین تکیه گاه های بیرینگ زیاد باشد که فاصله هزینگ ها افزایش پیدا می‌کند یا شافت تحت بارگذاری خمشی باشد، ناهمراستایی به وقوع می‌پیوندد. عموم بیرینگ ها مانند بلبرینگ های شیار عمیق و یا رولبرینگ استوانه ای تحمل این نوع انحرافات را ندارند و دچار فروپاشی می‌شوند.

مرکز انحنای رینگ خارجی بلبرینگ خود تنظیم با محور هوزینگ منطبق بوه و در یک راستا می‌باشد. اما محور داخلی بدلیل تقعر در قسمت داخلی رینگ خارجی، می‌تواند منحرف شود یعنی رینگ داخلی، ساچمه ها و قفسه نسبت به محور هوزینگ، انحرافات را جبران کنند. این میزان جبران انحرافات در بارگذاری ها معمولا بین 0.07 تا 0.12 رادیان است که در انواع بلبرینگ خود تنظیم با توجه به ساختار و شرایط حاکم بر سیستم متفاوت است.

معرفی اجزا و ساختار بلبرینگ خود تنظیم

برای ساخت بلبرینگ های مختلف از آلیاژ پرکاربرد فولادهای کرم دار استفاده می‌شود. فولادهای کرم دار در برابر شرایط مرطوب مقاوم بوده و خاصیت ضد زنگ بودن دارند. میزان تحمل وزن در فولادهای کرم دار بسیار زیاد است به همین دلیل اکثر اجزای داخلی بلبرینگ از این آلیاژ ساخته می‌شوند.

اجزای بلبرینگ خود تنظیم با کمی تفاوت از بلبرینگ ها شیار عمیق عبارتند از:

رینگ داخلی فولادی
قفسه (امکان ساخت به صورت برنجی، فولادی و فیبری)
ساچمه های کروی
رینگ خارجی فولادی

برای قرار دادن اجزای مختلف بلبرینگ در کنار هم از ابزاری به نام قفسه استفاده می‌شود. این وسیله برای ایجاد فاصله استاندارد بین ساچمه ها بسیار کاربردی است و از برخورد آنها و بروز خرابی جلوگیری می‌کند. نبود فاصله درست میان ساچمه ها باعث بهم خوردن تنظیم بارهای شعاعی و محوری شده و در مدت کوتاهی بلبرینگ کارایی خود را از دست می‌دهد و شکل اولیه و استاندارد خود را از دست می‌دهد. از دیگر کاربردهای قفسه تنظیم دمای قسمت های داخلی بلبرینگ است. این وسیله با برقراری دمایی متعادل در میان اجزا و جلوگیری از کم یا زیاد شدن دما در بین قطعات بلبرینگ باعث افزایش طول عمر و عملکرد بهتر آن می‌شود.

ساختار عنصر غلتان

ساچمه ها از دیگر اجزای مهم و کاربردی در بلبرینگ ها هستند که در انواع مختلف، مخروطی، استوانه ای، گرد، کروی، بشکه ای و… تولید می‌شوند. نحوه ساخت و میزان کیفیت مواد اولیه ساچمه ها ارتباط مستقیمی با نوع عملکرد آنها دارد. ساچمه ها با توجه به وزن و اندازه ای که دارند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عنصر ساچمه ها قطعات کوچکی هستند و وظیفه اصلی آنها کنترل بارهای شعاعی و محوری وارده بر بلبرینگ ها می‌باشد.

ساچمه های بلبرینگ در شکل ها و حالت های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که پرکاربردترین آنها ساچمه های گرد و کروی می‌باشند. میزان استحکام ساچمه های گرد زیاد است و تحمل بالایی در برابر فشارهای زیاد دارند و از شکستن و خم شدن بلبرینگ جلوگیری می‌کنند.

ساچمه های بشکه ای به دلیل ضخامت زیادی که دارند جزو مقاوم ترین ساچمه های بلبرینگ محسوب می‌شوند. میزان تحمل این ساچمه ها بسیار زیاد بوده و استحکام بالایی در برابر فشارهای زیاد و بارهای سنگین دارند. نحوه قرارگیری ساچمه های بشکه ای با فاصله بوده به همین دلیل میزان فرسایش آنها بسیار محدود است و تا مدت ها عملکرد مطلوبی دارند.

 

بلبرینگ

بلبرینگ خود تنظیم دور بالا

سرعت چرخش بلبرینگ در حین کار از موارد و نکات مهمی است که هنگام طراحی و تولید بسیار به آن توجه می‌شود. برای اینکه ماشین آلات عملکرد مناسبی داشته باشند لازم است تا سرعت چرخش بلبرینگ با سرعت دوران هماهنگ باشند. وجود هرگونه ایراد و ناهماهنگی در سرعت چرخش بلبرینگ و سرعت دوران باعث مختل شدن عملکرد ماشین آلات می‌شود. وقتی که سرعت دورانی و سرعت چرخش به صورت هماهنگ و نرمال باشند از بلبرینگ های ساده استفاده می‌شود.

وقتی که سرعت دورانی بیشتر از حد معمول باشد حرارت و انبساط زیادی درون قطعات اتفاق می‌افتد و این کار گرم شدن بیش از اندازه بلبرینگ ها را به همراه دارد. حرارت و انبساط زیاد در قطعات ماشین آلات باعث تولید گرمای زیاد شده و در این شرایط بلبرینگ و قطعات آن دچار خرابی می‌شوند.

بلبرینگ های دور بالا در سه مدل بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه ای و بلبرینگ خود تنظیم طراحی و تولید می‌شوند. هر کدام از این بلبرینگ ها مشخصات و کاربرد مختص به خود را دارند. به صورت کلی بلبرینگ های دور بالا به بلبرینگ هایی گفته می‌شود که دارای ساچمه هایی گرد هستند. بلبرینگ های دور بالا در صنایع عام و خاص استفاده می‌شوند.

کاربرد

برای بلبرینگ ماشین لباسشویی، بلبرینگ جاروبرقی، وسایل و لوازم کاربردی روزمره، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، دستگاه های تراش، دستگاه و ماشین آلات سی ان سی و سایر صنایع خاص و عام از بلبرینگ های دور بالا هستند.

چرخش بلبرینگ به دلیل اصطکاک داخلی که ایجاد می‌کند باعث تولید حرارت شده و هنگام کار دمای قطعات داخلی به شدت افزایش می‌یابد. وجود دمای بیش از اندازه هنگام کار بلبرینگ باعث خرابی و تغییر ابعاد آن می‌شود.

برای افزایش طول عمر بلبرینگ لازم است تا این قطعه به صورت دائم کار نکند، روانکاری آن به درستی انجام شود، نوع و ویژگی بلبرینگ مورد توجه قرار گیرد و همچنین به طرح صنعتی بلبرینگ دقت شود.

بلبرینگ های دور بالا دارای محدوده سرعت بالایی هستند و چرخش آنها به صورت مداوم و بدون تولید گرمای زیاد انجام می‌شود. از عوامل تعیین کننده در میزان کار بلبرینگ سرعت بالا، ضریب اصطکاک است که اصولا میزان آن توسط شرکت تولید کننده عنوان می‌شود.

ساچمه ها چه تاثیری بر سرعت بلبرینگ دارند؟

یکی از عوامل مهم و موثر در سرعت بلبرینگ ها ساچمه ها هستند. قرار گرفتن ساچمه ها در قسمت داخلی حلقه بلبرینگ ها تاثیر بسیاری در میزان بار گریز از مرکز در زمان چرخش بلبرینگ ها دارد. برای کم کردن بارهای وارده بهترین کار است.

ساچمه هایی با ابعاد کوچک و یا با وزن کمتر است. استفاده از سرامیک بجای فولاد برای ساخت و تولید ساچمه ها در کم شدن وزن کلی آنها بسیار موثر می‌باشد.

زمانی که ابعاد ساچمه ها ریزتر و یا از سرامیک به عنوان مواد اولیه استفاده شود ساچمه هایی با وزن سبک تر تولید می‌شوند. کم کردن اندازه و ابعاد ساچمه ها حدود 45 درصد از وزن کلی آنها کم می‌کند.

مزیت استفاده از ساچمه های سرامیکی با سرعت بالا و وزن کم

نوع متریال و مواد اولیه بکار رفته برای تولید بلبرینگ تاثیر بسزایی در عملکرد مناسب آن دارد. نیترید سیلیکون یا سرامیک از پرمصرف ترین متریال در ساخت بلبرینگ دور بالا می‌باشد و به دلیل وزن کم و کاربردی بودن از بهترین متریال های ساخت ساچمه بلبرینگ است.

ساچمه های بلبرینگی که از سرامیک ساخته می‌شوند دارای مزیت هایی مانند، چگالی کمتر، انبساط حرارتی کمتر، الاستیسیته بالاتر، اصطکاک پایین، مقاوم در برابر حرارت های زیاد بدون از دست دادن میزان سختی، مقاوم در برابر خوردگی، مقاوم در برابر مواد شیمیایی آسیب زا، غیر مغناطیسی و ضدالکتریسیته بودن می‌باشند.

بکار گرفتن ساچمه های سرامیکی در بلبرینگ به دلیل وزن کمتری که نسبت به فولاد دارند باعث افزایش سرعت چرخش می‌شوند. این بلبرینگ ها به دلیل نوع متریالی که دارند از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند.

بررسی تفاوت های بلبرینگ های دور بالا و دور پایین

تفاوت ظاهری بلبرینگ دور بالا و دور پایین

بلبرینگ دور بالا و دور پایین از لحاظ ظاهری با هم تفاوت دارند. بلبرینگ های دور بالا دارای ساختاری دقیق و طراحی مناسب و منظم هستند و هیچ زیری و سوراخی بر روی سطح آن وجود ندارد در حالی که بلبرینگ های دور پایین دارای ظاهری خشن بوده و اتصالات میان قطعات آن شل می‌باشند. میزان فاصله بین حلقه های داخلی و خارجی در بلبرینگ هایی که سرعت بالایی دارند کم بوده و سطح خارجی آنها کاملا صاف می‌باشد.

تفاوت قطعات چرخشی در بلبرینگ دور بالا و دور پایین

قطعات چرخشی در بلبرینگ های دور بالا و دور پایین دارای شکل ظاهری به خصوصی هستند. اکثر بلبرینگ های دور پایین دارای قطعه چرخشی استوانه ای، گرد و یا مخروطی شکل می‌باشند. بلبرینگ هایی که سرعت چرخش در آنها زیاد است دارای قطعه ای به نام بوش بلبرینگ می‌باشند. بوش بلبرینگ قطعه ای با میزان تحمل بالا است که در بلبرینگ های شیار عمیق، تماس زاویه ای و بلبرینگ خود تنظیم وجود دارد.

تفاوت از نظر جنس در بلبرینگ دور بالا و دور پایین

مواد اولیه برای ساخت بلبرینگ های دور بالا و دور پایین متفاوت است و بسته به کارایی که دارند متریال مناسبی برای تولید آنها انتخاب می‌گردد. برای ساخت بلبرینگ های دور بالا از مواد اولیه مرغوب مانند فولاد یا سرامیک استفاده می‌شود. میزان فشار وارده به بلبرینگ خود تنظیم دور بالا زیاد است و برای ساخت آنها از متریال با کیفیت و مقاوم استفاده می‌شود. بلبرینگ های دور پایین فشار زیادی را تحمل نمی‌کنند به همین دلیل آنها را با استفاده از مواد اولیه معمولی تولید می‌کنند.

 

تفاوت قیمت در بلبرینگ دور بالا و دور پایین

برای ساخت بلبرینگ دور بالا از بهترین متریال و شیوه ساخت استفاده می‌شود به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به بلبرینگ های دور پایین دارد. کاربرد این دو بلبرینگ با هم متفاوت است به همین دلیل نمیتوان آنها را جایگزین یکدیگر کرد و تفاوت قیمت این دو بلبرینگ تاثیری در شرایط خرید آنها ندارد. بلبرینگ های سرعت پایین دارای متریال معمولی تری هستند و نحوه ساخت آنها نسبت به بلبرینگ های سرعت بالا از کیفیت و دقت کمتری برخوردار می‌باشد.

نیاز به روانکاری در بلبرینگ های سرعت بالا و سرعت پایین

بلبرینگ های سرعت بالا به دلیل نوع عملکردی که دارند به صورت مداوم نیاز به روغنکاری دارند. روانکاری در مواقع سرعت بالا و افزایش حرارت در بلبرینگ های دور بالا عملکرد آنها را بهتر می‌کند. بلبرینگ های دور پایین به دلیل سرعت ملایمی که دارند در بازه های زمانی طولانی تر نیاز به روغن کاری پیدا می‌کنند.

تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین از نظر ساچمه ها

از دیگر تفاوت های مهم در بلبرینگ دور بالا و دور پایین اندازه و ابعاد ساچمه ها است. زمان چرخش بلبرینگ بار گریز از مرکز به ساچمه ها وارد می‌شود و میزان فشار در قسمت داخلی افزایش می‌یابد. هر چه سرعت چرخش بیشتر شود میزان بار وارده به ساچمه ها هم افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل لازم است در بلبرینگ های دور بالا از ساچمه هایی با وزن کم و ابعاد کوچکتر استفاده شود. وجود ساچمه های سرامیکی در بلبرینگ های دور بالا باعث افزایش کارایی آنها می‌شود.

انواع بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خودتنظیم از لحاظ طرح و اندازه به سه مدل، بلبرینگ های خودتنظیم ساده، بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد در دو طرف و بلبرینگ های خودتنظیم بوش بلند تقسیم می‌شوند.

بطور کلی می‌توان انواع بلبرینگ خود تنظیم را بر اساس طرح و اندازه به صورت ذیل تقسیم بندی مختصر کرد:

بلبرینگ های خود تنظیم نوع ساده (بدون کاسه نمد)
بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد در دو طرف بلبرینگ
بلبرینگ های خود تنظیم بوش بلند (دارای غلاف)
بلبرینگ خود تنظیم نوع ساده ( بدون کاسه نمد)
بلبرینگ های خود تنظیم نوع ساده دارای رینگ داخلی به شکل استوانه و یا مخروطی هستند. شیب موجود در قسمت رینگ داخلی این بلبرینگ خود تنظیم به صورت یک به دوازده می‌باشد.

بلبرینگ هایی که رینگ داخلی آنها مخروطی شکل است دارای سوراخی به نام کونیک هستند. این بلبرینگ ها به وسیله آداپتوری که دارند در کوتاه ترین زمان بر روی شفت صاف و یا ناصاف قرار می‌گیرند.

بلبرینگ خود تنظیم با کاسه نمد در دو طرف

این نوع از بلبرینگ های خود تنظیم به دلیل داشتن کاسه نمد در دو طرف خود از نفوذ آب و روغن جلوگیری می‌کنند. کاسه نمدهایی که در دو طرف بلبرینگ قرار دارند از جنس لاستیک بوده و از صفحات و لایه های مقاومی تشکیل شده‌اند. اکثر بلبرینگ های کاسه نمد دار محدوده حرارتی -40 تا +120 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند.

قطر بیرونی کاسه نمدها در قسمت شیار رینگ خارجی قرار می‌گیرند. اینکار باعث می‌شود تا زمانی که لبه های کاسه نمد بر روی رینگ داخلی بلبرینگ و شیار موجود قرار گرفتند بلبرینگ بدون تغییر حالت به صورت کامل آب بندی می‌شود. بلبرینگ های کاسه نمد دار دارای یک نوع گریس پایه لیتیم هستند به همین دلیل نیازی به انجام روانکاری مجدد و مستمر ندارند. برای ساخت و تولید کاسه نمد دار از سوراخ هایی به شکل استوانه یا مخروطی استفاده می‌شود و با ابزار مخصوصی بر روی بلبرینگ سوار می‌گردد.

بلبرینگ ساچمه بشکه ای دو ردیفه

یکی از بلبرینگ های خودتنظیمی که قادرند فشار و بار زیادی را تحمل کنند دارای پسوند E می‌باشند. بلبرینگ ساچمه ای دو ردیفه یکی از انواع بلبرینگ خود تنظیم است که از متریال بسیار مقاوم ساخته شده و در برابر فشار و بار زیاد ظرفیت بسیار بالایی دارد.

نوع طراحی و متریال بکار رفته در بلبرینگ ساچمه بشکه ای نسبت به سایر بلبرینگ های خود تنظیم پیشرفته تر است. از بلبرینگ ساچمه بشکه ای دو ردیفه در مصارف صنعتی خاص استفاده می‌شود. این بلبرینگ ها ظرفیت مشخصی دارند و زمانی که بار وارده به آنها مطابق با توان بلبرینگ باشد عملکرد و دوام آنها افزایش پیدا می‌کند.

انواع برند بلبرینگ خود تنظیم چیست؟

بلبرینگ خود تنظیم SKF
بلبرینگ خود تنظیم FAG
بلبرینگ خود تنظیم Nachi
بلبرینگ خود تنظیم Koyo
بلبرینگ خود تنظیم NTN
بلبرینگ خود تنظیم NSK
بلبرینگ خود تنظیم KG
بلبرینگ خود تنظیم Timken
بلبرینگ خود تنظیم INA

پسوند ها یا کد های بلبرینگ‌های خود تنظیم

متداول ترین پسوند هایی که در این نوع بلبرینگ استفاده می‌شود، عبارتند از:

TN9 :برای قفسه های پلیمری استفاده می‌شود.
CN: لقی شعاعی نرمال
C3: لقی شعاعی بیشتر از نرمال
E: طراحی داخلی بلبرینگ بهینه سازی گردیده است
K: سوراخ داخلی مخروطی (کونیک) با شیب یک به دوازده 1:12
M: قفسه بلبرینگ از جنس برنجی ماشینکاری شونده است
2RS: بلبرینگ در هر دو طرف دارای کاسه نمد لاستیک با لایه های تقویت شده فلزی می‌باشد.
E+K+TN9 :EKTN9
E+M :EM
E+TN9 :ETN9
K+M :KM
K+TN9 :KTN9

خرید بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم اصطکاک کمتری نسبت به سایر بلبرینگ ها ایجاد می‌کنند به همین دلیل این بلبرینگ در سرعت های زیاد هم عملکرد بسیار عالی دارند. به دلیل تولید گرمای کم هنگام کار بلبرینگ های خودتنظیم این بلبرینگ ها طول عمر زیادی دارند و نگهداری از آنها آسان است. وجود بلبرینگ های خودتنظیم در وسایلی مانند فن ها باعث کم شدن سر و صدا و لرزش می‌شود. این قطعات مزایا و ویژگی های زیادی دارند.

خرید بلبرینگ خود تنظیم باید از فروشگاه های معتبر انجام شود. اگر برای اولین بار قصد خرید بلبرینگ خود تنظیم را دارید لازم است تا اطلاعات دقیقی از کاربرد و ویژگی های آن داشته باشید و سپس اقدام به خرید کنید.

قیمت بلبرینگ خود تنظیم

قیمت بلبرینگ های خودتنظیم به کیفیت مواد اولیه، نحوه تولید و متریال کلی بکار رفته در آن بستگی دارد. علاوه بر موارد گفته شده کشور سازنده، شرکت و برند تولید کننده بلبرینگ خود تنظیم هم در قیمت این قطعه بسیار مهم می‌باشد.

کاربرد بلبرینگ خود تنظیم

تکنولوژی های بکار رفته در بلبرینگ های خودتنظیم بسیار پیشرفته بوده و استفاده از آنها در ماشین آلات صنعتی مختلف بسیاری کاربردی می‌باشد. این بلبرینگ ها بهترین جایگزین برای رولبرینگ های استوانه ای و شیار عمیق هستند و بکارگیری آنها در ماشین آلات بهترین گزینه محسوب می‌شود.

برای طراحی و تولید بلبرینگ های خودتنظیم از تکنولوژی پیشرفته و متریال با کیفیت استفاده می‌شود به همین دلیل قیمت این بلبرینگ ها نسبت به سایر قطعات مشابه آن بالاتر می‌باشد. زمانی که استفاده از بلبرینگ های شیار عمیق و رولبرینگ های استوانه ای مناسب نباشد و باعث ایجاد مشکل شود بلبرینگ خود تنظیم جایگزین می‌شود. بلبرینگ خود تنظیم در بیشتر موارد برای بستن شافت هایی که بر اثر عواملی مانند نیروی گریز از مرکز دچار تغییر زاویه شده اند کاربرد دارد. برای بستن شافت هایی که دارای رزونانس حرکتی هم هستند از این بلبرینگ استفاده می‌شود.

بلبرینگ خود تنظیم دو ردیف ساچمه دارد به همین دلیل در بارگذاری های شعاعی از عملکرد بسیار مناسبی برخوردار است اما استحکام آنها در بارگذاری محوری محدود می‌باشد. این قطعه به دلیل ساختار به خصوص و پیشرفته ای که دارد کاربرد فراوانی در ماشین آلات و موارد صنعتی دارد.

مناسب ترین صنایع کاربردی بلبرینگ های خود تنظیم عبارتند از:

فن های صنعتی
کشاورزی
جابجایی مواد
خوردنی و آشامیدنی
خمیر و کاغذ

ویژگی های بیرینگ خود تنظیم

ناهماهنگی و ناهمراستایی را اصلاح کنید
بلبرینگ های خود تنظیم دارای یک راهروی کروی در حلقه بیرونی با مرکز انحنای منطبق با مرکز یاتاقان هستند. این به حلقه داخلی، توپ ها و قفس اجازه می‌دهد تا آزادانه در اطراف مرکز یاتاقان بچرخند و تراز را حفظ کنند. انحراف دینامیکی مجاز در حدود 0.07 تا 0.12 رادیان (4 تا 7 درجه) تحت بارهای معمولی است.

ایده آل برای نصب های سخت

بلبرینگ های خود تنظیم شونده برای کاربردهایی که خمش شفت رخ می‌دهد و تراز کردن شفت و محفظه دشوار است (شفت انتقال و غیره) مناسب است.
مزایا و معایب یاتاقان های خود تنظیم
بلبرینگ های خود تراز شونده، مزایای زیادی نسبت به سایر انواع دیگر یاتاقان‌ها، مانند یاتاقان‌های مخروطی، بلبرینگ‌های شیار عمیق و سایر انواع بلبرینگ دارند. با این حال، بلبرینگ های خود ترازشونده از نظر ظرفیت حمل بار به خوبی عمل نمی‌کنند.

مزایای

ناهمراستایی: بلبرینگ های خود تنظیم شونده می‌توانند با ناهمراستایی استاتیکی و دینامیکی تا 3 درجه را اصلاح کند.
عمر مفید: این یاتاقان ها عملکرد بسیار خوبی با سرعت بالا دارند و گرما و اصطکاک بسیار کمتری نسبت به سایر انواع بلبرینگ ایجاد می‌کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا خنک‌تر کار کنند و عمر سرویس آنها را افزایش می‌دهد و در عین حال تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد.
عملکرد بار سبک: این نوع یاتاقان ها نیاز به بار بسیار کمی دارند، به این معنی که حتی تحت بارهای سبک عملکرد عالی دارند.
سر و صدای کم: بلبرینگ های خود تنظیم شونده به دلیل انطباق لق بین ساچمه ها و حلقه بیرونی، سطح صدای کمی تولید می‌کنند. این باعث می‌شود که آنها به ویژه برای استفاده در وسایل خانگی مانند پنکه ها و واحدهای تهویه مطبوع مناسب باشند.

معایب

انواع بار: بلبرینگ های بلبرینگ های خود تنظیم شونده در یک زاویه نسبتا مستقیم بین حلقه داخلی و خارجی نصب می‌شوند. این بدان معناست که نوع باری که بلبرینگ می‌تواند تحمل کند، شعاعی است و ظرفیت حمل بار محوری کمی دارد.
مقدار بار: از آنجایی که بلبرینگ ها نقطه تماس باربری کوچکی دارند، میزان باری که این نوع بلبرینگ می‌تواند تحمل کند نسبتاً کم است.

چرا باید بلبرینگ های خود تنظیم شونده را انتخاب کنیم؟

زمانی که تراز شفت و هوزینگ دشوار است یا ممکن است شفت در حین کار خم شود، یاتاقان خود تنظیم شونده توصیه می‌شود. به همین دلیل خاطرنشان می‌کنیم که مانند بلبرینگ های شیار عمیق، بیشتر بلبرینگ های خود تنظیم برای استفاده عمومی هستند.

معیارهای انتخاب بلبرینگ های خود تنظیم

هنگام انتخاب بلبرینگ خود تنظیم ، معیارها و ملاحظات اولیه حول هر گونه مشکل انحراف، ناهمراستایی، تراز احتمالی، سرعت چرخش، نوع بار، اندازه بار، تلرانس ها و ابعاد یاتاقان می‌چرخد:

ناهماهنگی: انتخاب یاتاقان های خود تراز اغلب به ضرورت بستگی دارد. هنگامی که عملیاتی از ناهماهنگی احتمالی شفت رنج می برد، گزینه یک بلبرینگ خود تراز مشخص است. به یاد داشته باشید که اکثر بلبرینگ های خود تنظیم نمی‌توانند ناهماهنگی ها را بیش از 3 درجه تحمل کنند. هر چیزی بالاتر از این نیاز به طراحی های منحصر به فرد دارد.
سرعت: یاتاقان‌های خود تراز می‌توانند به طور قابل‌توجهی بالاتر از یاتاقان‌های معمولی باشند. اگر به یک یاتاقان با سرعت بالا نیاز دارید، یک یاتاقان خود تراز انتخاب خوبی است. با این حال، سرعت به نوع روغن کاری و اندازه بلبرینگ نیز بستگی دارد. بنابراین، در نظر گرفتن سرعت عملیاتی مورد نیاز، نوع روغن کاری مورد نظر و ظرفیت بار مورد نیاز نیز مهم است. روغن کاری با گریس سرعت عملکرد کمتری نسبت به روغن کاری با روغن دارد.
بارها: بلبرینگ های خود تنظیم برای بارهای شعاعی مناسب هستند اما به دلیل زاویه تماس کمی که دارند برای بارهای محوری مناسب نیستند. هنگام انتخاب بلبرینگ به این نکته توجه داشته باشید.
روغن کاری و نوع آب بندی: به طور کلی، سه گزینه ممکن برای روانکاری وجود دارد: 1- روانکاری مجدد، معمولاً با آب بند باز یا محافظ فلزی شیلد. 2- پیش روغن کاری، معمولاً با سیل بسته. یا 3- روانکاری جامد، معمولاً با سیل بسته.
ابعاد: اندازه یاتاقان را با توجه به سرعت مورد نیاز، نوع بار، مقدار بار، اندازه شفت و اندازه بدنه انتخاب کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *