ساختار کلی بلبرینگ های خود تنظیم

ساختار کلی بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم یکی از انواع بلبرینگ می باشد که با توجه ویژگی های خاصی که دارد از آن در زمینه های مختلف و دستگاه های مختلف استفاده می کنند ، در این مقاله به برسی این نوع از بلبرینگ ها خواهیم پرداخت . همانطور که می دانید بلبرینگ ها ( ball bearing ) یا به فارسی یاتاق ها وسیله ای هستند که در ماشین ها و قطعاتی که چرخش دارند مورد استفاده قرار می گیرند ، یاتاق ها دارای وظایف مختلفی در دستگاه ها می باشند اما مهم ترین و اصلی ترین دلیلی که از بلبرینگ ها استفاده می شود این است که این قطعات باعث کاهش اصطکاک در ماشین ها در هنگام چرخش می شود ، جلوگیری از این اصطکاک ها و انجام اقداماتی برای کاهش آن و جلوگیری از ایجاد آن یکی از مهم ترین کار های می باشد که استفاده از همین بلبرینگ یکی از مهم ترین راهکار ها برای کاهش اصطکاک می باشد .

بلبرینگ ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام دارای یک ویژگی منحصر به فرد و خاص می باشند که شما بسته به نوع دستگاهی که قرار است در آن از بلبرینگ ها استفاده کنید باید مناسب ترین نوع را انتخاب کنید ، معمولا به دلیل تنوع بالای بلبرینگ ها و همچنین حساس بودن این قطعه در دستگاه ها و ماشین های صنعتی انتخاب این قطعه یک کار تخصصی می باشد که باید یا توسط فرد کارشناس در این زمینه و یا با استفاده از دفترچه و بورشورهای موجود در دستگاه انتخاب شود .

همان طور که اشاره کردیم بلبرینگ ها دارای انواع مختلفی می باشد ،‌ به همین دلیل با توجه به برخی از ویژگی های مشترک می توان که بلبرینگ ها را دسته بندی کرد و در دسته های مختلفی انواع بلبرینگ ها را قرار داد .

یکی از مهم ترین روش های گروه بندی بلبرینگ این است که از ویژگی مهم آن ها یعنی بار ورودی به آن استفاده کرد ،‌ در این دسته بندی بلبرینگ ها با توجه به نوع تحمل بار هایی که بر بیرینگ ها وارد می شود می توان انها را به سه دسته شعاعی ، محوری و تلفیقه از این دو دسته یعنی به صورت شعاعی محوری دسته بندی کنیم که به ترتیب هر کدام را به طور مختصر شرح می دهیم :

۱ ) بلبرینگ ها با تحمل بار به صورت شعاعی : در این نوع از بلبرینگ ها محوری که زمان تغییر دور و همچنین بار در مرکز قرار دارد و بار به صورت شعاعی وارد می شود ، اصلی ترین نکته ای که در رابطه با این نوع از بلبرینگ ها مطرح است این می باشد که بلبرینگ های شعاعی نباید در برابر چرخشی که دارد مقاومی داشته باشند زیرا اگر از خود مقاومت داشته باشند باعث می شود که سیستم به طور کلی کاهش راندمان ایجاد شود ، بلبرینگ های لغزشی و یا بلبرینگ های خود تنظیم که موضوع اصلی این مقاله می باشند و … از نوع شعاعی می باشد یعنی بار و نیرو باید به صورت شعاعی به انها وارد شود .

۲ ) بلبرینگ ها با تحمل بار به صورت محوری : دسته دیگر از بلبرینگ با توجه به نوع بار وارده بلبرینگ های محوری می باشند که به انها رولبرینگ کف گرد نیز می گویند .

۳ ) بلبرینگ ها با تحمل بار به صورت تلفیقی محوری شعاعی : این نوع از یاتاقان ها می توانند که هر دو نوع بار ورودی یعنی محوری و یا شعاعی را تحمل کنند ، بلبرینگ هایی از نوع زاویه ای یک ردیفه و یا دو ردیفه و همچنین رولبرینگ های مخروطی از این نوع می باشند که قابلیت تحمل هر دو بار ورودی را دارند. این سه دسته از بلبرینگ با توجه به نوع بار ورودی بود که برسی کردیم ،‌ همان طور که اشاره کردیم بلبرینگ های خود تنظیم یکی از انواع بلبرینگ ها شعاعی می باشند که در صتایع مختلف از ان استفاده گسترده می شود ، ساختار این نوع از بلبرینگ ها به این صورت می باشد که در یک سوی ان سطح کروی و در طرف دیگر دو شیار قرار دارد در ادامه این مقاله به برسی دقیق تر این قطعات خواهیم پرداخت .

انواع بلبرینگ خود تنظیم

انواع بلبرینگ ها هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی می باشند ،‌ بلبرینگ خود تنظیم یکی از انواع مختلف بلبرینگ ها می باشد که به دلیل ساختار خاص خود در بسیاری از ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد در بیشتر‌ مواقع این نوع از بلبرینگ ها در دستگاه هایی که در معرض عوامل مختلف همانند آب ، بخار ، مواد شیمیایی و … قرار دارند از این قطعه استفاده می شود زیرا که این موارد بر روی بلبرینگ خود تنظیم تغییری ایجاد نمی کنند ، منظور از تغییر ، تغییر در زاویه محوری است که باعث می شود که راستای محور ها تطابق نداشته باشند .

قبلا هم اشاره کرده بودیم که این نوع از بلبرینگ ها دارای یک سطح کروی و یا همان شیار مشترک کروی و همچنین دو ردیف ساچمه می باشند ، اصلی ترین ویژگی این بلبرینگ ها نیز همین ساختار آن ها می باشند زیرا به وسیله این ساختار آن ها خاصیت و قابلیت خودتنظیمی دارند ،‌ و به همین دلیل نیز می باشد که به این نوع از بلبرینگ ها خود تنظیم می گویند ؛ منظور از خود تنظیم بودن این است که در این قطعات موقعیت شفت نسبت به یاتاقان می تواند تغییر کند ،‌ خود این بلبرینگ خود تنظیم نیز دارای انوع مختلف می باشند که عبارت هستند از :

۱) بدون کاسه نمد

۲)‌ با کاسه نمد در دو طرف بلبرینگ : در ابتدا باید گفت که کاسه نمد ها باعث می شوند که آب و روغن به درون بلبرینگ نفوذ نکند ،‌ معمولا جنس این کایه نمد ها از لاستیک می باشد که این لاستیک ها دارای برخی صفحات و همچنین لایه های تقویت شده می باشند به همین دلیل در برابر دمای بین 40- تا 120+ درجه می توانند مقاومت کنند و به کار خود ادامه دهند بدون آسیب دیدن.

۳ ) با حلقه داخلی : عریض می باشد که هر کدام دارای ویژگی های خاص می باشد که با توجه به شرایط دستگاه باید از مناسب ترین نوع آنها استفاده کرد .

علاوه بر این معمولا می توان نوع دیگری انواع بلبرینگ های خود تنظیم را دسته بندی که به طوری که آنها در چها دسته طراحی باز که در ان می توان ساچمه ها را از بیرون بلبرینگ مشاهده کرد ،‌ نوع بسته یا سیل که در انها برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و افزایش طول عمر سطح ساچمه ها بسته می باشد و قابل روید نیم باشند ،‌دسته سوم نوع طراحی با هسته مخروطی و در اخر نوع چهارم بلبرینگ خود تنظیم با طراحی E .

کاربرد بلبرینگ های خود تنظیم

کاربرد بلبرینگ ها معمولا در محل هایی می باشد که ممکن است بسته به شرایط دستگاه و همچنین نوع کاربرد دستگاه مشکلاتی همچون عدم تطابق و ناهم راستایی ایجاد شود کاربرد دارد ،‌ بلبرینگ هیا خود تنظیم از پیشرفته ترین و به روز ترین انواع بلبرینگ ها می باشند که در آنها از تکنولوژی بالایی استفاده شده است چه در تولید انها و چه در طراحی انها به همین دلیل است که این نوع از بلبرینگ ها نسبت به برخی انواع دیگر که قدیمی تر و ساختار ساده تر دارند دارای قسمت بیشتری می باشند و گران تر هستند به همین دلیل در برخی از شرایط خاص از بلبرینگ های خود تنطیم استفاده می شود که در این قسمت به برخی از مهم ترین زمان هایی که بلبرینگ های خود تنظیم کاربردی تر می باشند و بهتر است در این مواقع از انها استفاده کرد اشاره می کنیم ، این شرایط عبارت است از :

۱ )‌ می توان از این نوع بلبرینگ ها به جای بلبرینگ های شیار عمیق و یا رولبرینگ های استوانه ای که دارای مشکلاتی می باشند استفاده کرد .

۲ ) در مواقعی که قرار است که بلبرینگ در معرض عواملی همچون آب ، بخار ، مواد شیمیایی و … قرار گیرد بلبرینگ های خود تنظیم گزینه مناسب می باشند .

۳‌ ) در شرایطی که عدم تطابق ممکن است در اثر اشتباهاتی ناشی از نصب ، جازدن و یا انحراف شفت ایجاد شود می توان از این نوع از بلبرینگ ها استفاده کرد .

همان طور که می دانید مهم ترین عامل در انتخاب نوع مناسب بلبرینگ دستگاهی است که در ان می خواهید از این قطعه استفاده کنیم اما این سه موردی که به انها اشاره کردیم ،‌ مواقعی است که در بیشتر اوقات از نوع بلبرینگ های خود تنظیم استفاده می شود.

بلبرینگ

موارد استفاده از بلبرینگ های خود تنظیم

استفاده از بلبرینگ ها در شرایط مختلفی که به آن ها در قسمت قبلی اشاره کردیم بسیار شایع می باشد ، همان طور که اشاره کردیم بلبرینگ های خود تنظیم با توجه به ساختاری که دارند می توانند که از ناهم راستا شدن بلبرینگ جلوگیری کنند به همین دلیل نیز اصلی ترین موارد استفاده از بلبرینگ خود تنظیم نیز مواقعی می باشد که عدم تطابق ممکن است در اثر اشتباهاتی ناشی از نصب ، جازدن و یا انحراف شفت ایجاد شود می توان از این نوع از بلبرینگ ها استفاده کرد .

نکات مهم در نصب بلبرینگ خود تنظیم

نصب بلبرینگ خود تنظیم دارای برخی از نکات می باشد که در این قسمت به برسی انها خواهیم پرداخت :

۱ ) قبل از نصب بلبرینگ ها شما باید حتما نوع مناسب از بلبرینگ های خود تنظیم که مناسب دستگاه می باشند را انتخاب کنید ، قبلا هم اشاره کردیم که بلبرینگ خود تنظیم دارای سه نوع بدون کاسه نمد ، با کاسه نمد در دو طرف بلبرینگ و با حلقه داخلی می باشد پس حتما قبل از نصب با نظر کارشناس و یا انجام تحقیقات کافی بلبرینگ مناسب را انتخاب کنید .

۲ ) برای نصب انواع مختلف بلبرینگ ها از جمله بلبرینگ خود تنظیم باید که شما مراحلی را به درستی طی کنید که قطعه به خوبی جا بیافتد و به خوبی کار کند به همین دلیل بهتر است نصب ان را به فرد متخصص در این زمینه بسپارید . اگر قصد خرید بلبرینگ 6206 را دارید این لینک را دنبال نمایید.

ساختار کلی بلبرینگ های خود تنظیم

ساختار بلبرینگ ها را قبلا هم اشاره کرده بودیم ، در حالت کلی ساختار بلبرینگ خود تنظیم به این صورت می باشد که این نوع از بلبرینگ ها نیز مانند انواع مختلف بلرینگ ها دارای قطعاتی همچون ساچمه ، کاسه نمد ، رینگ و … می باشد اما تمامی این اجزا به طور خاص کنار هم قرار گرفته اند و ویژگی و خاصیت قابل تنظیم بودن و یا همان منظور این است از خود تنظیم بودن این بلبرینگ ها این است که در این قطعات موقعیت شفت نسبت به یاتاقان می تواند تغییر کند.

در این نوع از بلبرینگ ها ریگ های داخلی و خارجی هر کدام دارای مسیر هایی به صورت ساچمه ای و کروی دارند به طوری که رینگ های درونی دارای دو مسیر ساچمه و همچنین رینگ های بیرونی دارای یک مسیر كروی می باشند یعنی اینکه در یک طرف بلبرینگ های خود تنظیم سطح کروی و در طرف دیگر دو ساچمه قرار دارد ،‌ همچنین شیار ساچمه ای که در این نوع از بلبرینگ ها وجود دارد به صورت منحنی می باشد که قسمت انحنای این شیار منطبق بر محور بلبرینگ می باشد و همین باعث می شود که در هنگام وجود بی نظمی ها بلبرینگ به صورت خود کار و خود تنظیم بی نظمی ایجاد شده در اثر خطای نصب و راه اندازی را اصلاح کند ، در تولید این نوع از بلبرینگ ها از تکنولوژی بالایی استفاده شده است به همین دلیل نسبت به دیگر بلبرینگ ها دارای ساختار پیچیده تر می باشند .

نحوه ی فروش بلبرینگ های خود تنظیم

فروش بلبرینگ ها در تمامی بازار های مربوط به فروش این کالا ها و همچنین نمایندگی رسمی برند های مختلف امکان پذیر می باشد .

در هنگام خرید علاوه بر توجه به انتخاب نوع مناسب از بلبرینگ ها باید که به کیفیت نیز توجه کامل شود زیرا که امروزه نمونه های تقلبی و به اصطلاح فیک زیادی در بازار ها به فروش می رسد که فقط ظاهری شبیه به نمونه ها اصل از برند های معروف را دارد و کیفیت و طول عمر آن‌ها پایین می باشد .

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *