ویژگی های بلبرینگ شیار عمیق

ویژگی های بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق چیست؟

اگر با قطعات صنعتی سر ‌و کار داشته باشید حتما نام بلبرینگ شیار عمیق به گوشتان خورده است. دلیل نام‌گذاری این قطعه به علت وجود شیار‌هایی روی آن است. این قطعه باتوجه به شیار‌هایی موجود روی بدنه خود، کاربرد‌های مختلفی دارد. در برخی از این بلبرینگ‌ها شیار روی حلقه داخلی و در برخی دیگر روی حلقه بیرونی قرار گرفته است.

پیش از خرید بلبرینگ شیار عمیق اطلاع از این محصول امری بسیار مهم است. این بلبرینگ یکی از پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. ساختمان این محصول ساده بوده و نگهداری و تعویض آن بسیار آسان است. این محصول به عنوان چرخ‌دنده چرخشی نیز محسوب می‌شود که در وسایلی که می‌چرخند، به کار می‌رود. حالت چرخنده بلبرینگ مانع از ایجاد اصطکاک و سایش سطح می‌شوند. به عنوان مثال چرخش چرخ‌های اتومبیل با استفاده از بلبرینگ امکان‌پذیر است. بلبرینگ‌های شیار عمیق متشکل از اجزای زیر هستند:

ساچمه
رینگ داخلی
رینگ خارجی
قفسه
این بلبرینگ‌ها به صورت یک ردیف ساچمه و دو ردیف ساچمه تولید می‌شوند. به همین دلیل کیفیت بسیار مقاومی دارند. همچنین ظرفیت تحمل بار این بلبرینگ‌ها بسیار زیاد بوده و با استحکام کم و بدون صدا به فعالیت می‌پردازد. بلبرینگ شیار عمیق انواع متنوعی داشته و دارای ابعاد مختلف است.

برخی از قطعاتی که در سیستم فنی خودرو به کار می‌روند، در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل ممکن است که نام این قطعات برای بسیاری از تعمیرکاران و صنعت‌گران آشنا باشد. بنابراین آشنایی با این قطعات و نقش آن‌ها اهمیت زیادی داشته و ممکن است برای بسیاری از افراد قابل توجه باشد. یکی از این قطعات که از جمله مهم‌ترین قطعه سیستم فنی خودرو است، بلبرینگ است. بلبرینگ‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک از آن‌ها کاربردهای خاصی دارند. از پرکاربردترین انواع بلبرینگ می‌توان به بلبرینگ شیار عمیق اشاره کرد. این بلبرینگ از جمله متداول‌ترین بلبرینگ موجود در بازار نیز محسوب می‌شود که کاربرد بسیار زیادی دارد. آشنایی با بلبرینگ شیار عمیق می‌تواند اطلاعات بسیار مناسبی را برای خرید این محصول در اختیار شما قرار دهد.

از بلبرینگ‌های استاندارد برای مصارف معمولی و متداول استفاده می‌شود. آنچه سبب محبوبیت این نوع محصولات شده است، مقرون‌به‌صرفه بودن آن‌ها از لحاظ هزینه و کارکرد است. همچنین این بلبرینگ‌ها توانسته‌اند بسیاری از صنایع را تحت پوشش خود قرار دهند. به همین دلیل است که امروزه شاهد استفاده صنایع سبک و سنگین از بلبرینگ‌های شیار عمیق هستیم. طراحی این محصولات به صورت ساده و غیر قابل تفکیک‌پذیر، سبب استفاده بسیار از آن‌ها شده است. همچنین این بلبرینگ‌ها توانایی و قدرت کارکرد در سرعت‌های بالا را دارند. این محصولات استحکام بسیار بالایی در زمان کارکرد دارند و به نگهداری و تعمیرات ویژه نیازی ندارند. به همین دلیل با استفاده از این بلبرینگ‌ها هزینه‌های ناشی از نگهداری و تعمیر تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

ویژگی های بلبرینگ شیار عمیق

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید بلبرینگ شیار عمیق باید به آن توجه کنید، توجه به ویژگی‌های این بلبرینگ است. توجه به مشخصات این محصول می‌تواند اطلاعات کاملی از کارکرد آن در اختیار شما قرار دهد. از جمله مهم‌ترین مشخصات این بلبرینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلبرینگ های شیار عمیق

دارا بودن شیار ساچمه عمیق در سطح رینگ‌ها

امکان تحمل بار شعاعی
امکان تحمل بار محوری
یکپارچه بودن شیار عمیق و ساچمه‌ها
همخوانی دقیق میان شیار و ساچمه

معرفی بلبرینگ شیار عمیق با خار فنر قفل کننده

اگر قصد خرید بلبرینگ را دارید، بهتر است از انواع بلبرینگ‌های شیار عمیق نیز اطلاعاتی را کسب کنید. نوعی از یاتاقان‌های شیار عمیق میخ‌هایی را میان یاتاقان دارد. در این بلبرینگ‌ها قرار گرفتن سنبله قفل‌کننده همراه با تثبیت شفت سبب تقویت آن‌ها می‌شود. این سوزن فنری با پسوند NR معروف است. اگر در یک طرف بلبرینگ فنجان فلزی Z به کار رفته باشد و در طرف دیگر آن پین فنری قرار گرفته باشد، با پسوند ZNR معرفی می‌شود. همچنین در بلبرینگ‌های کاپ فلزی Z و در دو سمت آن پسوند 2ZNR در شماره فنی بلبرینگ قابل مشاهده است.

معرفی بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه

علاوه بر بلبرینگ‌های شیار عمیق با خار قفل‌کننده، نوعی دیگر از بلبرینگ‌ها وجود داشته که ویژگی‌های متفاوتی نسبت به بلبرینگ شیار عمیق با خار فنر قفل‌کننده دارند. این بلبرینگ، بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه نام دارد. از این محصول هنگامی استفاده می‌شود که ظرفیت باری یاتاقان شیار کافی نبوده و باید شفت از دو طرف با فاصله مشخص نگه داشته شود. همسان‌سازی این بلبرینگ‌ها به نحوی انجام می‌گیرد که پس از نصب برای اینکه بار یکسان روی دو یاتاقان اعمال شود، نیازی نخواهد بود که از اسپیسر، لایه‌های فلزی و اجزا همانند آن‌ها استفاده شود.

متداول ترین انواع کاسه نمدهای بلبرینگ های شیار عمیق یک طرفه

در بلبرینگ‌های شیار عمیق یک طرفه از کاسه نمد استفاده می‌شود. آشنایی با متداول‌ترین انواع کاسه نمدها می‌تواند به شما در خرید این محصول کمک بسیاری کند. از جمله محبوب‌ترین کاسه نمدهای بلبرینگ‌های شیار عمیق یک ردیفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاسه نمد لاستیکی
کاسه نمد فلزی
بلبرینگ‌ها با گریس پایه لیتیوم به وسیله این کارخانه‌ها پر می‌شوند. بنابراین در هنگام نصب باید از گرم کردن و شستن آن‌ها خودداری کنید. گریسی که توسط کارخانه درون بلبرینگ شیار عمیق قرار می‌گیرد، 25 تا 35 درصد فضا خالی این محصول را در بر می‌گیرد. اگر کاسه نمدهای فلزی در یک طرف بلبرینگ قرار گیرند، آن‌ها را با پسوند Z و اگر در دو سمت بلبرینگ قرار گیرند، با نماد 2Z مشخص می‌شوند. در این صورت دیگر نیازی به ماشین‌کاری یا شفت با دقت بالا نخواهد بود. این امر به این دلیل است که لبه کاسه نمد زیر سطح لبه داخلی بلبرینگ قرار می‌گیرد. کاسه نمد فلزی با کنس داخلی بلبرینگ فاصله دارد. بنابراین باید هنگامی از آن استفاده شود که در آن دستگاه کنس خارجی و کنس داخلی همراه با محور بچرخند. در صورت چرخش کنس خارجی ممکن است روانکاری بلبرینگ که معمولا با روغن یا گریس است، نشت پیدا کند.

بلبرینگ‌ها براساس انواع مختلف، کاربردهای متفاوتی نیز دارند. بنابراین براساس کاربرد آن‌ها سه روش برای نصب بلبرینگ شیار عمیق وجود دارد. در نصب آن‌ها توجه داشته باشید که موقعیت پشت سر هم که آن را با پسوند DT نمایش می‌دهند، وظیفه دارد که بار محوری را از یک جهت منتقل کند. در حالت پشت به پشت که آن را نام پیوند DB نمایش می‌دهند، بار محوری از دو طرف این محصول گرفته می‌شود. در این حالت سازه مورد نظر استحکام بسیار بالایی خواهد داشت. بنابراین برای خنثی کردن بار لحظه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش آرایش صورت بلبرینگ‌های شیار عمیق همانند آرایش پشت به پشت قرار می‌گیرند. البته در این روش نصب، استحکام به اندازه روش‌های دیگر بالا نبوده و برای بارهای لحظه‌ای مناسب نیستند.

تلرانس های بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه

از دیگر مواردی که در هنگام خرید بلبرینگ شیار عمیق باید به آن توجه شود، آشنایی با انواع تلرانس‌های نوع یک ردیفه بلبرینگ شیار عمیق است. نوع یک ردیفه بلبرینگ‌های شیار عمیق دارای تلرانس نرمال هستند. البته تلرانس این بلبرینگ‌ها به ابعاد آن‌ها وابسته بوده و به طور معمول در اندازه‌های زیر تولید می‌شوند‌:

تلورانس P5 برای بلبرینگ هایی که قطر خارجی تا 52Mm دارند.
تلورانس نرمال که برای بلبرینگ های بزرگ‌تر تولید می‌شود.

دقت بلبرینگ در کارکرد آن امری بسیار مهم است. معمولا از بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه با تلرانس P5 و P6 استفاده می‌شود. آنچه در خرید بلبرینگ بسیار اهمیت دارد، این است که تلرانس‌های بلبرینگ بر اساس استاندارد ISO 492:2002 ساخته شده باشند. تلرانس بلبرینگ‌هایی که در مجموعه ما به فروش می‌رسند، دارای استانداردISO 492:2002 بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

آشنایی با لقی داخلی بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه

از دیگر مواردی که در هنگام خرید بلبرینگ باید به آن توجه کنید، توجه به تلورانس داخلی یا لقی داخلی این بلبرینگ‌ها است. این بلبرینگ‌ها با لقی شعاعی نرمال تولید می‌شوند. البته بلبرینگ با لقی داخلی بزرگ‌تر از C3 نیز وجود دارد. بعضی از این محصولات لقی کم‌تر از C3 داشته و بعضی از آن‌ها نیز دارای لقی زیاد C4 و C5 هستند. از دیگر انواع بلبرینگ‌های شیار عمیق موجود در مجموعه می‌توان به بلبرینگ‌هایی با میزان لقی کاهش یافته اشاره کرد. بلبرینگ‌های که در مجموعه ما موجود هستند، دارای لقی داخلی با استاندارد ISO5753:1991 بوده که این مقادیر برای بلبرینگ‌های نصب نشده و بدون بار وجود دارد.

میزان تحمل عدم هم محوری در بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه توانایی کمی در تحمل عدم هم‌راستایی محورها دارد. بنابراین آشنایی با مقادیر مجاز عدم هم‌محوری در این بلبرینگ‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی مقادیر مجاز عدم هم‌راستایی در این بلبرینگ‌ها به عوامل زیر بستگی دارد:

اندازه بلبرینگ
طرح داخلی بلبرینگ
نیروهای وارد شده بر آن
لقی داخلی شعاعی بلبرینگ درهنگام فعالیت
اگر بخواهیم به صورت کلی میزان عدم هم‌محوری مجاز را برای این بلبرینگ‌ها بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم که این میزان 2 تا 10 دقیقه است. هر چه عدم هم‌راستایی محور با بلبرینگ زیاد باشد، سبب افزایش سر و صدای آن شده و عمر بلبرینگ کاهش می‌یابد

قفسه های بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه دارای قفسه‌هایی بوده که این قفسه‌ها به ابعاد و سری بلبرینگ وابسته هستند. آشنایی با هر یک از انواع قفسه‌ها سبب می‌شود که در هنگام خرید گزینه‌های بیش‌تری پیش‌روی شما وجود داشته باشد. به صورت کلی انواع قفسه‌های بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه به شرح زیر هستند:

قفسه نواری و مرکز شده که نسبت به ساچمه‌های این محصول از جنس ورق فولادی پرسکاری شده است. این قفسه نواری پسوند خاصی ندارد.
قفس نواری و مرکز شده نسبت به ساچمه‌های این محصول که از ورق برنجی پرسکاری شده است. این قفسه‌ها پسوند Y را در شماره فنی بلبرینگ‌ها دارند.
قفسه برنج‌کاری که ماشین‌کاری شده و نسبت به کنس خارجی بلبرینگ مرکز داده شده است. این قفسه با پسوند MA در شماره فنی بلبرینگ‌ها نمایش داده می‌شود.
قفسه پرچ شده که نسبت به ساچمه‌های بلبرینگ مرکز شده است. این قفسه از جنس ورق فولادی بوده و پسوند خاصی ندارد.
قفسه برنجی ماشین‌کاری شده که نسبت به ساچمه‌های بلبرینگ مرکز شده است. این قفسه دارای پسوندM است.
قفسه snap که از جنس پلی آمید 6.6 بوده و به وسیله الیاف شیشه نسبت به ساچمه‌های بلبرینگ مرکز شده است. این بلبرینگ شماره فنی TN9 دارد.

بلبرینگ با کاربرد بالا

اگر قصد دارید از بلبرینگ با کارکرد بالا استفاده کنید، می‌توانید از قفسه‌هایی از جنس پلی آمید 4.6 یا پلی اتراترکتون که دارای پسوند TNH هستند، استفاده نمایید. بلبرینگ‌های شیار عمیق که دارای قفسه‌های پلی‌ آمید هستند را می‌توانید در دمای 120 درجه سانتی‌گراد استفاده نمایید. همچنین برای روان‌کاری این محصولات می‌توان از افزودنی‌های EP در دمای بالا نیز استفاده کرد. این افزودنی‌ها تاثیر منفی روی قفسه بلبرینگ نمی‌گذارند.

بلبرینگ شیار عمیق لبه دار

در انواع بلبرینگ شیار عمیق می‌توان به بلبرینگ شیار عمیق لبه‌دار اشاره کرد. این بلبرینگ به عنوان یک یاتاقان شعاعی با فلنج برجسته شناخته می‌شود که موقعیت‌یابی آسانی در جهت محوری دارد. این بلبرینگ طراحی ساده‌ای داشته و استحکام بالایی دارد. همچنین همه کاره بودن و سرعت بالا آن بر محبوبیت این بلبرینگ افزوده است. این محصول دارای ظرفیت حمل بار شعاعی بوده که ظرفیت حمل بار محوری محدودی دارد. اگر قصد خرید این محصول را دارید، بهتر است پیش از اقدام به خرید با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و اطلاعات جامعی را در مورد این قطعه پرکاربرد کسب کنید.

کاربرد بلبرینگ شیار عمیق

کاربرد بسیار بالا بلبرینگ شیار عمیق سبب محبوبیت آن‌ها در بسیاری از صنایع شده است. استفاده از این قطعه از کشیده شدن دو قطعه به یکدیگر جلوگیری می‌کند. همچنین امکان انجام بسیاری از کارها بدون استفاده از این محصول نخواهد بود. ما با استفاده از این محصول می‌توانیم اصطکاک میان دو جسم را تا حد بسیار زیادی کاهش دهیم، در نتیجه از خرابی هر دو جنس جلوگیری خواهد شد. در واقع این بلبرینگ‌ها با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند، نقش مهمی را در افزایش طول عمر قطعات مختلف ایفا می‌کنند. به همین دلیل استفاده از این بلبرینگ‌ها اهمیت زیادی دارد.

مزایای استفاده از بلبرینگ شیار عمیق

‌خرید قطعات صنعتی از حساسیت بالایی برخوردار است. این قطعات باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید شده و کیفیت بالایی داشته باشند. بلبرینگ شیار عمیق نیز از آن دسته قطعاتی است که کیفیت آن باید مورد توجه قرار گیرد. این قطعه با مزایای زیادی همراه است. به گونه‌ای که حفظ سلامت بسیاری از قطعات به وجود آن وابسته است. با خرید بلبرینگ شیار عمیق می‌توانید از مزایای بسیار خوب این محصول بهره‌مند شوید. از جمله مهم‌ترین مزایای این محصول که در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این بلبرینگ بسیار ساده بوده و مقرون‌به‌صرفه است.
این محصول طول عمر بیش‌تری نسبت به سایر بلبرینگ‌ها دارد.
بلبرینگ شیار عمیق نسبت به سایر بلبرینگ‌ها به روان‌کاری کم‌تری نیاز دارد.
شیارهایی که در حلقه خارجی و داخلی این محصول قرار دارند، عمق زیادی داشته و می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند.
اگر قصد خرید بلبرینگ شیار عمیق را دارید و با مطالعه مطالب فوق همچنان دچار شک و گمان هستید؛ می‌توانید با برقراری تماس اطلاعات کاملی از ویژگی‌های محصول مورد نظر توسط کارشناسان مجموعه دریافت کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *