دانستی‌ ها راجع به بلبرینگ تماس زاویه‌ ای

دانستی‌ ها راجع به بلبرینگ تماس زاویه‌ ای

دانستی‌ ها راجع به بلبرینگ تماس زاویه‌ ای

بهتر است بدانید که بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای می‌توانند نیروها را در یک جهت تحمل کنند و سطح غلتش در محیط داخلی و خارجی این نوع بلبرینگ نسبت به یکدیگر در راستای محور بیرینگ جابه‌جا خواهد شد. شاید سوال پیش آید که علت تولید بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای چیست که برای پاسخ به این سوال باید گفت در واقع بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای برای جابه‌جا کردن بارهایی تولید شده که به صورت ترکیبی و همزمان نیاز به جابه‌جایی آن‌ها داریم، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع بلبرینگ تماس زاویه ‌ای

زمانی که صحبت از بلبرینگ تماس زاویه‌ای به میان می‌آید اولین موضوعی که ذهن هر شنونده‌ای را درگیر خواهد کرد این است که بلبرینگ‌های تماس زوایه‌ای چند نوع هستند. برای آشنایی بیشتر با بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای باید گفت که این مدل از بلبرینگ‌ها از سه دسته تشکیل شده‌اند که انواع آن‌ها در مجموعه روان چرخش آریا جهت سهولت کار صنعت‌گران با بهترین کیفیت به فروش می‌رسند. در ادامه هر یک از این دسته‌ها را به اختصار برای شما توضیح خواهیم داد.

بلیرینگ تماس زاویه ‌ای یک طرفه

اولین دسته از این بلبرینگ‌ها، بلیرینگ تماس زاویه‌ای یک طرفه است که زاویه تماس در این مدل 40 درجه است و این نوع بلبرینگ‌ها از یکدیگر جدا نخواهند شد. در صورت نیاز، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای یک طرفه قابلیت این را دارند که در سرعت‌های بسیار بالا به کار گرفته شوند. بهتر است بدانید که از این نوع بلبرینگ می‌توان به دو روش استفاده کرد و برای کاربردهای متفاوت در دسترس خواهند بود. نوع عادی این بلبرینگ‌ها مناسب برای به‌کارگیری به صورت تکی است و به‌کارگیری نوع عادی بلبرینگ‌ها مخصوص زمانی بوده که می‌خواهید تنها از یک طرف نیروی محوری را به بلبرینگ وارد نمایید. نوع دوم نیز بلبرینگ مشترک نام دارد. این مدل هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز است دو یا چند بلبرینگ به صورت زوج با یکدیگر ترکیب شوند و در انجام کاری شما را یاری رسانند.
بلبرینگ‌هایی که دارای یک طرف ساچمه باشند برای استفاده‌های دوتایی مناسب خواهند بود و این قابلیت را دارند که در حالت دوتایی نسبت به یکدیگر در هر حالت و نوعی جازده شوند و بتوانیم آن‌ها را تنظیم کنیم. همچنین این بلبرینگ‌ها از این قابلیت برخوردار هستند که توزیع بار و لقی مثبت یا منفی یکسانی را بایکدیگر داشته باشند و در زمان استفاده از بلبرینگ‌های زوج نیازی به استفاده از واشرهای فاصله پر کن به میان نخواهد آمد. شاید برای شما سوال شود که چه زمان باید از بلبرینگ‌های دوتایی استفاده کرد که برای پاسخ باید بدانیم استفاده از این نوع بلبرینگ‌ها زمانی خواهد بود که تحمل بار بلبرینگ یک ردیفه به تنهایی کافی نیست یا در زمانی نیاز به استفاده از بلبرینگ‌های دو طرفه مشاهده می‌شود که نیرو را از دو سمت بر بلبرینگ وارد نماییم.

بلبرینگ تماس زاویه ‌ای دو طرفه

دسته دوم از مدل بلبرینگ‌های‌ تماس زاویه‌ای، بلبرینگ تماس زاویه‌ای دو طرفه است که جدیدترین مدل تولید شده از این دسته از بلبرینگ‌ها، A بلبرینگ دو ردیفه تماس زاویه‌ای نام دارند. ویژگی منحصربه‌فردی که این نوع از بلبرینگ دارد این است که بهینه سازی شده و زاویه تماس آن 32 درجه خواهد بود. بهتر است بدانید که برای ساخت بلبرینگ‌های دو طرفه از شیارهای ساچمه‌خور استفاده نشده و به جای اینکه در دو طرف آن ساچمه قرار داشته باشد از شیار A به صورت جایگزین در یک طرف این قطعات استفاده شده است.
این نوع از بلبرینگ‌ها باید طوری جازده شوند که بتوانند بار اصلی محوری را به سمتی که هیچ جسم سیاری در آن وجود ندارد، انتقال دهند. برای ساخت این مدل از بلبرینگ‌ها از انواع کاسه نمد‌دار به وسیله یک نوع گریس پایه لیتیم استفاده شده که به این قطعه خاصیت ضد زنگ‌زدگی را می‌بخشد و این خصوصیت باعث شده که این نوع بلبرینگ در محدوده دمایی 30- تا 110+ درجه سانتی‌گراد نیز کارایی داشته باشد.

 

بلبرینگ

بلبرینگ‌ تماس زاویه ‌ای با چهار نقطه تماس

دسته سوم مدل بلبرینگ‌ تماس زاویه‌ای نیز از چهار نقطه تماس برخوردار است. شیار ساچمه‌ای در این نوع بلبرینگ که در شمار بلبرینگ‌های تک ردیفه تماس زاویه‌ای قرار دارند به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند تحمل بار محوری از دو طرف را داشته باشد. بهتر است بدانید که بلبرینگ‌های چهار طرفه فضای کمتری را برای نصب نسبت به بلبرینگ‌های دو ردیفه اشغال می‌کنند. حقه‌های داخلی در این مدل بلبرینگ دو تکه هستند که این ویژگی باعث امکان استفاده از ساچمه‌های بیشتر را برای شما میسر می‌سازد. زاویه تماس این نوع بلبرینگ‌ها 35 درجه است و برای جلوگیری از رخش حلقه بیرونی در داخل این نوع بلبرینگ‌ها مقداری ناهم‌راستایی وجود دارد.
توجه داشته باشید که میزان ناهم‌راستایی موجود در این نوع بلبرینگ‌ها سبب افزایش صدای بیرینگ خواهد شد. زمانی که از این نوع قطعات در مواردی استفاده شود که قرار است مانند یک بلبرینگ کف گرد عمل کند، می‌بایست در هنگام نصب در داخل محفظه لقی داشته باشند. بنابراین وجود ناهمرسایی می‌تواند یک عیب در این قطعه باشد. برای تولید پنجره ساچمه‌ای داخلی این نوع بلبرینگ نیز از برنج استفاده خواهد شد و در دیگر موارد می‌توانیم از پلی آمیدی نیز به عنوان جایگزین برای برنج استفاده نماییم.

علت لقی داخلی بلبرینگ تماس زاویه ‌ای چیست؟

شاید در هنگام استفاده از بلبرینگ‌ها این سوال ذهن شما را درگیر کند که علت لقی داخلی بلبرینگ تماس زاویه‌ای به چه دلیل خواهد بود و برای آشنایی بیشتر شما با این موضوع بهتر است تا در ادامه ما را همراهی کنید و از علت لقی موجود در این قطعات آگاه شوید. بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای یک ردیفه بیشتر برای مصارف تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حالت استاندارد آن‌ها به گونه‌ای است که به صورت دوتایی استفاده شوند. در زمانی که این بلبرینگ‌ها به صورت پشت به پشت یا رو در رو جا زده شوند، وجود لقی در محور این بلبرینگ‌ها کاملاً طبیعی است.
بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای دو طرفه به صورت استاندارد دارای لقی هستند و مشاهده لقی بین آن‌ها کاملاً نرمال خواهد بود. میزان لقی در بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای دو طرفه متناسب با اندازه آن‌ها عددی مابین 5 تا 55 میکرون ممکن است متغیر باشد. توجه داشته باشید که برخی از بلبرینگ‌ها در این نوع ممکن است میزان لقی بیشتری نسبت به این بازه اعلام شده داشته باشند که تولید و مصرف آن‌ها به هیچ عنوان متداول نخواهد بود و اصلاً توصیه نمی‌شود.

جنس قفسه ‌ها در بلبرینگ تماس زاویه‌ ای

با توجه به جنس، اندازه و سری بلبرینگ تماس زاویه‌ای برای تولید این قطعات از انواع مختلف قفسه‌ها استفاده خواهد شد. برای اشاره به جنس قفسه این بلبرینگ‌ها می‌توانیم قفسه‌های فیبری، قفسه‌های فولادی و قفسه‌های برنجی را نام ببریم.

ویژگی بلبرینگ تماس زاویه ‌ای

از بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای بیشتر در مصارف تخصصی استفاده می‌شود و کمتر پیش می‌آید که از این نوع بلبرینگ در مصارف عمومی استفاده شود. از ویژگی‌های بارز بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای مقاومت و استحکام بالای آن‌ها است. این قطعات طول عمر بالایی دارند. برای تولید بلبرینگ تماس زاویه‌ای از روش‌های فوق پیشرفته و تخصصی کمک گرفته می‌شود که دانستن این موضوع به درک شما از منحصربه‌فرد بودن این قطعه کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این بلبرینگ‌ها توانایی تحمل دمای بالا در آن‌ها است و با توجه به دمای بالایی که می‌توانند تحمل کنند، در حین کار نیز عملکرد بسیار مطلوبی را از خود نشان می‌دهند. اگر شما به دنبال تهیه یک بلبرینگ تماس زاویه‌ای هستید بهتر است تا با پرداخت هزینه بیشتر یک مدل استاندارد آن را تهیه نمایید که لقی در آن مشاهده نشود و بتواند عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان دهد. پس بهتر است که بلبرینگ‌های ارزان قیمت را با کیفیت بهتر بلبرینگ عوض نکنید و در هنگام تهیه، بهترین آن را خریداری نمایید.
از دیگر ویژگی‌های بارز بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای سرعت گردش بالای آن‌ها است و این قطعات این قابلیت را دارند که به صورت چندتایی به یکدیگر متصل شوند و اتصال آن‌ها به صورت پشت به پشت یا رو در رو خواهد بود. تحمل بار ترکیبی شعاعی و محوری نیز یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مطلوب این قطعات و وجه تمایز آن‌ها با دیگر بلبرینگ‌ها است.

طراحی و ترتیب قرار گرفتن بلبرینگ تماس زاویه ‌ای به چه صورت است؟

برای طراحی بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای باید توجه داشت که این نوع از بلبرینگ‌ها می‌بایست به‌گونه‌ای تولید شوند که به صورت دوتایی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین باید دقت کنیم که دو جفت از بلبرینگ زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند لقی یا بار اولیه دلخواه را به‌دست می‌آورند. بهتر است بدانید که تنظیم اولیه بلبرینگ‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا این تنظیم در نحوه صحیح عملکرد قطعه تاثیرگذار خواهد بود. به طور مثال زمانی که شما یک بلبرینگ تماس زاویه‌ای با لقی زیاد را انتخاب نمایید، نمی‌توانید از تمام توانایی بلبرینگ در زمان تحمل بار مورد نظر استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب کردن بار اولیه بیش از حد مجاز سبب بالا رفتن اصطکاک و تولید گرما می‌شود.
لازم است تا بدانید اگر در بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای تک ردیفه از رابطه Fa /Fr> 1 استفاده شود و نسبت بار محوری مورد نظر با شعاع برقرار نباشد، نمی‌توانید عملکرد مناسبی را از بلبرینگ تماس زاویه‌ای انتظار داشته باشید. در هنگام طراحی و تولید بلبرینگ‌های پشت به پشت یا رو در رو نیز باید توجه داشته باشید که اگر نیرو به صورت همزمان به دو طرف اعمال نشود؛ موجب بروز صدا و گسیختگی خواهد شد. همچنین تنش در قفسه این بلبرینگ نیز افزایش می‌یابد و اگر چنین موردی وجود داشه باشد، در بلبرینگ لقی نمایش داده نخواهد شد.
این امر را می‌توان فاکتور مهمی در زمان خرید دانست؛ زیرا مستقیماً با کیفیت و استاندارد بودن قطعه در ارتباط است. در زمان طراحی و تولید این قطعه یا در هنگام قرار دادن، باید نحوه صحیح آن را در نظر بگیرید تا بتوانید با عملکرد بهتر این قطعه روبه‌رو شوید. در این صورت می‌توانید به راحتی از آن برای بالا بردن اجسام با وزن بالا یا حرکت دادن اجسام با سرعت زیاد استفاده نمایید.

موارد استفاده از بلبرینگ تماس زاویه ‌ای

بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای بیشتر در صنایع مهم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم به رایج‌ترین مواردی که از بلبرینگ تماس زاویه‌ای استفاده می‌شود اشاره‌ای داشته باشیم می‌توانیم از پمپ‌های صنعتی، گیربکس‌هاس صنعتی، تجهیزات انرژی‌های تجدید پذیر مانند پمپ‌های آب، کمپرسورها، ژنراتور و موتورهای الکتریکی صنعتی، تریلرها، ماشین‌های سنگین و اتوبوس‌ها، صنایع فلزات و مهندسی مواد یاد کنیم.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *