مشخصه مکانیکی بلبرینگ شیار عمیق

مشخصه مکانیکی بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق در واقع قدیمی ترین نوع و طرح در میان دیگر انواع بلبرینگ و رولبرینگ محسوب می شود. بلبرینگ شیار عمیق هم بصورت تک ردیف و هم بصورت 2 ردیف تولید میشوند که مدل تک ردیف آنها محبوب ترین و کاربردی ترین طرح در میان تمام برینگ ها به شمار می رود. بلبرینگ شیار عمیق تک ردیق غیر قابل تفکیک با طراحی بسیار ساده بوده و قابلیت عملکرد در سرعت های دورانی بسیار بالا را داشته و در عین حال هزینه حفظ و نگهداری آن نیز پایین می باشد. بلبرینگ شیار عمیق با انکه در کل از نوع بلبرینگ های شعاعی می باشد اما به سبب حبس شدن ساچمه های کروی در داخل شیار های عمیق قابلیت تعلیق بار های محوری را نیز در هر راستایی تا اندازه زیادی دارند.

مشخصه مکانیکی بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق برای کاربری در شرایط محیطی سخت و در دمای بین -30 الی 110 درجه سانتی گراد طراحی می شود و گاهی همراه با سیل و حفاظ بیرونی عرضه می گردد. بلبرینگ شیار عمیق اغلب توسط گریس با پایه لیتیوم lithium base grease روغن کاری می شود و نیاز به روغن کاری دوره ای ندارد. بلبرینگ شیار عمیق در صورتیکه رینگ داخلی در حال دوران داشته باشد اغلب همراه با سیل و حفاظ Shield عرضه می شود در غیر این صورت گریس و روان کننده تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز از محفظه بلبرینگ خارج شده، دما و سایش بالا رفته و طول عمر بلبرینگ شیار عمیق به حداقل میرسد. بلبرینگ شیار عمیق در برابر تغییر زاویه اتصال محور و خروج از مرکز بسیار حساس بوده و بر خلاف بلبرینگ خود تنظیم به سرعت از بین می رود.

بلبرینگ شیار عمیق

کاربرد بلبرینگ های شیار عمیق گسترده هستند. چون طراحی آنها ساده، غیرقابل تفکیک و با قدرت عملکرد در سرعت های زیاد است.

انواع بلبرینگ شیارعمیق :

بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه :

این بلبرینگ ازشیارهای ساچمه عمیق و یک پارچه تشکیل شده و ساچمه و شیارهای دربلبرینگ شیارعمیق مطابقت هندسی کاملی داشته.که علاوه بر تحمل بار شعاعی، بار محوری را نیز از هر دو طرف تحمل می کنند.
اندازه های برینگ های با کاسه نمد پلاستیکی وفلزی نیز تولید می شود. ازجمله ازاین نوع بلبرینگ هاشیار عمیق تک ردیفه که در دو طرف خود، کاسه نمد دارند با گریس نیز تشکیل شده است براین اساس نباید آنها را جهت جا زدن گرم نمود و یا شست.
مقدار گریس استفاده شده داخل این بلبرینگ معمولاً 25 الی 35 درصد فضای خالی داخل بلبرینگ است. کاسه نمده فلزی معمولاًبا پسوند Z یک طرف و 2 Z دو طرف بلبرینگ نمایش داده می شوند. این کاسه نمدها با حلقه داخلی بلبرینگ فاصله دارندوقتی باید مورد استفاده قرار گیرند که حلقه های داخلی بچرخد. در صورت چرخش حلقه بیرونی امکان نشت گریس وجود دارد.
نوع دیگری کاسه نمد با اصطکاک تولیدی کم وجود دارد بطوریکه سرعت برینگ میتواند هم پایه سرعت آن با کاسه نمد فلزی باشد. این نوع کاسه نمد با پسوند RZ مشخص شده و شامل یک لاستیک مصنوعی است که با یک واشر فلزی تقویت شده است.
فاصله این کاسه نمد با حلقه داخلی بسیار ناچیز بوده، بطوریکه خاصیت آب بندی را به نحو مطلوبی بالا می برد. محدوده دمایی کارکرد این نوع کاسه نمد -40ºc الی +120ºc کارکرد دارد. سرعت برینگ با این نوع کاسه نمدها افت می کند.
نوع تولید شده دیگر آنها با جای خار است که با قرار دادن یک خار در آن می توان برینگ را از لحاظ محوری با صرفه جویی در مقدار فضای اشغالی محکم کرد. خار به همراه جای خار با پسوند NR در جلوی شماره برینگ مشخص می شوند.
نوع دیگر برای مواقعی است که میزان صدای تولید شده توسط برینگ، نظیر لوازم خانگی اهمیت دارد با پسوند QE5 مشخص می شود.

بلبرینگ های شیار عمیق دوتایی
Paired Deep Groove Ball Bearings

در مواقعی که قدرت تحمل بار یک برینگ کافی نباشد از دو تا بلبرینگ شیار عمیق استفاده می شود. بلبرینگ ها در موقع ساخت با یکدیگر مطابقت داده شده، بطوریکه بعد از نصب آنها، جهت توزیع یک نواخت بار بر روی دو بلبرینگ، احتیاجی به استفاده از حلقه های فاصله گذار و امثال آنها نیست.

بسته به نوع کاربرد، سه حالت برای قرار گرفتن بلبرینگ ها وجود دارد:

حالت پشت سر هم که با پسوند DT مشخص شده و بار محوری را از یک طرف متحمل می شوند.
حالت پشت به پشت باپسوند DB مشخص شده و بار محوری را از دو طرف تحمل می کند از هر طرف توسط یک برینگ. این حالت از استحکام زیادی برخوردار بوده و جهت خنثی نمودن بارهای ممان بسیار مناسب است.
حالت روبرو نیز مانند حالت پشت به پشت است، ولی به اندازه آن استحکام نداشته و برای بارهای ممان مناسب نیست.

لقی محوری و بار اولیه برینگهای دوتایی

مقدار ناهمراستایی مجاز شافت در بلبرینگ های شیارعمیق محدود بوده و بستگی به پارامترهایی نظیر میزان لقی شعاعی دارد. مقداری که به طور تقریب می توان برای میزان ناهمراستایی مجاز ذکر کرد بین 2 الی 10 دقیقه است. این مقدار در بلبرینگ های دو ردیفه به حداکثر 2 دقیقه می رسد. تلورانس ساخت این بلبرینگ ها اکثراً نرمال بوده و بعضی از انواع آنها با سطح تلورانس بالاتر P6 , P5 ساخته می شوند.
بلبرینگ هایی که به صورت جفت پشت به پشت یا روبرو نصب می شوند، معمولاً به دو صورت:
– با لقی محوری کوچک پسوند CA
– با بار اولیه سبک پسوند GA
تولید می شوند.
پنجره ساچمه های بلبرینگ های شیار عمیق معمولاً فولادیست، اما نوع برنجی پسوند MA ,M یا MB و فیبری آن پسوند TN9نیز ساخته می شود.

بلبرینگ های شیار عمیق با شیار ساچمه خور
Deep Groove Ball Bearings With Filling Slots

این نوع بلبرینگ ها تعداد ساچمه بیشتری ازنوع شیار عمیق معمولی دارند که بدین دلیل قدرت تحمل بار برینگ افزایش پیدا کرده است و در حلقه های داخلی و بیرونی خود شیار مخصوص اضافه نمودن ساچمه دارد. قدرت تحمل بار شعاعی آن از نوع بدون شیار بالاتر، ولی قدرت تحمل بار محوری آن کمتر است و نیزسرعت بلبرینگ های شیار عمیق معمولی را ندارند.
این نوع بلبرینگ ها با کاسه نمد فلزی نیز تولید می شوند که در صورتیکه در هر دو طرف کاسه نمد داشته باشد، قبلاً با گریس مناسب پر شده است.
جهت کاربردهایی نظیر گیربکسهای اتوماتیک که از بلبرینگ در یک فضای محدود باید استفاده شود، می توان با کمک جای خار و خار در روی بلبرینگ آن را در امتداد محوری تثبیت کرد.
مقدارناهمراستایی مجاز شافت در این برینگ ها بین 2 الی 5 دقیقه بوده و تجاوز از این حد منجر به کاهش عمر برینگ و تولید صدا می شود
شرکت هایتک صنعت عرضه کننده انواع بلبرینگ وامادکی ثبت سفارش باقیمت همکاری را دارد

بلبرینگ

بلبرینگ شیارعمیق

شرکت هایتک صنعت عرضه کننده انواع بلبرینگ :
بلبرینگ های شیار عمیق
Deep Groove Ball Bearings
دامنه کاربرد بلبرینگ های شیار عمیق وسیع می باشد، زیرا طراحی آنها ساده، غیرقابل تفکیک و با قدرت کارکرد در سرعت های زیاد است.

بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه
Single Row Deep Groove Ball Bearings

این برینگ دارای شیار ساچمه عمیق و یک پارچه بوده و ساچمه و شیار در آن مطابقت هندسی کاملی داشته، بطوری که علاوه بر تحمل بار شعاعی، بار محوری را نیز از هر دو طرف تحمل می کنند.
متداول ترین اندازه های برینگ های مورد بحث با کاسه نمد فلزی و لاستیکی نیز تولید می شود. آن دسته از این نوع برینگ ها که در دو طرف خود، کاسه نمد دارند با گریس نیز پرشده اند، به همین دلیل نباید آنها را جهت جا زدن گرم نمود و یا شست.
مقدار گریس داخل برینگ معمولاً 25 الی 35 درصد فضای خالی داخل برینگ است. کاسه نمدهای فلزی معمولاًبا پسوند Z یک طرف و 2 Z دو طرف برینگ مشخص می شوند. این نوع کاسه نمدها با حلقه داخلی برینگ فاصله داشته و اصولاً وقتی باید مورد استفاده قرار گیرند که حلقه های داخلی بچرخد. در صورت چرخش حلقه بیرونی امکان نشت گریس وجود دارد.
نوع دیگری کاسه نمد با اصطکاک تولیدی کم وجود دارد بطوریکه سرعت برینگ میتواند هم پایه سرعت آن با کاسه نمد فلزی باشد. این نوع کاسه نمد با پسوند RZ مشخص شده و شامل یک لاستیک مصنوعی است که با یک واشر فلزی تقویت شده است.
فاصله این کاسه نمد با حلقه داخلی بسیار ناچیز بوده، بطوریکه خاصیت آب بندی را به نحو مطلوبی بالا می برد. محدوده دمایی کارکرد این نوع کاسه نمد -40ºc الی +120ºc کارکرد دارد. سرعت برینگ با این نوع کاسه نمدها افت می کند.
نوع تولید شده دیگر آنها با جای خار است که با قرار دادن یک خار در آن می توان برینگ را از لحاظ محوری با صرفه جویی در مقدار فضای اشغالی محکم کرد. خار به همراه جای خار با پسوند NR در جلوی شماره برینگ مشخص می شوند.
نوع دیگر برای مواقعی است که میزان صدای تولید شده توسط برینگ، نظیر لوازم خانگی اهمیت دارد با پسوند QE5 مشخص می شود.
شرکت هایتک  صنعت آمادگی ثبت فروش سفارش باقیمت همکاری رادارد

بلبرینگ شیار عمیق TIMKEN تیمکن

بلبرینگ شیار عمیق TIMKEN تیمکن جزو عمومی ترین و در عین حال با کیفیت ترین نوع بلبرینگ شیار عمیق می باشد که تولید شده تحت اداره استاندارد صنایع آمریکا می باشد. بلبرینگ شیار عمیق TIMKEN تیمکن در کد های مختلف و در سایز های مختلف از 3 میلیمتر الی 600 میلیمتر تولید میشود. یکی از کاربردی ترین نوع آ« با شماره فنی MM9111K می باشد که بصورت اسپیندال 9100K, 200K, 300K عرضه شده است. این بلبرینگ شیار عمیق تیمکن از جنس فولادی و دارای استاندارد ابعادی متریک می باشد و 362 گرم وزن دارد. کلاس استاندارد تولید این بلبرینگ شیار عمیق ISO P4S (ABEC 7/9) می باشد و دارای قطر خارجی 90 میلیمتر می باشد.

بلبرینگ شیار عمیق SKF اس کا اف

بلبرینگ شیار عمیق SKF اس کا اف که در سایزها و ابعاد استاندارد مختلف و با کد و شماره فنی متعددی معرفی شده است در یاسز های مختلفی تولید شده است. بلبرینگ شیار عمیق SKF اس کا اف از سایز های مینیاتوری مورد استفاده صنایع کوچک و حساس در ابعاد ماشین آلات پزشکی و حتی ساعت تولید شده تا سایز های عظیم الجثه صنایع سنگین معدنی. بلبرینگ شیار عمیق SKF اس کا اف شماره فنی 6008 که با قطر داخلی 40 میلیمتر و از جنس فولادی تولید شده استبصورت تک ردیف و با رده دقت p5 (ABEC5) تولید و عرضه شده است. این بلبرینگ اس کا اف که دارای قطر خارجی 68 میلیمتر می باشد دارای سیل در 4 مدل مختلف open ZZ RS TT می باشد و میزان اصطکاک بسیار کمی تولید کرده و برای کار در دماهای بالا نیز مناسب می باشد.

بلبرینگ شیار عمیق NTN ان تی ان

بلبرینگ شیار عمیق NTN ان تی ان که معروف به بلبرینگ تک ردیفه شعاعی نیز هستند دارای کاربری گسترده ای بوده و دارای ریس تک منظوره بهینه شده برای بار شعاعی می باشند. طراحی این بلبرینگ شیار عمیق بگونه ای است که یک تلورانس بسیار دقیق حتی در سرعت های زاویه ای بسیار بالا را بوجود می آورد. بلبرینگ شیار عمیق NTN ان تی ان دارای کیج های استاندارد تولید شده بصورت فولاد پرس شده و ماشین کاری شده هستند. این بلبرینگ شیار عمیق برای سرعت های طاویه ای بسیار بالا دارای کیج هایی از جنس برنجی هستند. نمونه هایی از بلبرینگ شیار عمیق NTN ان تی ان همراه با گریس های ویژه با طول عمر بسیار بالا بصورت پک شده همراه با سیل و حفاظ خارجی عرضه می شوند. بلبرینگ NTN شیار عمیق بصورت حفاظ دار در یک جهت و یا در هر دو جهت توسط حفاظ هایی که به رینگ خارجی متصل شده اند محافظت می شود. این حفاظ های بیرونی از ورود ذرات نامطلوب به داخل محفظه بلبرینگ و همچنین از خروج روان کننده از داخل محفظه بالاخص در حال گردش و بر اثر نیروی گریز از مرکز جلوگیری می کند.

موارد کاربری بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق دارای کاربری های بسیار وسیعی بوده و کاربرد آن را نمی توان به صنعت خاصی محدود نمود. با این حال محدودیت هایی در بکار بری این دسته از بلبرینگ ها وجود دارند. بلبرینگ شیار عمیق قابل اتصال بر روی شافت های گردان سرعت بالا در سایز های کوپک و بزرگ می باشد که با افزایش قطر شافت می تواند بنا به طراحی با تعداد کمتری ساچمه کروی با شعاع بالا و یا تعداد بیشتری ساچمه کروی با شعاع کم به عملکرد خود ادامه دهد. با این وجود که بر خلاف بسیاری دیگر انواع بلبرینگ صنعتی، بلبرینگ شیار عمیق حساسیتی به سرعت زاویه ای ندارد به انحراف شعاع از محور بسیار حساس می باشد و قابلیت عملکرد بر روی شافت هایی با انحراف زاویه ای را ندارد و در زمان اتصال نیز می بایست با دقت بسیار بالایی و بدون کوچکترین misalignment بسته شود. کاربری بلبرینگ شیار عمیق بطور کلی بسیار عمومی می باشد اما با در نظر گرفتن محدودیت های موجود اعمال می شود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *