آشنایی با بلبرینگ کف گرد

آشنایی با بلبرینگ کف گرد

آشنایی با بلبرینگ کف گرد

در بلبرینگ کف گرد دیگر از اصلاحات رینگ داخلی و یا رینگ خارجی استفاده نمیشود و این واژه ها جای خود را به واشر یاتاقان، واشر شفت و… داده اند. بلبرینگ های کف گرد از کنار هم قرار گرفتن واشر شفت، واشر یاتاقان، ساچمه و قفسه تشکیل شده است. در این نوع بلبرینگ ساچمه ها درون قفسه قرار میگیرد و قفسه به همراه ساچمه ها بین واشر شفت با واشر یاتاقان جایگذاری می شود. در هنگام استفاده از بلبرینگ ها به این نکته توجه داشته باشید که بلبرینگ کف گرد یک طرفه به هیچ عنوان توانایی تحمل بار های شعاعی را ندارد و سریع آسیب می بینند در نتیجه سعی کنید از این مدل بلبرینگ و دیگر بلبرینگ ها موجود به صورت تخصصی استفاده کنید تا در هزینه و… خود صرفه جویی کنید.

مشخصات مکانیکی بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد بصورت تک جهته و دو جهته تولید میشوند و مهمترین توصیف مکانیکی آنها قابلیت قرار گیری تحت بار محوری و نه شعاعی می باشد. واشر های بکار گرفته شده در ساختمان بلبرینگ کف گرد بسته به نوع کاربری دارای شکل های مختلفی با زوایای قرارگیری مختلف می باشند. واشر هوزینگ های کروی و واشر های شفتی از انواع این شکل ها محسوب می شوند. اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ کف گرد قابلیت جداسازی دارند که برای بررسی کارکرد و سلامت قطعات و اجزا و تعمیرات و حفظ و نگهداری آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی های بلبرینگ های کف گرد مخصوصا بلبرینگ های کف گرد با واشر هوزینگ کروی قابلیت قرارگیری در بارگذاری اولیه نا متقارن می باشد. به جز طراحی های عمومی بلبرینگ های کفگرد برندهای خاصتر با کاربری های ویژه تری از انواع بلبرینگ کف گرد برای صنایع نظامی و هوایی طراحی و تولید میشوند.

انواع بلبرینگ کف گرد را می شناسید؟

بلبرینگ
بلبرینگ کف گرد تک ردیفه

بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه برای تحمل بارهای محوری یک جهته بسیار مناسب هستند. این محصول در موقعیت دهی به شفت عملکرد بسیار خوبی دارد ولی به هیچ عنوان نباید تحت تاثیر نیروی شعاعی قرار بگیرد. بلبرینگ کف گرد یک طرفه از واشر، تعدادی ساچمه، واشر محفظه و یک واشر با شیار ساخته شد است.

این بلبرینگ ها در سه مدل مسطح، قوسی و تخت تولید و به بازار عرضه میشوند که مشتریان میتوانند بسته به نیاز خود هرکدام از مدل های گفته شده را خریداری نمایند. آخرین نکته در زمینه این محصولات قابلیت نصب آسان آن ها می باشد که یک ویژگی بسیار کارآمد محسوب می شود.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه

بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه این توانایی را دارند که بارهای محوری را از دو طرف تحمل کنند. اما این مدل نیز مانند مدل تک ردیفه قابلیت تحمل بار شعاعی را ندارد به سرعت آسیب می بیند. بلبرینگ های دو ردیفه از دو قفسه، دو ردیف ساچمه، دو واشر محافظ و دو شیار ساچمه تشکیل شده اند. این بلبرینگ ها نیز مانند بلبرینگ های کف گرد تک ردیفه قابلیت نصب آسان را دارند و به دو صورت مسطح و قوسی تولید و به بازار عرضه می گردند. جنس قفسه این بلبرینگ ها از فولاد یا برنج ماشین کاری شده میباشد که مقاومت بسیار بالایی دارند.

مقایسه بلبرینگ های کف گرد با دیگر بلبرینگ ها

همانطور که گفته شد بلبرینگ های کف گرد توانایی تحمل بار های محوری در ابعاد و حجم های بسیار زیاد را دارند و همین امر موجب افزایش طول عمر مفید و دوام بیشتر نسبت به بلبرینگ شیار عمیق و شعاعی شده است.

علت طول عمر بالای بلبرینگ کف گرد نسبت به سایر این محصولات این است که نیروی محوری اعمال شده بر روی این بلبرینگ ها به صورت منظم بر روی تمام ساچمه های به کار رفته درون بلبرینگ پخش میشود. در صورتی که بلبرینگ کف گرد به خوبی گریس کاری شده باشد و لایه ای از روغن بر روی ساچمه ها و… مشاهده شود، دستگاه شما بدون هیچ گونه ضربه و آسیبی کار میکند و در زمان بسیار طولانی یه بازده کاری فوق العاده را از خود به نمایش میگذارد. به همین جهت استفاده از بهترین برند گریس نسوز صنعتی برای افزایش بازده دستگاه نکته مهمی به شمار می رود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *