بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد چیست؟

بلبرینگ کف گرد دارای قابلیت تحمل بار محوری می باشد. این بلبرینگ ها به صورت یک و دو طرفه ساخته شده و جهت استفاده در سرعت های مختلف استفاده می شوند. اجزا بلبرینگ کف گرد قابلیت دمونتاژ داشته و به راحتی می توان آنها مونتاژ کرد.

هایتک صنعت ، دارای دپارتمان های تخصصی فروش، بزرگترین واردکننده و تامین کننده، آمادگی خود را در زمینه فروش بلبرینگ کف گرد با برندهای معتبر جهانی و ارائه قیمت بلبرینگ کف گرد اعلام می کند.

مشخصات فنی بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد دارای دقت در عملکرد و ظرفیت تحمل بار بالا می باشند که در انواع بلبرینگ های کف گرد یک طرفه، بلبرینگ های کف گرد یک طرفه با واشر محفظه کروی و واشر نگهدارنده و بلبرینگ های کف گرد دو طرفه قابل ارائه می باشد که در ادامه به بررسی موارد ذکر شده می پردازیم.

بلبرینگ کف گرد یک ردیفه

 

بلبرینگ های کف گرد یک جهته برای تحمل بار و موقعیت دهی یک طرفه شفت مناسب است و نباید به هیچ عنوان تحت نیروی شعاعی قرار گیرد. بلبرینگ های کف گرد یک جهته از قفسه به همراه ساچمه و یک واشر محفظه با شیار ساچمه و یک واشر با شیار ساچمه تولید می شود. این بلبرینگ ها به صورت های مختلفی مانند: تخت، مسطح، قوسی شکل ساخته شده و در حالتی که از یک واشر نشیمنگاه استفاده گردد، بیرینگ قادر به تطابق با ناهمراستایی اولیه با شفت می باشد. همچنین این بلبرینگ قابلیت دمونتاژ را داشته و نصب مجدد آن ساده است.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه

این بلبرینگ ها قادر به موقعیت دهی محوری شافت و تحمل بار محوری از دو طرف می باشند و مانند نوع یک ردیفه نباید بار شعاعی به آنها اعمال نمود. این بلبرینگ ها شامل یک واشر شافت با دو شیار ساچمه در دو طرف خود، دو سری قفسه و ساچمه و دو واشر محفظه هستند که همانند نوع قبلی (یک ردیفه) واشرهای محفظه می توانند به صورت مسطح یا قوسی شکل باشند. این نوع بلبرینگ ها نیز قابل تفکیک شدن هستند.

جنس قفسه بلبرینگ کف گرد

قفسه از جنس فولاد پرس شده
قفسه از جنس برنج ماشین کاری شده
قفسه از جنس فولاد ماشین کاری شده

پسوندهای بکار رفته در بلبرینگ های کف گرد

F: قفسه بلبرینگ از جنس فولاد ماشین کاری شده
M: قفسه بلبرینگ از جنس برنج ماشین کاری شده
P5: دقت کارکرد و دقت ابعاد مطابق کلاس استاندارد 5
P6: دقت کارکرد و دقت ابعاد بهتر از حالت استاندارد مطابق کلاس استاندارد 6

نحوه انتخاب بلبرینگ کف گرد

در صنایع مختلف نحوه و عوامل موثر در انتخاب بلبرینگ اهیمت ویژه ای دارد. این انتخاب از قانون خاصی پیروی نکرده و باید فاکتورهای مهم و استانداردهای بلبرینگ مورد بررسی قرار گیرد. از جمله عوامل مهم و موثر در نحوه انتخاب بلبرینگ کف گرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فضای کاری قرارگیری بلبرینگ کف گرد
مقدار بار وارده به بلبرینگ کف گرد
میزان ناهمراستایی شفت
میزان دقت بلبرینگ کف گرد
میزان سرعت
میزان سفتی و سختی
راه اندازی آسان
نوع آبند داخلی
نصب و پیاده سازی

بلبرینگ کف گرد بزرگ و بلبرینگ کف گرد کوچک

تمامی خصوصیات انواع بلبرینگ کف گرد یکسان می باشد که این نوع بلبرینگ ها از نظر سایز و ابعاد با هم تفاوت دارند. بلبرینگ های کف گرد بزرگ در برابر بلبرینگ های کف گرد کوچک تعداد ساچمه های بیشتر، قطر داخلی و خارجی بزرگتر و پهنای بیشتری دارند. بلبرینگ های کف گرد کوچک صدای کمتر و چرخش راحتی داشته و یکی از پرکاربرد ترین بلبرینگ ها در صنعت می باشد و به دلیل اینکه قطعات آنها به راحتی از یکدیگر جدا می شود می توان محل استفاده این نوع بلبرینگ را تغییر داد. اندازه، ابعاد و طول عمر بلبرینگ های کف گرد بزرگ و کوچک بر اساس مقدار نیرو وارده و سرعت دورانی آن تعیین می شود.

دمای کاری در بلبرینگ های کف گرد کوچک مهم است. بلبرینگ های کف گرد بزرگ و کوچک دارای تماس کمی می باشند و از کشیده شدن سطوح روی یکدیگر جلوگیری می کنند که این موضوع اصطکاک را کم می کند. چند مدل از بلبرینگ های کف گرد بزرگ و کوچک را بررسی می کنیم:

بلبرینگ کف گرد بزرگ 53324

این نوع بلبرینگ دارای قطر داخلی 120 میلیمتر، قطر خارجی 210 میلیمتر و ضخامت 74.1 میلیمتر می باشد.

بلبرینگ کف گرد بزرگ 53328
این نوع بلبرینگ دارای قطر داخلی 190 میلیمتر، قطر خارجی 720 میلیمتر و ضخامت 65 میلیمتر می باشد.

بلبرینگ کف گرد کوچک 51100
این نوع بلبرینگ دارای قطر داخلی 10 میلیمتر، قطر خارجی 24 میلیمتر و ضخامت 9 میلیمتر می باشد.

بلبرینگ کف گرد کوچک 51100
این نوع بلبرینگ دارای قطر داخلی 20 میلیمتر، قطر خارجی 35 میلیمتر و ضخامت 10 میلیمتر می باشد.

بلبرینگ

بلبرینگ کف گرد پلاستیکی

در بعضی مواقع استفاده از بلبرینگ های فلزی در رطوبت بالا باعث ایجاد زنگ زدگی و مشکل در کار می شود به همین دلیل از نوع بلبرینگ های پلاستیکی استفاده می شوند که نوع پلاستیکی را به راحتی می توان ماشین کاری کرد. بلبرینگ های پلاستیکی در برابر فلزی ویژگی هایی مانند سبک بودن و جابجایی راحت، عدم نیاز به روانکاری، مقاومت بالا در برابر خوردگی و خاصیت غیر مغناطیسی دارند.

بلبرینگ کف گرد کارواش

این نوع بلبرینگ ها دو عدد پولک و یک عدد ساچمه نگهدارنده استوانه ای ریز دارند که از نوع ماشینی نمی باشند و در ردیف کاری کارواش قرار دارند به این نوع بلبرینگ ها NTB می گویند.

بلبرینگ کف گرد سوزنی

نوعی خاص از بلبرینگ ها دارای ساچمه استوانه ای طولانی و سوزنی مانند و یک کیج با فرم ثابت می باشند که به همین دلیل تعداد قابل توجهی از ساچمه های سوزنی را حفظ می کنند که قطر کمتری نسبت به بلبرینگ های معمولی دارند این نوع بلبرینگ ها دارای رولر هستند که قطر آنها 4 برابر بیشتر از طول بلبرینگ است، در مقایسه با انواع دیگر سطح بالاتری در تماس با سطوح دارند به همین دلیل تحمل بار بیشتری را داشته و نازک هستند. بلبرینگ های کف گرد سوزنی در راستای شعاع حلقه هستند که در اکثر موارد برای اتصال بر محورهایی که قطر 10 تا 160 میلیمتر طراحی می شوند همچنین درجه سختی بالایی دارند.

بلبرینگ کف گرد پراید

بلبرینگ های پراید به چند نوع بلبرینگ چرخ جلو پراید، چرخ عقب پراید، بلبرینگ دینام پراید، بلبرینگ شفت پراید، بلبرینگ پینتون و غیره تقسیم می شود. بلبرینگ کف گرد پراید یا همان سرکمکی سوزنی پراید مانند بلبرینگ های سوزنی دارای ساچمه سوزنی می باشد. شکل ساختاری آن به این صورت است که دو عدد بلبرینگ در کف و یک عدد روکش پلاستیک روی آن قرار می گیرد.

نحوه نصب بلبرینگ کف گرد

می توان گفت روش های متفاوتی برای نصب بلبرینگ کف گرد وجود دارد در قدم اول باید مشخصات شفت از نظر عمر، کارایی، شرایط محیطی و اندازه بررسی و تایید شود و بلبرینگ در یک راستا قرار گیرد در غیر این صورت باعث بروز مشکل و آسیب به بلبرینگ می شود. جهت افزایش طول بلبرینگ باید از روان کننده استفاده شود و روغن کاری صورت گیرد.

هنگام نصب نباید ضربه و لغزشی به سطوح بلبرینگ وارد شود، می توانید جهت جلوگیری از این ضربه ها از صفحات فلزی تخت که مقاومت بالایی دارند استفاده کنید و به علت حساس بودن نحوه نصب توصیه می شود از دستگاه های پرس استفاده شود. یکی از بهترین روش ها برای نصب کردن، گرم کردن بلبرینگ است مخصوصا اگر نوع بزرگ آن باشد باید به این موضوع دقت شود که در حرارت مستقیم و دمای بالا قرار نگیرد که در این روش از دستگاه گرم کن القایی استفاده می شود که تا دمای 120 درجه گرم می کند. دمای محیط یکی از مهم ترین عواملی است که هنگام نصب باید به آن توجه شود.

مزایای بلبرینگ کف گرد

یکی از کاربردهای این نوع بلبرینگ این است که زمانی که شفت در یک محور قرار ندارد از این مدل بلبرینگ استفاده می شود.
به علت تعلیق نیروی محوری عمر و دوام این نوع بلبرینگ ها زیاد است.
این نوع بلبرینگ ها در زمانی که روغن کاری خوبی انجام شود دستگاه بدون هیچ ضربی کار می کند و بازدهی بالایی داشته و بدون هیچ صدایی هستند .
یکی از ویژگی های کاربردی این نوع بلبرینگ رابطه مستقیم سطح تماس ساچمه استوانه ای با فشار کاری است که بر روی چرخ دنده وارد می شود منتهی از سرعت آن کم نمی شود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *