اجزا و ساختار بلبرینگ کف گرد

اجزا و ساختار بلبرینگ کف گرد

اجزا و ساختار بلبرینگ کف گرد

برخی از بلبرینگ های کف گرد طوری طراحی می شوند تا از انحرافات زاویه ای جلوگیری کرده و در صورت منحرف شدن اجزای بلبرینگ به سادگی متعادل شوند. بلبرینگ های کف گرد بیشتر در زمان هایی استفاده می شوند تا لازم باشد نیروهای محوری بیشتری نسبت به بارهای شعاعی مورد تحمل قرار بگیرند. اما رولبرینگ های کف گرد کاربردهای متفاوتی نسبت به بلبرینگ های کف گرد دارند؛ این بلبرینگ ها علاوه بر بارهای محوری زیادی که تحمل می کنند می توانند بارهای شعاعی را هم به مقدار خوبی تحمل کنند.
این بلبرینگ ها طول عمر بسیار بالایی داشته و معمولا ساچمه هایی که در آن ها قرار می گیرد، کم تر آسیب دیده و نیاز به تعمیر و جا به جایی پیدا می کنند. ساختار داخلی بلبرینگ های کف گرد در هنگام فعالیت اصطکاک کم تری داشته و به همین دلیل، در موقع کار صدای کم تری تولید کرده و آلودگی صوتی ایجاد نمی کنند. بلبرینگ های کف گرد، به جای این که سطوح را روی یکدیگر بکشند، آن ها را به کمک ساچمه های درون خود روی هم می لغزانند؛ همین امر دلیل کم تر شدن اصطکاک و توانایی کار کردن با سرعت های بالا در این نوع بلبرینگ ها می باشد.

بلبرینگ

با وجود این که بلبرینگ های کف گرد می توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی در سرعت های بالا کار کنند، اما مقاومتشان آن قدری نیست که بتوانند بارهای بسیار زیاد را تحمل کنند.
بلبرینگ های کف گردی که در سرعت های بالا کار می کنند، نیاز به روانکاری دارند. بهترین چیزهایی که می توان برای روانکاری بلبرینگ های کف گرد، استفاده کرد، روغن ها و گریس های پایه لیتیم هستند.
بلبرینگ های کف گرد دو واشر اصلی دارند که جایگاه قرار گرفتن ساچمه ها در درون بلبرینگ ها هستند. اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ های کف گرد را می توان جداسازی کرد که همین ویژگی، باعث شده است تا نگهداری و تعمیر این بلبرینگ ها به ساده ترین شکل ممکن صورت بگیرد. با این خاصیت، نصب بلبرینگ های کف گرد می تواند به سادگی و بدون هیچ زحمت زیادی انجام شود.

با وجود تمام این مزایا و کاربردها، هم بلبرینگ های کف گرد یک طرفه و هم بلبرینگ های کف گرد دو طرفه، تا یک اندازه محدودی می توانند در برابر سرعت های دورانی و زاویه ای مقاومت کنند.
معمولا در هنگام طراحی و ساخت، اجزای مختلف تشکیل دهنده این بلبرینگ ها با دقت بالا تنظیم می شوند تا آن ها بتوانند دقیق تر از دیگر بلبرینگ ها کار کنند.
قفسه های بلبرینگ های کف گرد جزو مرغوب ترین قفسه ها هستند و معمولا قفسه های این بلبرینگ ها از فولادها و برنج های ماشین کاری شده و همین طور فولادهای پرس کاری شده ساخته می شوند.
یکی از آلیاژهایی که در تولید این نوع از بلبرینگ ها نقش کلیدی ایفا می کند فولاد کرم دار است. فولاد کرم دار خاصیت ضد زنگ زدگی داشته و در صورت نفوذ آب و رطوبت به داخل بلبرینگ ها، به هیچ وجه اکسیده نمی شوند. اضافه شدن فلز کرم به فولاد، مقاومت بسیار بالایی به آن می بخشد.

تمامی ساچمه هایی که در بلبرینگ های کف گرد قرار دارند، در هنگام فعالیت به یک اندازه درگیر می شوند؛ به همین دلیل در هنگام تخلیه شدن بارها و نیروهای شعاعی بر روی این بلبرینگ ها، بارها به طور یکسان و متوازن بر روی ساچمه ها قرار می گیرند.
در تولید بلبرینگ های کف گرد، از انواع مختلفی از ساچمه ها استفاده می شود. ساچمه های بلبرینگ ها بسته به کاربردی که باید داشته باشند، در شکل ها و ابعاد مختلفی ساخته می شوند. به جرات می توان گفت که ساچمه های گرد (کروی شکل) پر استفاده ترین و محبوب ترین شکل ساچمه است؛ دلیل این امر سختی و قدرت بالای این ساچمه ها است که می تواند فشارهای زیادی را از هر جهت تحمل کند و به سختی تغییر شکل می دهد.
ساچمه های بلبرینگ سوزنی، پس از ساچمه های گرد محبوب ترین ساچمه بلبرینگ محسوب می شوند. ساچمه های سوزنی در صورتی که جنس خوب و با کیفیت داشته باشند و از فولادهای محکم و مرغوب ساخته شده باشند می توانند بهترین گزینه برای بلبرینگ هایی باشند که در اندازه های کوچک تولید می شوند.

ساچمه های مخروطی، بهترین شکل از ساچمه ها برای دستگاه هایی هستند که باید فشارها و نیروهای سنگینی را تحمل کنند. شکل این ساچمه ها و ابعاد آن ها طوری طراحی و تنظیم شده است تا بارهای سنگین بتوانند به طور مساوی میان همه آن ها تقسیم شوند؛ با تقسیم بارها به مقدار مساوی هیچ گونه عیب و مشکلی در دراز مدت برای بلبرینگ ها به وجود نمی آید. این ساچمه های مخروطی، علاوه بر بلبرینگ ها در رولبرینگ ها هم استفاده می شوند.
ساچمه های استوانه ای می توانند فشارهای بیشتری را نسبت به ساچمه های گرد تحمل کنند؛ اما یکی از معایبی که این ساچمه ها دارند، نحوه جایگذاری و ماندگاری آن ها است. این ساچمه ها در بلبرینگ با فاصله بسیار کمی از یکدیگر جایگذاری می شوند. این موضوع باعث می شود تا آن ها در زمان خیلی کوتاهی فرسوده شوند.

انواع بلبرینگ کف گرد

به طور کلی بلبرینگ های کف گرد در ابعاد مختلف و با ویژگی های متفاوتی ساخته می شوند تا بتوان آن ها را در کارهای مختلف و ماشین آلات به کار برد.

بلبرینگ کف گرد یک طرفه

بلبرینگ های کف گرد یک طرفه برای تحمل بارها و فشارهای محوری شدید، به بهترین نحو عمل می کنند؛ اما نکته قابل توجه این است که این بلبرینگ ها با وجود مقاومت فوق العاده ای که دارند، به هیچ وجه نباید تحت تاثیر بارهای شعاعی قرار بگیرند.
در صورتی که در داخل بلبرینگ های کف گرد از واشرهای نشیمن گاه استفاده شود، بلبرینگ این قابلیت را پیدا می کند تا در صورت نا هم راستا بودن و انحراف شفت در اول کار، با آن تطابق پیدا کند.

بلبرینگ کف گرد دو طرفه

بلبرینگ های کف گرد دو طرفه می توانند بارهای محوری را به طرز خارق العاده ای از هر دو طرف تحمل کنند؛ همین امر باعث شده است تا آن ها نسبت به بلبرینگ های یک طرفه محبوبیت گسترده تری داشته باشند. این بلبرینگ ها در هر دو طرف خود شیارهای ساچمه خور دارند؛ همچنین در ساخت بلبرینگ های دو طرفه از دو سری ساچمه و قفس، یک واشر شفت و همین طور دو واشر محفظه استفاده می شود. واشرهای محفظه این بلبرینگ ها ممکن است به دو شکل قوس دار و صاف ساخته شده باشند. مشخص است که بلبرینگ هایی که به صورت دو ردیفه ساخته می شوند، به دو ردیف ساچمه نیاز خواهند داشت.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *