درباره بلبرینگ کف گرد

درباره بلبرینگ کف گرد

درباره بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد نوعی از بلبرینگ و یا یاتاقان‌های توپی است. بلبرینگ‌ها قطعاتی مهندسی شده برای کنترل فشار وارده و کمتر کردن اصطکاک میان دو صفحه در حال حرکت در یک ماشین هستند. کارکرد بلبرینگ کف گرد نیز از این قاعده مستثنا نیست. گرچه، ساختار آن بصورت یک طرفه و یا دو طرفه برای تحمل فشار بار محوری طراحی شده‌است. این نوع از بلبرینگ تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند فشار بار شعاعی را تحمل کند و به سرعت از زیر آن شانه خالی می‌کند.

این قطعه برای کم کردن اصطکاک و به طبع فروپاشی دستگاه، استهلاک و در نهایت هدر رفت انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به نوع ساختار بلبرینگ کف گرد، می‌توان سرعت چرخش بالایی را از آن انتظار داشت. اجزاء این نوع از بلبرینگ به راحتی مونتاژ و دمونتاژ می‌شود. به همین علت در صورت خرابی بخشی از بلبرینگ به راحتی می‌توان آن بخش را جایگزین نمود. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این قطعه دقت عملکرد بالا و ظرفیت تحمل بار محوری زیاد است.

ویژگی‌های بلبرینگ کف گرد

قابلیت تفکیک و تعویض

اجزاء بلبرینگ کف گرد ساختاری تفکیک پذیر و متغییر دارند. به نوعی که حتی کوچک‌ترین بخش آن نیز قابل تعویض است. این امر نصب، پیاده سازی و بازرسی های نگهداری را تسهیل می کند.
تطبیق پذیری در صورت عدم تطابق اولیه: این قطعه بصورت پیشرفض دارای محفظه واشر اسفنجی است. این امر سبب می‌شود که بلبرینگ درصورت وجود ناموزونی اولیه، به سرعت خود را با شرایط تطبیق دهد.
سرعت چرخش پایین و کارکرد ضعیف در سرعت‌های بالا
چرخش کم سر و صدا و نرم: واشرهای تعبیه شده در این نوع از بلبرینگ، چرخش دورانی نسبتا کم سر و صدایی را به نسبت دیگر بلبرینگ‌ها فراهم می‌کند.

انواع بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ‌ها با تغییر در ساختار، کارکرد متفاوتی پیدا می‌کنند. به همین صورت بلبرینگ کف گرد نیز به دو دسته متفاوت بر حسب شرایط و نیاز دستگاه تقسیم می‌شود:

بلبرینگ کف گرد یک طرفه: این نوع از بلبرینگ کف گرد، ساختاری متناسب برای تحمل فشار بار یک طرفه شافت مناسب است. به همین سبب به هیج عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید به آن فشار بار شعاعی وارد شود. این قطعه به طور معمول بصورت دمونتاژ شده ارائه می‌شود و دارای کیج، ساچمه، واشر محفظه و واشر با شیار ساچمه است. این بلبرینگ همچنین با نام‌هایی همچون بلبرینگ کف گرد تک ردیفه، بلبرینگ بک استاپ، بلبرینگ قفلی و یا کلاچ یک طرفه نیز شناخته می‌شود. به طور معمول جنس اجزاء این مدل نیز از استیل و استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.
بلبرینگ کف گرد دو طرفه: بلبرینگ کف گرد دو طرفه ساختاری متشابه با بلبرینگ کف گرد یک طرفه دارد؛ اما، تفاوت‌هایی در ساختار و کارکرد آنها مشاهده می‌شود. این مدل از بلبرینگ کف گرد دارای دو ردیف ساچمه به منظور چرخش دو طرفه است. چرخش دو طرفه به بلبرینگ اجازه موقعیت دهی محوری شافت و تحمل فشار بار محوری از دو طرف را می‌دهد. این مدل نیز همانند مدل تک ردیفه توانایی تحمل فشار بار شعاعی را ندارد و به هیچ عنوان نباید تحت این نوع از فشار قرار گیرد. اجزاء این بلبرینگ نیز شامل یک واشر شافت با دو شیار ساچمه، دو عدد کیج، ساچمه و دو واشر محفظه است. این مدل از بلبرینگ کف گرد نیز از جنس استیل و استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.

بلبرینگ
کارکرد بلبرینگ کف گرد

در بسیاری از محیط‌هایی که بلبرینگ نصب می‌شود، به طور معمول عواملی مخرب سلامت و کارکرد بلبرینگ را تحت شعاع قرار می‌دهند. این عوامل متشکل از بخار، آب و مواد شیمیایی و مهندسی نصب ضعیف است. در این محیط‌ها در صورتی که قطعه دارای واشر و محفظه محافظ نباشد، خرابی و استهلاک بلبرینگ افزایش پیدا می‌کند. با توجه به این عوامل و تعدد مدل‌های بلبرینگ کف گرد، مشخصات مکانیکی ماشین و یا دستگاه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

از نکات مثبت برجسته بلبرینگ کف گرد می‌توان به درگیر شدن همسان ساچمه‌های داخلی بلبرینگ اشاره کرد. در اتصال عمودی شافت با این نوع از بلبرینگ وزن کلی شافت بر بدنه بلبرینگ وارد می‌شود. این ویژگی به بلبرینگ اجازه می‌دهد تا در فشار بارهای بالا به حالت تعلیق درآید. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این نوع از بلبرینگ، بر خلاف دیگر انواع بلبرینگ‌ها که ساچمه‌های آن‌ها در اتصال تحت فشار بار بالایی قرار می‌گیرند، فشار بار بصورت موازنه بین ساچمه‌ها تقسیم می‌شوند.

متاسفانه این نوع از بلبرینگ به علت نوع طراحی و ساختار در نظر گرفته شده، در سرعت‌های بالا به سرعت شانه خالی کرده و استهلاک زیادی را برای خود قطعه و دستگاه به ارمغان می‌آورد. گرچه اغلب، نصب این نوع از بلبرینگ به صورت عمودی است و نیازی به سرعت زاویه‌ای بالا وجود ندارد.

اجزاء بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ‌ها اغلب از ساختاری مشابه یکدیگر بهره می‌برند و تفاوت‌های جزئی در ساختار و طراحی موجب تفاوت کارکرد کلی قطعات خواهد بود. گرچه، بلبرینگ کف گرد تک ردیفه و دو ردیفه دارای ساختاری با پیچیدگی کمتر و مکانیزمی ساده‌تر از دیگر انواع بلبرینگ بهره می‌برد. اجزاء اصلی این قطعه به ۵ دسته تقسیم می‌شود:

رینگ خارجی (Outer Ring): رینگ خارجی این بلبرینگ نیز در بعضی انواع آن دارای شیارهایی خمیده است که موجب قرارگیری درست ساچمه‌ها می‌شود. جنس سازنده غالب این بخش از بلبرینگ استیل و استیل ضد زنگ است.
ساچمه‌ها و یا توپ‌های فلزی (Rolling Element): این بخش از بلبرینگ دارای یک یا دو ردیف ساچمه است. به طور معمول این ساچمه‌ها را نیز از استیل و استیل ضد زنگ می‌سازند.
کیج (Cage): کیج یا قفسه دربرگیرنده توپ‌های فلزی در میان رینگ‌ها است. این قطعه باعث جلوگیری از حرکت افقی و جانبی توپ‌ها در داخل قطعه می‌شود. به طور معمول این کیج‌ها را نیز از استیل و استیل ضد زنگ تولید می‌کنند.
کاسه نمد (Seals): کاسه نمد یا محفظه بلبرینگ، نگهدارنده گریس و مایعات روان‌کننده میان ساچمه‌ای است. استفاده دیگر این محفظه، جلوگیری از نفوذ آب به داخل قطعه است.
رینگ داخلی (Inner Ring): رینگ داخلی بر روی شافت سوار شده و در سوراخ‌های تعبیه شده پین می‌شود. این عملکرد باعث جلوگیری از لغزش بلبرینگ بر روی شافت می‌شود. اغلب رینگ‌های داخلی این بلبرینگ نیز از استیل و استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.

قیمت بلبرینگ کف گرد

قیمت بلبرینگ کف گرد بر اساس جنس و طراحی رینگ‌ها و ساچمه‌های آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. هرچه جنس و طراحی آن خاص‌تر باشد به طبع قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. با جستجوی آنلاین قیمت یاتاقان کف گرد طیف گسترده‌ای از بلبرینگ های کف گرد با قیمت‌های مختلف را پیدا خواهید کرد. در نتیجه بهتر است که پیش از تهیه آن علاوه بر مطمئن شدن از کیفیت محصول، قیمت انواع یاتاقان کف گرد را استعلام بگیرید. فروشگاه  هایتک صنعت از جمله معتبرترین مراکز اینترنتی برای خرید بهترین مارک بلبرینگ در ایران از جمله بهترین بلبرینگ های کف گرد همچون بلبرینگ کف گرد skf و بلبرینگ کف گرد NACHI می باشد.

سوالات متداول

بلبرینگ کف گرد برای تحمل چه نوع بار و چه سرعتی مناسب است؟

بلبرینگ کف گرد با داشتن قابلیت تحمل بار محوری، برای استفاده در سرعت های گوناگون کاربرد دارد.

ویژگی های مهم بلبرینگ کف گرد چیست؟

این نوع از بلبرینگ ها دارای قابلیت دمونتاژ بوده و می توان به سهولت آن را مونتاژ نمود. این نوع بلبرینگ دارای ظرفیت بالایی در تحمل بار بوده و دقت عملکرد فوق العاده ای دارد.

ویژگی هایجنس قفسه در بلبرینگ های کف گرد از چیست؟

جنس قفسه در بلبرینگ های کف گرد انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربرد مورد نظر انتخاب می شود و عبارتند از: فولاد پرس شده، فولا ماشین کاری شده و برنج ماشین کاری شده.

در نامگذاری بلبرینگ های کف گرد از چه پسوندهایی و به چه دلیل استفاده می شود؟

پسوند F برای بلبرینگ هایی با قفسه از جنس فولاد ماشین کاری شده، پسوند M برای بلبرینگ هایی با قفسه از جنس برنج ماشین کاری شده، پسوند P۵ نشانگر استفاده از کلاس استاندارد شماره ۵ در دقت ابعاد و کارکرد و پسوند P۶ نشانگر استفاده از کلاس استاندارد شماره ۶ در دقت ابعاد و کارکرد دقیق.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *