معرفی چند مدل بلبرینگ کف گرد

معرفی چند مدل بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند حرکت نیروهای محوری زیادی را قبول می نماید ولی نمی توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی بلبرینگ کف گرد یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند . متریال بکار رفته در تولید بلبرینگ های کفگرد شامل فولاد با استحکام و مقاومت سطحی بسیار بالا در برابر بارهای محوری می باشد که با درجه صیقل بسیار بالا تولید شده است و در اتصال نیز از گریس هایی با طول عمر بسیار بالا بصورت محدود استفاده می شود.
آنها از یک صفحه مواج و یک صفحه بدنه و عناصر غلطک با حفاظ تشکیل شده اند ، از این جهت عناصر غلطک به طور مطمئن در این مسیر حرکت هدایت می‌شود که باید بر روی این بلبرینگ ها بار محوری متوسط به طور ثابت است اثر نمایند ، در طراحی سطوح بلبرینگ های شیار دار محوری با بدنه کره ای واشری تخت برای بالانس انحرافات زاویه‌ایی سطوح در بدنه تعبیه شده است. موارد استفاده برای پذیرش نیروهای محوری در اسپیندل ها با دور بالا از بلبرینگ های کف گرد استفاده میشود
انواع مختلف بلبرینگ های کف گرد برای تحمل مقدار نیروی مختلفی طراحی شده اند. بلبرینگ های کف گرد نسبت به رولبرینگ های کف گرد برای کاربردهایی مورد استفاده قرار میگیرند که نیروی محوری کمتری را باید تحمل کنند. در صورتی که رولبرینگ های کف گرد بشکه ای یا استوانه ای برای مواقعی استفاده می شوند که بار محوری زیاد نیاز است و همین طور برای شفت هایی که هم محور نیستند را پشتیبانی می کنند. بلبرینگ های کفگرد معمولا دارای طول عمر بالایی هستند و ساچمه های بکار رفته در ساختمان آنها با اصطکاک بسیار اندک و سایش حداقلی و بصورت کاملا بی صدا عمل می کنند. در سرعت های بالاتر این بلبرینگ ها نیازمند روغن کاری می باشند که روغن کاری آنها با گریس های ویژه این نوع بلبرینگ صورت می پذیرد. معمولا، این بلبرینگ ها از دو واشر به عنوان راهگاه تشکیل شده اند که ساچمه ها درون آنها می غلتند. بلبرینگ های کف گرد می توانند برای عملکرد در سرعت های بالاتر اما بارهای کمتر بکار گرفته شوند.

بلبرینگ کف گرد تک ردیفه

شرکت هایتک صنعت عرضه کننده انواع بلبرینگ کف گرد
بلبرینگ کف گرد تک ردیفه این نوع بلبرینگ ها به عناوین دیگری شناخته می شوند که نمونه ای از بلبرینگ کف گرد آن ها بلبرینگ یک طرفه یا بلبرینگ بک استاپ یا بلبرینگ قفلی یا کلاچ یک طرفه هستند. بلبرینگ کف گرد تک ردیفه هم بصورت متریک با ابعاد میلیمتری و هم بصورت متریک عرضه میشوند. کاربرد بلبرینگ کف گرد تک ردیفه برای انتقال حرکت چرخشی در یک جهت استفاده می شود در حالی که در جهت مخالف هرزگرد است. بلبرینگ کف گرد تک ردیفه دارای ساختمانی با پیچیدگی کمتر و مکانیزم ساده تری از بلبرینگ کف گرد دو ردیفه می باشد و از این رو قیمت مناسب تری نیز دارد.

بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه: این بلبرینگ قادر به انجام موقعیت دهی محوری شافت و تحمل بار محوری از دو طرف می باشد- و نباید بار شعاعی به آنها اعمال نمود. بلبرینگ کف گرداز یک واشر شافت Shaft washer و دو شیار ساچمه در دو طرف خود، دو سری قفسه و ساچمه و دو واشر محفظه Housing washer تشکیل شده است که مانند نوع قبلی (یک ردیفه) واشرهای محفظه می توانند به صورت مسطح یا قوسی شکل باشد- این نوع بلبرینگ نیز قابل تفکیک شدن است. انواع مختلف بلبرینگ های کف گرد
با قفسه های فولادی و برنجی تولید می شوند.

بلبرینگ کف گرد FAG

بلبرینگ کف گرد با برند FAG در شکل های مختلفی از ساچمه های کروی، استوانه ای و سوزنی ساخته میشود و با شماره فنی های مختلفی که معرف نوع و طراحی و سایز می باشند عرضه میشوند. بلبرینگ کف گرد FAG که بیشترین کاربرد را در صنایع و ماشین آلات کشاورزی و میزهای گردان دارد بگونه ای طراحی شده است که حداقل میزان تمرکز نقطه ای تنش تحت بارگذاری های بالا را در کنار تعلیق مناسب و یکنواخت بار داشته باشد. این محصول کشور آلمان به دو صورت با محفظه گردش روغن و بدون محفظه گردش روغن طراحی شده و گاهی با حرف E مخفف کلمه Extra به معنای قابلیت بارگذاری بیشتر که با طراحی متفاوت عرضه شده است یافت میشود. بلبرینگ کف گرد FAG با مشخصه دیگری که حداکثر دور در دقیه می باشد مشخص میشود که این عدد برای اغلب محصولات بالای 3500 دور و در بیشتر مدل ها به 5000 RPM دور در دقیقه میرسد.

بلبرینگ کف گرد TIMKEN مدل TLV

بلبرینگ کف گرد TIMKEN بطور کلی برای بارگذاری های با سرعت بسیار بالا و میزان بار سبک و متوسط طراحی و تولید میشوند. طراحی بلبرینگ کف گرد TIMKEN شامل 2 تیپ با ساچمه کروی و 8 تیپ بصورت رولبرینگ با ساچمه استوانه ای می باشد. بلبرینگ کف گرد تیپ TLV بگونه ای طراحی شده اند که بصورت منحصر به فردی میزان اصطکاک کم، حرکت و گردش خنک و حرکت بی صدا در سرعت های بسیار بالا داشته و حساسیت کمتری نیز به تغییر زاویه محوری دارند. هر چند این تیپ از بلبرینگ کف گرد برای مهار بارهای محوری طراحی شده است اما تا حدودی نیز به تعلیق بارهای شعاعی کمک می کند. بلبرینگ کف گرد TIMKEN تیپ TLV در سایز های 228.6 میلیمتر یا 9 اینچ الی 1371.6 میلیمتر یا 54 اینچ تولید و عرضه میشود. این سایز و طراحی از بلبرینگ کف گرد برای شیر های کنترل جریان سیالات و میزهای گردشی نفت و گاز مناسب می باشد. کیج یا ریس و نگهدارنده ساچمه ها در این طراحی از جنس برنز می باشد.

بلبرینگ کف گرد SKF اس کا اف

بلبرینگ

بلبرینگ کف گرد SKF اس کا اف که هم بصورت تک ردیف و هم بصورت دو ردیف تولید میشود تنها برای تعلیق بار محوری طراحی شده و به هیچ وجه نمی بایست در معرض بار شعاعی قرار گیرد. بلبرینگ SKF ار نوع کف گرد کاملا قابل تفکیک بوده که برای نصب و حفظ و نگهداری بسیار مناسب می باشد. طراحی منحنی هوزینگ این سری از بلبرینگ ها بگونه ای است که تغییر موقعیت های ابتدایی را کنترل می نماید. بلبرینگ SKF از نوع کف گرد برای کاربری های ویژه نیز در دو مدل بلبرینگ با روغن جامد و بلبرینگ با آبکاری ضد سایشی تولید شده است. واشر شافت ها دارای عمق و قطر مناسبی برای انطباق ساچمه ها بوده که البته نسبت به قطر واشر هوزینگ کمتر می باشد. بلبرینگ کف گرد SKF در کدهای بسیار متنوعی برای انواع ماشین آلات با شمخصات مکانیکی مختلف تولید شده است.

بلبرینگ کف گرد KOYO کویو

 

بلبرینگ کف گرد KOYO کویو بصورت تک و دو جهته تولید شده و در سه مدل مختلف ریس تخت، ریس کونیک و ریس هم ردیف تولید میشود. بلبرینگ کف گرد KOYO کویو برای کاربری در سرعت های دورانی کم طراحی شده اند و در حالت تک ردیف قابلیت تعلیق بار محوری AXIAL در یک جهت و در حالت دوبل قابلیت تعلیق در دو جهت را دارند. بلبرینگ کف گرد KOYO کویو که واشر هوزینگ بشکه ای دارند قابلیت خود تنظیمی را دارند و در صورت اتصال با زاویه نا مناسب بصورت خودکار زاویه اتصال را تغییر می دهند. همچنین بلبرینگ های کف گرد بشکه ای قابلیت تحمل بارهای محوری بسیار بالا را نسبت به دیگر شکل های ساچمه دارند. بلبرینگ KOYO کف گرد با ساچمه بشکه ای قابلیت تعلیق بارهای شعاعی تا 55% از بار محوری زاورده را دارد.

بلبرینگ کفگرد ناچی NACHI

 

بلبرینگ کفگرد ناچی NACHI در سری های مینیاتوری TAM , TG و در سری های مختلف سایز بزرگ O تولید و عرضه میشود جهت قرار گیری در اتصالات شافت های عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده اصلی بلبرینگ ناچی NACHI کفگرد برای اتصالات قلاب هرزگرد جرثقیل و ادوات لیفتینگ می باشد. سایزهای کاربردی بلبرینگ NACHI ناچی با قطر خارجی بین 10 الی 360 میلیمتر می باشد. این سری از بلبرینگ ها با توجه به خارج شدن روغن و گریس بر اثر نیروی گریز از مرکز برای کاربری با سرعت دورانی بسیار بالا مناسب نیستند. قابلیت تعلیق بار این سری از بلبرینگ ها در اتصال بر روی شافت های افقی کاهش پیدا کرده و برای جلوگیری از خروج ساچمه ها از ساختمان بلبرینگ کف گرد در این حالت اتصال باید با دقت بسیار بالایی صورت پذیرد.

مشخصات مکانیکی بلبرینگ کف گرد

 

بلبرینگ های کف گرد بصورت تک جهته و دو جهته تولید میشوند و مهمترین توصیف مکانیکی آنها قابلیت قرار گیری تحت بار محوری و نه شعاعی می باشد. واشر های بکار گرفته شده در ساختمان بلبرینگ کف گرد بسته به نوع کاربری دارای شکل های مختلفی با زوایای قرارگیری مختلف می باشند. واشر هوزینگ های کروی و واشر های شفتی از انواع این شکل ها محسوب می شوند. اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ کف گرد قابلیت جداسازی دارند که برای بررسی کارکرد و سلامت قطعات و اجزا و تعمیرات و حفظ و نگهداری آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی های بلبرینگ های کف گرد مخصوصا بلبرینگ های کف گرد با واشر هوزینگ کروی قابلیت قرارگیری در بارگذاری اولیه نا متقارن می باشد. به جز طراحی های عمومی بلبرینگ های کفگرد برندهای خاصتر با کاربری های ویژه تری از انواع بلبرینگ کف گرد برای صنایع نظامی و هوایی طراحی و تولید میشوند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *