آشنایی کامل با بلبرینگ های کف گرد

آشنایی کامل با بلبرینگ های کف گرد

آشنایی کامل با بلبرینگ های کف گرد

آیا تا به حال نام بلبرینگ به گوشتان خورده است؟ به نظر شما اگر بلبرینگ‌ها ساخته نشده بودند انسان‌ها در کار و زندگی می‌توانستند پیشرفت کنند؟ آیا می‌دانید بلبرینگ‌ها چه کاربردی دارند؟

بلبرینگ قطعه‌ای است که به جرئت می‌توان گفت نبود آن صنایع و به طور کلی زندگی انسان‌ها را فلج می‌کند. چرا که از این ابزار در انواع ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات کارخانه‌ها، وسایل خانه، آشپزخانه، وسایل حمل‌ونقل و… استفاده می‌شود. از آنجایی که بلبرینگ یکی از قطعات بسیار حساس در ماشین‌آلات دوار است، بنابراین رسیدگی به آن موجب افزایش تولید در واحدهای تولیدی و کسب حداکثر سود‌دهی می‌شود. اگر مسئول تولید یک کارخانه هستید یا اینکه برای تعمیر لوازم خانه خود در بازار به دنبال بلبرینگ می‌گردید لازم است بدانید که بلبرینگ‌ها در انواع مختلف در بازار موجود هستند و شما می‌توانید بسته به نیاز خود و کارکرد آن‌ها هر یک را خریداری نمایید. یکی از پرکاربردترین بلبرینگ‌ها، بلبرینگ‌های کف گرد هستند که خود به چند نوع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در زمینه بلبرینگ‌های کف گرد به دست آورید بهتر است در ادامه همراه ما باشید تا دانسته‌های خود را در اختیار شما قرار دهیم.

در میان انواع مختلف بلبرینگ‌ها، بلبرینگ‌های کف گرد یک نوع خاص بوده که وجود آن نقش موثری در صنایع پتروشیمی، سیمان، فولاد، کاشی، سرامیک، بافندگی و… دارد. این بلبرینگ‌ها که در دو نوع پرکاربرد یک طرفه و دو طرفه تولید می‌شوند مقاومت بسیار بالایی در برابر بارهای محوری داشته و بیشتر در مواردی استفاده می‌شوند که قرار است بلبرینگ کف گرد بار محوری را تحمل کند. هر یک از بلبرینگ‌های یک طرفه و دوطرفه در سرعت‌های مختلفی به کار می‌روند و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین یکدیگر کرد. همچنین علاوه بر تحمل فشار محوری، این نوع بلبرینگ‌ها دارای ظرافت بسیار بالایی در هنگام کار نیز هستند که بدین خاطر دقت آن‌ها حین کار کرد بسیار جالب توجه خواهد بود.

اگر در هر کجا که هستید به اطراف خود نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که برخی از وسایل مدام در حال حرکت و چرخش هستند. در این خصوص جالب است بدانید هر دستگاه برای حرکت و چرخش نیازمند به وسیله‌ای به نام بلبرینگ خواهد بود؛ چرا که در غیر این صورت حرکت دستگاه‌ها و سطوح روی یکدیگر موجب ایجاد اصطحکاک شده که این خود خرابی‌هایی چون خراشیدگی، ساییدگی، خوردگی و… را به همراه می‌آورد. همان‌ طور که می‌دانید اصطحکاک به دنبال خود گرما به وجود می‌آورد و بدین خاطر کشیده شدن صفحات بر روی یکدیگر موجب داغی بیش از حد شده و می‌بایست برای رفع آن از دستگاه‌های خنک‌کننده استفاده کرد. از آنجایی که این قبیل مشکلات سرعت کار را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و در کنار آن طول عمر قطعات دستگاه را کم می‌کند بنابراین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که برای حرکت صحیح دستگاه‌ها و کارکرد بهینه آن‌ها می‌بایست وسیله‌ای به نام بلبرینگ را اختراع کنند.

بلبرینگ‌های کف گرد نیز بدین خاطر که به جای کشیدن سطوح روی یکدیگر ساچمه‌ها را روی هم می‌لغزانند کاری می‌کنند تا دستگاه سریع‌تر حرکت دورانی خود را انجام داده و میزان اصطکاک به حداقل برسد. از آنجایی که این بلبرینگ‌ها از فولاد ساخته می‌شوند بنابراین از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار بوده و شما می‌توانید با مراقبت و نگهداری لازم تا مدت‌ها از آن‌ها استفاده نمایید. از این رو لازم است تا در فواصل زمانی مشخص، هنگامی که بلبرینگ‌ها در سرعت‌های بالا کارکرد مناسب خود را از دست می‌دهند، برای روانکاری و دوام بیشتر آن‌ها از روغن‌ها و گریس‌های پایه لیتیوم استفاده نمایید.

در خصوص بلبرینگ‌های کف گرد جالب است بدانید که دیگر از اصطلاحاتی مانند رینگ داخلی یا رینگ خارجی استفاده نشده و این کلمات جای خود را به واشر، یاتاقان، واشر شفت و… داده‌اند. از این رو بلبرینگ‌های کف گرد از کنار هم قرار گرفتن اجزایی چون واشر شفت، واشر یاتاقان، ساچمه و قفسه تشکیل شده که بدین خاطر می‌توانند در سرعت‌های بالا به راحتی و بدون کوچک‌ترین مشکلی کار نمایند. تنها نکته‌ای که در استفاده از بلبرینگ‌های کف گرد باید در نظر داشته باشید این است که از آن‌ها فقط در تحمل بار و نیروی محوری استفاده کنید و هرگز آن‌ها را تحت نیروی شعاعی قرار ندهید.

انواع بلبرینگ های کف گرد

اگر برای خرید بلبرینگ به بازار رفته باشید و درخواست بلبرینگ کف گرد نمایید، فروشنده سه نوع بلبرینگ کف گرد پیش روی شما قرار می‌دهد که انواع آن‌ها عبارت است از:

بلبرینگ کف گرد یک طرفه
بلبرینگ کف گرد یک طرفه با واشر نگهدارنده و واشر محفظه کروی
بلبرینگ کف گرد دو طرفه

بلبرینگ کف گرد یک طرفه

بلبرینگ کف گرد یک طرفه همان ‌طور که از نامش پیدا است تنها در مواردی استفاده می‌شود که بلبرینگ بار محوری را فقط از یک جهت تحمل می‌کند و کار آن در جهت مخالف به صورت هرزگرد خواهد بود. این بلبرینگ که به صورت متریک و میلی‌متری ساخته می‌شود؛ از اجزایی چون واشر شفت، واشر نشیمن‌گاه، قفسه و ساچمه تشکیل شده است که به خاطر مکانیزم ساده‌تر و ساختمانی با پیچیدگی کمتری که نسبت به بلبرینگ دو طرفه دارد، از قیمت مناسب‌تری برخوردار است.

از آنجایی که بلبرینگ کف گرد یک طرفه قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن آسانی دارد بنابراین نصب آن ساده است و بدین خاطر نگهداری و تعمیر آن به راحتی صورت گرفته و نصب بلبرینگ‌های کف گرد بدون هیچ زحمتی انجام می‌شود. این بلبرینگ‌ها در موقعیت‌دهی به شفت و تحمل بار یک طرفه عملکرد بسیار خوبی داشته و در سه مدل مسطح، قوسی و تخت در بازار پیدا می‌شوند. توجه داشته باشید که در این نوع بلبرینگ اگر از یک واشر نشیمن‌گاه استفاده گردد بلبرینگ قادر خواهد بود تا با همراستایی‌های اولیه شفت تطابق برقرار کنند.

بلبرینگ های کف گرد دو طرفه

جهت تحمل بارهای محوری در دو طرف، بلبرینگ‌های کف گرد دو طرفه تولید شده‌اند که قادر به موقعیت‌دهی محوری شفت هستند و در حالی که بار محوری از دو طرف را تحمل می‌کنند هرگز نباید بار شعاعی را به آن‌ها اعمال کرد. بلبرینگ‌های کف گرد دو طرفه از مجموعه اجزای واشر شفت، دو واشر نشیمن‌گاه، دو مجموعه ساچمه و قفسه تشکیل شده‌اند که در دو نوع مسطح یا قوسی تولید شده و به راحتی می‌توان اجزای آن‌ها را از یکدیگر تفکیک نمود.

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ های کف گرد

اگر تاکنون یک بلبرینگ کف گرد را از نزدیک دیده باشید متوجه می‌شوید که این قطعه کوچک از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که عبارتند از:

واشر شفت
واشر محفظه
قفسه
ساچمه‌های بلبرینگ

جنس قفسه بلبرینگ های کف گرد

در ساخت بلبرینگ‌های کف گرد، قفسه از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام متناسب با نیاز خریداران هستند و شما می‌توانید مطابق با وسیله خود بلبرینگ با جنس قفسه مد نظر را از مجموعه ما انتخاب نمایید. به طور کلی موادی که از آن‌ها در ساخت قفسه بلبرینگ استفاده می‌شود به شرح زیر هستند.

فولاد پرس شده
فولاد ماشین‌کاری شده
برنج ماشین‌کاری شده

پسوندهای به کار رفته در بلبرینگ های کف گرد به چه معنا هستند؟

یکی از مواردی که هنگام خرید بلبرینگ باید به آن توجه داشته باشید پسوند‌های به کار رفته روی آن‌ها هستند که هر یک معنی متفاوتی داشته و در سرعت و مکان‌های مختلفی استفاده می‌شوند.

پسوندF بدین معناست که جنس قفسه بلبرینگ از فولاد ماشین‌کاری شده است.
پسوند M نشان‌دهنده آن است که محصول فوق قفسه‌ای از جنس برنج ماشین‌کاری شده دارد.
پسوند P5 دقت کارکرد و دقت ابعاد بلبرینگ را نشان می‌دهد که مطابق کلاس استاندارد 5 است.
پسوند P6 نیز بیان می‌کند که بلبرینگ فوق دقت کار کرد و دقت ابعادی بهتر از حالت استاندارد داشته و مطابق کلاس استاندارد6 است.

کاربرد بلبرینگ کف گرد

از آنجایی که بلبرینگ‌های کف گرد برای پشتیبانی از حرکت‌های دورانی استفاده می‌شوند؛ بنابراین ردپای آن را می‌توان در انواع خودرو‌ها، وسایل آشپزخانه، تجهیزات کارخانه‌ها و… پیدا کرد. به طور کلی می‌توان گفت که انواع مختلف بلبرینگ‌های کف گرد در هر چیزی که فکرش را کنید، پیدا می‌شوند.

از این رو برخی کاربرد‌های بلبرینگ کف گرد عبارتند از:

در صنایع خودروسازی برای کاهش اصطکاک بین دو قطعه و جلوگیری از تماس بیش از حد دو جسم روی یکدیگر
در صنایع سیمان برای به حرکت درآوردن کوره سیمان و تحمل وزن بالای آن
در ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنایع پتروشیمی برای دستیابی به کیفیت و دقت بالا
صنایع فولاد و ذوب فلزات
صنایع کاشی و سرامیک
صنایع شیشه و بلور
صنایع معدنی و فرآوری
صنایع مواد بهداشتی و داروسازی
در انواع پمپ‌های صنعتی
در انواع ماشین‌آلات حمل‌ و نقل صنعتی مانند جرثقیل

نحوه انتخاب بلبرینگ کف گرد

آیا انتخاب بلبرینگ کف گرد نیاز به فراگیری اطلاعات دارد؟ بله. از آنجایی که بلبرینگ‌ها مصارف گوناگونی دارند، بنابراین لازم است تا در هنگام انتخاب فاکتورها و استانداردها، بلبرینگ‌ها بررسی شده تا مناسب‌ترین آن‌ها بسته به شرایط انتخاب شود. اگر در انتخاب بلبرینگ کف گرد مورد نظر خود دچار مشکل شده‌اید و نمی‌دانید که آن را بر چه اساسی برگزینید، باید گفت که در ادامه مطالب چندین فاکتور مهم جهت انجام این امر آمده است اما چنانچه مطالعه موارد ذکر شده نیز نتوانست ابهامات شما را برطرف کند؛ می‌توانید با مجموعه ما تماس برقرار کنید تا کارشناسان راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند. برخی از عوامل مهم و موثر در انتخاب بلبرینگ‌های کف گرد به شرح زیر هستند:

میزان سرعت
میزان دقت
نحوه نصب و پیاده‌سازی
میزان سفتی و سختی بلبرینگ
توجه به مشخصات ابعادی نوع و جنس بلبرینگ
میزان نا‌همراستایی شفت
توجه به اصل یا تقلبی بودن بلبرینگ
بررسی کشور سازنده
توجه به کدهای نوشته شده روی بلبرینگ برای انتخاب صحیح
مقدار بار وارد شده بر بلبرینگ
دقت در قیمت بلبرینگ در هنگام خرید
در نظر گرفتن فضایی که قرار است در آن از بلبرینگ استفاده شود.

مقایسه بلبرینگ های کف گرد با دیگر بلبرینگ ها

از آنجایی که بلبرینگ‌های کف گرد توانایی تحمل بارهای محوری در ابعاد و حجم‌های زیاد را دارند، بنابراین نسبت به بلبرینگ‌ شیار عمیق و شعاعی از طول عمر و دوام بیشتری برخوردار هستند. علت این امر را می‌توان در این دانست که بلبرینگ‌های کف گرد بدان جهت که نیروی اعمال شده به صورت منظم روی ساچمه‌های درون بلبرینگ پخش می‌شوند بنابراین می‌توانند فشار را به صورت یکنواخت و متوازن تحمل کنند و تنها با کمی گریس‌کاری، در زمان طولانی بازدهی‌ فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند.

همچنین بلبرینگ‌های کف گرد به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوانند از انحرافات زاویه‌ای جلوگیری کرده و اجزای بلبرینگ را به سادگی متعادل سازند. علاوه بر این، بلبرینگ‌های کف گرد اصولا به جای آن که سطوح را روی یکدیگر بکشند آن‌ها را به کمک ساچمه‌‌ای درون خود، روی یکدیگر لغزانده تا هنگام فعالیت اصطحکاک را به حداقل برسانند و از ایجاد آلودگی صوتی جلوگیری نمایند.

جالب است بدانید که هنگام طراحی و ساخت بلبرینگ‌های کف گرد معمولا اجزای تشکیل‌دهنده با دقت بسیار بالاتری نسبت به دیگر بلبرینگ‌ها تنظیم می‌شوند تا بدین گونه کارایی بهتر و دقیق‌تری در صنایع و موارد مختلف داشته باشند. در تولید بلبرینگ‌های کف گرد یکی از آلیاژ‌هایی که نقش کلیدی ایفا می‌کند فولاد کرم‌دار بوده که به خاطر خاصیت ضد زنگی که دارد مانع از اکسیده شدن بلبرینگ در صورت نفوذ آب و رطوبت به داخل می‌شود و بدین خاطر بلبرینگ‌های کف گرد از مقاومت بسیار بالایی نسبت به دیگر بلبرینگ‌ها برخوردار هستند.

ساچمه‌های استفاده شده در بلبرینگ‌های کف گرد بسته به کاربردی که دارند در شکل و ابعاد مختلفی ساخته می‌شود که پر استفاده‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها ساچمه‌های گرد یا کروی شکل است که به دلیل سختی و قدرت بالایی که دارند می‌توانند فشارهای زیادی را تحمل کرده و در برابر تغییر شکل مقاوم باشند. پس از ساچمه‌های کروی شکل، ساچمه‌های سوزنی به خاطر آنکه از فولاد‌های محکم و مرغوبی ساخته شده و جنس خوب و با کیفیتی دارند، در ساخت بلبرینگ‌های کف گرد بیش از سایر ساچمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر بلبرینگی که از مجموعه ما خریداری می‌کنید برای دستگاه‌هایی هستند که فشار و نیروهای سنگینی را ایجاد می‌کنند، لازم است بلبرینگی تهیه کنید که ساچمه‌های مخروطی شکل داشته باشند. چرا که نحوه ساخت و طراحی این ساچمه‌ها به گونه‌ای است که بارهای سنگین به طور مساوی در بین همه تقسیم شده و بدین خاطر در دراز مدت هیچ گونه ایراد و مشکلی برای بلبرینگ‌ها به وجود نمی‌آورند.

نحوه نصب بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگ

همان‌ طور که در بالا نیز بیان کردیم بلبرینگ‌های کف گرد بدین خاطر که توانایی تفکیک‌پذیری دارند می‌توان اجزای آن را به سادگی به یکدیگر متصل کرد یا جدا نمود، اما باید توجه داشته باشید که این امر دلیل بر آن نمی‌شود که هر فردی بتواند بلبرینگ را از دستگاه خارج کرده یا در آن نصب نماید. از آنجایی که روش‌های متفاوتی برای نصب بلبرینگ وجود دارد؛ بنابراین بهتر است در این زمینه کار را به کاردان سپرده و از افراد متخصص در زمینه نصب بلبرینگ کمک بگیرید. اگر خود نیز سررشته‌ای در نصب بلبرینگ دارید لازم است ابتدا مشخصات شفت از نظر کارایی، شرایط محیطی و… را بررسی کرده و پیش از نصب از روان‌کننده جهت افزایش طول عمر استفاده نمایید.

همچنین توجه داشته باشید که هنگام نصب هرگز نباید لغزش یا ضربه‌ای به سطح بلبرینگ وارد شود و استفاده از صفحات فلزی تخت که مقاومت بالایی دارند در هنگام نصب توصیه می‌شود. اگر در هنگام نصب متوجه شوید که سایز بلبرینگ مورد استفاده بزرگ است، می‌بایست اقدام به گرم کردن بلبرینگ نمایید. البته در این حالت باید توجه داشته باشید که حرارت مستقیم و دمای بالا به بلبرینگ آسیب وارد می‌کند. از این رو استفاده از دستگاه‌های گرمکن القایی که تا دمای ۱۲۰ درجه گرم می‌کنند بهترین راه ‌حل خواهد بود.

عوامل موثر در قیمت بلبرینگ های کف گرد

اگر چه برای استعلام قیمت واقعی بلبرینگ‌های کف گرد بهتر است به سایت‌های معتبر خارجی مراجعه نمایید، اما باید بدانید که عوامل مختلفی در تعیین قیمت بلبرینگ‌ها تاثیر‌گذار هستند که شامل موارد زیر می‌شود.:

شرکت سازنده و برند بلبرینگ
اندازه بلبرینگ
هزینه حمل و نگهداری از کشور سازنده تا ایران
نوع بلبرینگ بسته به جنس قفسه، نوع ساچمه، آب‌بند و…
نوسانات ارز

پرسش های متداول

روش های نصب بلبرینگ کفگرد چگونه است؟

روش نصب بلبرینگ کفگرد به سه روش حرارتی یا گرم، مکانیکی یا سرد و هیدرولیک تقسیم می شود. برای نصب بلبرینگ های کوچک از روش سرد استفاده می شود. برای نصب بلبرینگ های متوسط از روش حرارتی استفاده می شود که باید بطور یکنواخت در معرض حرارت باشد. بلبرینگ های سایز بزرگ نیاز به دقت و کنترل بیشتری دارد به همین دلیل روش هیدرولیک مناسب این نوع بلبرینگ ها است.

چرا بلبرینگ کفگرد را می توان به راحتی نصب کرد؟

زیرا واشرها و مجموعه عناصر غلتان و قفسه ها قابلیت نصب جداگانه را دارند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *