انواع مختلف بلبرینگ کف گرد چیست ؟

انواع مختلف بلبرینگ کف گرد چیست ؟

بیرینگ کف گرد چیست ؟

بلبرینگ های کف گرد عمدتا برای پشتیبانی از بارهای محوری طراحی شده است. بسته به نوع اجزای غلتنده این دسته از بیرینگ ها به عنوان بلبرینگ کف گرد ، متشکل از ساچمه های بیرینگ که در حلقه پشتیبانی می شوند ، رولبرینگ های استوانه ای کف گرد متشکل از غلتک های استوانه ای و رولبرینگ های کروی کف گرد متشکل از غلتک های نامتقارن اجزای غلتنده کروی که بین مجموع واشرها ( واشر شفت و واشر نشیمنگاه ) قرار گرفته و زاویه تماس 90 درجه است. در واقع یاتاقان کف گرد نوع خاصی از یاتاقان چرخشی می باشد. مانند دیگر بیرینگ ها ، آنها به طور دائم بین قطعات می چرخند ، اما آنها برای پشتیبانی از یک بار محوری طراحی شده اند.

بلبرینگ های کف گرد چیست ؟

بلبرینگ ها قسمت مهمی از بسیاری از ماشین آلات هستند. متشکل از یک قطعه ماده به شکل دونات ، آنها برای منحصر یا محدود کردن حرکت قطعات متحرک دستگاه طراحی شده اند و در عین حال اصطکاک بین قطعات متحرک دستگاه را نیز کاهش می دهند. آنها به عنوان “یاتاقان” شناخته می شوند ، زیرا استرس قطعات متحرک دستگاه را “تحمل می کنند”. در حالی که همه یاتاقان ها از دستگاه هایی که با آنها استفاده می شوند پشتیبانی می کنند ، اما در انواع مختلفی از جمله بلبرینگ های کف گرد نیز موجود هستند.

بلبرینگ های کف گرد ، بیرینگ های محوری قابل تفکیکی هستند که در طراحی های تک جهته و دو جهته تولید می شوند. برای کمک به مونتاژ و دمونتاژ موثر واشرهای بیرینگ ، واشر تکیه گاه ، قفسه و نصب ساچمه به صورت جداگانه در محل تنظیم آنها نصب می شود. بلبرینگ های کف گرد ممکن است بارهای محوری نسبتا زیاد را در خود جای دهد ، اما آنها نباید در معرض نیروهای شعاعی قرار بگیرند. این دسته از بیرینگ ها برای کاربردهایی با سرعت کم تا متوسط مناسب بوده و برای عملکرد مطلوب آنها به حداقل بار محوری نیاز دارند. از آنجایی که این بیرینگ ها هیچ عدم همراستایی را از بین نمی برد ، آن ها به ندرت با واشرهای نشیمنگاه کروی و واشرهای تکیه گاه استفاده می شوند.

 

بلبرینگ

انواع مختلف بلبرینگ کف گرد چیست ؟

بیرینگ کف گرد متشکل از توپ های بلبرینگ پشتیبانی شده در یک حلقه ، می توانند در کاربردهای کم رانش که بار محوری کمی دارد ، استفاده شوند.
رولبرینگ کف گرد استوانه ای که متشکل از غلتک های استوانه ای کوچک است که به صورت صاف و مرتب با محورهای خود به سمت محور بلبرینگ قرار گرفته اند. آنها ظرفیت حمل بسیار خوبی دارند و ارزان هستند ، اما به دلیل تفاوت در سرعت شعاعی و اصطکاک بیشتر از بلبرینگ ، زودتر فرسوده می شوند.
رولبرینگ مخروطی کف گرد که از غلتک های مخروطی کوچکی تشکیل شده اند که محورهای آنها همه در یک نقطه از محور یاتاقان همگرا می شوند. طول غلتک و قطر انتهای پهن و باریک و زاویه غلتک ها باید به دقت محاسبه شود تا مخروطی صحیحی ارائه شود به طوری که هر انتهای غلتک بدون لغزش بر روی صورت بلبرینگ لغزش کند. کاربرد این بلبرینگ های کف گرد در صنعت خودرو متداول بوده ( به عنوان مثال برای حمایت از چرخ های یک اتومبیل موتوری ) ، جایی که از آنها به صورت جفت استفاده می شود تا رانش محوری را در هر دو جهت و همچنین بارهای شعاعی را در خود جای دهد. آنها می توانند بارهای رانش بیشتری را نسبت به نوع توپ به دلیل مساحت تماس بیشتر پشتیبانی کنند ، اما ساخت آنها گران تر است.
رولبرینگ کف گرد کروی که از غلتک های نامتقارن به شکل کروی استفاده می کنند که در داخل واشر نشیمنگاه با یک مسیر غلتش با شکل داخلی کروی غلت می خورند. آنها می توانند بارهای شعاعی و محوری ترکیبی را در خود جای دهند و همچنین عدم انطباق شفت ها را در خود جای دهند. آنها اغلب همراه با رولبرینگ های کروی شعاعی استفاده می شوند. این دسته از بیرینگ های کف گرد بالاترین تراکم درجه بندی بار را نسبت به همه بیرینگ های کف گرد ارائه می دهند.
بیرینگ های سیال ، جایی که رانش محوری بر روی یک لایه نازک از مایع تحت فشار پشتیبانی می شود – این کشش کمتری را ایجاد می کند.
بیرینگ های مغناطیسی ، جایی که رانش محوری بر روی یک میدان مغناطیسی پشتیبانی می شود. این مورد در مواردی که به سرعت بسیار بالا یا کشش بسیار کم نیاز باشد ، به عنوان مثال سانتریفیوژ از نوع Zippe استفاده می شود.

کاربرد بیرینگ کف گرد چیست ؟

بیشتر بلبرینگ های کف گرد از ساچمه هایی برای پشتیبانی از ماشین هایی استفاده می کنند که از آنها استفاده می شود. آنها به عنوان ” بیرینگ کف گرد ” شناخته می شوند ، حاوی بسیاری از ساچمه های فلزی کوچک در یک باند در اطراف محیط هستند. یکی از کاربرد بلبرینگ کف گرد در مواردی که قطعات متحرک دستگاه بار محوری وارد می کنند ، می باشد. با چیدمان ساچمه ها ، آنها می توانند به چرخش قطعات متحرک دستگاه کمک کنند.

یاتاقان های کف گرد بارهای محوری حاصل از شفت های چرخان را به داخل نشیمنگاه های ثابت یا پایه هایی که در آن چرخش دارند ، جذب می کنند. بارهای محوری آنهایی هستند که به طور خطی در امتداد شفت منتقل می شوند. نمونه های خوب بارهای محوری ، کف گردهای رو به جلو قایق ها یا هواپیماهای محرکه در نتیجه چرخش سریع پروانه آنها است. از این دسته از بیرینگ ها همچنین در دریل های برقی نیز استفاده می شود ، جایی که کاربر وزن خود را در یک چرخش قرار می دهد تا مواد سختی را حفاری کند. چرخ و فلک ها همچنین دارای بیرینگ های کف گرد عظیم برای تحمل تمام وزن چرخشی هستند.

بلبرینگ کف گرد یک طرفه

این دسته از بلبرینگ ها دارای یک واشر شفت ، یک واشر نشیمنگاه و مجموعه قفسه و ساچمه ها هستند. این بیرینگ ها تفکیک پذیر بوده و واشرها را می توان مستقل از مجموعه ساچمه ها نصب کرد. بیرینگ های کوچک تر با واشر نشیمنگاه تخت و واشر نشیمنگاه کروی موجود هستند.

بیرینگ ها با واشر نشیمنگاه کروی می توانند بر روی واشر کروی دیگر نصب شوند ، به طوری که بتوانند عدم همراستایی بین شفت و نشیمنگاه را تحمل کنند. بلبرینگ کف گرد یک طرفه بار محوری را فقط از یک جهت تحمل می کنند و لذا شفت را فقط از یک جهت مهار می کنند. این دسته از بیرینگ ها نباید تحت بار شعاعی قرار گیرند.

بلبرینگ کف گرد دو طرفه

این دسته از بلبرینگ ها دارای یک واشر شفت ، دو واشر نشیمنگاه و دو مجموعه ساچمه و قفسه است. این بلبرینگ ها نیز تفکیک پذیر بوده و از این رو نصب آن ها ساده است. اجزای مختلف را می توان مستقل از هم نصب کرد. واشرهای نشیمنگاه و مجموعه قفسه ها و ساچمه ها مشابه بلبرینگ های کف گرد یک طرفه هستند.

ویژگی بلبرینگ های کف گرد :

قابلیت حمل بار محوری در یک مسیر و یا دو مسیر بر اساس نوع انتخابی
مناسب برای کاربردهایی با بار کم تا متوسط
مناسب برای کاربردهایی با سرعت کم تا متوسط

نکات کلیدی در خرید بیرینگ های کف گرد

هنگام خرید بلبرینگ های کف گرد ، چند نکته وجود دارد که باید بدانید. این دسته از بیرینگ ها در اندازه های مختلف موجود است. باید اندازه ای را انتخاب کنید که با برنامه ای که قصد استفاده از آن را دارید مطابقت داشته باشد. اگر یک بیرینگ برای قطعات متحرک ماشین خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد ، ممکن است نتوانید از آن استفاده کنید. خوشبختانه ، شما می توانید یاتاقان کف گرد را در انواع اندازه های استاندارد و اندازه های متریک سفارش دهید. نکته دیگری که باید هنگام انتخاب خرید یاتاقان کف گرد در نظر بگیرید ، جنس و مواد تشکیل دهنده ساچمه است. بلبرینگ های دارای ساچمه های ارزان قیمت به سرعت تخریب می شوند. با گذشت زمان ، ساچمه ها ممکن است بافت تمیز و صاف خود را از دست بدهند و در نتیجه باعث افزایش مقاومت و کاهش عملکرد می شوند. اما می توانید این دسته از بیرینگ ها را با بسیاری از مواد مختلف ساچمه ها با کیفیت بالا پیدا کنید. بعضی از آنها دارای ساچمه های شیشه ای هستند ، در حالی که برخی دیگر دارای ساچمه های فولاد ضد زنگ هستند. هر دو شیشه و فولاد ضد زنگ از مواد و جنس ساچمه با کیفیت بالا هستند که مدت طولانی دوام می آورند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *