رولبرینگ چیست و چه کاربردی دارد

رولبرینگ چیست و چه کاربردی دارد

رولبرینگ چیست و چه کاربردی دارد

رولبرینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟ وقتی این سوال درباره ی رولبرینگ ها مطرح می شود در واقع درباره مقاومتی که در برابر انواع بار هایی که به آن وارد می شود نشان می دهد صحبت می کنیم . در اینجا منظور بار دو نوع بار محوری و شعاعی هست. حال اگر فشار یا بار از نوع شعاعی باشد از رولبرینگها استفاده می کنیم زیرا در مقابل فشار ها مقاومت بسیاری از خود نشان می دهند. در ادامه ی مقاله چند مدل از رولبرینگ ها( رولبرینگ استوانه ای، مخروطی و… ) را معرفی می کنیم.

سوال انواع رولبرینگ چیست و چه کاربردی در صنایع امروزی دارد

مدل استوانه ای رولبرینگ تا دمای 150 درجه سانتی گراد بدون تغییر بوده و شامل دو نوع یک ردیفه استوانه ای و پر غلتک استوانه ای است. به طور کلی از نمونه استوانه ای در مواردی استفاده می شود که سرعت بالا باشد و یا بار شعاعی سنگینی داشته باشیم. مدل استوانه ای یک ردیفه دارای حلقه های بیرونی و درونی است که این حلقه ها از یک طرف آن یا هر دو طرفش لبه ای ندارد و همین مزیت باعث شده تا رولبرینگ قابل تفکیک باشد.

رولبرینگ پرغلتک برعکس سایر رولبرینگ ها به دلیل نداشتن قفسه قسمت های خالی با غلتک پر شده و شاید علت این نام گذاری همین باشد. با این که پهنا(عرض) آن زیاد است اما ضخامت (قطر) کمی دارد و این ویژگی موجب شده تا به مقدار قابل ملاحظه توانایی حمل بار را داشته باشد و در مقدار فضای موجود برای جا زدن رولبرینگ صرفه جویی و بهینه سازی شود. مدل پرغلتک دارای انواع یک ردیفه، دو ردیفه و چند ردیفه است و مسلما سرعت دورانی آن به اندازه سایر رولبرینگ های معمولی نیست. همچنین به دلیل نداشتن پنجره ساچمه ای غلتک ها مستقیما با هم در تماس هستند و همین موضوع باعث افزایش اصطکاک و وجود مشکلاتی در در لایه هیدرودینامیکی روانکار در فاصله ما بین غلتک ها خواهد شد و در نتیجه باعث افزایش میزان ساییدگی خواهد شد. معمولا برای جلوگیری از این خسارت ها بر روی غلتک ها عملیات حرارتی انجام می دهند.
اصولاً رولبرینگ با بلبرینگ ها تفاوت چندانی ندارد و هر دو محصول در صنعت و کارخانجات های متفاوت دیده می شود این دستگاه ها و یا قطعات بسیار کاربردی بوده و باعث پیشرفت در روند کار می شود هم چنین وجود این قطع باعث شده تا زمان کاری کمتر باشد و عملکرد دستگاه اصلی را بالا ببرد.
تمامی دستگاه ها نیاز به یک روان کار دارند رولبرینگ ها نیست این ویژگی راشامل هستند در نتیجه برای روانکاری این قطعه می توانید از روغن های صنعتی استفاده کنید.

 

بلبرینگ

بررسی بیشتر جنس مخصوص رولبرینگ ها :

رولبرینگ ها در جنس های مختلف تولید شده که هر کدام از آن ها دارای ویژگی مخصوصی هستند جنس این رولبرینگ ها بسته به عناصری است که در فرمولاسیون ساختاری آن ها به کار می رود همچنین می توان برای خریداری رولبرینگ بهتر که دارای کیفیت مناسبی با کار مورد نظر شما باشد به ساختار و ویژگی این قطعه توجه داشته باشید.
‏رولبرینگ ها و یا بلبرینگ ها محصولاتی هستند که سالیان سال از آن ها استفاده می کردند و همواره می توان وجود آنها را در تمامی صنعت ها مشاهده کرد در نتیجه وجود آن ها کمک بسیاری به ما خواهد کرد‌
شما در سایت های آنلاین ما قادر به خرید فروش انواع بلبرینگ ها در برندهای مختلف و یا انواع زنجیر های صنعتی را هستید .

ویژگی های مدل بشکه ای کف گرد

ویژگی های مهم این نوع را به صورت خلاصه به شرح زیر است:

1. وجود زوایه در شیارغلتک برای قابل تحمل بودن بار های شعاعی و بار های محوری
قابلیت تنظیم خودکار ( در نتیجه از حساست رولبرینگ نسبت به ناهمراستایی شافت جلوگیری می کند)
3. دارای قابلیت تفکیک شدن از هم
4. خاصیت نا متقارن بودن این مدل
5. قدرت بالا برای تحمل بار محوری
6. سرعت دورانی بالا

اطلاعاتی در مورد رولبرینگ های مخروطی شکل

مدل مخروطی آن دارای شیار هایی بر روی غلتک یا همان ساچمه آن در کنس های بالا و پایین است که خود این ساچمه ها نیز به صورت مخروطی هستند. از ویژگی های مهم آنها قابلیت جدا سازی آن می باشد و می تواند آن را به دو بخش مجزای مخروط ( دارای کنس های داخلی به همراه قفسه و ساچمه ها است) و کاپ ( تنها کنس بیرونی دارد) تفکیک کرد. رولبرینگ های مخروطی شکل در سه نمونه یک ردیفه، دو ردیفه، چهار ردیفه طراحی شده اند و از نظر اندازه دارای متریک و اینچی می باشند. نوع یک ردیفه آن فقط توانایی تحمل بار های محوری را از یک جهت داشته و همان طور که گفته شد اندازه ی آن به صورت اینچی و متریک هست. استفاده از مدل مخروطی شکل نسبت به سایر نمونه های موجود یک سری مزایا دارد مثلا اینکه چون نیازی به بوش فاصله گذار نیست نصب و جا زدن آن راحت و ساده است، روانکاری آن ساده بوده، از دقت بالایی در هدایت محوری شفت برخوردار است و همچنین تحمل بالایی در مقابل بار های محوری و شعاعی دارد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *