آشنایی با بیرینگهای ساچمه استوانه ای یا رولبرینگ (Roll Bearing)

آشنایی با بیرینگهای ساچمه استوانه ای یا رولبرینگ (Roll Bearing)

آشنایی با بیرینگهای ساچمه استوانه ای یا رولبرینگ (Roll Bearing)

آشنایی با بیرینگهای ساچمه استوانه ای یا رولبرینگ: یاتاقان های مختلفی وجود دارند که ردیف دوم عنصر نورد را به عنوان یک آپشن اضافی در اختیار کاربر قرار می دهند اما بیرینگ ساچمه استوانه ای یک استثناست که همیشه از دو ردیف عنصر نورد به عنوان استاندارد در ساخت استفاده می کند.

رولبرینگ از سیلندر (استوانه) برای حفظ فاصله بین بخش های متحرک یاتاقان استفاده می کند. علت استفاده از استوانه شامل کاهش اصطکاک چرخشی و پشتیبانی از بارهای شعاعی و محوری است. در مقایسه با بلبرینگ، رولبرینگ می تواند بارهای سنگین شعاعی و بارهای محدود محوری را پشتیبانی کند. آنها می توانند با سرعت متوسط تا زیاد کار کنند؛ اگرچه حداکثر سرعت به طور معمول کمتر از حداکثر سرعت بیرینگهای ساچمه کروی است.

نحوه طراحی و ساخت بیرینگهای ساچمه استوانه ای، آنها را قادر می سازد تا بارها را در دو جهت (محوری و شعاعی) تحمل كنند. به دلیل مطابقت سطح مقعر در لایه بیرونی و سطح محدب در لایه درونی، توزیع بار یکنواخت در یاتاقان حاصل می شود.

در حالی که رولبرینگ می تواند بارهای بالاتری نسبت به بلبرینگ های معمولی را تحمل کند، کاربرد آنها معمولا به عملیات های با سرعت پایین محدود می شود. بیشتر انواع بیرینگهای ساچمه استوانه ای خود سازگار هستند و به راحتی قادر به غلبه بر مسائل مربوط به نصب هستند؛ این امر منجر به کاهش نیاز به تعمیر و هزینه های نگهداری است.

رولبرینگ ها در طیف وسیعی از شکل ها و اندازه ها قرار می گیرند و می توانند برای موقعیت های تخصصی سفارشی سازی شوند. همچنین استفاده از ردیف های چندگانه می تواند کارایی بیشتری را برای رفع نیازهای خاص برنامه فراهم کند.

رولبرینگ

انواع و کاربردهای رولبرینگ

صد ها نوع مختلف از رولبرینگ برای برآورده کردن نیازهای ویژه دستگاه ها در دسترس هستند.

رولبرینگ های غلتکی استوانه ای (Cylindrical roller bearings):

این یاتاقان ها دارای غلتک هایی هستند که قطر آنها بیشتر است و می توانند بارهای بیشتری را تحمل کنند. یاتاقان غلتکی استوانه ای می تواند بارهای سنگین شعاعی را تحمل کرده و قادر به استفاده در برنامه های پر سرعت می باشد.

رولبرینگ های بشکه ای (Spherical roller bearings):

می توانند بارهای سنگینی را حتی هنگام تغییر شکل شفت ها تحمل کنند. یاتاقان های کروی غلتکی می توانند بارهای محوری را در هر جهتی تحمل کنند. این یاتاقان ها در ابعاد مختلفی از منفذ، از 20 میلی متر تا 900 میلی متر، در دسترس هستند.

رولبرینگ های سوزنی (Needle roller bearings):

این نوع یاتاقانها نسبت به بیرینگهای استوانه ای معمولی نازک تر هستند و می توانند با یا بدون حلقه داخلی طراحی شوند. رولبرینگ سوزنی برای سازگاری با محدودیت های فضای شعاعی در دستگاه های با بار زیاد و پر سرعت ایده آل است.

رولبرینگ مخروطی (Taper roller bearings):

این یاتاقان ها می توانند بارهای شعاعی و رانشی را پشتیبانی کنند. آنها فقط می توانند بارهای محوری یک طرفه را تحمل کنند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *