رولبرینگ بشکه ای (Spherical Roller Bearings)

رولبرینگ بشکه ای (Spherical Roller Bearings)

رولبرینگ بشکه ای (Spherical Roller Bearings)

رولبرینگ بشکه ای نوعی از بیرینگ های عناصر نورد است که برای مقاومت در برابر شرایط و محیط های دشوار طراحی شده است. نکته اصلی این نوع بیرینگ ها این است که خود تنظیم هستند؛ این امر آنها را قادر می سازد تا تغییر جهت شفت یا سایر مواردی که می توانند اصطکاک و گرمای اضافی ایجاد کنند را بپذیرند. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده است که رولبرینگ بشکه ای برای تجهیزات ارتعاش و سایر كاربردهایی كه بی نظمی در آنها ایجاد مشکل کرده است، بسیار مناسب باشد.

ویژگی های رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ های بشکه ای به دلیل انحنای لایه و عنصر نورد حلقه بیرونی، می توانند انحراف شفت و بی نظمی را بپذیرند. این یاتاقان ها به طور معمول با دو ردیف عنصر نورد بشکه ای شکل طراحی شده اند که در زاویه های مخالف به محور بلبرینگ متمایل هستند.

این دو ردیف غلتک به گونه ای طراحی شده اند که با مسیر های جداگانه در لایه درونی و یک مسیر بشکه ای در لایه بیرونی، در مرکز لایه بیرونی مطابق با محور بلبرینگ هستند. از آنجا که این قطعات با همکاری یکدیگر کار می کنند، رولبرینگ های بشکه ای می توانند ضمن تحمل بارهای بزرگ شعاعی، در همان زمان انحراف را بپذیرند.

آنها همچنین در برابر بارهای ضربه ای بسیار مقاوم هستند و ویژگی هم ترازی آنها امکان بارگیری کامل ظرفیت با وجود انحراف شفت را فراهم می کند. آنها از نظر هدف به بلبرینگ خود تنظیم دو ردیفه بسیار شبیه هستند؛ با این تفاوت که رولبرینگ بشکه ای در حمل بارهای سنگین تر اما با سرعت پایین تر استحکام بیشتری دارند.

رولبرینگ بشکه ای استاندارد با حفره های مستقیم تولید می شود ولی حفره های مخروطی بنا به درخواست در دسترس هستند و ممکن است به طور مستقیم بر روی شفت های مخروطی نصب شوند.

رولبرینگ

سری رولبرینگ بشکه ای

سری ابعاد عبارتند از:

سری 213 – سری ISO Dimension 13
سری 222 – سری ISO Dimension 22
سری 223 – سری ISO Dimension 23
سری 230 – سری ISO Dimension 30
سری 231 – سری ISO Dimension 31
سری 232 – سری ISO Dimension 32
سری 239 – سری ISO Dimension 39
سری 240 – سری ISO Dimension 40
سری 241 – سری ISO Dimension 41
سری 290 – سری ISO Dimension 90

رولبرینگ

برای بهترین رتبه بندی دینامیک، طراحان تمایل دارند از کمترین غلتک بزرگ استفاده کنند. برای بهترین قابلیت حمل بار استاتیک، غلتک های بیشتر با قطر های کمتر بهترین هستند. قطر داخلی، قطر خارجی و عرض این واحدها دارای ابعاد استاندارد متریک هستند که دو رقم آخر در نام گذاری بلبرینگ نشانگر اندازه حفره هستند. به عنوان مثال، اگر دو رقم آخر 12 باشد (عدد یاتاقان 22212 است)، پس ضرب 12 بر 5 نشان می دهد که حفره 60 میلی متر است.

کوچکترین قطر موجود حفره 5 میلی متر است؛ بنابراین، طرح های استاندارد کروی در مضرب 5 ارائه می شوند و این نام گذاری به یک کنوانسیون صنعتی تبدیل شده است. این امر به یک مقدار دو رقمی اجازه می دهد تا رنج حفره از 20 میلی متر (04) تا 480 میلی متر (96) فاصله داشته باشد. این سیستم شماره گذاری در انواع دیگر یاطاقان های عنصر نورد از قبیل بیرینگ های ساچمه کروی و رولبرینگ استوانه ای استفاده می شود.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *