رولبرینگ استوانه ای یا رولربیرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای یا رولربیرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای یا رولربیرینگ استوانه‌ای

بیرینگ تجهیزی است که از طریق چرخش آن، امکان حرکت دو قطعه نسبت به هم فراهم می‌شود. بیرینگ ها انواع مختلفی دارند. در صورتی که عناصر غلتان بیرینگ به شکل استوانه باشد، رولبرینگ استوانه ای (cylindrical roller bearing) نامیده می‌شوند. رولبرینگ استوانه ای دارای تحمل بار شعاعی بسیار بالا و دور زیاد است. بدلیل عمر بالای رولربیرینگ استوانه‌ای، در دراز مدت قیمت رولبرینگ استوانه ای قابل توجیه است و خرید و فروش آن را تضمین می‌کند. در ادامه این مقاله با بخش های گوناگون از جمله دانلود کاتالوگ رولبرینگ استوانه ای و … برخورد خواهیم کرد و به تفضیل انها را توضیح می‌دهیم.

رولربیرینگ استوانه‌ای در صنایع گوناگون کاربرد دارد و جز قطعات مهم می‌باشد. این رولبرینگ در اکثر قطعه ها وجود دارد و با گذشت زمان دچار آسیب می‌شود. این قطعه در زمان کوتاهی قابل تعویض می‌باشد و همین کار را آسان می‌کند. ما در این متن قرار است به بررسی رولبرینگ استوانه ای بپردازیم و کاربرد های آن را ذکر می‌کنیم.

رولبرینگ استوانه ای چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد بیرینگ انواع مختلفی دارد، که یکی از این نوع ها استوانه ای است. رولبرینگ استوانه ای عناصر غلتان استوانه ای شکل دارد. این رولبرینگ قادر به تحمل وزن بالایی می‌باشد. این رولبرینگ در میان سایر رولبرینگ ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این نوع رولبرینگ در سایز، انداز و ابعاد گوناگون تولید می‌شود و روانه بازار می‌گردد.

رولرها از مهمترین قطعه های رولبرینگ هستند، که که علت نام گذاری این رولبرینگ می‌باشند. در رولربیرینگ استوانه‌ای قطعه ای که مسئولیت غلتش را بر عهده دارد، استوانه ای شکل می‌باشد. این نوع رولبرینگ در کشور تولید می‌شود و نیازی به وارد کردن این قطعه مهم نیست. این قطعه قیمت زیادی ندارد و به آسانی در بازار پیدا می‌شود.

رولبرینگ استوانه‌ای از سه جزء اصلی تشکیل شده است که شامل: رینگ داخلی، رینگ خارجی و رولر (عناصر غلتان) استوانه‌ای می‌شود. رولر ها در بین رینگ داخلی و خارجی قرار گرفته و توسط قفسه یا کیج از یکدیگر جدا می‌شوند و در مسیرهای غلتشی خود حرکت می‌کنند. در بررسی انواع رولبرینگ استوانه‌ای متوجه می‌شویم که امکان جدا شدن رینگ داخلی یا خارجی در انواع مختلف هست و به همین علت، نصب و مونتاژ رولبرینگ بر روی شافت بسیار آسان انجام می‌گیرد. در انواع مختلف رینگ ها فاقد لبه بوده و براحتی جداسازی می‌گردند. عموما در اغلب مدل های رولبرینگ استوانه ای، تحمل بار محوری وجود ندارد یا در یک سمت قابلیت اعمال دارد و بیشتر برای تحمل بارهای شعاعی خالص و بسیار زیاد آماده سازی شده‌اند.

این نوع رولبرینگ دارای ویژگی هایی می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

ویژگی های رولربیرینگ استوانه‌ای

1- ظرفیت بالا: رولبرینگ استوانه ای ظرفیت بالایی در تحمل بار دارد. این ویژگی باعث شده که استقبال از این محصول روز به روز افزایش پیدا کند.

2- مقاومت بالا در برابر خوردگی: این نوع رولبرینگ در برابر آسیب های گوناگون از جمله خوردگی مقاومت بالایی دارد. همین موضوع باعث افزایش طول عمر این قطعه می‌شود.

3- قطعات اطراف کمتر: رولربیرینگ استوانه‌ای در اطراف خود قطعه های کمی دارد. به عبارت دیگر تعمیر آن آسان تر خواهد بود، چون که دسترسی به این قطعه سریع می‌باشد.

4- قابلیت گریس کاری آسان: از دیگر ویژگی های مثبت و چشم گیر این قطعه می‌توان به گریس کاری آسان اشاره نمود. از آنجایی که همه قطعه ها به گریس کاری نیاز دارند و با انجام این کار از خراب شدن آن جلوگیری می‌شود.

5- دقت حرکتی مناسب نسبت به تحمل بارهای شعاعی زیاد در کاربردهای دقیق

6- ناهمراستایی در این بیرینگ ها مجاز نیست و باید تمامی انحرافات (محوری، طولی، زاویه ای) شافت بطور کلی برطرف گردند.

انواع رولبرینگ استوانه ای چیست؟

رولبرینگ استوانه ای دارای انواع مختلفی می‌باشد که در ادامه به طور کامل شرح داده می‌شوند.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه
رولبرینگ استوانه ای دو ردیفه
رولبرینگ استوانه ای حفاظ فلزی
رولربیرینگ استوانه‌ای چند ردیفه
رولربیرینگ استوانه‌ای پر غلتک تک ردیفه
رولربیرینگ استوانه‌ای پر غلتک دو ردیفه
رولربیرینگ استوانه‌ای پرغلتک چند ردیفه
رولربیرینگ استوانه‌ای کف گرد

این سه نوع رولبرینگ از شناخته شده ترین رولبرینگ استوانه ای می‌باشند. هر کدام از این رولبرینگ ها کاربرد خاص خود را دارند. هر کدام از این رولبرینگ ها برای وسایل خاصی تولید می‌شود و باعث تفکیک آنها از یکدیگر خواهد شد.

این رولبرینگ ها دارای کاتالوگ مختص به خود هستند. با مطالعه کردن کاتالوگ می‌توان در خصوص رولبرینگ مورد نظر اطلاعات کسب نمود و با کسب اطلاعات می‌توانید نحوه مراقبت از رولبرینگ هم یاد بگیرید. در ضمن می‌توانید از دوره آموزشی جامع بیرینگ ها هایتک صنعت نیز برای یادگیری نحوه انتخاب، مونتاژ، بکارگیری، محاسبات و … نیز استفاده کنید.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه بار شعاعی زیادی را تحمل می‌کند. اما اگر حلقه های داخلی و بیرونی آن لبه داشته باشد، علاوه بر تحمل بار شعاعی بار محوری را نیز تحمل می‌کند. از ویژگی های این رولبرینگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

به واسطه داشتن لبه های باز امکان گریس کاری را آسان می‌کند و از اصطکاک آن جلوگیری می‌نماید.

از آنجایی که رینگ های خارجی یا داخلی از یک طرف لبه دارند، قابل تفکیک هستند. این موضوع باعث سهولت کار هنگام وصل کردن می‌شود.

تماس ساچمه ها با لبه ی رولبرینگ باعث می‌شود، بار بیشتری را تحمل کنند.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه در طرح های مختلف تولید می‌شود. اختلاف این نوع رولبرینگ در طرح لبه های آن می‌باشد، که باعث تفاوت در رولبرینگ استوانه ای می‌شود. از مهمترین طرح این نوع رولبرینگ می‌توان به رولبرینگ هایی که با NU شروع می‌شود، رولبرینگ هایی که با N شروع می‌شود، رولبرینگ هایی که با NJ شروع می‌شود، رولبرینگ هایی که با NUP شروع می‌شود؛ اشاره کرد.

انواع مدل های رولبیرینگ های استوانه‌ای تک ردیفه

مدل NU
در این مدل رینگ خارجی دارای دو لبه uشکل بوده و رینگ داخلی آن بدون لبه و تخت است. تحمل بار محوری در دو جهت وجود ندارد و امکان جابه‌جایی محوری شفت نسبت به نشیمنگاه از هر دو جهت وجود دارد.

مدل N
در این مدل از رولبرینگها، رینگ داخلی دارای دو لبه u شکل بوده و رینگ خارجی آن ها بدون لبه و تخت است. تحمل بار محوری ممکن نیست و امکان جابه‌جایی محوری شافت نسبت به نشیمنگاه از هر دو جهت وجود دارد.

مدل NJ
در این مدل از رولربیرینگها، رینگ خارجی دارای دو لبه یا شانه بوده و رینگ داخلی آن دارای یک لبه یا شانه است. این رولبرینگ ها می‌توانند نیروی محوری شافت را از یک جهت مهار و تحمل کنند.

مدل NUP
در این مدل از رولبرینگ‌های استوانه‌ای تک ردیفه، رینگ های خارجی و داخلی دارای دو لبه می‌باشند که یکی از لبه های رینگ داخلی قابلیت جدا شدن دارند. این نوع رولبرینگ ها را می‌توان به عنوان بیرینگ ثابت (صلب) برای مهار محوری شفت از هر دو جهت به کار گرفت.

هر کدام از این رولبرینگ ها در صنایع و مکان های خاصی استفاده می‌شود. تمام این رولبرینگ ها دارای ویژگی های خاصی هستند و تمامی آنها در ایران تولید می‌شود.

رولربیرینگ پر غلتک استوانه‌ای

رولبرینگ‌های پرغلتک استوانه‌ای نوعی دیگر از رولبرینگ می‌باشد. نام دیگر این رولربیرینگ استوانه‌ای بدون قفسه می‌باشد. این نوع رولبرینگ تعداد غلتک های زیادی دارد به همین علت پهنای نسبتا زیادی دارد، که باعث می‌شود بار بیشتری را تحمل کند. با تحمل بیشتر بار استفاده از آن نیز بیشتر می‌شود.

این رولبرینگ انواع مختلفی دارد، که از شناخته شده ترین آنها می‌توان به یک ردیفه، دو ردیفه، چند ردیفه اشاره کرد. هر کدام از این رولبرینگ ها برای فعالیتی تولید شده اند. رولبرینگ های پر غلتک استوانه ای دارای طرح های گوناگونی می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

طرح NCF
طرح NJ
این طرح ها بر اساس معیار ها استاندارد تولید و روانه بازار می‌شود.

جدول رولبرینگ استوانه ای

جدول رولبرینگ استوانه ای از موارد قابل استفاده و کاربردی در بررسی رولبرینگ استوانه ای و بلبرینگ می‌باشد. این جدول بهترین نوع ممکن مشخصات فنی رولبرینگ را معرفی می‌کند. جدول رولبرینگ استوانه ای صرفا به بیان مشخصات فنی منحصر نمی‌شود.

این جدول به بررسی ابعاد، قطر، ارتفاع، اندازه و غیره می‌پردازد. با استفاده از جدول می‌توان به راحتی اقدام به خرید نمود و انتخاب را آسان می‌کند. این جدول بسیار کاربردی بوده و افراد زیادی از این جدول کمک می‌گیرند. در ادامه به بررسی کاربرد جدول رولبرینگ استوانه ای خواهیم پرداخت.

کاربرد و استفاده آسان از مهمترین عوامل کاربرد این جدول می‌باشد.

در این جدول مشخصات و ویژگی همه رولبرینگ ها به طور دقیق وجود دارد.

دسترسی به این جدول راحت بوده و به راحتی می‌توانید به مشخصات رولبرینگ دسترسی پیدا کنید.

از جمله نکات و مشخصات رولبرینگ می‌توان به دمای رولبرینگ استوانه ای، میزان تحمل و توانایی ضربات وارد شده، سرعت چرخش رولبرینگ، مقدار تلورانس رولبرینگ، آلودگی و شرایط محیطی، ارتعاشات، روانکاری قطعات و غیره اشاره کرد.

اطلاعات این جدول استاندارد بوده و تمام مشخصات را به صورت واقعی نشان می‌دهد. با استفاده از اطلاعات این جدول، طول عمر رولبرینگ افزایش پیدا خواهد کرد.

رولبرینگ استوانه ای دو ردیفه

زمانی که بحث از قدرت بالا در تحمل بار به وجود می‌آید، تنها اسمی که در ذهن افراد مطرح می‌شود؛ رولبرینگ استوانه ای دو ردیفه می‌باشد. این رولبرینگ در تحمل بار بسیار قوی است و در اکثر وسایل بزرگ و سنگین از این رولبرینگ استفاده می‌شود.

این رولبرینگ برای نصب فضای کمی نیاز دارد و همین موضوع باعث محبوبیت این نوع رولبرینگ در صنعت شده است. رولبرینگ استوانه ای دو ردیفه در برندهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. این قطعه از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد، دارای حداکثر عناصر غلتان استوانه ای می‌باشد و همین موضوع باعث شده که با گریس کاری و روغن کاری منظم طول عمر بیشتری خواهد داشت و دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی‌شود.

از رولبرینگ استوانه ای دو ردیفه در لوازم کشاورزی، صنعتی و غیره استفاده می‌شود. این رولبرینگ توانایی تحمل بار زیادی دارد و در لوازم پرکاربرد و سنگین کشاورزی و صنعتی کاربرد داشته و به آسانی قابل تعویض می‌باشد.

این نوع رولبرینگ دارای انواع مختلفی می‌باشد و در طرح های متفاوت تولید می‌شود. همین تنوع باعث می‌شود تا همه افراد برای هر نوع وسیله ای از این قطعه استفاده کنند. همین موضوع کار را برای تولید کنندگان وسایل صنعتی، هوایی، کشتی سازی، کشاورزی و غیره آسان می‌کند.

رولبرینگ

فروش رولبرینگ استوانه ای

فروش رولبرینگ استوانه ای کار سختی نیست. از آنجایی که این نوع رولبرینگ پرطرفدار می‌باشد، فروش آن دشوار نمی‌باشد. برای فروش رولبرینگ استوانه ای راه های متفاوتی وجود دارد. امروزه شاهد فروش محصول به صورت حضوری و اینترنتی هستیم. شما میتوانید برای خرید رولبرینگ استوانه‌ای با مشاوران خبره ما در هایتک صنعت تماس برقرار کنید و از مشاوره های رایگان آنها بهره ببرید.

برای فروش این رولبرینگ نیازی به تبلیغات نیست. اکثر خریداران این قطعه، کشاورزان، راننده وسایل سنگین و غیره می‌باشند. برای فروش حضوری، یک فروشگاه یا مغازه کافی است. زیرا این قطعه بزرگ و سنگین نیست.

برای فروش رولربرینگ استوانه‌ای شما باید اعتماد و اطمینان از خرید را برای مشتری فراهم سازید که این مهم بدون گارانتی و ضمانت بدست نمیآید. بنابراین ما در مجموعه هایتک صنعت اقدام به گارانتی تمامی محصولات خود بالاخص انواع بیرینگ ها را کرده‌ایم و شما می‌توانید با خیال راحت با کارشناسان مجرب ما در هایتک صنعت تماس حاصل فرمایید و با خیالی راحت اقدام به خرید رولبرینگ استوانه ای کنید. داشتن گارانتی برای هر محصول بسیار مهم می‌باشد و از طرفی هم خریدار با خیالی آسوده خرید می‌کند.

زمانی که شخص می‌خواهد رولربیرینگ استوانه‌ای را خریداری کند، ابتدا از اعتبار سایت اطمینان حاصل می‌کند، سپس به اصل یا تقلبی بودن قطعه می‌پردازد و بعد از کسب اطمینان قیمت ها را مقایسه می‌کند و در نهایت خرید انجام می‌دهد.

از آنجایی که این قطعه کمیاب نیست، در اکثر مکانیکی ها هم رولربیرینگ استوانه‌ای موجود می‌باشد و در نیازی به سفارش دادن نیست.

قیمت رولبرینگ استوانه ای

مبحث قیمت رولبرینگ استوانه ای به عوامل زیادی بستگی دارد. از مهمترین این عوامل کشور سازنده است. اگر این قطعه در کشور پیشرفته و صاحب نام تولید شود، قیمت محصول زیاد می‌باشد، ولی اگر قطعه در کشور معمولی یا عقب مانده تولید شود، قیمت زیادی نخواهد داشت.

نکته بعدی که در قیمت این قطعه مهم است، اصل بودن آن می‌باشد. اگر قطعه ای که می‌خرید اصل باشد، قیمت آن بالا خواهد بود ولی اگر تقلبی باشد، قیمت بالایی ندارد. از دیگر عواملی که بر قیمت رولبرینگ استوانه ای تاثیر گذار است، برگه گارانتی می‌باشد. هر کالا یا محصولی که برگه گارانتی داشته باشد، قیمت بالاتری دارد. داشتن برگه گارانتی یعنی داشتن ضمانت نامه برای کالا یا محصول.

اگر توانایی تشخیص رولبرینگ اصل از تقلبی را ندارید می‌توانید از افراد با تجربه کمک بگیرید. زیرا در اکثر اوقات کالای تقلبی را به جای کالای اصلی به افراد به قیمت اصل می‌فروشند. به همین دلیل است که بعضی از این قطعه ها طول عمر کمی دارند و با گذشت مدت زمان کوتاهی آسیب می‌بینند. توصیه می‌شود که قبل از نصب قطعه از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید، تا بعدا مشکلی رخ ندهد.

رولبرینگ

قیمت برندهای معتبر رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای SKF
رولبرینگ استوانه ای FAG
رولبرینگ استوانه ای NACHI
رولبرینگ استوانه ای Koyo
رولبرینگ استوانه ای NTN
رولبرینگ استوانه ای NSK
رولبرینگ استوانه ای KG
رولبرینگ استوانه ای Timken
رولبرینگ استوانه ای INA

رولربیرینگ استوانه‌ای کف گرد

یکی دیگر از انواع رولبرینگ ها، رولبرینگ استوانه ای کف گرد می‌باشد. این نوع رولبرینگ دارای ویژگی های منحصر به خود هستند و برای کار های خاصی تولید می‌شوند. به طور معمول این نوع رولبرینگ از یک واشرشفت، غلتک استوانه ای و واشر محافظ تشکیل می‌شود.

به این نکته توجه نماید که استفاده کردن از اصطلاحاتی همچون رینگ داخلی و خارجی برای این محصول درست نیست. این رولبرینگ به نحوی قرار می‌گیرد که بیرنگ ها بتوانند بارهای محوری مناسب را تحمل کنند.

معمولا این رولبرینگ با عنوان سری 8000 شناخته شده است. هر کدام از این رولبرینگ ها دارای کد فنی مشخص می‌باشند، که باعث می‌شود به راحتی تفکیک شوند. بیرینگ ها برای تحمل کردن بار محوری ساخته شده اند، به همین علت نمی‌توانند بار شعاعی را تحمل کنند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این برینگ ها زاویه حساس دارند و باید به خوبی از آنها مراقبت کرد.

زمانی که مکان نصب رولبرینگ خوب باشد، می‌توان واشر شفت و محافظ را حذف نمود. برای این کار باید مکان نصب رولبرینگ صاف و مناسب باشد که با گذشت زمان دچار آسیب نشود. رولربیرینگ استوانه‌ای کف گرد دارای انواع مختلفی می‌باشد، که از شناخته شده ترین آنها رولبرینگ استوانه ای کف گرد یک ردیفه و رولبرینگ استوانه ای کف گرد دو ردیفه می‌باشد. هر کدام از این نوع ها برای مکان و شرایط خاص طراحی و تولید شده اند.

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه: این نوع رولبرینگ برای یک جهت استفاده می‌شود. به عبارت دیگر نیروی محوری را در یک جهت تحمل می‌کند.

رولبرینگ استوانه ای کف گرد دو ردیفه: این نوع رولبرینگ برای دو جهت استفاده می‌شود. به عبارت دیگر نیروی محوری را در دو جهت تحمل می‌کند.

کاتالوگ رولبرینگ استوانه ای

کاتالوگ رولبرینگ استوانه ای در انتخاب این قطعه به افراد کمک زیادی می‌کند. در این کاتالوگ مشخصات ظاهری و فنی محصول به صورت دقیق ذکر می‌شود. با وجود این کاتالوگ دیگر نیازی به تحقیق در خصوص رولربیرینگ استوانه‌ای نمی‌باشد.

با وجود این کاتالوگ رولبرینگ استوانه ای خرید آسان می‌شود.

کاربرد رولبرینگ استوانه ای چیست؟

رولبرینگ استوانه ای دارای کاربرد زیادی می‌باشد. از مهمترین کاربرد آن کمک در سرعت بالا است. رولبرینگ استوانه ای وزن بسیاری را تحمل می‌کند. معمولا از این نوع رولبرینگ در ماشین آلات و صنایع استفاده می‌شود. این نوع رولبرینگ دارای نقطه ضعف هایی می‌باشد. از اصلی ترین این ضعف ها می‌توان به درجه آزادی کم و سایش بالا اشاره کرد.

رولبرینگ استوانه ای نسبت به رولبرینگ شعاعی دارای قابلیت بیشتری می‌باشد. رولبرینگ استوانه ای دارای کاربرد ها زیادی است که در ادامه به اصلی ترین آنها پرداخته می‌شود.

کارخانه سنگ زنی
کارخانجات نورد و غلتک پرسی
صنایع دریایی
گیربکس بزرگ
تجهیزات دوار مانند کمپرسور، پمپ و …
تجهیزات انتقال نیرو
تجهیزات فولادی
تولید روغن
صنایع نفت
پتروشیمی
صنایع کشتی سازی
موارد ذکر شده بالا بخش کوچکی از کاربرد رولبرینگ استوانه ای می‌باشد. به طور کلی هر فضایی که وزن زیادی را تحمل کند، از این قطعه استفاده می‌شود. این قطعه قدرت تحمل بار زیادی را دارد و همین موضوع باعث شده تا در وسایل سنگین از این قطعه استفاده شود. همانطور که در متن بالا هم گفته شد، رولبرینگ استوانه ای دارای تنوع بالایی می‌باشد ، که هر کدام از آنها برای وسایل خاص تولید می‌شود.

این قطعه از آنجایی که دارای بار شعاعی زیادی می‌باشد، در سرعت بالا بسیار موثر است. به همین دلیل در وسایل با سرعت بالا از این قطعه استفاده می‌شود

جمع‌بندی

ما در این متن به بررسی رولبرینگ و انواع آن پرداختیم. همچنین در متن در خصوص کاربرد رولبرینگ اشاره کردیم. رولبرینگ ها جز قطعات مهم در وسایل و ماشین آلات سنگین استفاده می‌شود. زیرا این قطعه توانایی بالایی در خصوص تحمل بار شعاعی دارد. لازمبه ذکر است که در انتخاب این بیرینگ باید دقت عمل را داشته باشید و در صورتیکه بر روی شافت خود بارهای محوری نیز دارید باید از بیرینگ هایی که تحمل بارهای محوری دارند در کنار این رولبیرینگ استفاده کنید و آنها را مکمل همدیگر کنید.

قیمت این قطعه زیاد نیست و به راحتی قابل تعویض می‌باشد. رولبرینگ ها در سایز، اندازه و ابعاد مختلف تولید می‌شود و افراد می‌توانند متناسب با نیازشان خرید نمایند. برای خرید این قطعه می‌توانید هم به صورت اینترنتی و هم حضوری اقدام کنید.

از شناخته شده ترین رولبرینگ های حال حاضر در کشور می‌توان به رولبرینگ سوزنی، مخروطی، استوانه ای، صنعتی، بشکه ای و معدنی اشاره کرد. همه این رولبرینگ ها دارای کاتالوگ مخصوص به خود می‌باشند. در این کاتالوگ ها تمام مشخصات رولبرینگ به صورت دقیق ذکر شده تا افراد با خیالی آسوده اقدام به خرید کنند.

رولبرینگ استوانه ای کف گرد از دیگر انواع این رولبرینگ ها بوده، که کاربرد خاص خود را دارد و در عین حال دارای نقطه ضعف هایی می‌باشد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *