رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای چیست؟

این نوع رولبیرینگ ها به گروه بیرینگ های خود تنظیم تعلق دارند. به دلیل سطح کروی رینگ خارجی این رول برینگ دارای خاصیت خود میزانی است و برای بار های شعاعی ضربه ای مناسب است. رینگ خارجی این بیرینگ ها مشابه بلبرینگ های خود تنظیم و رولبرینگ های کروی هستند.

مشخصات فنی رولبرینگ بشکه ای

طراحی رولبرینگ بشکه ای به گونه ای است که محور تقارن رینگ داخلی به راحتی می تواند با محور تقارن رینگ خارجی به صورت زاویه دار قرار گیرد که این موضوع باعث می شود رولبرینگ خود را با اشکالات مونتاژی ناشی از زاویه ای شفت یا خیز شفت تطبیق بدهد. غلتک های این نوع بلبرینگ بشکه ای شکل می باشند. پروفیل سطح آنها کاملا با فرم سطح تماسشان در رینگهای خارجی و داخلی مطابق است. این غلتک ها توسط لبه های برجسته رینگ داخلی و قفسه های نگه دارنده در موقعیت خود ثابت شده اند.

قفسه ها عموما از دو جنس برنج یا پلی آمید تقویت شده با الیاف شیشه ساخته می شوند. رولبرینگ های بشکه ای بسیار مستحکم هستند و توانایی تحمل بار های سنگین همراه با بار های ضربه ای شدید آنها را برای استفاده در ماشین آلات معدن، غلتک های پشت بند و غیره مناسب کرده است. این نوع رولبرینگ ها طراحی شده اند برای تحمل بار های سنگین شعاعی و توانایی تحمل بارهای محوری در این نوع بیرینگ ها پایین است.

رولبرینگ بشکه ای از قوی ترین رولبرینگ های مورد استفاده در صنعت می باشد. هیچ بلبرینگی قادر به تحمل بار به اندازه رولبرینگ بشکه ای نیست. محدودیت سرعت کارکرد رولبرینگ های بشکه ای باعث می گردد این رولبرینگ در سرعت های بالا کارایی چندانی نداشته باشد.

توانایی تحمل ناهمراستایی در رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ های بشکه ای به گونه ای طراحی شده است که می توانند عدم همراستایی را تحمل کنند. رولبرینگ بشکه ای دارای دو ردیف ساچمه یا غلطک بشکه ای شکل در یک کنس مشترک منحنی شکل در کنس خارجی بلبرینگ هستند و آن دو شیار ساچمه در کنس داخلی این قابلیت را برای رولبرینگ بشکه ای فراهم می آورد که بتواند نسبت به محور زاویه بسازد. در واقع عدم یا نبود همراستایی زاویه ای بین کنس داخلی و خارجی بلبرینگ، بدون هیچ اثری بر عملکرد بلبرینگ قابل تحمل است. در نتیجه بلبرینگ خاصیت خود تنظیمی داشته و نسبت به ناهمراستایی یا عدم همراستایی محور یا شفت حساس نباشد و علاوه بر تحمل بار شعاعی، بار محوری را نیز از دو طرف تحمل کند.

میزان عدم همراستایی مجاز در جدول مشخصات فنی بلبرینگ آورده شده است. این مقادیر در شرایط کارکرد طبیعی بلبرینگ و بار نرمال (C/P>10) و هنگامی که موقعیت عدم همراستایی شفت یا محور نسبت به کنس خارجی بلبرینگ ثابت است، صحیح می باشند. همچنین درستی مقادیر ذکر شده در آن جدول به چیدمان بلبرینگ ها و نوع کاسه نمد بکار رفته نیز بستگی دارد.

تحمل بار در رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای به خاطر طراحی داخلی خاص خود قادر به تحمل بار های بسیار سنگین محوری باشد. در واقع وجود ساچمه ها یا غلتک های بلند، قطور، متقارن و به تعداد زیاد این بلبرینگ را قادر به تحمل بالا در برابر نیرو ها و فشار های بسیار می سازد. اگر رولبرینگ بشکه ای توسط غلاف یا بوش واسطه واسطه بر روی شفت استوانه ای (شفت صاف و بدون شیب) بدون پله نصب شوند.

رولبرینگ

نصب و جازدن رولبرینگ بشکه ای با سوراخ داخلی مخروطی

رولبرینگ های بشکه ای دارای سوراخ داخلی مخروطی همیشه با انطباق تداخلی بر روی شفت یا محور نصب می شوند. این میزان تداخل با کاهش مقدار در لقی داخلی بلبرینگ یا مقدار پیشروی یا حرکت حلقه یا کنس داخلی بلبرینگ بر روی شفت یا محور مخروطی شکل (شیب دار) روش های صحیح جهت رسیدن به انطباق مورد نظر است که معمولا روش کاهش لقی داخلی نسبت به روش دوم مناسب تر است. به جز مواردی که رولبرینگ بشکه ای کوچک یا فضای اطراف آن کم باشد. همچنین در صورت وارد شدن بار های سنگین، سرعت های زیاد و دما های بالا، لقی داخلی اولیه بلبرینگ باید بالاتر از نرمال کلاس C4 ،C3 بوده و به مقدار حداکثر کاهش لقی بلبرینگ توجه کرد.

رولبرینگ بشکه ای در دو نوع با سوراخ داخلی بدون شیب و مخروطی که دارای شیب ۱:۳۰ (با پسوند K30 در شماره فنی بلبرینگ) و شیب ۱:۱۲ (با پسوند K در شماره فنی بلبرینگ) تولید می شود.

برای نصب و جازدن مناسب رولبرینگ بشکه ای با سوراخ داخلی مخروطی می توان روش های زیر را استفاده کرد:

اندازه گیری کاهش لقی بلبرینگ
اندازه گیری زاویه بوسیله سفت کردن مهره قفل کن (مهره چاکنت)
اندازه گیری بالا روی محوری
اندازه گیری انبساط کنس داخلی بلبرینگ

رولبرینگ بشکه ای EC

نوع EC دارای ساچمه یا غلتک های تقویت شده می باشد که با این ویژگی قدرت تحمل بار و نیروی بیشتری را دارند و همچنین مانند سری CC دارای دو قفسه فولادی نوع پنجره‌ ای و کنس داخلی بدون لبه و رینگ راهنما مرکز شده نسبت به رینگ داخلی می باشد که با به ارث بردن این ویگی ها از سری CC، موجب کاهش زیاد اصطکاک شده است.

رینگ یا حلقه راهنما، حلقه ای جهت هدایت بهتر غلتک ها (ساچمه ها) در حرکت یا چرخش رولبرینگ بشکه ای می باشد.

سری طراح های رولبرینگ های بشکه ای که دارای پسوند های CAC, ECAC, CA, ECA در شماره فنی بلبرینگ مشخص می شوند در سری های دارای اندازه های بزرگتر بکار برده می شوند.

در همگی این سری از رولبرینگ های بشکه ای غلتک ها (ساچمه ها) متقارن، قفسه برنجی یک تکه مشاین کاری شده از نوع چنگکی دوبل، لبه‌ های مهار کننده بر روی کنس داخلی بلبرینگ قرار گرفته و رینگ راهنما مرکز شده نسبت به کنس داخلی بلبرینگ است و پنجره ساچمه ها به صورت یکپارچه و از جنس فولاد یا برنج است.

روانکاری رولبرینگ بشکه ای

جهت روانکاری بهتر و مؤثر تر رولبرینگ بشکه ای بیشتر سری های این نوع بلبرینگ دارای یک شیار محیطی و سه سوراخ روانکاری در کنس بیرونی جهت عملکرد بهتر روانکاری هستند که این ویژگی با پسوند W33 در شماره فنی بلبرینگ مشخص شده است (در طراحی E به صورت استاندارد دارای شیار محیطی و سه سوراخ روانکاری می‌باشند. لذا پسوند W33 از شماره فنی این بلبرینگ ها حذف شده است).

کاسه نمد در رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ های بشکه ای با کاسه نمد تقویت شده با ورق فولادی و از جنس لاستیک‌ های مقاوم به روغن و سایش نیز تولید شده اند. کاسه نمد در آنها به صورت دو تکه بوده که یک تکه در فرورفتگی کنس خارجی یا حلقه بالایی نصب شده و قسمت دیگر به حلقه پایینی یا کنس داخلی متصل شده است. کاسه نمد هایی که دارای دو لبه تماس می‌باشند به دلیل اینکه با سطح غلتش کنس داخلی بلبرینگ در تماس اند، دارای آب‌بندی بهتری هستند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

3
59 بازدید ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
مدیریت سایت
0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *