شناخت رولبرینگ

رولبرینگ چیست؟

رولبرینگ‌ها یکی دیگر از قطعاتی هستند که در صنعت و تولید بسیار کاربردی هستند.

رولبرینگ‌ها تفاوت زیادی با بلبرینگ‌ها ندارند و هر دو از یک خانواده می‌باشند، اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها این است که رولبرینگ‌ها دارای غلتش بیشتری هستند و بعضا با جابجایی نسبی بین دو قطعه در حرکت هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد میزان تحمل و زاویه فشار وارد شده به رولبرینگ و بلبرینگ است. که می‌توان گفت رولبرینگ مقاومت زیادی در برابر حرکت شعاعی و فشارهای وارد شده دارد.

کلمه بلبرینگ از بخش ball و bearing تشکیل شده است. بلبرینگ‌ها در واقع نوعی از یاتاقان‌ ها هستند که قابلیت تحمل بار شعاعی و محوری را دارند و بیشتر در جاهایی به کار می‌رود که بار به نسبت کوچک باشد.

رولبرینگ‌ها و یا به عبارتی roller bearing همان‌طور که گفته شد قطعاتی هستند که امکان حرکت نسبی بین دو قطعه را از طریق لغزیدن فراهم می‌کنند.

رولبرینگ‌ها قابلیت تحمل فشار زیاد به صورت محوری را ندارند و به دلیل تماس ساچمه با سطح که به صورت یک خط می‌باشد، قادر به این هستند که فشار زیاد به صورت شعاعی را تحمل کنند.

پس به دلیل مقاومت بالای رولبرینگ‌ها در تحمل بار شعاعی می‌توان گفت زمانی که فشار از نوع شعاعی باشد از رولبرینگ و زمانی که فشار به هر دو صورت شعاعی (Radial) و محوری (Thrust) باشد از بلبرینگ استفاده خواهد شد.

انواع رولبرینگ

با توجه به محل استفاده و میزان فشار وارد شده و کاری، انواع متعددی از رولبرینگ موجود است.

رولبرینگ‌های سوزنی، مخروطی، استوانه‌ای و بشکه‌ای از انواع رولبرینگ‌ها می‌باشند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه‌ای دارای ساچمه‌های استوانه‌ای است و دارای تحمل بار و فشار زیاد هستند. رولبرینگ‌های استوانه‌ای تک ردیفه، دارای طرح‌های گوناگون و لبه‌های مختلف می‌باشند.

رولبرینگ‌های استوانه‌ای دارای حلقه‌های کامل می‌باشد که قفسه و ساچمه‌ها روی آن سوار بوده و از هم جدا نمی‌شوند.

از این نوع رولبرینگ برای تحمل بارهای شعاعی زیاد و سرعت بالا استفاده می‌شود. رولبرینگ‌های استوانه‌ای شامل دو مدل استوانه‌ای یک ردیفه و استوانه‌ای پرغلتک می‌باشد.

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ‌های سوزنی و یا به عبارتی رولبرینگ‌های استوانه‌ای با غلتک بلند و کم قطر قادر به تحمل بارهای شعاعی بوده و قطر غلتک سوزنی در انتهای آن کاهش می‌یابد. این نوع بلبرینگ به دلیل اینکه سطح مقطع‌شان دارای ضخامت کمی بوده، معمولا در جاهایی استفاده می‌شود که کم وزن بوده و یا فضای شعاعی کمی وجود دارد.

رولبرینگ‌های سوزنی با اینکه ضخامت کمی دارد اما دارای تحمل فشار بار زیاد می‌باشد و این رولبرینگ‌ها دارای رینگ داخلی و یا بدون رینگ داخلی هستند.

از رولبرینگ سوزنی بدون رینگ داخلی اصولا برای کم کردن فضای اشغال شده بیرینگ استفاده می‌شود.

از انواع رولبرینگ‌های سوزنی می‌توان به دو مدل رولبرینگ سوزنی یک ‌ردیفه و رولبرینگ سوزنی دو ردیفه اشاره کرد.

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی شامل شیار داخلی و خارجی و همچنین غلتک‌های مخروطی می‌باشد. طراحی رولبرینگ‌های مخروطی به شکلی می‌باشد که قابلیت تحمل بارهای محوری و شعاعی را دارد.

در این نوع بلبرینگ تحمل فشار بار به صورت محوری با افزایش زاویه تماس افزایش پیدا می‌کند و از اصلی‌ترین مزایای رولبرینگ مخروطی می‌توان به ظرفیت تحمل بالای نیروی شعاعی و همچنین تحمل نیروی محوری در یک جهت اشاره کرد.

این مدل رولبرینگ معمولا در صنعت خودرو، جعبه دنده و همچنین ماشین‌آلات صنعتی بسیار پرکاربرد است.

از انواع رولبرینگ‌های مخروطی می‌توان به رولبرینگ مخروطی یک ردیفه، رولبرینگ مخروطی دو ردیفه و نیز رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه اشاره کرد.

رولبرینگ بشکه‌ای

این رولبرینگ به دلیل سطح کروی رینگ خارجی، دارای خاصیت خودمیزانی است و همچنین به گروه بیرینگ‌های خود تنظیم، تعلق دارد و برای بارهای شعاعی ضربه‌ای گزینه بسیار مناسبی است.

رولبرینگ‌های بشکه‌ای دارای استحکام بالایی بوده و قادر به تحمل بارهای سنگین به همراه ضربه‌های شدید می‌باشند. به همین جهت این نوع رولبرینگ در ماشین‌آلات معدن و غلتک‌های پشت بند بسیار پرکاربرد می‌باشد.

به عبارتی این نوع رولبرینگ از قوی‌ترین رولبرینگ‌ها برای تحمل فشارهای زیاد به صورت شعاعی بوده و برای بارهای محوری گزینه مناسبی نمی‌باشند و همچنین در سرعت‌های بالا کاربرد چندانی ندارند.

درآخر

شما می توانید با توجه به نیاز و جایگاهی که رولبرینگ در آن استفاده خواهد شد، تصمیم‌گیری کنید و یکی از انواع رولبرینگ‌های تعریف شده را تهیه نمایید.

دقت کنید زاویه فشار بار شما و میزان فشاری که باید رولبرینگ تحمل کند چه میزان باید باشد تا با انتخابی درست در آینده دچار مشکلات و خسارات سنگین نشوید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت از قیمت و انواع رولبرینگ‌ ها آگاهی پیدا کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *