مزیت استفاده از رولبرینگ مخروطی

مزیت استفاده از رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی چیست؟

رولبرینگ مخروطی (Tapered roller bearing) جزو یکی از انواع بیرینگ های صنعتی غلتشی با عناصر علتان مخروطی شکل است که جزئی از اجزای مهم ماشین آلات صنعتی، خودروها و جعبه دنده‌ها به شمار می‌آید. در بازار اصطلاح رولبرینگ مخروطی به بلبرینگ چرخی و دیفرانسیلی نیز معروف هستند. اصولا رولبرینگ‌های مخروطی طوری طراحی می‌شوند که بتوانند مقاومت بالایی در برابر بارهای محوری و شعاعی داشته باشند. رولبرینگ‌های مخروطی دارای سه قسمت کلیدی می‌باشند که این سه قسمت لایه‌های درونی، بیرونی و غلتک‌های مخروطی هستند. از نظر شکل ظاهری و به صورت جداگانه، حلقه‌های داخلی و خارجی رولبرینگ مخروطی شکل است.

مسیر غلتش غلتک‌های مخروطی رولبرینگ، دارای سطحی زاویه دار و متناظر با غلتک‌های مخروطی است که باعث شده این حلقه‌ها شکلی شبیه مخروط داشته باشند. مزیت کلیدی رولبرینگ مخروطی نسبت به سایر یاتاقان‌ها این است که می‌تواند مقاومت بالایی در برابر بارهای محوری و بارهای شعاعی داشته باشد. لازم به ذکر است که قطعات رولبرینگ‌های مخروطی می‌توانند از هم جدا شوند.

رولبرینگ مخروطی

عموما قسمت‌های خارجی رولبرینگ مخروطی را از ورق‌های کشیده تولید می‌کنند. همچنین رولبرینگ‌های مخروطی در ساختار خود دارای دو لبه‌ی کوچک و بزرگ هستند. لبه‌ی کوچکتر وظیفه‌ی ثابت نگه داشتن غلتک‌ها در جای خود در زمان تماس یا برخورد با دیگر اجزای ماشین آلات صنعتی را بر عهده دارد. لبه‌ی بزرگتر اما وظیفه‌ی افزایش استحکام، ایستایی و مقاومت به فشار رولبرینگ را عهده‌دار است. معمولا رولبرینگ‌های مخروطی با استفاده از ترکیبی از فولاد ضد زنگ و آلیاژهای کرم‌دار تولید می‌شوند. کروم سبب افزایش استحکام رولبرینگ شده و از طرفی فولاد ضد زنگ نیز مقاومت به خوردگی بالایی دارد. در ادامه اطلاعات کامل‌تری در خصوص این دسته از رولبرینگ‌ها و مزایا و کاربردهای آن‌ها ارائه خواهیم نمود. پس این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

تعریف رولبرینگ مخروطی چیست؟

یاتاقان رولر مخروطی نوعی از یاتاقان های غلتشی است که برای تحمل بارهای شعاعی و محوری (تراست) طراحی شده است. این شامل یک حلقه داخلی (مخروط cone)، یک حلقه بیرونی (کاپ cup)، رولرهای مخروطی و یک قفس (یا نگهدارنده) است که غلتک ها را در جای خود نگه می‌دارد.

رولبرینگهای مخروطی به گونه ای زاویه دارند که بارهای شعاعی و محوری را تحمل می‌کنند. در نتیجه، این یاتاقان ها معمولاً در کاربردهایی که بارهای شعاعی و محوری بالا وجود دارد، مانند ماشین آلات خودرو و صنعتی استفاده می‌شوند.

طراحی رولبرینگ مخروطی به آن اجازه می‌دهد تا ناهماهنگی ها و انحرافات جزئی شفت یا محفظه را در خود جای دهد که به کاهش سایش و افزایش طول عمر یاتاقان کمک می‌کند. علاوه بر این، شکل مخروطی غلتک ها به توزیع یکنواخت بار در تمام طول رولر کمک می‌کند، که به کاهش سایش و افزایش طول عمر بلبرینگ کمک می‌کند.

به طور کلی، رولبرینگهای مخروطی به دلیل دوام و قابلیت اطمینان شناخته شده‌اند و در طیف گسترده ای از کاربردها در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

مزیت استفاده از رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی یکی از قطعاتی است که مزایای قابل توجهی دارد. یکی از مهمترین مزیت‌های این رولبرینگ‌ها، قابلیت تحمل بار شعاعی و محوری به صورت همزمان می‌باشد. به علاوه اصطکاکی که رولبرینگ‌های مخروطی ایجاد می‌کنند، نسبتا کم است. مقاومت به سایش بالا هم یکی دیگر از مزایای این دسته از رولبرینگ‌ها به حساب می‌آید. همچنین دقت بالا و طول عمر زیاد در کنار قابلیت تحمل بار زیاد در هنگام شروع چرخش بلبرینگ نیز از جمله‌ی دیگر مزایای رولبرینگ‌های مخروطی است.

انواع رولبرینگ مخروطی

اما در خصوص مهمترین انواع رولبرینگ مخروطی لازم به ذکر است که رولبرینگ‌ها را از زوایای مختلف می‌توان به انواع گوناگونی تقسیم نمود. همانطور که ذکر شد، اجزای رولبرینگ‌های مخروطی قابلیت جدا شدن دارند. رولبرینگ‌ها را از این حیث به دو دسته رولبرینگ مخروطی کاپ و رولربرینگ مخروط تقسیم بندی می‌کنند. رولبرینگ مخروط دارای کنس یا قسمت جدا شونده داخلی و رول و ساچمه است. این در حالی است که رولبرینگ کاپ فقط دارای کنس بیرونی می‌باشد.

همچنین از نظر سایز نیز رولبرینگ‌های مخروطی به دو دسته رولبرینگ اینچی و رولبرینگ متریک تقسیم بندی می‌شوند. به علاوه از نظر شکل ظاهری و تعداد ردیف هم رولبرینگ‌های مخروطی را می‌توان به سه دسته رولبرینگ یک ردیفه، رولبرینگ دو ردیفه و رولبرینگ چهار ردیفه تقسیم بندی نمود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهمترین انواع رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه
رولبرینگ مخروطی یک ردیفه، یکی از انواع رولبرینگ‌های مخروطی است که تنها توانایی تحمل بار محوری را از یک جهت دارد. از آنجایی که با وارد شدن بار شعاعی به قطعات صنعتی، بار محوری هم تولید خواهد شد، در نتیجه این دسته از رولبرینگ‌ها به صورت دوتایی در قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرند تا هم بار شعاعی و هم بار محوری را تحمل کنند. از جمله‌ی مهمترین مزایای این دسته از رولبرینگ‌ها می‌توان به قدرت تحمل بسیار زیاد در برابر بارهای محوری و شعاعی، نگهداری آسان و نصب و جا زدن و روانکاری ساده آن‌ها اشاره نمود.

رولبرینگ مخروطی دو ردیفه
رولبرینگ‌های مخروطی دو ردیفه، یکی از پرکاربردترین انواع رولبرینگ‌ها هستند که قدرت تحمل بار بسیار زیادی را دارند. در برخی از قطعات مثل دستگاه‌هایی که در معدن کار می‌کنند، ماشین‌ها، گیربکس‌ها، ابزار و تجهیزات جرثقیل‌ها و … بارهای شعاعی از یک طرف و بارهای محوری از طرف دیگر به قطعه وارد می‌شود. در نتیجه رولبرینگ مخروطی دو ردیفه در این قطعات وظیفه تحمل همزمان بار شعاعی و محوری را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که رولبرینگ مخروطی دو ردیفه به دو دسته رولبرینگ TDI و TDO تقسیم بندی می‌شود. رولبرینگ‌های مخروطی TDI شامل دو غلتک، رینگ داخلی، رینگ خارجی و قفسه نگهدارنده هستند. رولبرینگ TDO اما یک تفاوت جزئی نسبت به مدل TDI دارد. این رولبرینگ‌ها علاوه بر اجزایی که برای رولبرینگ مخروطی TDI ذکر شد، دارای دو رینگ داخلی همراه با یک غلتک هستند.

از جمله‌ی مهمترین مزیت‌های رولبرینگ دو ردیفه می‌توان به ظرفیت تحمل بار بسیار زیاد و قابلیت تحمل بارهای شعاعی و محوری به صورت همزمان، قابلیت تحمل بارهای محوری در دو طرف قطعه، میزان سفتی زیاد، اصطکاک کمتر، طول عمر بالا و قابلیت اطمینان عملیاتی زیاد اشاره نمود.

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه
همانطور که از نامشان پیداست، رولبرینگ‌های مخروطی چهار ردیفه به صورت چهار رولبرینگ به هم چسبیده طراحی شده‌اند. غلتک رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه دارای یک لبه‌ی داخلی است. این لبه داخلی قدرت تحمل بار رولبرینگ را افزایش داده و باعث کاهش اصطکاک قطعه می‌گردد. لازم به ذکر است که این رولبرینگ‌ها در مواردی که فشار وارده به قطعه بسیار زیاد است به کار گرفته می‌شوند.

مزایا و معایب رولبرینگ مخروطی چیست؟

مزایای رولبرینگهای مخروطی:

ظرفیت حمل بار بالا (High load-carrying capacity): رولبرینگهای مخروطی می‌توانند بارهای شعاعی و محوری را حمل کنند و برای کاربردهایی که بارهای زیاد وجود دارد مناسب هستند.
طول عمر (Longevity): رولربرینگهای مخروطی به دلیل طراحی خود می‌توانند تنش ها و بارهای بیشتری را تحمل کنند، به این معنی که طول عمر بیشتری نسبت به انواع دیگر یاتاقان ها دارند.
کاهش اصطکاک (Reduced friction): شکل مخروطی رولرها بار را به طور مساوی توزیع می‌کند که به کاهش اصطکاک و سایش کمک می‌کند.
خود تراز شدن (Self-aligning): رولبرینگهای مخروطی می‌توانند ناهمراستایی ها، ناهماهنگی ها و انحراف های جزئی را داشته باشند که به کاهش سایش و افزایش طول عمر یاتاقان کمک می‌کند.
تطبیق پذیری (Versatility): رولبرینگهای مخروطی در طیف گسترده ای از کاربردها در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ماشین آلات صنعتی و هوافضا استفاده می‌شوند.

معایب رولبرینگهای مخروطی:

هزینه بیشتر (Higher cost): رولبرینگهای مخروطی می‌توانند گران تر از انواع دیگر یاتاقان ها به خصوص در اندازه های بزرگتر باشند.
طراحی پیچیده تر (More complex design): شکل مخروطی غلتک ها و نیاز به ساخت و مونتاژ دقیق این بلبرینگ ها را پیچیده تر و تولید آنها را دشوار می‌کند.
سرعت محدود (Limited speed): رولبرینگهای مخروطی برای کاربردهای با سرعت بالا مناسب نیستند، زیرا گرمای بیشتری تولید می‌کنند و به روغن کاری بیشتری نسبت به انواع دیگر یاتاقان ها نیاز دارند.
تعمیر و نگهداری بالاتر (Higher maintenance): رولبرینگهای مخروطی برای اطمینان از عملکرد صحیح و جلوگیری از سایش یا خرابی زودرس نیاز به تعمیر و نگهداری منظم مانند روغن کاری و بازرسی دارند.

کاربرد رولبرینگ های مخروطی چیست؟

رولبرینگهای مخروطی به دلیل قابلیت حمل بارهای شعاعی و محوری، کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند. برخی از کاربردهای رایج رولبرینگهای مخروطی عبارتند از:

صنعت خودرو (Automotive industry): رولبرینگهای مخروطی به طور گسترده ای در اتومبیل ها، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه برای کاربردهایی مانند یاتاقان چرخ، گیربکس و دیفرانسیل استفاده می‌شود.
ماشین آلات صنعتی (Industrial machinery): رولبرینگهای مخروطی در انواع تجهیزات صنعتی مانند سیستم های نوار نقاله، گیربکس ها و پمپ ها استفاده می‌شوند.
صنعت هوافضا (Aerospace industry): رولبرینگهای مخروطی در ارابه فرود هواپیما، موتورها و سایر کاربردهای حیاتی که ظرفیت حمل بار بالا و قابلیت اطمینان ضروری است استفاده می‌شود.
کشاورزی (Agriculture): رولبرینگهای مخروطی در تجهیزات کشاورزی مانند تراکتور، کمباین و بیلر استفاده می‌شود.
معدن و ساخت و ساز (Mining and construction): رولبرینگهای مخروطی در تجهیزات سنگین مانند بیل مکانیکی، بولدوزر و سنگ شکن استفاده می‌شود.
راه آهن (Railroad): رولبرینگهای مخروطی در موتورهای لوکوموتیو، بوژی ها، واگن های باری و واگن های مسافری استفاده می‌شوند.
به طور کلی، یاتاقان های غلتکی مخروطی در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می‌شوند که ظرفیت حمل بار بالا، قابلیت اطمینان و دوام ضروری است.

مشخصات رولبرینگ مخروطی

مزایای قابل توجه انواع مختلف رولبرینگ‌های مخروطی سبب شده تا این قطعات در موارد زیادی کاربرد داشته باشند. رولبرینگ مخروطی در بیرنگ چرخ اتومات، جعبه دنده و سیستم محوری موتورها و ماشین آلات صنعتی به کار گرفته می‌شود. همچنین این قطعه در موتور خودرو نقشی کلیدی دارد. به علاوه از رولبرینگ‌های مخروطی در شفت محوری و خطی ماشین آلات کشاورزی نظیر تراکتور، کمباین و … نیز استفاده می‌شود.

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای رولبرینگ، کاربرد در آسیاب نورد است. همچنین در پمپ سوخت هواپیما، قطعات حساس هلی کوپتر، سنگ فرز، گیربکس خودرو، دیفرانسیل، توربین‌های بادی، موتورهای کاهنده و فزاینده، یاتاقان و چرخ خودرو و … نیز از رولبرینگ‌های مخروطی استفاده می‌شود.

کاربردهای رولبرینگ مخروطی.

مهمترین معایب رولبرینگ‌های مخروطی

با وجود تمام مزایایی که برای رولبرینگ مخروطی ذکر شد، این قطعات مشکلات قابل توجهی دارند. از جمله‌ی مهمترین معایب رولبرینگ‌های مخروطی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

گرمای زیاد: یکی از مشکلات مهم رولبرینگ‌های مخروطی، ایجاد گرمای زیاد است. اصطکاک زیاد بین غلتک‌ها سبب شده تا رولبرینگ مخروطی گرمای زیادی تولید کند.
سرعت کمتر: به دلیل میزان تماس بالای غلتک و ساچمه‌های رولبرینگ مخروطی با یکدیگر، این دسته از رولبرینگ‌ها از سرعت نسبتا پایینی برخوردار هستند.
ناهماهنگی دینامیکی: یکی دیگر از معایب رولبرینگ‌های مخروطی نسبت به بلبرینگ‌های کروی، ناهماهنگی بیشتر این قطعات است. اصولا رولبرینگ‌های مخروطی برای عملکرد در زوایای خاصی طراحی می‌شوند. در نتیجه در شیب‌های خارج از هدفی که برای آن طراحی شده‌اند، دارای عملکرد بسیار ضعیفی هستند. اصولا این دسته از رولبرینگ‌ها برعکس بلبرینگ‌های کروی در برابر جابجایی‌های موقتی از مقاومت پایینی برخوردار هستند.
زوایای تماس کم عمق، تیز و متوسط: به صورت کلی، رولبرینگ‌های مخروطی برای کاربردهایی با بار شعاعی در زوایای 10 تا 19 درجه رایج هستند. همچنین برای بارهای محوری، این رولبرینگ‌ها می‌توانند در زوایای 20 تا 24 درجه از عملکرد قابل قبولی برخوردار باشند. در صورتی که زوایا بیش از این مقادیر باشد، رولبرینگ دچار سایش شدیدی شده و طول عمر آن به شدت کاهش می‌یابد.

رولبرینگ

جدول ابعاد رولبرینگ مخروطی

جدول سایز و ابعاد رولبرینگ مخروطی یکی از جداولی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این جدول ویژگی‌های مختلفی مانند طول، عرض، قطر، سری و مدل رولبرینگ لحاظ گردیده است. عموما این اندازه‌ها بر اساس واحدهای مختلف اندازه گیری بیان می‌گردند. با این وجود، واحدهای اینچ و سانتی متر و میلی متر پرکاربردترین واحدها برای سایز بندی رولبرینگ‌ها هستند.

جدول سایز رولبرینگ

به صورت کلی، سیستم متریک یک سیستم اندازه گیری جهانی است و اغلب کشورها سایز رولبرینگ مخروطی را با استفاده از این استاندارد و بر اساس میلی متر ارائه می‌کنند. اما برخی کشورها نیز رولبرینگ‌ها را بر اساس اینچ تولید و عرضه می‌کنند. لازم به ذکر است که هر اینچ در حدود 2.54 سانتی متر است. عموما رولبرینگ‌های تولید شده در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند و بریتانیا بر اساس واحد اینچ طراحی و تولید می‌شوند. در زیر یک نمونه از جدول سایز رولبرینگ مخروطی آورده شده است.

چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی

یکی از مهمترین پارامترها برای عملکرد دقیق و درست رولبرینگ مخروطی، نحوه‌ی چیدمان و نصب این قطعات است. به صورت کلی، رولبرینگ‌های مخروطی را می‌توان به سه روش یعنی جلو به جلو، پشت به پشت و پشت سر هم نصب کرد.

در چیدمان جلو به جلو یا رو به رو، از یک حلقه و یا بوش فاصله گذار بین کنس‌های بیرونی رولبرینگ استفاده شده و رولبرینگ را در جای خود نصب می‌کنند. هنگام بکارگیری چیدمان پشت به پشت، برای نصب رولبرینگ از دو بوش یا حلقه فاصله گذار استفاده می‌شود. با توجه به توضیحات در اینجا یکی از حلقه‌ها بین کنس‌های بیرونی و دیگری بین کنس‌های داخلی رولبرینگ قرار می‌گیرد. این شیوه‌ی قرار گیری بوش سبب می‌شود که رولبرینگ مخروطی قابلیت تحمل بارهای ممان را داشته باشد.

اما سومین شیوه چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی، نصب پشت سر هم است. در چیدمان پشت سر هم، یک حلقه فاصله گذار مابین کنس‌های بیرونی و یک حلقه مابین کنس‌های داخلی رولبرینگ جای می‌گیرد. اصولا این شکل از چیدمان رولبرینگ‌های مخروطی برای زمانی مناسب است که بار محوری فقط از یک سمت به رولبرینگ وارد می‌شود. چیدمان پشت سر هم سبب می‌شود بار وارد شده بین دو قسمت مختلف رولبرینگ تقسیم شده و فشار کمتری به آن وارد شود. با این وجود، این شکل از چیدمان رولبرینگ در برابر ناهمراستایی شفت بسیار حساس است و می‌تواند موجب کاهش طول عمر این قطعات شود.

نکات کلیدی در هنگام انتخاب رولبرینگ‌های مخروطی

در هنگام خرید رولبرینگ مخروطی یکسری نکات کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار داده شود تا بتوانید خرید درستی داشته باشید. از جمله‌ی مهمترین پارامترهایی که در هنگام انتخاب رولبرینگ مخروطی باید مد نظر قرار داده شوند، عبارتند از:

میزان قدرت تحمل بار رولبرینگ: بر اساس شکل ظاهری، سایز و اندازه، آلیاژ به کار رفته شده در رولبرینگ و پارامترهایی از این دست، میزان قدرت تحمل بار شعاعی و محوری رولبرینگ‌ها متفاوت خواهد بود.
کاربرد رولبرینگ: همانطور که ذکر شد، رولبرینگ مخروطی در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود. در نتیجه باید با توجه به کاربرد و میزان قدرت تحمل باری که از این قطعات انتظار دارید، بهترین نوع و سایز رولبرینگ را انتخاب نمایید.
فاکتور فشار وارده بر رولبرینگ: یکی از فاکتورهای مهم که کیفیت رولبرینگ را به شما نشان می‌دهد، فاکتور فشار وارده بر رولبرینگ مخروطی است. این فاکتور میزان قدرت و استحکام رولبرینگ را نشان می‌دهد.

نوع آلیاژ به کار رفته شده در رولبرینگ: یکی دیگر از مهمترین پارامترهای تاثیر گذار در استحکام، طول عمر و قدرت تحمل بار رولبرینگ، نوع آلیاژ به کار گرفته شده در این قطعات است. به صورت کلی، رولبرینگ‌هایی که از فولاد زنگ نزن و آلیاژهای کروم-نیکل دار تولید می‌شوند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. با این وجود، میزان عناصر آلیاژی و کیفیت آن‌ها نیز در استحکام و قدرت تحمل بار رولبرینگ تاثیر گذار است.
قیمت رولبرینگ مخروطی: بدون شک قیمت هر محصولی یکی از مهمترین پارامترها در هنگام خرید آن است. قیمت رولبرینگ به عوامل متعددی وابسته است.
نوع رولبرینگ‌های مخروطی: همانطور که در قسمت‌های قبل ذکر شد، رولبرینگ‌های مخروطی دارای انواع مختلفی هستند. هر کدام از این قطعات خواص، مزایا و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند.
برند تولید کننده رولبرینگ: حسن شهرت برندهای تولید کننده رولبرینگ هم یکی دیگر از پارامترهای مهمی است که در هنگام انتخاب رولبرینگ مخروطی باید در نظر گرفته شود. بهتر است رولبرینگ‌ها از برندهای معتبر تهیه کنید تا از کیفیت، سلامت و خدمات پس از فروش محصول اطمینان داشته باشید.

رولبرینگ

قیمت رولبرینگ مخروطی

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، قیمت یکی از مهمترین پارامترها در هنگام خرید هر محصولی است. قیمت رولبرینگ مخروطی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین پارامترها در تعیین قیمت رولبرینگ‌های مخروطی، نوع رولبرینگ است. با توجه به آنچه گفته شد، رولبرینگ‌های مخروطی دارای انواع گوناگونی هستند. در این بین، رولبرینگ چهار ردیفه از قیمت بالاتری برخوردار است.

یکی دیگر از عوامل کلیدی در تعیین قیمت روز رولبرینگ‌های مخروطی، نوع آلیاژ به کار گرفته شده در تولید رولربرینگ است. هر چقدر آلیاژ از کیفیت بالاتر برخوردار باشد، رولبرینگ هم قیمت بالاتری خواهد داشت. به علاوه، سایز و ابعاد و دیگر خصوصیات فیزیکی رولبرینگ در کنار میزان استحکام، میزان قدرت تحمل بار رولبرینگ و فاکتور فشار وارده بر رولبرینگ نیز در تعیین قیمت این قطعات تاثیر به سزایی دارند.

در کنار این عوامل پارامترهایی مانند برند تولید کننده رولبرینگ، شیوه عرضه رولبرینگ و … نیز در تعیین قیمت این قطعات نقش مهمی را بازی می‌کنند. ذکر این نکته لازم است که نوسانات موجود در بازار کشور، سبب شده تا قیمت رولبرینگ مخروطی هم مانند دیگر محصولات موجود در بازارهای داخلی نوسانات زیادی داشته باشد.

کاتالوگ رولبرینگ مخروطی

همانطور که ذکر شد، در هنگام تهیه رولبرینگ مخروطی باید یکسری نکات کلیدی مانند سایز، ابعاد و دیگر خصوصیات رولبرینگ را مد نظر قرار داد تا بتوان با توجه به کاربردی که از رولبرینگ انتظار دارید، بهترین گزینه را انتخاب نمایید. در نتیجه همین موضوع شده تا برندهای معتبر فعال در زمینه تولید رولبرینگ، کاتالوگ دقیق و کاملی در خصوص رولبرینگ‌های تولیدی‌شان در اختیار مشتریان قرار دهند تا مخاطب بتواند با توجه به نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب کند.

خرید مستقیم رولبرینگ‌های مخروطی با قیمت مناسب

در بین روش‌های مختلفی که برای خرید رولبرینگ مخروطی وجود دارد، خرید اینترنتی گزینه‌ای مطلوب‌تر به حساب می‌آید. از جمله‌ی مهمترین مزایای خرید اینترنتی رولبرینگ نسبت به خرید فیزیکی می‌توان به تضمین کیفیت و اصالت رولبرینگ، سادگی فرایند خرید و قیمت مناسب‌تر رولبرینگ به دلیل عرضه مستقیم و حذف اشخاص واسطه و دلالان اشاره کرد.

هایتک صنعت یکی از مراکز معتبر فعال در حوزه خرید و فروش قطعات صنعتی، تجهیزات و ابزارآلات صنعتی است. از طریق همین سایت می‌توانید برای خرید رولبرینگ مخروطی اقدام نمایید. همچنین شماره تلفن‌های موجود در سایت هایتک صنعت؛ شما را به مشاوران ما وصل می‌کنند و از طریق مشاوره با آن‌ها، ضمن دریافت مشاوره رایگان با متخصصین بیرینگ و یاتاقان، می‌توانید اطلاعات کامل‌تری در خصوص رولبرینگ‌های مخروطی و خصوصیات آن‌ها به دست بیاورید.

انواع برند رولربیرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی SKF
رولبرینگ مخروطی FAG
رولبرینگ مخروطی ناچی NACHI
رولبرینگ مخروطی کویو KOYO
رولبرینگ مخروطی NTN
رولبرینگ مخروطی NSK
رولبرینگ مخروطی KG
رولبرینگ مخروطی Timken

نکات کلیدی در انتخاب رولبرینگ مخروطی چیست؟

هنگام انتخاب رولبرینگهای مخروطی، چندین نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

ظرفیت بار (Load capacity): ظرفیت بار بلبرینگ باید برای تحمل بارهای شعاعی و محوری در برنامه کافی باشد. این شامل در نظر گرفتن جهت و بزرگی بارها و همچنین هرگونه شوک یا لرزشی است که ممکن است وجود داشته باشد.
نرخ سرعت (Speed rating): درجه بندی سرعت یاتاقان باید برای شرایط عملیاتی از جمله سرعت چرخش و دما مناسب باشد.
پایداری ابعادی (Dimensional stability): یاتاقان باید در شرایط عملیاتی مختلف، مانند تغییرات دما، رطوبت یا بار، پایداری ابعادی داشته باشد.
روانکاری (Lubrication): روغن کاری مناسب برای طول عمر و عملکرد رولبرینگهای مخروطی ضروری است. باید به نوع و مقدار روان کننده و همچنین دفعات روانکاری توجه کرد.
نصب و مونتاژ (Mounting and installation): رولبرینگ باید به درستی نصب و نصب شود تا از تراز و فاصله مناسب اطمینان حاصل شود. این شامل در نظر گرفتن تلرانس شفت و محفظه و همچنین استفاده از ابزار و تکنیک های مناسب می‌باشد.
الزامات نگهداری (Maintenance requirements): تعمیر و نگهداری منظم برای طول عمر و عملکرد رولبرینگهای مخروطی ضروری است. باید به دفعات و نوع نگهداری مورد نیاز و همچنین در دسترس بودن قطعات جایگزین و پشتیبانی توجه شود.
به طور کلی، در نظر گرفتن دقیق این نکات کلیدی می‌تواند به اطمینان حاصل شود که یاتاقان غلتکی مخروطی انتخاب شده برای کاربرد مناسب است و می‌تواند عملکرد قابل اعتماد و بادوام را در طول عمر مورد انتظار خود ارائه دهد.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص رولبرینگ مخروطی صحبت شد و این دسته از قطعات حساس و کاربردی صنعتی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادیم. رولبرینگ مخروطی یکی از مهمترین اجزای ماشین آلات صنعتی و کشاورزي، یاتاقان‌ها، جعبه دنده و … به حساب می‌آید. عموما رولبرینگ‌های مخروطی، وظیفه مقاومت در برابر بارهای محوری و شعاعی را بر عهده دارند.

رولبرینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از نظر شکل ظاهری و تعداد ردیف این قطعات را می‌توان به سه دسته کلی، رولبرینگ مخروطی تک ردیفه، رولبرینگ دو ردیفه و رولبرینگ‌های چهار ردیفه تقسیم بندی کرد. هر کدام از این سه دسته کاربردها و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. همچنین از نظر سایز و ابعاد، رولبرینگ‌های مخروطی را می‌توان به دو دسته متریک و اینچی تقسیم بندی نمود.

از جمله‌ی مهمترین مزایای رولبرینگ مخروطی می‌توان به طول عمر بالا، مقاومت به سایش عالی، اصطکاک نسبتا کم، قابلیت تحمل بار محوری و شعاعی به صورت همزمان و نصب ساده اشاره کرد.

در هنگام خرید رولبرینگ‌های مخروطی یکسری نکات کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار داده شوند. میزان قدرت تحمل بار رولبرینگ، سایز و ابعاد رولبرینگ، قیمت رولبرینگ، نوع آلیاژ به کار گرفته شده در تولید رولربرینگ و کاربردی که از این قطعات انتظار دارید، از جمله‌ی مهمترین نکاتی هستند که در هنگام خرید رولبرینگ مخروطی باید مد نظر قرار دهید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *