نحوه عملکرد لاینر برینگ چگونه است ؟

نحوه عملکرد لاینر برینگ چگونه است ؟

لاینر بیرینگ یا بلبرینگ خطی چیست ؟

لاینر بیرینگ اجزای غلتنده و دستگاه غشا مایعی است که اصطکاک را در سیستم های حرکتی که حرکت در امتداد یک مسیر مستقیم ( یا گاهی اوقات منحنی ) عمل می کند ، کاهش می دهد. آنها از بیرینگ های شعاعی که حرکت چرخشی دارند ، متمایز می شوند. از بیرینگ های خطی در ماشین ها ، درهای کشویی ، چاپگرهای سه بعدی و در تنظیمات مختلف اتوماسیون که به کاهش اصطکاک و هدایت حرکت خطی نیاز است ، استفاده می شود. آنها را می توان به صورت آزاد به عنوان انواع ساچمه و رولر که از حرکت غلتکی اجزای غلتنده و انواع کشویی استفاده می کنند و به سطوح روانکاری و اصطکاک کم متکی هستند ، دسته بندی کرد.

لاینر بیرینگ یا بلبرینگ خطی چیست ؟

بلبرینگ های خطی در برنز آلومینیوم همجوش ، کامپوزیت های فلزی / پلیمری ، سبک های تونهاده کربن ، روکش هایی با پوشش پلیمری و غیره ساخته می شوند. بر غشا روان کننده بین بیرینگ و شفت در حالی که هر دو در حرکت نسبی هستند ، تکیه می کند. لاینر بیرینگ ها معمولا از یک پد ، بوش یا سیستم غلتکی برای حمل بار در ریل استفاده می کنند که نیازی نیست در یک خط مستقیم باشد. ریل می تواند بیشتر از هر طولی باشد ، اگرچه این بعد توسط محرک محدود می شود. دوام بیرینگ ها با توجه به بار و سرعت مورد نیاز تعیین می شود. علاوه بر این ، ریل ها به طور کلی می توانند از هر پروفیل باشند – سطوح صاف ساده ، میله های صیقلی گرد یا پروفیل های پیچیده با سطح زمین صیقلی که در آن ساچمه ها یا غلتک های استوانه ای می توانند بر روی آنها سوار شوند.

طبقه بندی بیشتر ممکن است بر اساس اندازه باشد. به عنوان مثال ، بلبرینگ خطی مینیاتوری ممکن است با حرکت نمونه اسلاید بیولوژیکی فقط چند میلی متر زیر لنز میکروسکوپ به خوبی کار کنند ، در حالی که بیرینگ های صنعتی در دستگاه های قالب گیری تزریقی ابزارهای چند تن را حمل می کنند.

بوش ها احتمالا ساده ترین لاینر بیرینگ را ارائه می دهند. این استوانه های جدار نازک را می توان از پلیمرهای اختصاصی تزریق شده با مواد روان کننده قالب گیری کرد. طراحی برنز روغن-تزریق شده ، همچنین استوانه ای ، بر روی یک میله گرد صیقلی سوار می شود. این طبقه بندی بلبرینگ خطی اغلب به عنوان اسلایدها شناخته می شود. این دستگاه های معمول سبک به چرخ های پلیمری یا بلبرینگ اجازه می دهند تا بر روی ریل های غلتکی استیل یا مهر و موم شده سوار شوند.

بارهای سنگین تر توسط راهنماهای خطی حمل می شود که از ساچمه های چرخشی یا رولبرینگ ها در پهای نصب مستطیلی یا واحدهای کشویی استفاده می کنند. این ها به گونه ای ساخته شده اند که یک حلقه ساچمه یا رولر استوانه ای در منطقه بار به سمت داخل و خارج و در امتداد شافت در حداکثر هر بار مورد نیاز چرخه می زند. دو ، سه و چهار ریل می توانند به طور هماهنگ برای حمل بارهایی که از درجه یک ریل بالاتر هستند ، کار کنند. نوار باریک ساچمه ها در این طراحی متنوع هستند. در آن واحد کشویی یک استوانه است که حداقل دارای سه و حداکثر پنج مدار ساچمه گردشی است. ده ها شکل استوانه ای برای انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال ، طرح های مینیاتوری برای ابزار دقیق در نظر گرفته شده اند و زمانی که میله باید حرکت کند در حالی که عناصر نورد ثابت هستند، جعبه‌ی انتقال گاردان در دسترس هستند. طول های بلند می توانند از طرحی استفاده کنند که در آن پروفیل روی چرخ نصب شده بر روی یاتاقان دارای شکل V باشد که در یک جفت شدن V روی لبه ریل سوار می شود. چنین طرحی کمتر تحت تاثیر آوار قرار گرفته و بدون بلوز و روکش کار می کند.

دانستن اینکه کدام سیستم حرکت خطی را انتخاب کنید می تواند کار دشواری باشد و انتخاب صحیح آن مهم است تا از عملکرد سیستم ناامید نشوید. هر نوع سیستم حرکت خطی مزایا و معایب خود را دارد. به طور کلی دو سیستم مختلف وجود دارد : سیستم های حرکت لاینر بیرینگ غلتکی و ساده. بیایید نگاهی بیندازیم به موارد مهمی که باید هنگام انتخاب یک مورد درست در نظر بگیریم : بارگذاری و تنظیم.

میزان بار ، تنظیمات و اصطکاک

به دست آوردن نیروی تنظیم مناسب برای کاربر نهایی مهم است. آیا تا به حال سعی کرده اید صندلی را در اتومبیل خود تنظیم کنید و صندلی یا خیلی سریع و بدون کنترل حرکت می کند ، به سرعت به سمت عقب می رود یا حرکت آن بسیار دشوار است و باعث لغزش بی وقفه می شود. این نتیجه اشتباه گرفتن نیروی تنظیم است. نیروی تنظیم همه چیز در مورد فیزیک است! اصطکاکی که رولبرینگ یا بلبرینگ خطی ایجاد می کنند و بار اعمال شده ، نیروی تنظیم شده را ارائه می دهد. رولبرینگ ها به طور معمول 10 برابر اصطکاک کمتری نسبت به لاینر برینگ ساده کشویی دارند و بنابراین حداقل قدرت تنظیم را دارند. مقادیر واقعی که می توانید بدست آورید بسته به موادی که استفاده می کنید ، گریس و دمای کار بسیار متفاوت است. وقتی نوبت به گریس می رسد ، مقدار و نوع گریس اعمال شده می تواند نیروی تنظیم را تغییر دهد. ویسکوزیته چربی با تغییر دما تغییر می کند و می تواند بر نیروی کشویی هر نوع کاربردی تاثیر بگذارد.

هنگام طراحی یک سیستم حرکت خطی مهم است که این تعادل بار ، اصطکاک و تلاش تنظیم را درست انجام دهید. به عنوان مثال ، اگر سیستم باید بارهای سنگین را تحمل کند و تنظیمات باید تا حد ممکن کم باشد ، سیستم های بلبرینگ خطی گزینه مناسبی هستند ( بار 100 کیلوگرمی باعث ایجاد نیروی تنظیم تقریبا 10N می شود ). اگرچه هنوز پتانسیل لغزش وجود دارد ; برای مدیریت این مورد نیاز به گریس است ، با این وجود چسبندگی گریس بسته به دما و نفوذ خاک متفاوت خواهد بود. در برنامه های بدون بار زیاد ، بوشهای لاینر برینگ خطی ممکن است گزینه بهتری باشند.

طول ، وزن و بسته بندی لاینر برینگ ها

طراحی بلبرینگ یک مونتاژ سه طرفه است که شامل حامل های ساچمه ، ریل داخلی و ریل خارجی است. برای اطمینان از عملکرد روان همه چیز ، سیستم باید گریس شود. طول تنظیم سیستم های لاینر برینگ خطی هم به طول ریل داخلی و هم طول ریل خارجی بستگی دارد. سیستم های بیرینگ تخت کشویی دارای یک مزیت هستند ، زیرا طول تنظیم فقط به طول ریل خارجی بستگی دارد زیرا ریل خارجی به ریل داخلی ثابت است.

سیستم های لاینر برینگ خطی خود-روانکار { خود به خود روغن کاری شونده } هستند ( بنابراین نیازی به گریس ندارند). در حین کار ، ذرات کوچک PTFE از روی کشویی خطی پاک شده و به ریل می چسبند. این ، در ترکیب با ضریب اصطکاک کم PTFE ، منجر به خود روانکاری می شود ، بنابراین نیازی به گریس نیست. عناصر PTFE مانند یک آب بند عمل می کنند که سطح کشویی را تمیز نگه می دارد. بلبرینگ های خطی در مناسب محیط های سخت هستند.

نحوه عملکرد لاینر برینگ چگونه است ؟

بلبرینگ های خطی بر روی یک محور خطی به صورت مستقیم می لغزند. از آنجا که آن ها بیرینگ هستند این امکان برای شما فراهم می شود تا مقدار قابل توجهی از وزن را در یک حرکت خطی با سهولت بسیار حرکت دهید. بلبرینگ خطی تمام وزن را بدون محدود کردن حرکت خطی شی می گیرد ، از این رو اینگونه نامگذاری شده است. لاینر بیرینگ های خطی هدایت خطی دقیق ، پایدار و روان را تحت دامنه وسیعی از سرعت ، بارها ، شرایط و فضای مورد نیاز ارائه می دهند. در کاربردهایی که به حرکت خطی وزنه های سنگین در یک حرکت تکرار شونده نیاز دارند از این دسته از بیرینگ ها استفاده می شود.

مشخصات بلبرینگ های خطی :

بیرینگ شامل (1) بلوک بلبرینگ کشویی ( بلوک های کشویی اضافی را می توان جداگانه خریداری کرد ) است
طول استاندارد بلوک ها و طول های مختلف ریل. برای ساخت لاینربیرینگ های خطی بسیار طولانی ، ریل ها را به هم اضافه کنید.
حداکثر 750 پوند بارگیری در هر بلوک کشویی برای بیرینگ های خطی سنگین ، تا وزن 220 پوند برای سری مینی. در صورت لزوم اسلایدرهای بیشتری اضافه کنید تا وزن کم شود.
محدوده دمایی ℃20 ~ ℃80
قابلیت تحمل بار بالا
ریل های فولادی کربنی و همچنین بیرینگ های فولادی کربنی
سوراخ های نصب شده روی بلوک کشویی
سوراخ های مکرر برای نصب ریل
بسیار مقرون به صرفه و متنوع ، ایده آل برای بسیاری از برنامه های کاربردی از اتوماسیون خانگی تا اتوماسیون صنعتی

لاینر بیرینگ

راهنمای گام به گام تنظیم اصطکاک بر روی لاینر بیرینگ

لطفا برای تنظیم بلبرینگ مرکزی نورد { بخش متحرک و نگهدار ماشین } در ریل اسلاید خطی مراحل زیر را دنبال کنید :

از بالای نورد { بخش متحرک و نگهدار ماشین } پیچ های کوچک تنظیم شده تا حد ممکن محکم هستند
نورد را از بالا به سمت پایین بچرخانید
پیچ بزرگ را باز کنید ( از قسمت زیرین ). حرکت این پیچ بسیار سخت است و به نیروی قابل توجهی نیاز دارد ، ممکن است لازم باشد که قبل از باز کردن پیچ ، نورد را به صورت معکوس محکم کنید
پس از برداشته شدن پیچ و مهره بزرگ ، پیچ های کوچک تنظیم شده را از بالا باز کرده و دیسک مدور خارج از مرکز را به محل مورد نظر خود بچرخانید
با دنبال کردن مراحل فوق به ترتیب معکوس واحد را دوباره جمع کنید. از محکم بودن هر اتصال اطمینان حاصل کنید

نکات کلیدی در انتخاب بلبرینگ های خطی :

انتخاب صحیح لاینر بیرینگ خطی کار ساده ای نیست ، زیرا الزاماتی که باید در نظر گرفته شود بستگی به کاربردهایی دارد که قرار است مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب بیرینگ برای سیستم حامل همانند یک دستگاه دقیق نیست : در حالت اول ، شما به دنبال دقت و سرعت هستید ، در حالی که در حالت دوم تمرکز بر روی دقت و استحکام است. بیرینگ های خطی اجزای غلتنده برای حرکات انتقالی هستند. همانند بیرینگ های دوار ، باید به خاطر داشته باشیم که در نیروهای تولید شده توسط عناصر چرخان منتقل می شوند یا توسط عناصر اصطکاک ، تفاوتی وجود دارد. آنها از یک قفس پلاستیکی تشکیل شده اند که برای هدایت بهتر مجموعه های ساچه با قطعات تحمل فولاد سخت شده ترکیب شده اند. انواع مختلفی از بیرینگ ها در بازار وجود دارد که هرکدام مزایای مختلفی دارند.

لاینر بیرینگ ها طول عمر زیادی دارند. با این حال ، گاهی اوقات آنها می توانند منشا چندین وقفه در پیشرفت باشند. از طرف دیگر ، راهنماهای خطی مشکلات مختلفی از جمله مقیاس گذاری در مسیرهای ریلی را ایجاد می کنند که می تواند به دلیل عدم تنظیم مستقیم نصب باشد. علاوه بر این ، روغن کاری ناکافی می تواند منجر به سایش در مسیرها و خوردگی روی ساچمه ها شود. فرورفتگی در مسیر غلتش و خوردگی یا جرقه زدن الکتریکی نیز می تواند به دلیل جریان الکتریکی بین ریل و کشویی ایجاد شود. در مورد بلبرینگ های خطی ، ممکن است به دلیل عدم روغن کاری و استفاده از روان کننده های نامناسب ، مشکلاتی به وجود آید. علاوه بر این ، آلودگی بیرینگ ها توسط براده و تراشه و استفاده نادرست از آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. خوردگی ، نصب نادرست و خستگی می تواند یکی دیگر از دلایل تغییرات قابل توجه در عملکرد این نوع بلبرینگ باشد.

در نظر داشته باشید که لاینربرینگ ها در تمام بخش های صنعتی اعم از مکانیک عمومی ، ماشین آلات بسته بندی یا واحد های حمل و نقل کاربرد دارند. به طور خاص ، آنها اغلب در پروژه های دقیق مانند جوشکاری یا مونتاژ ربات ها ، چاپگرهای سه بعدی و پروژه های اتوماسیون در بسته بندی یا پالت سازی استفاده می شوند. اگر شما به دنبال خرید لاینر بیرینگ برای کسب و کار خود هستید ، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید :

ظرفیت بار : این عامل وزن مورد حمایت و مدت زمان آن را تنظیم می کند.
طول عمر : عامل کلیدی که ممکن است کوتاه ، متوسط و یا طولانی باشد.
سرعت عمکلرد : سرعت آن به دمای عملکرد بیرینگ بستگی دارد.
شتاب : این فاکتور هنگام انتخاب بین یک بیرینگ و یا چیز دیگر حائز اهمیت است.
ابعاد :‌ اندازه بلبرینگ خطی مهم است تا اطمینان حاصل شود که به درستی در مکانیزم درایو قرار دارد.
قیمت : این همیشه یک عامل حیاتی و تعیین کننده در انتخاب بین یک محصول یا محصول دیگر است و این امر در خرید بیرینگ نیز صادق است.
دمای کار : دانستن این اطلاعات مهم است زیرا در صورت تغییر ، شرایط تحمل ممکن است متفاوت باشد. از این نظر ، باید گفت که هنگام کار در دمای بالا ، سختی ماده متفاوت است و باری که بیرینگ می تواند تحمل کند ، کمتر خواهد بود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *