انواع بلبرینگ ها + تصاویر و جدول مشخصات ، کاربرد آن ها

انواع بلبرینگ ها + تصاویر و جدول مشخصات ، کاربرد آن ها

انواع بلبرینگ ها + تصاویر و جدول مشخصات ، کاربرد آن ها

بلبرینگ ها اجزای غلتک بیرینگ ها هستند که از ساچمه ها برای حفظ جدایی و فاصله بین شیار بیرینگ استفاده می کنند. آنها برای کاهش اصطکاک چرخشی در حالی که از بارهای شعاعی و محوری پشتیبانی می کنند ، طراحی شده اند. انواع بلبرینگ ها که امروزه به آنها فکر می کنیم در ابتدا در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده اند. فیلیپ وان ، مخترع ولزی ، اولین حق ثبت بلبرینگ را به خود اختصاص داد و اولین طراحی وی بود که در مجموعه محور ، ساچمه در امتداد شیار اجرا می شد. تحول مهم دیگر در سال 1869 رخ داد ، زمانی که ژولس سیرای ، مکانیک دوچرخه سواری در پاریس ، اولین بلبرینگ را از انواع شعاعی ایجاد کرد. این بیرینگ شعاعی در ساخت دوچرخه ای که جیمز مور مسابقه فرانسوی برای پیروزی در اولین مسابقه پاریس-روئن 1869 سوار شد ، گنجانده شد. کاربرد بلبرینگ برای اهداف تولید از اوایل قرن 20 گسترش یافته است. به دلیل سهولت حرکت و کاهش اصطکاک ، آنها در تولید ابزار و دستگاه های مختلف مکانیکی ادغام می شوند.بلبرینگ ها امکان تزریق حرکت بین قسمت های مختلف را فراهم کرده و انرژی را برای عملکرد مکانیکی منتقل می کنند.

معرفی انواع بلبرینگ :

انواع بلبرینگ های مدل باز ، جز متداول ترین مدل ها محسوب می شوند. با این حال ، برخی از مدل ها دارای حفاظ فلزی هستند که دارای یک حفاظ فلزی در یک و یا دو سمت آن ها وجود دارد. این محافظ از تماس کثیفی و آلودگی و تاثیر بر عملکرد بیرینگ جلوگیری می کند. همچنین جریان آزاد روغن از طریق بیرینگ برای عملکرد صاف نیز امکان پذیر می شود. کاربرد انواع بلبرینگ که آب بندی شده است ، در طی چند وقت اخیر به طور فزاینده ای معمول شده است. این بیرینگ ها نیز به طور موثر عمل می کنند و بعید است از کار بیافتند. هر چه تعداد ساچمه های داخل بلبرینگ ها بیشتر باشد ، باری که بلبرینگ قادر به تحمل آن خواهد بود بیشتر است.

 

لاینر بیرینگ

بلبرینگ تماس زاویه ای

یکی از انواع بلبرینگ ها ، بلبرینگ های تماس زاویه ای است که دارای مسیر غلتش حلقه داخلی و خارجی هستند که در ارتباط با محور تحمل از یکدیگر جدا می شوند. این بیرینگ ها امکان پشتیبانی از بارها را با ترکیبی از نیروهای محوری و شعاعی فراهم می کنند. پیاده کردن این بیرینگ ها و از بین بردن شیار و ساچمه ها امکان پذیر نیست. با این حال ، آنها ممکن است تعداد نسبتا زیادی ساچمه برای افزایش پشتیبانی از بارهای محوری و شعاعی داشته باشند. چنین بیرینگ هایی امکان بهینه سازی سرعت و به حداقل رساندن اصطکاک مخصوص بارهای مختلف را فراهم می کنند.

سه نوع مختلف بلبرینگ تماس زاویه ای عبارتند از :

بیرینگ یک ردیفه
بیرینگ دو ردیفه
بلبرینگ چهار نقطه تماس
کاربرد رایج این نوع بلبرینگ :

کمپرسور و پمپ
کارخانه های نورد فلزی
موتورهای الکتریکی و ژنراتورها
محور کارگیر ماشین ابزار
بیرینگ های توپی خودرو

معرفی انواع بلبرینگ : بلبرینگ شیار عمیق محوری

بلبرینگ شیار عمیق محوری برای اهداف بسیار خاصی مناسب هستند. آنها پشتیبانی انحصاری برای نیروهای محوری پیش بینی شده توسط بارها را فراهم می کنند. این مدل از انواع بلبرینگ ها از واشرهای قرار گرفته در شفت ، واشرهای قرار گرفته در نشیمنگاه و ساچمه ها و قفسه های نصب شده تشکیل شده اند. در حالی که بعضی از واشرها ویژگی تخت دارند ، برای جلوگیری و اصلاح عدم تطابق استاتیک ، برخی دیگر از مدل ها واشرهای کروی قرار گرفته در نشیمنگاه دارند. کاملا ضروری است که از برآمدگی هرگونه نیروی شعاعی بر این بیرینگ ها جلوگیری شود.

این نوع از انواع بلبرینگ ها در صنایع زیر استفاده می شود :

کشاورزی
ابزارآلات ماشین ها و دستگاه ها
چاپ
انرژی باد

بلبرینگ شیار عمیق

در معرفی انواع بلبرینگ باید بدانید که بلبرینگ های شیار عمیق متداول ترین نوع بلبرینگ ها هستند و می توان آنها را به صورت آب بندی ، محافظ و یا خار فنری خریداری کرد. ابعاد شیار در این نوع بیرینگ ها با ابعاد ساچمه های موجود کاملا مطابقت دارد. آنها همچنین برای پشتیبانی از بارهای سنگین مناسب هستند. بلبرینگ های شیار عمیق پشتیبانی شعاعی و محوری را ارائه می دهند. با این حال ، جهت تغییر سطح نسبی این بارها نمی توان زاویه تماس را تنظیم کرد.

رایج ترین کاربردهای این مدل از انواع بلبرینگ :

موتورهای الکتریکی
موتورهای خودرو
ماشین آلات اداری
ابزارهای باغبانی

معرفی انواع بلبرینگ های خطی
بلبرینگ های خطی به گونه ای طراحی شده اند که حرکت آزاد را در یک جهت فراهم می کنند. آنها پرکاربردترین نوع اسلاید خطی هستند و حرکتی دقیق و صاف را در امتداد یک طرح خطی تک محور تضمین می کنند. این بلبرینگ ها دارای فناوری روانکاری خودکار ، عملکرد و قابلیت اطمینان بهینه هستند. آنها از دو ردیف بیرینگ توپی خطی تشکیل شده اند که در چهار میله در دو طرف متناوب پایه قرار دارند.

رایج ترین کاربردهای این مدل از انواع بلبرینگ :

ابزارسازی دقیق
مونتاژ رباتیک
اشعه ایکس و تجهیزات تصویربرداری
ساخت کابینت

بلبرینگ های مینیاتوری

بلبرینگ های مینیاتوری که به عنوان بیرینگ های بسیار کوچک و یا ابزاری نیز شناخته شده اند ، دارای قطر خارجی اسمی کمتر از 9 میلی متر هستند. بلبرینگ های کوچک دارای قطر داخلی اسمی کمتر از 10 میلی متر و قطر خارجی آن به سمت بالا 10 میلی متر است. به دلیل نیروی نسبتا کم اجسامی که بر آنها وارد می شود ، بلبرینگ های کوچک و مینیاتوری از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

کاربرد بلبرینگ های مینیاتوری :

قطب نمای گردش سنج
بادسنج
جریان سنج
گیربکس های مینیاتوری
موتورهای کوچک
مدل های رادیویی کنترل شده

معرفی انواع بلبرینگ های شعاعی

این مدل از بلبرینگ ها برای طیف وسیعی از اهداف طراحی شده اند و عملکرد فوق العاده ای را ارائه می دهند. همچنین از آنها به عنوان بلبرینگ های شیار عمیق و کنراد یاد می شود ، آنها ظرفیت بارهای شعاعی یا محوری را دارند که بر روی شفت اعمال می شود. با این حال ، استفاده ترکیبی از چنین بارهایی نیاز به تماس زاویه ای محوری دارد. تنظیم زاویه تحمل شعاعی محوری امکان توزیع برابر بارهای محوری و شعاعی را در امتداد بلبرینگ های تماس زاویه ای فراهم می کند.

کاربرد انواع بلبرینگ های شعاعی :

سیستم های خودرو
فرآیندهای ساخت
اسباب بازی ها
تسمه وسایل نقلیه
سیستم های قرقره

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم دارای حلقه داخلی و ساچمه مونتاژ شده هستند که به صورت ایمن در داخل یک حلقه بیرونی با یک مسیر غلتش کروی نگه داشته می شود. طراحی این مدل از انواع بلبرینگ ها به گونه ای است که آنها می توانند عدم تغییر جهت زاویه ای جزئی را در نتیجه یا تغییر مسیر یا نصب نادرست تحمل کنند. این نوع بلبرینگ ها به دلیل دشواری نصب صحیح سوراخ های مسکن ، معمولا در شفت های بلند گنجانده می شوند. معمولا متداول است که این مدل بیرینگ ها در سیستم های مکانیکی که ممکن است امکان خم شدن شفت در حین عملکرد وجود داشته باشد ، گنجانده می شوند. با این حال ، استفاده از بیرینگ های خود تنظیم باید محدود به برنامه های بار محوری سبک باشد ، زیرا مسیر غلتش حلقه بیرونی پشتیبانی محدودی از عناصر نورد را فراهم می کند.

کاربرد انواع بلبرینگ های خود-تنظیم :

گیربکس ها
انتقال های درایو نهایی

معرفی انواع بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد انواع منحصر به فردی از بیرینگ های دوار است. مانند سایر بیرینگها ها ، آنها تعامل و حرکت بین قطعات مکانیکی را تسهیل می کنند. با این حال ، نقش اصلی این مدل از انواع بلبرینگ ها در پشتیبانی از بارهای محوری است. تنوع بلبرینگ های کف گرد به طور کامل با نشیمن های مسطح یا هم تراز کامل می شوند که با شکل نشیمن حلقه بیرونی مطابقت دارند. همچنین پشتیبانی انحصاری برای بارهای محوری را فراهم می کنند.

انواع بلبرینگ های کف گرد :

رولبرینگ استوانه ای کف گرد
رولبرینگ مخروطی کف گرد
رولبرینگ کروی کف گرد
رولبرینگ سیال
رولبرینگ مغناطیسی

آشنایی با شرح کدهای بیرینگ ها :

همانطور که می دانیم بیرینگ ها می توانند تنظیمات مختلفی در طراحی داشته باشند. برای کمک به هدایت این موارد و شناسایی آسان بیرینگ مورد نیاز شما ، معمولا کدی دارند که مربوط به نوع ، اندازه و حتی ماده بیرینگ است. در نظر داشته باشید که تولیدکنندگان بلبرینگ ها می توانند کدها یا پیش شماره های خود را ایجاد کنند ، که این ممکن است بسته به مارک متفاوت باشد. بنابراین همیشه توصیه می شود جزئیات را از سازنده خاص بررسی کنید. اکنون با مثالی برایتان این موضوع را شرح می دهیم :

نمونه کد بیرینگ – 62022RS

(6) – اولین شماره به نوع بلبرینگ اشاره دارد. 6 =بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه.
(2) – رقم بعدی سری بلبرینگ یا دوام بلبرینگ را اهدا می کند. 2 = سبک.
(02) – این اعداد مربوط به اندازه سوراخ هستند. 02 = 15 میلی متر.
(2RS) – سرانجام پسوند حاوی جزئیات بیشتری در مورد بیرینگ ها مانند آب بندی یا محافظ است. 2RS = هر دو طرف آب بندی شده است.
بلبرینگی با کد 62022RS یک بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه با استحکام سبک ، اندازه سوراخ 15 میلی متر و هر دو طرف آب بندی شده است. با وجود تفاوت های جزئی بین تولیدکنندگان ، اکثر بیرینگ ها از این ساختار برای کدهای خود پیروی می کنند.

انواع بلبرینگ ها برای چه کارهایی استفاده می شوند ؟

دو نوع بار وجود دارد که بر عملکرد بلبرینگ تاثیر دارد. بار شعاعی نسبت به شعاع دایره ای و نیروی عمودی در ارتباط با ترتیب گیربکس ها پیش بینی می شود. همچنین بارهای محوری وجود دارد که نیروی افقی را بر روی بیرینگ طرح ریزی می کند. نوع دیگر بار برای محاسبه ، پویایی است و به تاثیرات ترکیبی نیروهای شعاعی و محوری اشاره دارد. در هر بلبرینگ حداقل سه شیار وجود دارد. ساچمه ها برای پشتیبانی از انواع مختلف بار در داخل این پشت بندها قرار می گیرند. یکی از شیارها به طور معمول ثابت می ماند و دیگری به یک مجموعه چرخان ( توپی یا شفت ) متصل می شود. تساچمه ها با شیار بیرینگ بلافاصله می چرخند. بلبرینگ در ساخت همه موارد از اسکیت بورد گرفته تا هارددیسک ها برای کارایی و عملکرد مطلوب ، گنجانده شده است. برخی از رایج ترین کاربردهای انواع بلبرینگ عبارتند از :

مهندسی هوا فضا
تولید پمپ گریز از مرکز
موتورها
وسایل نقلیه
فن های خنک کننده
رباتیک

سوالات متداول در زمینه انواع بلبرینگ ها :

بلبرینگ ها چه قدر محکم هستند ؟

حداکثر باری که توسط بلبرینگ پشتیبانی می شود ، مستقیما مربوط به قطر خارجی بیرینگ ضرب در عرض ( عرض اندازه گیری شده در جهت محور ) آن است. درجه بار بلبرینگ ثابت خواهد ماند و نباید به دلیل خطر تغییر شکل پلاستیک در مسیر عبور از آن بیشتر شود. سرعت عملیاتی و نوع بار در حال حمل دو عاملی هستند که در طول عمر انواع بلبرینگ تاثیر به سزایی دارند.

آیا می توان بلبرینگ ها را جوش داد ؟

بلبرینگ ها بدون تاثیر منفی بر عملکرد قابل جوشکاری نیستند. بهتر است برای اتصال آن ها از چسب اپوکسی استفاده کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *