نکات کلیدی در انتخاب و خرید لاینر برینگ ( بلبرینگ خطی )

نکات کلیدی در انتخاب و خرید لاینر برینگ ( بلبرینگ خطی )

نکات کلیدی در انتخاب و خرید لاینر برینگ ( بلبرینگ خطی )

انتخاب یک بیرینگ خطی کار ساده ای نیست ، زیرا الزاماتی که باید در نظر گرفته شود بستگی به این دارد که برای چه کاربردهایی مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب بلبرینگ برای یک سیستم حامل مانند یک دستگاه دقیق یکسان نیست : در حالت اول ، شما به دنبال دقت و سرعت هستید ، در حالی که در مورد دوم تمرکز بر دقت و استحکام است. در این مقاله ، اطلاعات جامعی در مورد مهم ترین مشکلاتی را که هنگام استفاده از لاینر برینگ ظاهر می شود ، مهمترین مزایا و راهنمایی با نکات مفید برای انتخاب عنصر با ویژگی های مناسب به دست خواهید آورد!

لاینر برینگ ( بلبرینگ خطی ) چیست ؟

بلبرینگ های خطی اجزای غلتنده برای حرکت های انتقالی هستند. مانند بیرینگ های دوار ، باید در نظر داشته باشیم که در این مورد که نیروهای تولید شده توسط عناصر چرخشی یا عناصر اصطکاکی منتقل می شوند ، تفاوت وجود دارد. آنها از یک قفسه پلاستیکی تشکیل شده اند که با قطعات بیرینگ فولادی سخت شده برای هدایت بهتر مجموعه های سامه ترکیب شده است. انواع مختلف بلبرینگ در بازار وجود دارد که هر کدام مزایای متفاوتی را ارائه می دهند.

انواع بلبرینگ خطی و مزایا آنها

در ادامه در مورد انواع مختلف لاینربرینگ های موجود اطلاع به دست می آورید :

بلبرینگ خطی
این دسته از بیرینگ ها کمترین اصطکاک را دارند. دو نوع محصول وجود دارد که باید برجسته شوند : بلبرینگ های خطی سنتی و راهنماهای خطی.

بلبرینگ خطی چرخشی سنتی
در انتخاب لاینر برینگ ها باید بدانید که آنها با محورهای سخت شده و زمینی استفاده می شوند. توپ ها دارای یک منطقه تماس نقطه ای بسیار کوچک هستند که اصطکاک نورد بسیار کمی را امکان پذیر می کند. با این حال ، داشتن یک منطقه تماس کوچک به این معنی است که آنها نیروی زیادی به محور وارد می کنند. بنابراین ، ضروری است که آنها فقط در محورهای سخت استفاده شوند.

این دسته از بیرینگ ها هم به صورت باز و به صورت بسته در دسترس هستند :

لاینر برینگ باز : اینها دارای یک دهانه کوچک هستند و در مواردی که چندین محور پشتیبانی می کنند استفاده می شوند ، یا برای جلوگیری از خم شدن محور به یک تکیه گاه کامل محور نیاز است.
لاینر برینگ بسته : اینها به بیرینگ هایی اطلاق می شود که کاملا بسته هستند.
انتخاب و خرید این نوع لاینربرینگ ها در پروژه ها مزایای مختلفی را ارائه می دهد ، از جمله :

کاهش اصطکاک و سر و صدا

طراحی بسته آن نیز محدوده نامحدودی را ممکن می سازد
ظرفیت بار و طول عمر بالا
ساختار ساده و قابلیت اطمینان بالا
عملکرد بالا و ظرفیت جایگزینی
روانکاری آسان ( هم روغن و هم گریس قابل استفاده است )

راهنمای خطی
اینها نیز بلبرینگ خطی هستند ، اما روی ریل عمودی ( مقطعی ) نیز کار می کنند. شیار ساچمه در این ریل ها عموما مانند یک تاق نوک تیز است تا ظرفیت حمل بار را به حداکثر برساند. ریل باید به اندازه کافی قوی باشد تا مانع تغییر شکل ساچمه در ریل شود. این راهنماها حرکت خطی دقیقی را ارائه می دهند. استفاده از این نوع بلبرینگ های خطی در پروژه ها مزایای متفاوتی از جمله موارد زیر را به همراه دارد :

تا 40% مقرون به صرفه تر از بلبرینگ های چرخشی خطی هستند
عدم نیاز به روانکاری و نگهداری
مقاوم در برابر خوردگی
مقاوم در برابر سایش
به خاک ، گرد و غبار و رطوبت حساس نیست
عملکرد بسیار بی صدا
طول عمر طولانی

لاینر بیرینگ
انتخاب و خرید رولبرینگ

رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ هایی با اندازه معادل دارای درجه بار پایه بالاتری هستند. با این حال ، آنها تحمل کمتری نسبت به نیروهای جانبی دارند. رولبرینگ ها عمدتا به عنوان زنجیر غلتکی استفاده می شوند ، اما می توانند در راهنماهای غلتکی متقاطع نیز استفاده شوند.

زنجیر غلطکی
اینها بلبرینگ هایی هستند که در قطر خارجی خود در امتداد یک مسیر می چرخند. آنها به طور معمول حاوی غلطک به عنوان اجزای غلتنده هستند اما گاهی اوقات ممکن است حاوی ساچمه باشند ( به طور کلی هنگامی که ظرفیت بار شعاعی مورد نیاز است ). بلبرینگ های زنجیره ای بسیار متنوع هستند و در انواع مختلفی وجود دارند. ساده ترین آنها یک رولبرینگ با سرویس-کامل است ، در حالی که مدل های دیگر دارای حلقه های بیرونی ( به شکل V یا مقعر ) هستند. آنها را می توان با استفاده از گریس خور ، ناودانی با نخ یا توپی چرخ قابل جوش متصل کرد. سایر طرح ها از یک غلتک محوری ثانویه برای جابجایی بارهای جانبی استفاده می کنند ( به عنوان مثال ، رولبرینگ ترکیبی ).

راهنمای غلطک
اینها شبیه به راهنماهای ساچمه هستند اما در مقایسه با نسخه ساچمه با اندازه معادل ، ظرفیت بار بیشتری را ارائه می دهند. از آنجا که آنها بسیار جمع و جور و دقیق هستند ، اغلب در کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

اسلاید خطی متقاطع غلطک
آنها دقت بسیار بالا و ظرفیت بار زیادی را ارائه می دهند. با این حال ، ماهیت طراحی آنها را در برابر آلودگی آسیب پذیر می کند و بنابراین عمدتا برای برنامه های تمیز استفاده می شود.

انتخاب و خرید بیرینگ های ساده

این نوع بیرینگ ها طی 20 سال گذشته با توسعه پلاستیک های کم اصطکاک متحول شده اند. این دسته از بیرینگ ها از پلاستیک یا سرامیک ساخته شده اند و اگرچه اصطکاک کمتری را ارائه می دهند ، ضریب اصطکاک به طور کلی به طور قابل توجهی بیشتر از اجزای غلتنده بیرینگ است.

انتخاب بیرینگ خطی پلاستیکی

این دسته از لاینربرینگ ها ارزان هستند و اصطکاک را در مقایسه با سایر مواد کاهش می دهند. از آنجا که آنها عاری از اجزای غلتنده هستند ، نگرانی کمتری در مورد آلودگی محصول ، خاک ، گرد و غبار و زباله وجود دارد. امروزه طیف وسیعی از پلاستیک ها دارای مزایای متفاوتی هستند.

خرید لاینر برینگ پلاستیکی

آنها ویژگی های مشابهی را با بیرینگ های خطی پلاستیکی ارائه می دهند. آنها بی صدا و روان هستند و به طور کلی در اندازه های مشابه بیرینگ های چرخشی خطی سنتی موجود هستند و ممکن است نیازی به روانکاری نداشته باشند. علاوه بر این ، برخی اجازه می دهند حرکت دوار با حرکت خطی ترکیب شود. مطمئنا این بیرینگ ها مزایای زیادی را به همراه دارند ، اما اگر به درستی نگهداری یا استفاده نشوند ، مشکلات خاصی را نیز به همراه دارند.

رایج ترین مشکلات هنگام استفاده از بلبرینگ های خطی

در حین انتخاب بیرینگ های خطی باید بدانید که آن ها طول عمر بالایی دارند. با این حال ، آنها گاه به گاه می توانند منشا چند شکست باشند. از یک سو ، راهنماهای خطی مشکلات مختلفی مانند پوسته پوسته شدن در خطوط ریل را ارائه می دهند که می تواند ناشی از ناهماهنگی نصب باشد. علاوه بر این ، روانکاری ناکافی می تواند منجر به سایش روی خطوط و خوردگی روی ساچمه ها شود. فرورفتگی در مسیر غلتش و خوردگی یا جرقه الکتریکی نیز می تواند به دلیل جریان الکتریکی بین ریل و کشویی رخ دهد. در مورد بلبرینگ خطی ، ممکن است مشکلاتی به دلیل عدم روانکاری و استفاده از روان کننده های نامناسب ایجاد شود. علاوه بر این ، آلودگی بیرینگ ها با استفاده از براده و تراشه و دستکاری نامناسب می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. خوردگی ، نصب نادرست و خستگی می تواند یکی دیگر از تغییرات مهم در عملکرد این نوع بلبرینگ باشد.

هنگام انتخاب و خرید لاینر برینگ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

ویژگی هایی که در حین خرید بیرینگ خطی باید در نظر بگیرید ، شرایط عملکرد آن را تعیین می کند. بنابراین انتخاب مناسب ترین مدل برای پروژه شما بسیار حائز اهمیت است! اگر علاقه مند به دستیابی به بیرینگ خطی برای کسب و کار خود هستید ، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید :

ظرفیت بار. این عامل وزن پشتیبانی شده و مدت زمان آن را شرط می کند.
طول عمر. مهم است که پیش بینی کنیم طول عمر آن ها کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت خواهد بود.
سرعت عمل. سرعت آن بستگی به دمای کار بیرینگ دارد.
شتاب. این عامل هنگام انتخاب بین یک بیرینگ یا بیرینگ دیگر مهم است.
ابعاد. توجه به اندازه بیرینگ در حین خرید لاینر برینگ برای اطمینان از مناسب بودن آن در مکانیزم محرک مهم است.
قیمت. این همیشه یک عامل مهم و تعیین کننده در انتخاب بین یک محصول یا محصول دیگر است و این امر در خرید بلبرینگ نیز صادق است.
دمای کارکرد. دانستن این اطلاعات بسیار مهم است ، زیرا در صورت تغییر شرایط بلبرینگ ممکن است متفاوت باشد. از این نظر ، باید گفت که هنگام کار در دماهای بالا سختی مواد متفاوت است و بار تحمل بلبرینگ کمتر خواهد بود.
لاینر برینگ ها ( بیرینگ های خطی ) در همه بخش های صنعت ، اعم از مکانیک عمومی ، ماشین های بسته بندی و یا واحدهای جابجایی کاربرد دارند.ب ه طور خاص ، آنها اغلب در پروژه های دقیق مانند روبات های جوشکاری یا مونتاژ ، چاپگرهای سه بعدی و پروژه های اتوماسیون در دستگاه های بسته بندی یا پالت سازی استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند در دنیای خودرو در پروژه هایی مانند تجهیزات آزمایش استفاده شوند. در صنعت فیلم روی سه پایه برای جابجایی دوربین ها ، در برخی از تجهیزات برای سالن های بدنسازی ، در پروژه های آسانسور بی سر و صدا برای خانه های تک خانواده ، در پروژه های ماشین آلات و در پروژه های دنیای پزشکی مناسب هستند. انتخاب و خرید بیرینگ خطی مناسب ، کلید عملکرد ساز و کارهای پروژه شما است.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *